از «کلاغ» تا «کمدی استشمامات» در تئاتر گردی های روزیاتو

گزارش زمستانی از روزهای داغ سالن های نمایش پایتخت

از «کلاغ» تا «کمدی استشمامات» در تئاتر گردی های روزیاتو

سرویس هنری روزیاتو در گزارش امروز، شما را با جدیدترین برنامه سالن های تئاتر پایتخت آشنا می کند تا اگر در زمستان امسال قصد تماشای یکی از هنرهای نمایشی را در تهران داشتید، از این فرصت استفاده کنید. تماشای تئاتر، همچون گالری گردی و موزه گردی، بخشی از ظرفیت های گردشگری شهری بوده و در بسیاری از پایتخت های دنیا، قسمتی از سبک زندگی مردم هنر دوست را به خود اختصاص می دهد.

سالن های تئاتر تهران از شمال تا جنوب شهر گسترانده شده و هر هموطن تهرانی، بنا به سلیقه و موقعیت مکانی خود، می تواند از برنامه های نمایشی پایتخت استفاده کند. اگر تا کنون فرصتی برای تماشای تئاتر در تهران نداشتید، این فهرست به شما کمک می کند تا در جریان چند و چون آخرین برنامه های سالن ها قرار بگیرید.

با ما در گزارش جالب امروز همراه باشید. خبر اول را از پایتخت تئاتر ایران در تئاتر شهر آغاز می کنیم.

چه خبر از اجراهای زمستانی تئاتر شهر؟

تئاتر شهر، پایتخت تئاتر ایران که در تقاطع خیابان ولیعصر و خیابان انقلاب واقع شده است، در زمستان ۹۵ نیز روزهای شلوغی را سپری می کند و شمار زیادی از هنرمندان از مکتب های مختلف نمایشی، آثار خود را در معرض دید عاشقان تئاتر قرار می دهند.

t18

«قطعاتی از ساموئل بکت» عنوان تازه‌ترین پروژه نمایشی گروه تئاتر ۸۴ است که از ۵ تا ۱۷ دی ماه به سرپرستی علی اکبر علیزاد در قالب پروژه مرکز مطالعات اجرایی قشقایی و اجرای چند اثر نمایشی به نویسندگی ساموئل بکت روی صحنه خواهد رفت.

t1

بلیط این تئاتر برای هر نفر ۲۰ هزار تومان است و علی اکبر علیزاد، مترجم و کارگردان برنامه است.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته طی روزهای ۵ تا ۱۰ دی ماه یک اثر نمایشی سه اپیزودی با نام‌های «بازی» با بازی کتایون سالکی، علیرضا کی‌منش، مرتضی حسین‌زاده به کارگردانی علی اکبر علیزاد، «فاجعه» با بازی شفق نصر، پژمان یاوری، نوید زارع و کارگردانی سهراب کریمی، «بازی بی‌کلام» با بازی علیرضا کی‌منش، مرتضی حسین‌زاده و کارگردانی علی اکبر علیزاد ساعت ۱۸ به مدت ۶۰ دقیقه روی صحنه خواهد رفت.

از روز ۱۲ تا ۱۷ دی ماه نیز یک اثر نمایشی دو اپیزودی دیگر با نام‌های «آخرین نوار کراپ» با بازی علیرضا کی‌منش و کارگردانی علی اکبر علیزاد و «آمد و رفت» با بازی علیرضا کی‌منش، مرتضی حسین‌زاده، محمد مجیدیان به کارگردانی علی اکبر علیزاد ساعت ۱۸ با مدت زمان ۶۵ دقیقه و قیمت بلیت ۲۰ هزار تومان اجرای خود را در قالب پروژه «قطعاتی از ساموئل بکت» آغاز می‌کند.

t2
(تصویری از تئاتر سعدی، تابستان سی و دو)

