دیدار با عروس فارس؛ گشتی در آبشار مارگون

گردشگری آبشاری در مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان

دیدار با عروس فارس؛ گشتی در آبشار مارگون

پیش از این درباره لرستان، عروس آبشارهای ایران صحبت کردیم که یکی از مقصدهای آبشارگردی در کشور است. اما این فقط لرستان نیست که سرزمین آبشارهای زیبا به شمار می رود. در فارس، یکی از مقصدهای مهم گردشگری ایران که آثار باستانی اش، افتخار تمدن بزرگ پارسی است، جایی وجود دارد که شما را با زیبا ترین آبشار چشمه ای ایران آشنا می کند.

با ما همراه باشید تا به دیدار مارگون، این عروسی زیبای استان فارس برویم. برای دیدن بخشی از زیبایی این منطقه می توانید ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

داستان فارس: داستان افتخار

وقتی صحبت از استان فارس می شود، ذهن ها به سمت شیراز و شاه چراغ و تخت جمشید و پاسارگاد و مقبره کوروش و بزرگانی چون حافظ خلوت نشین و سعدی شیرازی می رود. دیار شهد و شکر و ادب. مقصد گردشگری شماره یک ایران که بسیاری از ایرانگردان عاشق این اقلیم را شیفته خود کرده است.

جیرفت کرمان و استان زرخیر فارس را باید نمونه هایی بزرگ از تمدن پر افتخار ایرانی دانست که برای نسل جدید، صحبت ها و شنیدنی های بسیار دارد. استان فارس، به واسطه ظرفیت های گوناگون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و گردشگری، یکی از قطب های ممتاز توسعه پایدار ایران در زمینه توریسم بوده که فرصت های بسیاری را برای کارآفرینان این خطه ایجاد کرده است و عباس برزگر، یکی از آن ها به شمار می رود.

m18
گردش در باغ های شیراز، مقصد گردشگری هیجانی استان فارس

در زمستان، یکی از بهترین مقصد ها برای گردشگری و تفریح، استان زیبای فارس است. چهارمین استان بزرگ ایران با بیش از ۲۲۰ شهرستان و بخش و دهستان،  دنیایی از جذابیت و گردشگری هیجانی را در اختیار عاشقان ایرانگردی قرار می دهد. آب و هوای معتدل شیراز به خصوص در فصل زمستان، فرصت خوبی برای گردشگری در مناطق جنوبی است.

m23
تصویری از جشن گل نرگس در روستای جره استان فارس

از زبان لری و لاری و ترکی تا خنجی و دوانی و اردکانی که شاید تا کنون نشنیده باشید، در این استان وجود دارد و به همین خاطر، استان فارس را باید جشنواره ای زنده از زبان های اقوام ایرانی دانست.

m24
تصویری از باغ ارم شیراز: نماد باغ های ایرانی

در فارس به خصوص شیراز، عرقیجات و سوغات لذیذی را می توان پیدا کرد که پالوده و سالادش، شهره خاص و عام است.m19 از هر مرکز استان در کشور، پرواز مستقیم به دار العلم که سومین مقصد گردشگری مذهبی ایران به شمار می رود، وجود دارد.

اتفاقاً در فصل زمستان که هنوز با موج گردشگران نوروزی مواجه نشدیم و هوا هم مطبوع است، شیراز گردی و فارس نوردی، حس و حال خاصی دارد که به ایرانگردان ارزان گرد، توصیه می شود.

فارس، دیار پر افتخار ایران، نگین های بسیاری دارد که مارگون، یکی از آن ها است.

مارگون: زیبا ترین آبشار استان فارس

m14

امارگون، عروس طبیعت فارس نام دارد. جایی در شمال غربی این استان که در ۱۳۰ کیلومتری شیراز قرار دارد و با استقبال تریپ ادوایزری ها هم مواجه شده است.

با یک ساعت و اندی رانندگی از مرکز شیراز، می توان سراغ مارگون را گرفت و با اتوبوس و خودرو کرایه ای، به آن منطقه رفت. جایی که دیدارش، همچون دیدار از پارسه، شگفتی عاشقان اقلیم هزار رنگ ایران را در پی دارد. مارگون، از نظر جغرافیایی، چهل و هفت کیلومتری شهر سپیدان است که همجوار روستای زیبای مارگون واقع شده است.

m13

تماشای رقص آب و گوش سپردن به موسیقی ناب طبیعت که سمفونی عشق را در دیار بزرگان تاریخ به صدا در می آورد و اهل معرفت را با آوای دل انگیزش، مست می کند. اینجا، تماشاگه راز است، ارکستری که نقاش طبیعت، بر روی دیواره های صخره ای خلق کرده است و جلوه ای از ابهت طبیعت پر رمز و راز ایرانیان را به تصویر  می کشد.

m17

آب خنک این آبشار، به خصوص در اواخر بهار تا اوایل پاییز، طراوت خاصی را به صورت مسافرانش می دهد و کم تر پیش می آید که دمای آن، از  ۱۰ درجه بیشتر شود.

