۲ نظر
ranimania

برای کسانی که عاشق سفر در ایران و سایر نقاط جهان هستند، محدودیت بی معناست. حتی اگر از نوع پول یا وسیله نقلیه باشد. عاشقان گیتی، رهگذرانی هستند مشتاق که عزم خود را برای دیدن ناشناخته ها جزم کرده و هدفشان، اقامت در هتل های لوکس ۵ ستاره و گردش با کشتی های کروز آنچنانی و گالری گردی های رمانتیک شهری در کنار کافی شاپ گردی و پاساژ نوردی نیست.

برای عاشقان سفر، پول زیاد و ابزار حمل و نقل لوکس، خیلی اهمیتی ندارد. می خواهد دوچرخه باشد یا موتور سیکلت و حتی پای پیاده. دنیای رایگان سوار ها، کوله پشتی  گردها و حتی کسانی که از ظرفیت های میلیون ها مهمان نواز رایگان در سراسر جهان استفاده می کنند، واقعیت های گردشگری خودمانی را تشکیل می دهند که درس های زیادی برای گردشگران جوان دارد.

گردشگری ارزان قیمت (Budget travel) و سفر به مقصدهای گردشگری هیجانی و کم تر شناخته شده جهان، بخشی از فرهنگ گردشگری و تفریح عاشقان سفر را تشکیل می دهد که به نظر می رسد، نسل جوان گردشگران ایران که به فناوری اطلاعات و گردشگری مجازی هم مسلط هستند، در این حوزه اقدامات زیادی را انجام داده اند.

حسین عبداللهی، یکی از جهانگردان جوان ایرانی به شمار می رود که بارها رایگان سواری کرده و عاشق کشف مقصدهای گردشگری جذاب و ناشناخته در اقصی نقاط جهان است. وی ظرف یک دهه اخیر به هشتاد کشور دنیا در شش قاره سفر کرده و سفرهایش عموما ارزان، کم هزینه، دراز مدت، با کوله پشتی و دوچرخه و حتی پیاده از شهری به شهر دیگر بوده است.

l28

سفرهایی به دل طبیعت ناب، سفر به تاریخ و شناخت دروازه های تمدن باستان و سفر به آن سوی فرهنگ و سنت های رنگارنگ ملل، بخشی از علایق و سبک زندگی سفر و تفریح این جوان با تجربه در حوزه توریسم را تشکیل می دهد.

وی با راه اندازی پرتالی، به معرفی سفرهای خود اقدام کرده است و به جاهایی عموما سفر می کند، که در اولویت های گردشگری ایرانیان نیست و مسلما، روایت هایش، بوی هیجان و جذابیت می دهد.

گزارش امروز سرویس گردشگری روزیاتو، شما را با یکی از سفرهای هیجانی این گردشگر خلاق و با پشتکار جوان ایرانی در سرزمین ماداگاسکار آشنا می کند. جایی که برای خیلی از ما ها، نامی ناشناخته و اقلیمی پر رمز و راز است.

با ما همراه باشید.

چرا سفر ارزان و چرا مقصدهای هیجانی؟

همانطور که گفتیم، آقای عبداللهی، عاشق مفت گردی و ارزان سفر کردن است و سختی های سفر را بر جان می خرد تا لذتی از سفرهایش ببرد که خیلی ها در هتل های لوکس UALL و گردشگری های شهری با لیموزین و کروزگردی های رویایی، تجربه نمی کنند.

ارزان سفر کردن، هنر افراد خلاق و با پشتکار است که گر چه سختی های بسیار دارد، اما فرصت های دو چندان را برای گردشگران فراهم می کند. ارزان سفر کردن، مقصد های گردشگری متفاوتی با بقیه ندارد. اما به جای اقامت در هتل های لوکس و چند ستاره، در هاستل یا خانه های اجاره ای مردم و یا مکانهایی که در بستر گردشگری مجازی برای گردشگران فراهم می شود، رحل اقامت را پهن می کنند.

l4

گردشگری ارزان را در بهشت آفریقا میتوان تجربه کرد

آنها به جای سفرهای هوایی گران بین شهرها، از قطار و دوچرخه و حتی پای پیاده برای سفر استفاده می کنند و تجربیات جالبی از گردش در کوه ها و جنگل ها و بیابان ها بدست می آورند که روایت های جالبی برای دانشجویان گردشگری و جامعه شناسی و طبیعت گردی فراهم می کند.