در تالار اصلی نمایش «تئاتر سعدی، تابستان سی و دو» به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی و بازی ( به ترتیب الفبا) علیرضا آرا، خاطره اسدی، حمید حسینی، شهرام حقیقت دوست، امیررضا دلاوری، اشکان دلاوری، مجید رحمتی، علی سلیمانی سرنسری، علی محمدی، سهیل ملکی و رویا میر علمی ساعت ۱۹:۳۰ با مدت زمان ۱۰۰ دقیقه و قیمت ۳۰ هزار تومان روی صحنه می رود.

t3
(پوستر تئاتر کلاغ)

در تالار چهارسو هم نمایش‌ «کلاغ» به نویسندگی دیوید هروئر ، کارگردانی سمانه زندی نژاد و بازی مرتضی اسماعیل کاشی و سهیلا گلستانی ساعت ۱۸ با مدت زمان ۷۵ دقیقه و قیمت بلیت ۲۵ هزار تومان و «خانه پاکیزه» به نویسندگی سارا رول، کارگردانی مانلی حسین‌پور و سرش طاهری و بازی مانلی حسین پور، سروش طاهری، گیتی قاسمی، معصومه کریمی، آزاده مویدی فرد ساعت ۲۰ با مدت زمان ۶۵ دقیقه و قیمت بلیت ۲۵ هزار تومان اجرا می‌شوند.

گفتنی است، بابک قهرمانی تهیه‌کننده نمایش «کلاغ» از ساخت اپلیکیشنی تازه در فضای فرهنگی و برگزاری جایزه نقد ۳۵۰۰ دلاری نمایش «کلاغ» خبر داد.

تهیه کننده خلاق این اثر نمایشی می گوید: ما بر آن شدیم تا با طراحی اپلیکیشنی برای معرفی، نقد و اطلاع‌رسانی پیوند مستمر و صحیحی را میان تماشاگران و صاحبان اثر در حوزه‌های مختلف تئاتر، موسیقی، فیلم، نشر و…ایجاد کنیم. این اپلیکیشن قابلیت نصب روی موبایل را دارد تا همه افراد بتوانند نقدهای مختلف در هر کدام از این حوزه‌ها را مطالعه کنند و همچنین نظرات و دیدگاهایشان را بنویسند.

t11

بر این اساس در اولین گام بر آن شدیم تا این اپلیکیشن را با نمایش «کلاغ» افتتاح کنیم و مسابقه نقدی را برگزار کنیم که به وسیله تعدادی از هنرمندان شناخته شده تئاتر، داوری خواهند شد.

در این مسابقه افراد مختلفی که به تماشای این اثر نشسته‌اند می‌توانند نقدهای خود را (حداکثر ۵۰۰ کلمه) در این اپلیکیشن بارگذاری کنند تا داوران آن را بررسی و قضاوت کنند. به شش نفر اول این مسابقه ۳۰۰ دلار و شش نفر دوم ۲۰۰ دلار و در مجموع ۳۵۰۰ دلار تعلق خواهد گفت. جوایز ۲۵ اسفندماه اهدا خواهند شد. همچنین داوران نیز که همگی افراد سرشناس این حوزه هستند به زودی از سوی روابط عمومی نمایش معرفی خواهند شد.

گفتنی است؛ اپلیکیشن jeecloud از سه شنبه ۷ دی‌ماه ساعت ۱۰ صبح در دسترس همه قرار خواهد داشت. علاقمندان می توانند به این آدرس مراجعه نمایند.

t4
(تئاتر لِ ته)

«لِ ته» عنوان نمایش دیگری به نویسندگی و کارگردانی عاطفه تهرانی است که ساعت ۱۹:۳۰ با مدت زمان ۵۵ دقیقه و قیمت بلیت ۲۰ هزار تومان در تالار سایه به صحنه می‌رود، نوید هدایت پور، مریم باقری نسامی، اویس محمد حسنی، سینا صابری، ئه ستیره مرتضایی، سپهر غازی، پدرام مهری، نازنین میهن بازیگران این اثر نمایشی هستند.

t5

نمایش «گوهر نیل» به نویسندگی و کارگردانی مجید امرایی و بازی وحیده قوهستانی و علیرضا دهقانی نیز ساعت ۱۸ با مدت زمان ۶۰ دقیقه و قیمت بلیت ۱۲ هزار تومان در پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود.

