۲۱ نکته جالب و پنهانی در اشیای مختلف که تا کنون از کاربرد آن ها اطلاعی نداشته اید

۲۱ نکته جالب و پنهانی در اشیای مختلف که تا کنون از کاربرد آن ها اطلاعی نداشته اید

زندگی بشر طی سال های گذشته پیشرفت زیادی را تجربه کرده است. ما توانسته ایم وسایل پیشرفته ای بسازیم و توسط آن ها شرایط را راحت تر از قبل کنیم. در این میان، وسایلی وجود دارند که به وفور در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد زیادی دارند. از جمله آن ها می توان به ناخن گیر، خط کش و خودکار اشاره نمود. اما در همین اشیای به ظاهر ساده، نکاتی نهفته است که ما از آن ها اطلاعی نداریم.

تا به حال با خود فکر کرده اید که سوراخ بر روی لوله خودکار چه کاربردی دارد؟ یا این که فلش کنار علامت پمپ بنزین در ماشین به چه معناست؟ این موارد نکات ساده ای هستند که کمتر کسی در رابطه با آن ها آگاهی دارد. ما قصد داریم شما را با کاربردشان آشنا سازیم و چرایی استفاده آن ها را برای شما بیان کنیم. تا پایان مقاله همراه باشید.

۱- تکه پارچه اضافی که همراه با لباس های نو عرضه می شود چه کاربردی دارد؟

pic-701

احتمالا شما هم فکر می کنید که آن ها برای وصله زدن هستند، اما این تفکر درست نیست. تولید کننده به این خاطر پارچه اضافی را به شما می دهد که بتوانید بعد از دادن لباس به خشک شویی، تفاوت ایجاد شده و تاثیر مواد شوینده بر روی لباستان را ببینید.

۲- گل میخ های کنار جیب شلوار های جین به چه منظور استفاده می شوند؟

pic-702

هنگام دوخت نخستین شلوار جین توسط «Levi’s» پاره شدن درز شلوارها میان معدن چیان و کارگران مشکلی بسیار رایج بود. آن ها به دلیل محکم تر ساختن درز شلوارها استفاده می شوند.

۳- حفره های کوچک بر روی کفش های آل استار برای چیست؟

pic-703

جالب است بدانید که آن ها برای تهویه در نظر گرفته شده اند. برخی گمان می کردند به خاطر آن که آل استار قبلا تنها به عنوان تولید کننده کفش های بسکتبال فعالیت داشته، این حفره ها را برای تعادل در نظر گرفته است.

۴- تا به حال دقت کرده اید حفره ای که بر روی مترهای نواری وجود دارد به چه دردی می خورد؟

pic-704

شما می توانید به وسیله آن، متر را به سر پیچ یا میخ گیر دهید و با خیال راحت محل مورد نظر را اندازه گیری کنید.

۵- شما هم فکر می کنید که این حفره برای جلوگیری از خشک شدن خودکار در نظر گرفته شده است؟

pic-705

بسیاری از مردم چنین طرز فکری دارند. برخی نیز گمان می کنند که حفره برای متعادل کردن فشار و جلوگیری از سرازیر شدن جوهر قرار داده شده، اما هیچ کدام از آن ها دلیل اصلی نیستند. حفره ها برای پیشگیری از خفگی در نظر گرفته شده اند. اگر کودک خردسالی درب را بجود و در شرایط خفگی قرار بگیرد، سوراخ راه هوا ایجاد می کند و احتمال مرگ را کاهش می دهد. اگر تمایل داشته باشید، می توانید از اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

۶- کناره دندانه دار مترهای نواری چه کاربردی دارد؟

pic-706

شما به وسیله آن می توانید محل اندازه گیری را مشخص کنید و سپس به ادامه کار خود برسید. شما هنگام کار قادر نیستید جای دیگری را نشانه گذاری نمایید. در چنین شرایطی این دندانه ها به کمکتان می آیند.