مارگون را بعضی ها زیبا ترین آبشار خاورمیانه می دانند. منطقه ای که به کم آبی و کم بارش و سرزمینی خشک شهرت دارد و چنین زری را، زرگر شناسد. . .

m15

هیچ رودخانه ای در قسمت بالای این آبشار مرتفع زیبا وجود ندارد و در واقع آب این آبشار زیبا، از طریق چشمه هایی متعددی که در بند آن قرار دارد تامین می شود و به بیرون سرازیر می گردد. سرچشمه مارگون، در خود مارگون است و این از زیبایی های بی نظیر این منطقه است.

m16

این آبشار چشمه ای، در پایان مسیر خود وارد رودی بزرگ می شود و سپس از آن جا، راه رودخانه کمهر را در پیش می گیرد. مارگون به دلیل چشمه های متعدد و ارتفاع متغیر بین هفتاد تا هشتاد متر و عرضی حدود یک متر، مرتفع ترین و بزرگ ترین آبشار چشمه ای جهان را به خود اختصاص داده است.

تفریحات در مارگون

اگر به مارگون رفتید، تنها این عروس زیبا و پر ابهت مارگونی ها نیست که نظر شما را به خود جلب می کند. البته این آبشار، یک فرصت ایده ال و فوق العاده برای عکاسی به خصوص سلفی گرفتن است که مخاطبان بسیار دارد. البته عکاسی از آبشار اصول خاصی دارد.

m12

پس از عکاسی از این آبشار، می توان تن را به آب زد و در خنکای آن، لذت برد. در امتداد مسیر آبشار، رودخانه ای قرار دارد که باغات میوه را سیراب می کند. این درختان، پوشش گیاهی اطراف آبشار را تشکیل می دهد که منظره ای رویایی را در برابر دیدگان شما قرار می دهد.

در اطراف این آبشار، پارکینگ بزرگی قرار دارد که می توان برای توقف خودرو از آن استفاده کرد. امکان چادر زدن نیز فراهم است و تسهیلات دیگری نیز برای رفاه گردشگران در کنارش قرار دارد. مسیر پیاده روی به سمت آبشار، سنگفرش شده و به راحتی می توان به سمت این عروس زیبا رفت.

داستان مارگون

m9

مارگون، یکی از روستاهای زیبای ایران در استان فارس است. اگر عاشق روستاگردی در زمستان هستید، این روستا را می توان در اولویت های روستاگردی در زمستان فارس دانست. ساکنان این منطقه را اقوام لر و قشقایی ها دانست که زمستان را برای کوچ انتخاب نموده اند.

m8

اهالی مارگون، مهمان نواز و خون گرم بوده و به خوبی پذیرای بازدید گردشگران از داخل و خارج از کشور هستید و راهنمای محلی خوبی برای گردش در مارگون و مناطق اطراف هستند. یکی از ظرفیت های جذاب فرهنگی مارگونی ها را باید در مراسم عروسی آن ها دانست.

اگر خوش شانس باشید، در برخی از اوقات، عروس و دامادهای مارگونی را مشاهده خواهید کرد که با لباس های رنگارنگ و جذاب، به دیدار عروس مارگون می آیند و تصاویر زیبا و خاطره انگیزی را با مظهر جذابیت طبیعی فارس، می گیرند.

m3

یکی از ظرفیت های گردشگری جذاب این منطقه را می توان در پوشش گیاهی و جانوری آن دانست. محوطه پیرامون آبشار در سال ۱۳۸۷ هجری شمسی به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد. دشت اطراف آبشار در فصل بهار، مملو از لاله های واژگون است که در لرستان میتوان مشاهده کرد. گل های وحشی و رنگارنگی که در سوباتان گیلانی ها شاهد هستیم، در این منطقه دیده می شود.

m10

زالزالک و زرشک که هر یک خواص بسیار دارد در این منطقه به وفور یافت می شود. باغ های سیب سرخ و زرد مارگون نیز از جمله ظرفیت های طبیعت گردی و کشاورزی منطقه است که در نظر داشته باشید. طبیعت مارگون در بهار، یادآور بهشت است. بنابراین اگر در نوروز ۹۶ قصد جنوب کردید، مارگون را در اولویت های گردشگری خود قرار دهید.