تئاتر شهر را در این لینک دنبال کنید که امکان خرید اینترنتی بلیط تئاتر ها را نیز برایتان فراهم کرده است.

چه خبر از اجراهای تماشاخانه ایرانشهر

تماشاخانه ایرانشهر، یکی دیگر از مجموعه های تئاتر معروف پایتخت است که در زمستان امسال، برنامه های متنوعی در آن برگزار می شود.

t6

دیابولیک: رومئو و ژولیت، عنوان نمایشی است که آتیلا پسیانی، هنرپیشه توانمند سینما، تئاتر و تلویزیون کشورمان بر روی صحنه برده و هر شب از ساعت ۲۰، اجرایش آغاز می شود. برای تماشای این نمایش که اقتباسی از نوشته های ویلیام شکسپیر است، به خیابان طالقانی مراجعه کنید.

بهرام افشارى، ستاره پسیانى، خسرو پسیانى، اصغر پیران، نوید جهانزاده، علیرضا حبیبى کسبى، روح الله حق گوى لسان، ناز شادمان، مهدى صدر، دایانا فتحى، نوید محمد زاده، فاطمه نقوى از جمله بازیگران این نمایش هستند.

t9

حادثه در ویشی، عنوان نمایشی است منیژه محامدی در سالن استاد ناظر زاده کرمانی هر شب از ساعت ۲۰:۱۵ بر روی صحنه می برد. این نمایش بر اساس اثری از نمایشنامه نویس معروف، آرتور میلر اجرا می شود و بازیگرانی همچون: محمد اسکندری، مهوش افشارپناه، مجید جعفری، فرناز رهنما، محمد نادری، هومن کیایی، سام کبودوند، نسترن پیکانو، محمد خداوردی، داریوش برزگر، مهدی مشهدی کاظمی، احسان مرادخواهی در آن ایفای نقش می کنند.

بلیط این تئاتر ۷۰ دقیقه ای، ۳۰ هزار تومان اعلام شده است.

t8

باغبان مرگ، کاری از آروند دشت آرای، نمایشی است که از ساعت ۱۸ در سالن استاد سمندریان بر روی صحنه می رود. بلیط این نمایش ۳۰ هزار تومان است.

t7

نمایش حساب پرداخت نمیشه به کارگردانی هادی عامل، هر روز از ساعت ۱۸:۱۵ در سالن استاد ناظر زاده کرمانی به روی صحنه می رود. بلیط این نمایش ۳۵ هزار تومان است.

تماشاخانه ایرانشهر را در این لینک دنبال کنید.

از حوزه هنری تهران چه خبر؟

t10

حوزه هنری تهران، از جمله مقصدهای تئاترگردی در پایتخت است که برای آگاهی از برنامه های زمستانی آن، مستقیم از سایت اینترنتی آن در این لینک کسب اطلاعات کنید.

چه خبر از تئاتر ویژه کودک و نوجوان تهران؟

اگر قصد دارید تا با بچه ها به تئاتر بروید، تالار هنر تهران را که فضایی اختصاصی برای نمایش های شاد مخصوص کودکان و نوجوانان پایتخت است را به شما پیشنهاد می کنیم. برنامه های دی ماه این تالار را در ادامه مشاهده کنید.

سفر شادی

 • نویسنده: سحر صبا
 • کارگردان: محمدرضا مالکی کاری از گروه پریماه
 • بازیگران: محمد علی حسین علی پور – نسیم تاجی- سوده سعدایی- سحر صبا- امین میرزاباقری- سارینا رزاق
 • صدا پیشه: پوریا شکیبایی
 • مجری طرح: محمد رضا مالکی
 • طراح صحنه: سینا ییلاق بیگی
 • طراح لباس: زیبا موسوی
 • طراح پوستر: دزیره قریشی
 • آهنگساز: سجاد کیانی
 • طراح گریم: لیلا پریشان
 • دستیار یک و برنامه ریز: سعید زارع
 • گروه کارگردانی: امین میرزا باقری، حمیدرضا جدیدی، سارینا رزاق
 • مشاوره رسانه: مهرانگیز قهرمانی
 • ترانه سرا: مریم رها
 • عکاس: شاهین آزما مهدی صادقی