سفر با دوچرخه، بخشی از سبک گردشگری در قاره سبز و حتی آسیا است که مشتاقان بسیار دارد. هزینه سفر با دوچرخه زیاد نیست و در این حوزه، گردشگرانی دیده می شوند که قصد دارند از آلمان در اروپا تا نیوزلند در اقیانوسیه را طی کنند.

گردشگری ارزان سبب می شود تا مقصدهای گردشگری بیشتری را در طول سفر مشاهده کنیم و تجملات و فانتزی لوکس گرایی، واقعیت های کم تر شناخته شده را از ذهن ما دور نکند. تجربه غذاهای روستایی و گردشگری روستا که قبلا در سوئیس، فرانسه-ایتالیا و انگلیس توضیح دادیم، تا حد زیادی، محصول گردشگری ارزان و خودمانی است.

سفر ارزان به مقصدهای هیجانی دنیا، یعنی سفر به جاهایی در آسیا و آفریقا و اروپا و امریکا که خیلی، مقصد عمومی و متداول برای گردشگران نیست. خیلی ها درباره سریلانکا، فیلیپین و مجمع الجزایر اندونزی، اطلاعات و تصاویر زیادی دیده اند، اما برای مشاهده این مقاصد جذاب و زیبا، هزینه و برنامه ای اختصاص نمی دهند.

چرا که جذابیت مقصدهای گردشگری متداول در آسیا و اروپا با قیمت تورهای لحظه آخر، فرصت فکر کردن بهتر بر روی مقصدهای هیجانی جذاب و خاطره انگیز را از بسیاری سلب کرده است.

بنابراین، به نظر می رسد ارزان گردی و سفر به مقصدهای هیجانی را باید هر از گاهی در برنامه قرار داد تا حس بهتری از سفر و گردش را به سبک زندگی دیجیتالی امروزه خود اضافه کنیم.

ماداگاسکار کجاست؟

l5

ماداگاسکار، از جمله کشورهایی است که ایرانیان برای سفر به آن، نیازمند به اخذ روادید نیستند. هر ایرانی می تواند در فرودگاه ماداگاسکار، روادید ۹۰ روزه را دریافت کند. آنتاناناریوو، پایتخت این کشور ۲۳ میلیون نفری بوده که کم تر از یک میلیون نفر در آنجا زندگی می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر به پرتال سفارت کشورمان در این کشور مراجعه کنید.

ماداگاسکار از سال ۱۸۹۶ جزو مستعمرات فرانسه بود. ولی این کشور در روز بیست و ششم ژوئن ۱۹۶۰ به عنوان «جمهوری مالاگاسی» از فرانسه اعلام استقلال و در سال ۱۹۷۵ به «جمهوری دموکراتیک ماداگاسکار» تغییر نام پیدا کرد.

کشوری زیبا اما با مردمانی فقیر در جنوب شرق آفریقا که یکی از مقصدهای فوق العاده جزیره گردی عاشقان سفر را تشکیل می دهد. ماداگاسکار، چهارمین جزیره بزرگ  جهان بوده و منطقه ای توسعه نیافته به شمار می رود.

بیش از هشت هزار گونه جانوری در این منطقه زندگی می کنند که در واقع، پنج درصد کل تنوع زیستی جهان را شامل می شود. جشنواره ای بی نظیر از گونه های گیاهی و جانوری که نمونه اش را حتی در تانزانیا هم نمی توان یافت.

سرزمین افسانه ای ماداگاسکار، جایی است که تاریخ و طبیعت با شما سخن می گوید و خیلی ها از آن، به عنوان قاره هشتم یاد می کنند. اقلیمی که بهشت طبیعت شناس ها بوده و درختان بائوباب ۱۰۰۰ ساله اش، دلفریت است.