۷- حفره ای که بر روی دسته قابلمه ها تعبیه شده کاربرد جالبی دارد

sub-buzz-10410-1474466913-1

این سوراخ برای آویزان کردن ظرف در نظر گرفته شده است، اما شما می توانید کف گیر و یا قاشق خود را نیز به وسیله آن نگه دارید.

۸- سوراخ درون قاشق پاستا به چه دردی می خورد؟

pic-707

هدف اصلی از به کار گیری آن، نگه داشتن پاستا ها برای گرفته شدن آب آن هاست. با این حال اندازه بیشتر آن ها به گونه ای در نظر گرفته شده که تنها بخشی از پاستای یک نفر از آن رد می شود.

۹- فلش کنار علامت پمپ بنزین در ماشین چه چیزی را نشان می دهد؟

pic-708

ممکن است هیچ گاه به این مسئله توجه نکرده باشید، اما این فلش کوچک نکته جالبی را به شما گوشزد می کند. شما با استفاده از آن می توانید متوجه شوید که باک ماشین در کدام سمت قرار دارد.

۱۰- چرا یک طرف گیره سر مجعد و زیگ زاگی است؟

pic-709

این بخش، قسمت پایینی گیره است و با پوست سر برخورد دارد و کمک می کند تا مو بهتر نگه داشته شود.

۱۱- حفره کوچک بر روی پنجره های هواپیما چه کاربردی دارد؟

pic-710

دو دلیل برای آن در نظر گرفته شده است. آن ها فشار هوا را جبران می کنند. هنگامی که هواپیما بالا می رود، تفاوت فشار درون و بیرون کابین به بیشترین حد خود می رسد. این سوراخ مسئله مذکور را مدیریت می کند و به همین دلیل است که شیشه بیرونی چنین حفره ای ندارد. سوراخ همچنین از مه گرفتگی و تار شدن شیشه جلوگیری می کند.

۱۲- حفره کوچک در پایین قفل های کتابی برای چه کاری در نظر گرفته شده است؟

pic-711

این کار علل مختلفی دارد. اول آن که اجازه می دهد آب از درون قفل عبور کند (اگر شما از آن بیرون منزل استفاده کنید)، بنابراین وسیله در اثر انجماد آب و شکستن در فصل زمستان دچار مشکل نمی شود. به علاوه شما می توانید از آن برای روغن کاری قفل و بهبود عملکرد آن استفاده کنید.

۱۳- زائده ضخیمی که بر روی کابل ها قرار دارد برای چه کاری در نظر گرفته شده است؟

pic-712

این زائده های استوانه ای شکل، هسته هایی فلزی هستند که از آهن مغناطیسی تشکیل شده و از رخ دادن تداخلات الکترومغناطیسی با فرکانس بالا جلوگیری می نمایند. تا به حال صدای این تداخل ها هنگامی که تلفن هوشمند به بلندگو نزدیک می شود را شنیده اید. هسته های آهنی به این منظور تعبیه شده اند که چنین تداخل هایی با مانیتور، شارژر و یا هر چیز دیگری رخ ندهد.

۱۴- آیا با نحوه کارکرد تیغ های موکت بری آشنایی دارید؟

pic-713

به خطوطی که بر روی آن قرار دارد، دقت کنید. شما می توانید تیغ مستعمل را در آخر وسیله جدا کنید و هر زمان که بخواهید یک تیغ برنده و قوی دیگر داشته باشید. برای این کار، اهرم روی تیغ را از کار بیاندازید، آن را تا انتها ببرید و سپس با استفاده از اهرم قسمت کند شده را بشکنید.

۱۵- چرا برخی درب ها نقطه ای کوچک دارند؟

pic-714-r

درب را باز کنید. به اطراف آن ضربه زده و آن را فشار دهید. خواهید دید که درب بر سر جای خود محکم می شود.