خلاصه داستان: ……شادی دیگه نمی ترسه چون تونست دزد و فراری بده اون دیگه شجاعه شادی دختر شادیه چون تونست همه رو بخندونه شادی دختر امیدواریه چون حالا یه نهال کوچیک داره که می خواد زیر نور خورشید رشد کنه و بزرگ بشه مثل خودش.

سیرک سیار

 • نویسنده: اوراند هریس
 • مترجم: حسین فدایی حسین
 • کارگردان: پرستو گلستانی
 • بازیگران: ((به ترتیب الفبا)) مهرداد باقری، تارا حیدری، مینووش رحیمیان، میلاد رمضانی ( ورجاوند)، حمیدرضا سنگیان، امید مباشری، آرین ناصری مهر
 • دلقکها: پریناز بابایی، پانیذ تاجبخت، سینا حکیمی، ابوالفضل شفیعی زاده، پروین محمدی، علیرضا مرشدی ها
 • گروه حرکت: محمد پورا، سامان توحیدی، محسن شاهب، پوریا بابایی، مهران مهرور

برای کسب اطلاعات بیشتر به این درگاه مراجعه کنید. تلار هنر در نشانی تهران، میدان هفت تیر ، خیابان شهید مفتح جنوبی، خیابان ورزنده واقع شده است.

از خانه هنرمندان ایران چه خبر؟

t12

علاقمندان گزارش گالری گردی هفتگی روزیاتو، در چند ماه اخیر با برنامه نگارخانه های خانه هنرمندان ایران آشنا شدند و این مجموعه فرهنگی مرکز شهر، برنامه های متنوع تئاتر نیز برگزار می کند.

نمایش «تولد غم انگیز پسرآهنی» نوشته و کاری از رامین سیاردشتی از ۹ دی ماه هر شب ساعت ۱۸ در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه می‌رود.

این اثر بر اساس قصه کوتاه «پسر آهنی» از مجموعه «مرگ غم انگیز پسر صدفی و داستان‌های دیگر» نوشته تیم برتون توسط ندا جبرئیلی و رامین سیار دشتی به اجرا در می‌آید.

همچنین پرستو آریا کیا، حمیدرضا بزدوده، طناز جلوسی، حمیده رسولی، مهگل صابری، پریسا گودرزی و نسیم یاقوتی عروسک‌گردانی، محمدرضا جدیدی و بهروز سیفی طراحی و اجرای موسیقی، پگاه ترکی طراح لباس، پریسا گودرزی دستیار کارگردان و برنامه ریز، حمیدرضا بزدوده و سپیدار زمانی مدیران صحنه، علی عابدینی فر طراحی و ساخت انیمشین، زینب لک مشاور رسانه ای و رضا قاضیانی عکاسی این اجرا را برعهده دارد.

این اثر که با تکنیک سایه اجرا می‌شود، داستان زوجی است که در انتظار تولد فرزندشان هستند، اما وقتی بچه به دنیا می‌آید، می‌بینند که فرزندشان یک روبات است.

نمایش «تولد غم انگیز پسرآهنی» از ۹ تا ۳۰ دی ماه هر شب در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، ضلع جنوبی باغ هنر، اجرا می‌شود.

خانه هنرمندان ایران را در این لینک دنبال کنید.

از تماشاخانه پایتخت چه خبر؟

t13

نمایش «کمدی استشمامات» به کارگردانی میثم عبدی در تماشاخانه پایتخت به صحنه می‌رود.

این نمایش که پیش از این اجراهای موفقی در مجموعه فرهنگسرای نیاوران و تئاتر شهر داشته است، در دور جدید اجراهای خود با حضور بازیگران و گروه اجرایی متفاوت به صحنه خواهد رفت.

