از کافئین تا کوکائین؛ مواد مخدر گوناگون چه تاثیراتی روی مغز انسان دارند؟

از کافئین تا کوکائین؛ مواد مخدر گوناگون چه تاثیراتی روی مغز انسان دارند؟

دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم، مملو از حس های عجیب و هیجان انگیز است. هر کسی می تواند با توجه به رویدادهای زندگی شخصی، یکی از آن ها را تجربه کند. شادی، غم، خستگی و یا راحتی، از جمله احساساتی هستند که ما بیشتر با آن ها مواجه هستیم. اما برای داشتن چنین مواردی، همیشه هم نیاز به رخ دادن اتفاقات مختلف نیست و می توان آن ها را به روش های دیگری نیز تجربه نمود.

مواد شیمیایی و خوراکی زیادی در دنیا وجود دارند که هر کدام می توانند تاثیر خاصی بر روی بدن ما داشته باشند. گاهی اوقات با مصرف یک قرص، تمام دردها فراموش می شود و احساس خوبی به ما منتقل می گردد. از جمله آن ها می توان به مواد مخدر اشاره نمود که البته تاثیرات مخربی بر روی بدن خواهند داشت. ما در این مقاله قصد داریم علاوه بر معرفی آن ها، چگونگی عملکردشان را نیز مورد بررسی قرار دهیم. تا پایان همراه ما باشید.

ماریجوانا

marijuana-smoking-w700

هنگامی که ماده فعال ماریجوانا یعنی «THC» به مغز می رسد، این عضو هورمون دوپامین را آزاد می کند و به همین دلیل، احساس خوبی به ما دست می دهد. این همان ماده ایست که هنگام انجام کارهای لذت بخشی مانند غذا خوردن، در بدن ما ترشح می شود. همین امر می تواند در برخی موارد به بدن ما آسیب بزند. اگر بیش از حد احساس رضایت به شما دست دهد، ممکن است دیگر احساسات خوب را کمتر حس کنید.

قارچ های جادویی

pic-32-w700

تحقیقات نشان می دهند که این نوع قارچ ها به نوعی همانند روانگردان ها عمل می کنند. آن ها فعالیت های همیشگی مغز را تغییر داده و ارتباطات جدیدی میان قسمت های مختلف برقرار می سازند. این اتصال ها، حس های مختلف را با یکدیگر ترکیب می کنند و باعث می شوند که همه چیز به هم بریزد. آن ها بدون ضرر هم نیستند و می توانند اضطراب های بیش از حد و یا توهمات خطرناک را به همراه داشته باشند.

الکل

alcohol-smoking-w700

همانند دیگر مواد، مشروبات الکلی نیز انتقال دهنده های عصبیِ کنترل کننده فکر و رفتار را تغییر می دهند. الکل با متوقف نمودن این پیام رسان های محرک، قدرت تفکر، سرعت تنفس و نرخ ضربان قلب ما را کاهش می دهد.

به نظر می رسد این موارد، انرژی ما را افزایش می دهند. این ماده، پیام رسان های بازدارنده که معمولا باعث آرامش هستند را تقویت می کند. به علاوه، مقداری ماده دوپامین نیز آزاد می شود که قبلا درباره آن توضیح داده ایم.

هروئین

pic-34-w700

مغز ما، هروئین را به مورفین تبدیل می کند. این امر آرامش را به همراه دارد و گیرایی مواد مخدر نامیده می شود و چگونگی درک ما از درد را تغییر می دهد. به همین دلیل است که افراد بعد از تزریق آن، احساس سرخوشی زیادی دارند. به دلیل آن که سلول های مغز نیز دارای این ویژگی هستند، مصرف بیش از حد می تواند توقف تنفس، آسیب به مغز، رفتن به کما و مرگ را به همراه داشته باشد.

مواد مخدر کاهش دهنده درد

160315-drugs-editorial-w700

تحقیقات اخیر نشان می دهند که میان هروئین و داروهایی مانند ویکودین و اکسی کانتین، ارتباط وجود دارد. گزارش ها حاکی از آن هستند که این داروها در برخی موارد به جای هروئین مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا همان احساس را به مغز منتقل می کنند.

کافئین

pic-36-w700

کافئین را می توان پرمصرف ترین ماده روان گردان جهان دانست. این ماده سامانه عصبی مرکزی را تحریک نموده و به این وسیله، انرژی و سطح هوشیاری ما را افزایش می دهد. آزاد شدن آدرنالین نیز از دیگر تاثیرات کافئین است که البته می تواند باعث افزایش اضطراب شود. این ماده توسط عملکرد مشابهش با ملکولی به نام «آدِنوسین»، به ما کمک می کند.

اسید دالای لاما

man_on_narcotic_trip

این ماده همانند قارچ های جادویی برای شما توهم ایجاد می کند و قسمتی از مغز که حالات ما را کنترل می کند را تحت تاثیر قرار می دهد. به علاوه، بخش هایی که واکنش در برابر استرس را کنترل می کنند نیز دچار تغییر می شوند. مصرف آن می تواند هر گونه توهم مانند دیدن مرگ خود را به همراه داشته باشد.

