۱۶ بانوی جنجالی که در سال ۲۰۱۶ میلادی خبرساز شدند

۱۶ بانوی جنجالی که در سال ۲۰۱۶ میلادی خبرساز شدند

زن ها نیمی از جامعه انسانی را تشکیل می دهند و نقشی مهم و انکار نشدنی در پرورش نیروی کارآمد و متخصص برای هر کشور ایفا می کنند. تفکرات و باورهای فرهنگی نادرست در گذشته، باعث شده بود که از ورود آن ها به پست های مهم دولتی و سیاسی جلوگیری گردد، اما امروزه بسیاری از موارد دست خوش تغییر شده است.

در قرن بیست و یکم، زن ها به عنوان یکی از ستون های جامعه به شمار می روند و در مناصب مهم کشوری و بین المللی، به خوبی وظایف خود را انجام می دهند. با وجود آن که موارد بالا تاثیر زیادی بر روی فرهنگ و شخصیت بانوان داشته است، اما کسانی هم وجود دارند که به انجام کارهای عجیب و غریب روی می آورند.

تصاویری که در ادامه خواهید دید، زنانی را نشان می دهند که در سال ۲۰۱۶ رفتارهای عجیب و پر دل و جراتی از خود نشان داده اند. آن ها کارهایی انجام داده اند که از عهده کمتر کسی بر می آید. پیشنهاد می دهیم مقاله را تا پایان بخوانید.

۱- دختری که در تظاهرات کشور شیلی، جلوی پلیس ضد شورش ایستاد و به او خیره شد تا ارزش های از دست رفته این کشور را یادآوری کند.

pic-135-w700

این دختر ناشناس، در تظاهراتی که به مناسبت سالروز کودتای نظامی ۱۹۷۳ برگزار شده بود، شرکت داشت. این اتفاق زمانی روی داد که پلیس تصمیم گرفت برخی تظاهرکنندگان را به طور تصادفی بازداشت کند. این دختر شجاعانه جلوی پلیس ایستاد و کار بزرگی انجام داد.

۲- گروه موسیقی «Las Hijas de Violencia» دسته زنان مکزیکی که با شلیک اسلحه های حبابی و خواندن آواز، اعتراض خود را علیه آزار و اذیت خیابانی نشان می دهند.

pic-136-w700

آن ها تصمیم گرفتند با تشکیل یک گروه هنری، با کسانی که آزار و اذیت خیابانی انجام می دهند، مبارزه کنند. هنگامی که یک نفر یکی از اعضای گروه را صدا بزند، آن ها آهنگ خود را می خوانند و اسلحه های اسباب بازی شان را به کار می گیرند.

۳- مگان هاین؛ زنی که به خاطر تخصص در تمام امور طبیعی، به حفظ امنیت افراد ماجراجو در اماکن خطرناک کمک می کند.

pic-137-w700

وی در مصاحبه ای گفته بود که از حمله شیرها جان سالم به در برده و یک بار نیز در جنگل توسط یک باند مواد مخدر تحت تعقیب قرار گرفته است.

۴- بالکیسا چایبو؛ زنی که در ۱۶ سالگی با رد پیشنهاد ازدواج پسر عمویش، زندگی خود را به خطر انداخت و اکنون نیز در کمپینی علیه ازدواج ناخواسته دختران مبارزه می کند.

pic-138-w700

وی اکنون در حال تحصیل است و رویای پزشک شدن را دنبال می کند. او در این رابطه می گوید: “هنگامی که کوچک بودم، دلم می خواست به خاطر حفاظت از مردم و به تن کردن پوشش سفید، پزشک شوم. توصیه من به شما این است که با تمام توان مبارزه کنید و به مطالعه بپردازید. می دانم که مطالعه کار آسانی نیست، اما باید خودتان را مجبور کنید، زیرا این تنها امیدی است که وجود دارد.”

۵- مارلی دیاز؛ دختر ۱۱ ساله ای که با جمع آوری هزاران جلد کتاب رنگارنگ درباره دختران سیاه پوست، تنوع در ادبیات کودکان را تبلیغ می کند.

pic-140-w700

او کمپینی به نام «#۱۰۰۰BlackGirlBooks» تشکیل داده و تاکنون بیش از ۷۰۰۰ جلد کتاب جمع آوری نموده است. وی در این رابطه می گوید: “هنگامی که در کلاس پنجم بودم، کتاب هایی را دیدم که اثری از دختران سیاه پوست در آن ها دیده نمی شد. بنابراین تصمیم گرفتم کاری انجام دهم و به این ترتیب، کمپین شکل گرفت. من از این بابت بسیار هیجان زده هستم.”

۶- سه قاضی زن به با محکوم کردن یک فرمانده به خاطر تجاوز نیروهایش در طول جنگ، تاریخ ساز شدند.

pic-141-w700

جویس آلوک، سیلویا استاینر و کانیکو اوزاکی، برای نخستین بار این کار را در دادگاه جنایی بین المللی انجام دادند. آن ها ژان پیر بمبا معاون رئیس جمهور کنگو را به خاطر قتل و تجاوز در فاصله زمانی بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ در درگیری های جمهوری آفریقای مرکزی، مجرم شناختند.