این اثر روایتگر داستان شهرداری است که قصد سخنرانی برای مردم شهرش را دارد؛ اما گم می‌شود و اتفاقات عجیب و غریبی برای او رخ می‌دهد.

t15
(صحنه ای از نمایش کمدی استشمامات)

وحید آقاپور، سینا رازانی، علیرضا مهران، فرزین محدث، نازنین کریمی، منوچهر رمضانی، امید طاهری، ناصر سرلک، در این نمایش نقش آفرینی می‌کنند.

همچنین سید مسعود صمدی و آناشید شهیدی تهیه‌کننده، تماشاخانه پایتخت مجری طرح، مسعود صالحی، سینوره کفاش‌طلب، شیما بهمن گروه کارگردانی، میثم عبدی طراح صحنه، الهام اسکندری طراح لباس، عباس غفاری مدیر روابط عمومی، مهدی آشنا عکاس، ایلیا شمس تبلیغات مجازی، اسماعیل باستانی انتخاب موزیک، الهام حسامی ساخت تیزر دیگر عوامل اجرایی این اثرند.

خبر بعدی از تماشاخانه پایتخت آنکه شیوا اردویی در بخش جدید اجراهای خود به زبان انگلیسی، نمایشنامه «مرگ درمی‌زند» و قصه‌ کوتاه «آقای بزرگ» نوشته وودی آلن را در تماشاخانه پایتخت (کنش معاصر) صحنه‌خوانی می‌کند. نوید ملکی، مانوش مجدزاده در این اجرا نقش‌آفرینی می‌کنند.

t16

همچنین سردار سرمست موسیقی، عرفان خطیبی مشاور کارگردان، مسعود هاشمی مجری طرح، فرشاد هاشمی دستیار کارگردان، جواد آتشباری گرافیک، شایان دیلمقانی مدیر صحنه، عباس غفاری مدیر تبلیغات، مهرانگیز قهرمانی مشاور رسانه ای، ایلیا شمس تبلیغات مجازی دیگر عوامل اجرایی این اثر هستند.

گفتنی است، صحنه‌خوانی «مرگ درمی‌زند» و قصه‌ کوتاه «آقای بزرگ» به کارگردانی شیوا اردویی ۱۱ دی ماه ساعت ۲۰ در تماشاخانه پایتخت مجموعه کنش معاصر واقع در میدان فلسطین، خیابان طالقانی، بین خیابان سرپرست و فریمان، پلاک ۵۴۲ به صحنه می‌رود.

چه خبر از تئاتر مشترک ایران و ایتالیا

نمایش «ویولن تایتانیک» کار مشترک گروه تئاتر «موج» از ایران و کمپانی «متی چی» از ایتالیا، از ۱۲ دی ماه در کارگاه دکور بنیاد فرهنگی و هنری رودکی به صحنه می رود.

آرش عباسی سرپرست گروه تئاتر «موج» درباره اجرای مشترک با ایتالیا اخیرا گفته بود که  چندی پیش کارگاهی را در خلال پروژه «ساختن از هیچ» در مرکز مطالعات اجرایی قشقایی برگزار کردیم که این کارگاه طی مدت ۱۰ روز و هر روز ۸ ساعت با حضور پیترو فلوریدیا مدیر کمپانی تئاتر «متی چی» ایتالیا اجرا شد.

خروجی این کارگاه نمایش «ویولن تایتانیک» است و به موضوع مهاجرت می پردازد. در این نمایش به دلیل موضوعی که دارد در کنار بازیگران ایرانی، بازیگرانی از کشور افغانستان هم حضور دارند و به ایفای نقش می پردازند.

نمایش «ویولن تایتانیک» کار مشترک گروه تئاتر «موج» و کمپانی تئاتر «متی چی» است.

این نمایش «ویولن تایتانیک» پیش از این در کشورهای برزیل، فرانسه، ایتالیا و آلمان اجرا شده است. نکته قابل توجه درباره این نمایش این است که در هر کشور، با توجه به زبان و فرهنگ آن کشور تولید و اجرا می شود.