بهترین زمان سفر به ماداگاسکار، آپریل تا ماه نوامبر است که وضعیت آب و هوایی مطلوبی دارد. بین تهران و ماداگاسکار، پرواز مستقیمی وجود ندارد و هواپیمایی الاتحاد، با دو توقف در ابوظبی و ژوهانسبورگ، شما را به این مقصد رویایی می برد. البته برخی از خطوط هوایی نیز از استانبول شما را به این مقصد جذاب، هدایت می کنند.

در چند سال اخیر، تورهایی برای ماداگاسکار گردی در پایتخت تدارک دیده شده است که مخاطبان آفریقا گردی خاص خود را دارد. شهر گردی در تانا، بازار دستفروشان، قایق سواری در دروخانه زیبا سیربینا و عکاسی از قبایل و بومیان این کشور جذاب، از جمله ظرفیت های طبیعت گردی آن است.

l27

تصویر هتل ۵ ستاره کارلتون در ماداگاسکار

پارک ملی Bemraha و گذر در صخره های سخت اما خاطره انگیز Tsingy از جمله بسته های گردشگری در تورهای سفر به یکی از رویایی ترین مناطق کره زمین است.

ماداگاسکاری ها، عاشق سبک غذایی فرانسوی بوده و به همین خاطر، غذاهای فرانسوی در این کشور به خصوص در رستوران ها، با استقبال اهالی و گردشگران مواجه شده است.

فکر نکنید که با کشوری خیلی فقیر روبرو هستید که باید شب ها در کمپ یا جنگل یا خانه های روستایی بخوابید که البته همه اینها، حس و حال مخصوص به خود را دارد. اما اقامت گاه های گوناگون در سراسر ماداگاسکار برای شما فراهم است که مسافرخانه تا هتل های لوکس پنج ستاره را شامل می شود.

ماداگاسکار گردی در سرزمین لمورها

ماداگاسکار، سرزمین هیجانی و منحصر به فرد در قاره آفریقا  با مردمانی فقیر است که آن را اقلیم لمورها می دانند. خیلی از طبیعت گردها، ماداگاسکار را تنها به دلیل دیدن لمورها در فهرست سفرهای هیجانی خود قرار می­ دهند.

لمورها، گروه خاصی از میمونهای بی دم هستند که تنها در ماداگاسکار و جزایر کومور یافت می شوند. بیش از شصت گونه لمور وجود دارد که متاسفانه هفده گونه آن، در معرض خطر قرار دارند.

l3

لمورها، جانورانی اجتماعی بوده و از دست و پایی دراز و پنجه و انگشتانی انعطاف پذیر برخوردارند. قدرت بویایی قوی و پوزه ای بلند، از جمله ویژگی های آنها به شمار می رود.

l1

لمورها، رنگ های متفاوتی داشته و از قهوه ای مایل به سرخ تا خاکستری تیره را تشکیل می دهد. لمورهای بزرگ، به اندازه یک گربه، وزن دارند. لمورها، گیاهخوار بوده و غذای آنها را برگ  و میوه تشکیل می دهد. لمورها، نقش مهمی در بوم شناسی ماداگاسکار داشته، زیرا آنها با خوردن مویه ها موجب پراکنده شدن دانه ها می شوند. این دامنه ها می توانند به شکل گیاهان جدید رشد کنند و این بسیار اهمیت دارد.

l2

باید توجه داشت که مردم فقیر ماداگاسکار، درختان جنگل را برای تهیه هیزم و افزایش محصولات کشاورزی در آن محل قطع می کنند و این تهدید برای زیست گاه های لمور ها محسوب می شود.

آقای عبداللهی سفر به ماداگاسکار را اینگونه آغاز می کند:

در ادامه مسيرمان به ماداگاسكار به جزيره موريس مي رسيم، تماشايش از بالا لذت بخش است، جزيره هايی سراسر سبز با سواحل مرجانی چشم نواز، قله ها و درياچه های زيبا، كل خاطرات شيرين سفر موريس سه سال قبل می آيند و می نشينند پيش نگاه پر از شوقم، خاطراتی سراسر خنده.

