رایج ترین نوع آلرژی چیست؟

ابتلای 5 درصد از جمعیت بزرگسال به این عارضه

رایج ترین نوع آلرژی چیست؟

«سندروم آلرژی دهانی» یکی از شایع ترین انواع آلرژی هاست اما دلیل آنکه ما تا کنون در مورد آن مطالب زیادی ندیده و یا نخوانده ایم چیست؟ آنچه در ادامه این متن برای شما برشمرده خواهد شد، چیزهایی را که لازم است در مورد این نوع از آلرژی بدانید را به شما خواهد آموخت.

اگر تا کنون و در برخی فصل ها به دلیل چنین آلرژی هایی در روابط خود با دیگران و رفت و آمدهای تان احساس نه چندان خوبی را تجربه کرده اید، امکان دارد با آگاهی بیشتر از آنها بتوانید بر اعتماد به نفس تان بیافزایید.

اگر تا کنون این تجربه را داشته اید که پس از خوردن هلو و یا هویج بلافاصله روی دهان، لب ها و یا زبان تورمی مشاهده کرده اید، این امکان وجود دارد که شما هم در گروه افرادی باشید که مبتلا به «سندروم آلرژی دهانی» باشید. اما واقعا این نوع سندروم چیست؟ از کجا بدانیم که واقعا نشانه ظاهر شده در ما مرتبط با داشتن این سندروم است؟ راه های درمان آن چیستند؟

17

بر طبق داده های بدست آمده از پروفسور «کلیفرود باسِت» موسس و رئیس انجمن آلرژی و آسم نیویورک و استادیار دانشکده پزشکی نیویورک، این نوع از آلرژی یکی از رایج ترین انواع آلرژی در میان بزرگسالان است که می تواند ۵ درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین در میان آن گروهی که سایر آلرژی ها از جمله حساسیت به درختان، علف و سبزه ها را دارند نیز بیشتر دیده می شود.

علل ابتلا به «سندروم آلرژی دهانی»

اگر آلرژی فصلی دارید، بدن شما به برخی از غذاها حساسیت هایی را نشان می دهد که نوعی عکس العمل بدن به آنهاست.

بر اساس یافته های انجمن آلرژی و آسم آمریکا “سیستم ایمنی بدن دانه ها و پروتئین های موجود در غذاها را تشخیص داده و به آنها پاسخ های مستقیمی را نیز می دهد.” این حساسیت ها در مورد خوردنی هایی که به صورت دانه و گرده هستند بیشتر هم می شود. به عنوان مثال برخی از افراد ممکن است به میوه هایی چون کیوی و یا گردو حساسیت داشته باشند.

برخی هم حساسیت هایی را به درخت ها و یا محصولاتی چون گوجه فرنگی و طالبی یا خربزه دارند. بزرگ ترین نوع این نوع آلرژی ها مرتبط با میوه های خشکی از جمله زردآلو، هلو، گیلاس، سیب و یا سبزیجاتی چون کرفس، هویج، لوبیا سبز، نخود فرنگی، فلفل و یا حتی آجیل هایی چون گردو و بادام هستند.

خارش یا تورم در گلو، دهان، زبان و لب ها از شایع ترین نشانه های «سندروم آلرژی دهانی» است که تنها دقایقی پس از خوردن آن چیز حساسیت زا در فرد قابل مشاهده خواهد بود.

18

متاسفانه تنها درمان این نوع از آلرژی ها این است که آن چیزهایی را در شما آلرژی به وجود می آوردند را نخورید اما اگر واقعا نمی توانید از خوردن مثلا هویج پرهیز کنید راه هایی وجود دارد که می توانید میزان حساسیت آن را کاهش دهید. دکتر «باسِت» دراین مورد می گوید، در مواقعی آن خوردنی را پوست بکنید، بپزید و در ماکرو بگذارید. چنین کارهایی اندکی میزان حساسیت موجود در آن را کاهش می دهد.

وی می افزاید: “بسیاری از افراد هم با زدن واکسن های مربوط به آلرژی تا اندازه فراوانی نشانه های بروز آن در خود را کاهش داده اند.”

با انجام آزمایش ساده پوستی می توان به چنین آلرژی هایی پی برد. در مواردی هم این نوع از آلرژی ها آنقدر شدید هستند که ممکن است در فرد ایجاد خفگی کنند و نشانه هایی از شوک anaphylactic را باعث شوند که نوعی عکس العمل کشنده در بدن در مقابل برخی از مواد است. در چنین مواقعی تنها کار ممکن این است که با اورژانس تماس بگیرید.

منبع: rd
بدون نظر

ورود