۱۶- جیب های کوچک درون شلوارهای جین چه کاربردی دارند؟

pic-715

هنگامی که شلوارهای جین اختراع گشتند، این جیب ها برای قرار دادن ساعت جیبی درون شلوار تعبیه شد. آن ها هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند، اما دیگر چنین کاربردی ندارند. شما می توانید با مراجعه به این لینک، اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

۱۷- برجستگی های موجود بر روی کلیدهای F و J صفحه کلید برای چه کاری استفاده می شوند؟

pic-716

تایپیست های حرفه ای به خوبی علت این مسئله را می دانند. آن ها برای اعمال تایپ ۱۰ انگشتی در نظر گرفته شده اند. کلید های F و J دکمه های هوم نامیده می شوند و انگشتان شاخص شما بر روی آن ها قرار می گیرند. این برآمدگی ها به شما کمک می کنند تا بدون نگاه کردن به صفحه کلید، به حالت اصلی باز گردید.

۱۸- حفره های موجود بر روی خط کش ها چه کاربردی دارند؟

pic-717

آن ها برای آویزان کردن وسیله استفاده می شوند.

۱۹- آیا می دانستید که تا کنون شیرینی تیک تاک را به اشتباه میل کرده اید؟

pic-718

شاید شما هم دندانه و حفره ای که بر روی جعبه های این شیرینی قرار دارد را دیده باشید. آن ها برای این در نظر گرفته شده اند که شما بتوانید هر بار به راحتی یک شیرینی از جعبه بیرون بیاورید.

۲۰- دایره پلاستیکی درون درب بطری ها برای چه کاری در نظر گرفته شده است؟

pic-719

آن ها حالت مهر و موم ایجاد می کنند و باعث می شوند هر چیزی از جمله مایعات گاز دار، به خوبی درون بطری نگهداری شود.

۲۱- قسمت آبی رنگ پاک کن ها چه کاربردی دارد؟

pic-720

شاید شما هم شنیده باشید که آن ها می توانند آثار خودکار را پاک کنند. این مسئله درست است اما قسمت آبی تنها بر روی کاغذهای بسیار ضخیم عمل می کند. قسمت آبی سفت تر است، می تواند ساییدگی بیشتری ایجاد کند و به مقدار بسیار بیشتری کاغذ را لایه برداری نماید. به همین دلیل است که بعد از استفاده، بخش زیادی از کاغذ از بین می رود.

منبع: buzzfeed
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۰ نظر

ورود

 • محمدعرشیا دی ۱, ۱۳۹۵

  قسمت آبی پاک کن فقط واسه پاره کردن دفتر مشقمون بود، لطفا کاربردشو خراب نکنین!!!
  ممنون از سایت قشنگتون.

 • امیرمهدی دی ۱, ۱۳۹۵

  f و j درسته، اشتباه نوشتی روزیاتوووو

 • سروش دی ۲, ۱۳۹۵

  یعنی هیچ دهه شصتی و هفتادی (تا ۷۵) رو پیدا نمیکنید تا با این پاک کن ها خاطره نداشته باشه 🙂
  زائده ضخیم رو کابل ها همیشه برام سوال بود
  ممنون جالب بود

  • Sty دی ۳, ۱۳۹۵

   والا ما هم ۷۷ تی هستیم کلی هم خاطره داریم با اینا

 • وحید دی ۳, ۱۳۹۵

  مورد ۱۷
  Gنوشتی!!! درستش J هستش !!!!

 • سینا تیر ۱۳, ۱۳۹۶

  جالب بود ممنون

 • مسیح آبان ۲۴, ۱۳۹۶

  جالب بود.. بیشتر به خاطر این اومدم ببینم که سوراخ زیر قفلها چیه چون تو کانال تلگرام راجع بهش زده بود و گفته بود فقط باید عضد شید تا بتونید مطلب رو بخونید منم از حرص اومدم تو نت سرچ کردم تا عضوش نشم!

 • Haji دی ۲۵, ۱۳۹۶

  واقعا عالی خیلی ممنون