بيشتر مسافرين از هواپيما پياده مي شوند و ما همچنان منتظر می مانيم برای ادامه مسير، همسفرها هم كه همگی همين ابتدای مسير حسابی در هم بُر خورده اند و با هم دوست شده اند. انتظارمان ساعتی بيشتر طول نمی كشد كه باز اوج می گيريم آسمان پر ابر اقيانوس هند را تا بالاخره بعد از يك ساعت و نيم به مقصد برسيم، مقصدی كه نه انتهای مسير كه ابتدای راه و سفری پر ماجرا خواهد بود.

l6

تصویر از جزیره موریس بر فراز هواپیما

ساعت دو نيم عصر و باز هم هجوم خاطرات اولين ديدار، پروسه ويزای ماداگاسكار كمی پيچيده و زمان بر شده است و چاره ای جز صبوری نيست، مهرهای ورود همراه با لبخندهای مالاگاسی خوشامدگويمان مي شوند و وارد محوطه محقر و ساده شهر “آنتاناناريوو” يه به صورت خلاصه تر “تانا” می شويم.

l7

حالا بعد عبور از آسيا و اروپا، در جزيره ای جدامانده ای از آفريقا به نام ماداگاسكار قرار و آرام گرفته ايم، شايد همين تنها ماندنش در گذر ميليون ها سال است كه اينگونه به اين سرزمين اصالت و هويت داده است.

l8

فرودگاه تانا ساده و مبتدی ست اما دلنشين، سقف آسمان اين شهر هم كه طبق معمول كوتاه است و انگار زمين و آسمانش را پيوندی ديرينه است، حتی می شود ابرهای آسمانش را لمس كرد.

l9

شهر پيچيده ای است تانا، بی قواره و نامنظم توسعه پيدا كرده است، شهری كه تخمين می زنند با حاشيه هايش حدود سه ميليون از جمعيت بيست و چهارميليونی ماداگاسكار را در خود جا داده است.

l16

مسير فرودگاه تا هتل مان در مركز شهر بيشتر از ساعتی طول مي كشد كه همزمان است با غروب آفتاب، همچنان ابتدايی بودن شرايط زندگی در تانا كاملا به چشم می آيد، هرچند كه در اين چند سال اخير سرعت تغييرات و مدرن تر شدن شهر را به وضوح می توانم ببينم و حس كنم.

هتل مان اما بسيار دوست داشتنی است، كاراكتر و شخصيت كاملا فرانسوی دارد و اتفاقا ساختمانش هم كنار يكی از خيابان های سنگ فرش مركز تانا بنا شده است، مديرش هم يک خانم خوش خنده و مهربان فرانسوی است، مسير ورودی هتل تا اتاق ها هم كه يك موزه تمام عيار است از عكس های قديمی و آيتم های مالاگاسی كه حسابی سرگرممان می كند…

l10

تصویری از ورودی هتل

طبقه بالايی هتل اما رستوران بامزه و متفاوتی است كه باز هم به سبك كافه های فرانسوی تزئين شده است، خيلی زود همگی سر ميز عريض و طويل شام حاضريم، اينجاست كه همسفرهايم را با مفهوم باارزش و البته خوشمزه “زِبو” آشنا می كنم، در واقع زبو ها همان گاوهای درشت هيكل مالاگاسی هستند كه نقش تعيين كننده اي در زندگی روزمره مردم روستاها دارند، شايد نقش مشابه “ياك” برای مردم فلات تبت.

به هر حال چون بخش عمده ای از غذاهای مالاگاسی از گوشت زِبو درست می شوند همين مفاهيم را برای همسفرهايم توضيح می دهم و اين می شود كه سفارش بيشترشان می شود استيك زبو.

l12

خودروهایی که در خیابان های ماداگاسکار تردد دارند

و اين دورهمی دلنشين هم خود پايانی است بر اولين روز سفر ماداگاسكار..