۷- نگین خپلواک؛ دختر ۱۹ ساله ای که یک گروه ارکستر زنان در افغانستان را رهبری می کند. وی با این کار زندگی اش را به خطر انداخته و نخستین بانوی تاریخ این کشور لقب گرفته که چنین کاری انجام داده است.

pic-142-w700

آن ها با این کار قصد دارند صدای خود را به گوش جهانیان برسانند و آگاهی درباره حقوق زنان را افزایش دهند. خپلواک که به خاطر نقش داشتن در ارکستر از خانواده اش طرد گشته و بارها به مرگ تهدید شده است، در این رابطه می گوید: “من هیچ گاه شکست را قبول نمی کنم و به نواختن موسیقی ادامه خواهم داد. با این که در امنیت قرار ندارم، اما هنگامی که مردم در اماکن مختلف مرا می شناسند، انرژی ام دو چندان می گردد.”

۸- مامینیجاما مایمارو؛ بانویی که با شرکت در شوهای مدلینگ تاریخ ساز شد.

pic-143-w700

این فرد ۱۹ ساله برای نخستین بار به عناون نماینده قلمروی شمالی، در مراسم جهانی دختر شایسته استرالیا شرکت کرد. او توانست مفاهیم کلیشه ای مانند زیبایی های ناشی از چشمان آبی و موهای بلوند را کنار بزند.

۹- ابتحاج محمد؛ بانوی شمشیر باز آمریکایی که برای نخستین بار در تاریخ این کشور، با حجاب در مسابقات المپیک شرکت نمود.

pic-144-w700

او که به خاطر رنگ پوست و مذهبش تحت رفتارهای نژاد پرستانه قرار داشت، نگذاشت که رفتارهای دیگران در اراده او برای شرکت در مسابقات خللی ایجاد کنند.

۱۰- یسرا ماردینی؛ مهاجر سوری که در مسابقات المپیک ریو شرکت کرد.

%d9%be%d9%86%d8%a7%d9%87%d8%ac%d9%88%db%8c-%d8%b3%d9%88%d8%b1%db%8c-%db%8c%d8%b3%d8%b1%d8%a7-%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%af%db%8c%d9%86%db%8c

وی قبلا نیز کارهای خارق العاده ای انجام داده است. قایق حامل مهاجران در حال سفر به سمت اروپا بود که ناگهان وسیله دچار مشکل شد. او سه ساعت تمام شنا کرد تا ۲۰ پناهجوی سوری را در دریای مدیترانه نجات دهد.

۱۱- پگی ویتسون ۵۶ ساله؛ پیرترین زنی که تاکنون به فضا سفر کرده است.

pic-146-w700

او که قبلا نیز دو بار به فضا سفر کرده بود، ماه پیش به ایستگاه فضایی بین المللی رسید. وی اظهار داشته: “نهایت تلاش خود را انجام دهید، مثبت فکر کنید و رویاهای بزرگ داشته باشید.”

۱۲- رشما قریشی؛ زنی که از اسید پاشی نجات یافت و سپس در هفته مد نیویورک شرکت کرد

pic-147-w700

وی در این رابطه می گوید: “چرا نباید از زندگی خود لذت ببریم؟ اتفاقاتی که برای ما رخ می دهند، دست ما نیستند، بنابراین نباید خودمان را برای آن ها سرزنش کنیم و نگاهمان باید رو به جلو باشد. من می خواهم به دنیا بگویم که ما را به عنوان موجودی ضعیف نبینید. ما می توانیم کارهای زیادی انجام دهیم.”

۱۳- تیم حفاظتی که کاملا از بانوان تشکیل شده بود و از کامیلا، دوشس کورنوال در بازدید از امارات متحده حفاظت کرد

pic-148-w700

شایما الکعبی، باسیما الکعبی، هانان الحطاوی، نسرین الهماوی و سلما الرمیتی، بادیگاردهایی هستند که از همسر دوم شاهزاده ولز محافظت کردند. سه نفر اول بادیگاردها، امسال موفق شدند قله اورست را نیز فتح کنند.

۱۴- دختران و زنان بومی آمریکایی که برای حفظ سرزمین های خود، علیه پروژه دسترسی خط لوله داکوتا مبارزه کردند.

grid-cell-1241-1481294743-10

آدریان کین استاد دانشگاهی که برای افزایش آگاهی در رابطه با اعتراضات تلاش می کرده است، اظهار داشته: “این مسئله به ارتباط ما میان مردم بومی و هم میهنانمان گره خورده است.”

۱۵- هزاران زن در ایسلند محل کار خود را در ساعت ۲:۳۸ دقیقه بعد از ظهر ترک نموده و علیه نابرابری دستمزدها در مقایسه با مردها تظاهرات کردند.

pic-150-w700

بر اساس گفته های کارشناسان، میان حقوق مردها و بانوان در کشور ایسلند، ۱۴ تا ۱۸ درصد تفاوت وجود دارد. در واقع دستمزد زنان از ساعت ۲:۳۸ دقیقه به بعد پرداخت نمی شود.

۱۶- تِس آسپلاند، زنی که در برابر تجمع ۳۰۰ راست گرای افراطی نئو نازیست در سوئد ایستاد و اعتراض کرد

pic-151-w700

او در این رابطه گفته است: “این حادثه ای تکان دهنده بود. من بسیار عصبانی بودم و به خیابان رفتم و با خود گفتم که آن ها نمی توانند این جا راه پیمایی کنند. هیچ نازی نمی تواند در این جا تظاهرات کند.”

منبع: buzzfeed
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • MjavadF آذر ۲۱, ۱۳۹۵

    پس دختران کورد که یه تنه جلوی داعش مقاومت کردن تو این لیست جا ندارن؟؟؟؟

    • نیما آذر ۲۳, ۱۳۹۵

      یسرا ماردینی کرد هست همون که رفت المپیک