چه خبر از تالار محراب تهران؟

t17

از تالار محراب تهران هم خبر رسید که نمایش «مجلس ترحیم برای یک اعدامی» به نویسندگی محمد سعیدپناه و کارگردانی احسان بیات‌فر، چهارشنبه هشتم الی سی ام دی ماه در سالن کوچک تالار محراب به روی صحنه می‌رود.

نمایش «مجلس ترحیم برای یک اعدامی» کاری از گروه تئاتر اندیشه یکم است. این گروه تاکنون بالغ بر ده نمایش، در جشنواره‌های مختلف و برای عموم به روی صحنه برده است.

همچنین «مجلس ترحیم برای یک اعدامی» ششمین کار بیات‌فر در مقام طراح و کارگردان است. او در سال‌‌های ۹۳ و ۹۴ با دو نمایش «خواب‌آلودگی» و «پروانگی، آوارگی، ویرانگی» جایزه بهترین کارگردانی را از جشنواره تئاتر شهر دریافت کرده است.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: درابتدا هیچ چیز نیست، مگر سیاهی. پرده‌ها بالا می‌روند و حقایق آشکار می‌شوند، یکی پس از دیگری. پی‌در‌پی یا با وقفه! تفاوتی نمی‌کند…

توصیه های تئاتر گردی

۱- بلیط اکثر تئاترهای تهران و شهرستان ها را می توان از طریق اینترنت، سفارش داد و خریداری کرد.

۲- برخی از درگاه های فعال تئاتر ایران، تخفیف هایی را به کاربران خود جهت خرید بلیط تئاتر ارائه می دهند. این اطلاعات را در تئاتر گردی مجازی بدست آورید.

۳- عاشقان سینما و حرفه ای های پرده نقره ای، همواره علاقمندند تا کارنامه تئاتر خود را تقویت کنند. اهمیت این هنر نمایشی بسیار زیاد است و مشاهده آن ها، خالی از لطف نیست.

۴- تئاتر های خوب را از حرفه ای های تئاتر در شبکه های اجتماعی و درگاه های تخصصی نقد تئاتر پیگیری کنید.

۵- تئاتر گردی، یکی از ظرفیت های گردشگری شهری است که می توانید در روزهای پایانی هفته به همراه دوستان دنبال کنید.

اگر به تماشای تئاترهای در حال اجرای پایتخت در دی ماه رفتید، تصاویر خود را از طریق کانال های ما در شبکه های اجتماعی ارسال کنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۶ نظر

ورود

 • لادن دی ۱۱, ۱۳۹۵

  wowoo
  استشمامات یعنی چی اون وقت؟ 🙂 خیلی خوشم اومد از این گزارش. جذابه. حیف وقت ندارم برم

  • رامین دی ۱۱, ۱۳۹۵

   یعنی استشمام کردن 🙂 بر وزن استفعاله
   اسم جالبی انتخاب کردن. کمدیه دیگه
   دیدنیه

 • پویا دی ۱۱, ۱۳۹۵

  چه جالب! این نمایش ها را در تی وی تبلیغ نمیکنند. برای همین مردم خبر ندارن. خوب وقتی ندونند چطور برن!
  مرسی

 • ریحانه دی ۱۱, ۱۳۹۵

  با اون تیپ ایراد نمیگیرن یعنی؟ ؟ / LOOL
  همون تیپ رو در سینما یا تلویزیون نمیزان باشه. ولی من هنوز معنی استشمامات رو نفهمیدم. کلاغ رو فهمیدم. اما اینو نه 🙂

  • محسن دی ۱۱, ۱۳۹۵

   اره والا . در تیاتر اوضاع فرق میکنه گویا 🙂 ما خبر نداشتیم تا حالا
   چشممون روشن
   میرم حتما این استشماماماماماماماما رو 🙂
   تنکیو

  • سحر دی ۱۲, ۱۳۹۵

   تئاتر همه چیز آزاده
   خخخخخخ
   البته خوب بیننده تئاتر هم زیاد نیست. برای همین شاید گیر نمیدن