صبح رهسپار گشت و گذار شهر تانا می شويم، شهر مرموز تانا، با اينكه اين سومين ديدارم در طی چهار سال گذشته است ولی همچنان شگفت زده ام می كند اين شهر، از معدود پايتخت هايی است كه خسته نمی شوم از تماشا و سرك كشيدن به كوچه پس كوچه هايش، انگار اينها در مقطعی از تاريخ جامانده اند.

l11

بيشتر از هفتاد سال قبل كه فرانسوي ها بساط استعمارشان را جمع كردند و از ماداگاسكار و تانا رفتند، گويا زمان و گذرش را نيز با خود بردند و حالا ماشين ها و تاكسی ها در تانا همان ها هستند كه چرخشان هفتاد سال پيش می چرخيد، خيابان ها و سنگ فرش هايشان نيز هم، حتی مردم و تداوم فقرشان، فرانسوی ها رفتند و اينها يادشان رفت همگام و همراه تاريخ شوند و اين دقيقا همان بُعد تانا و ماداگاسكار است كه به وجدم می آورد…

l13

بازارهای محلی که بیشتر شبیه موزه است: ماداگاسکار- سپتامبر ۲۰۱۶

l14

کسب و کار مردم ماداگاسکار در کنار خیابان، بخشی از سبک زندگی آنان است

l15

تصویر سلمانی در ماداگاسکار

از هرجای تانا كه بايستی قصری را می بينی نه چندان چشم نواز بر فراز بلندترين تپه شهر كه تاريخی چند صد ساله را در دل نهان دارد، يك ساعتي طول می كشد تا خودمان را به “كويين پالاس” برسانيم و البته كه ساعتي هم طول می كشد تا تاريخش را بشنويم و از آن مهمتر، چشم اندازی زيبا از توسعه شهر تانا و درياچه مركزی اش را ببينيم…

l17

تصویری از قلعه کویین پالاس ماداگاسکار

آنتاناناريوو از بالا زيباست، چيزی شبيه شهرهای خوشرنگ و دلبرانه اروپايی، به شرطی كه ندانی درون اين دورنمای زيبا چه زخم ها و فقرها نهفته است…

l18

تصویری از شهر زیبا و جذاب آنتاناناریوو

اين هم نمايی از درياچه “آنوسی” در مركز شهر تانا، در مركز درياچه مجسمه فرشته ای حلقه به دست وجود دارد كه برای يادبود سربازان مالاگاسی كشته شده در جنگ جهانی ساخته شده است، همان پيش مرگ های ارتش فرانسه.

l19

دریاچه آنوسی در مرکز شهر تانا ماداگاسکار

اين هم ديواره ای از تاريخ مصور ماداگاسكار، سير تكاملی آمدن ملوانان مالايی و استقرارشان در ماداگاسكار را به زيبايی به تصوير كشيده است، همان ها كه با خود زِبوها و كشاورزی را برای بوميان به ارمغان آوردند.

l20

كمي پايين دست كويين پالاس، ساختمان كليسای جامع شهر بنا شده است، كليسای كاتوليك كه گويا پاپ هم ديدارش كرده است.

l21

بچه ها هم كه مثل هميشه فارغ از دنيای پيچيده آدم بزرگ ها مشغول شادمانی كودكانه شان هستند.

l23

و بزرگترها گاه زير پوست شهر و زرق و برقش فراموش می شوند، گويا نصيب شان از زندگی فقر بوده و بس.

l24

شلوارهای داشته و نداشته بچه ها هم معمولاً شكافته شده تا دچار استرس قبل و بعد قضای حاجاتشان نشوند، البته اين پديده عجيبی نيست، اولين بار در تبت اين پديده مهم علمی را كشف كرده بودم.

l25

روز می گذرد و آفتاب اينگونه بساط نورش را از سر مردم تانا جمع می كند.

l26

ranimania
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • فرهاد ژانویه 12, 2017

  عجب طبیعیتی
  عجیب ماشین هایی 🙂 این جذاب بود
  مرسی

 • نازنین ریاضی ژانویه 12, 2017

  جووووووون
  خیلی خوشگله این لمورها 🙂 تا حالا ندیده بودم. فوق العاده بود این سفرنامه.