فلاکا

pic-38-w700

قبلا در وب سایت روزیاتو، مطلبی درباره فلاکا و اثرات آن منتشر نمودیم. به خاطر جدید بودن این ماده، دانشمندان هنوز درباره نحوه اثر گذاری آن بر روی مغز مطمئن نیستند. در حال حاضر، تنها می توان بر روی ترکیبات فلاکا مانند آمفتامین و کوکائین مانور داد. این مواد باعث رهاسازی دو هورمون می شوند: دوپامین که احساس خوبی را به بدن می دهد و نوراپی نفرین که ضربان قلب را افزایش داده و ما را هوشیار نگه می دارد.

وابستگی که توسط مواد مخدر مذکور ایجاد می شود، می تواند به سوء استفاده از آن بیانجامد. مصرف بیش از حد آن، عصبانیت، پارانویا، توهم و حس خشونت را به همراه خواهد داشت.

اکستازی

pic-39-w700

مصرف این ماده، عملکرد دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین را تقویت می کند. این موارد، نقشی اساسی در کنترل رفتار ما ایفا می کنند. افزایش سروتونین می تواند عامل تمام رفتارهای عجیب مصرف کنندگان باشد. استفاده زیاد و یا کم از این ماده، به مغز آسیب خواهد رساند. افرادی که آن ها را به صورت مزمن استفاده می کنند، در یادگیری و قدرت حافظه دچار مشکل می شوند.

کوکائین

cocaine-w700

تزریق، دود کردن و یا هر نوع مصرف، این ماده را وارد جریان خون نموده و آن را به مغز می رساند. رها سازی مقدار زیادی دوپامین، باعث می شود که احساس خوبی به مصرف کننده دست دهد. تاثیر آن به قدری زیاد است که برخی آزمایشگاه ها، از آن برای از بین بردن حیوانات استفاده می کنند. این ماده بخش های اصلی حافظه را تحت تاثیر قرار می دهد و به همین دلیل اعتیاد آور است.

در یک آزمایش، در اثر مصرف مداوم کوکائین، سلول های بخشی از مغز موش ها که بر روی تصمیم گیری و بازدارندگی موثر هستند، دچار تغییر شدند. هر چه مصرف بیشتر باشد، تمایل برای بازگشت نیز افزایش خواهد یافت.

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۵ نظر

ورود

 • پویا آذر ۳, ۱۳۹۵

  سلام خدمت دوستان روزیاتویی، مطلب جالبی بود ولی به نظر بنده ی حقیر این مطلب به صورت ناخواسته میتونه تو ضمیر ناخودآگاه تاثیر بذاره و ممکنه ناخواسته افراد برای پیدا کردن چند ساعت حال خوش به سمت و سوی اینجور مخدرها کشیده بشن، مثلا یکیش خودم با اینکه تازه فردا ۱۸ سالم میشه و به نوبه ی خودم تو زندگیم کم مشکل ندارم یه لحظه هوس کردم که ماریجوانا را هر جور شده امتحان کنم.
  من نمیگم که اینجور مطالبا منتشر نکنین چون نبود آگاهی خودش یه دلیل دیگه مبنی بر مصرف مخدر میشه ولی به نظر این بنده ی حقیر اگه بیشتر درباره ی مضرات اینجور چیزا میگفتین یا به هر روش دیگه ای که افرادا از مصرف اینجور مخدرها باز داره میتونست خیلی بهتر باشه.

  • Yalgiz آذر ۵, ۱۳۹۵

   با سلام
   من هم با نظر شما موافقم . این پستی که قرار دادین بیشتر از آن که باز دارنده باشه تشویق کننده است.
   همه مون تو هر جا کسایی رو دیدیم که این جور چیزا رو مصرف کردن عاقبتشون به کجا کشیده .هیچ کدوم از این روانگردان ها عاقبت خوبی به جز ترد شدن از جامعه و خود و زندگی نداشتن.

 • محسن آذر ۶, ۱۳۹۵

  دوستان عزیز
  در جوامع مدرن واقعا هیچ چیز قابل کنترل نیست .
  بنظرم بهتر است واقع بینانه نگاه کنیم
  یک مقاله علمی در مقابل دوستانی که ماری جوانا میکشند چندان تاثیری ندارد .
  و اگر هم به این مواد گرایش دارید راه حل را در جای دیگر جستجو کنید

 • ساناز آذر ۱۲, ۱۳۹۶

  چیزایی که گفتین واسه اونهایی که مواد مصرف می کنن خوب بود از همه توضیحاتتون درباره ی تاثیر مواد مخدر بر دستگاه عصبی متشکرم

 • مهدی خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

  باسلام…محرک ها و مخدر ها هرکدوم تٲثیر خاص خودشونو دارن……گیاهان وظیفه ی بیدار سازی انسان رو دارن…موادی که در دل طبیعت وجود داره و به طرز شگفت انگیزی همچین تٲثیراتی بر روی مغز انسان ایجاد میکنن. در واقع این گیاهان به نوع بشر نشون میده که ذهن انسان دارای چ قابلیت های بی پایانی هست…بهتره بدونیم این حالاتی که پس از مصرف محرک ها(الکل و thc) و مخدرها(مورفین نیکوتین وغیره) به انسان القا میشه کاملا درون ذهن وجود داره…نه درون گیاه….و فقد گیاهان این حالات رو به ما نشون میدن….و بعد از دیدن بایستی با تمرین از راه سلامتی و راستی به اون حالات رسید ت