البته توجه داشته باشید که خرس قهوه ای و کفتار و شغال و گرگ ها در کوه ها، مشاهده شده و جنگل گردی شبانه بدون راهنما، می تواند خطرناک باشد.

m2

در شهر سپیدان، آبشار تنگه تیزاب، چله گاه، پیست اسکی، چشمه شش پیر، چشمه بهرغان و تنگ غوره دان از جمله ظرفیت های گردشگری طبیعتی جذاب آن است که می توان از آن ها نیز بهره برد.

چه زمانی به دیدار مارگون برویم؟

همه اوقات سال، مارگون دیدنی های خاص خود را دارد. اما چون مارگون در فصل گرم سال، امکان آب تنی را برای شما فراهم می کند، به نظر می رسد لذت مارگون گردی بیشتر می شود. طبیعت این منطقه در بهار، دیدنی تر می شود و چشم اندازی از گل های رنگارنگ نیز به پس زمینه تصاویر شما افزوده می شود.

m6
عروس فارس در فصل زمستان

البته در زمستان، به دلیل بارش برف، برخی از مسیرهای سفر به مارگون، مسدو می شود و گاها دسترسی به آبشار تقریباً غیر ممکن می شود. به همین خاطر، مارگون در زمستان، مقصد مهمی برای کوهنوردان و صخره نوردان منطقه است.

m5

اگر فرصتی شد تا زمستان مارگون را شاهد باشید، حتماً با منظره ای بکر روبرو می شوید. قندیل های بزرگی در کنار آبشار که سفید پوش شدن این عروس زیبا را به همراه دارد.

m7

چگونه به مارگون برویم؟

m1

از نظر تقسیمات جغرافیایی، مارگون در مرز فارس و کهکیلویه و بویر احمد واقع شده اما از نظر تقسیمات کشوری، در شهرستان سپیدان و شمال استان فارس و در ده کیلومتری مرز سپیدان و یاسوج است. بنابراین، شاید مانند جاده حیران، دقیقاً نتوان گفت که مارگون، به فارسی ها تعلق دارد یا کهکیلویه ای ها.

آن چه مهم است، مارگون، عروس زیبای ایرانیان است و بس.

m21
تصویر تابلوی راهنمای دوراهی سپیدان به جاده برم فیروز آباد و آبشار مارگون

برای رفتن به مارگون، راه های زیادی وجود دارد. یا باید از یاسوج همیشه جذاب به سمت مارگون بروید یا از داخل شیراز. البته کل مسیر شما آسفالته بوده و مشکی از بابت تردد ندارید.

اگر قصد مارگون گردی از سمت یاسوج را دارید، ۲ پیشنهاد برای شما داریم. یکی آنکه به سمت شهر کاکان رفته و از آنجا با نیم ساعت رانندگی، خودرا به آبشار برسانید. دیگری، از یاسوج به سمت سپیدان رفته و سپس با رانندگی صد و بیست کیلومتر در ساعت، به سمت مارگون بروید.

m22
کامفیروز و بهشت گمشده در مسیر جاده مارگون

البته تا حدود هشتصد متری آبشار، راه ماشین رو وجود دارد و بقیه به صورت سنگ فرش است و می توان به راحتی به آنجا رفت و پیاده روی نمود.

در مسیری که به سمت مارگون می روید، تابلوهایی وجود دارد که فاصله شما را تا آبشار اعلام می کند و این نشان می دهد که آبشار گردی،  بخشی از ظرفیت های مهم گردشگری منطقه است.

کجا اقامت کنیم؟

m11

اگر به دیدار این عروس زیبا رفتید، همانطور که در ابتدای گفتار عنوان شد، می  توان در شهر سپیدار اقامت کرد که نزدیک این روستا بود و امکانات اقامتی و تفریحی به نسبت خوبی دارد. البته شهر اردکان نیز فرصت اقامت دیگری است که می توان در ذهن داشت. عاشقان کمپینگ و کوله پشتی گردی، معمولاً کمپ در اطراف مارگون را بسیار دوست دارند.

توصیه های مارگون گردی

m20

۱- مارگون، متعلق به همه ایرانیان است و حفظ محیط زیست آن، اهمیت بسیار دارد.

۲- در ایام تعطیل، گردشگران بسیاری به سمت مارگون رهسپار می شوند و به همین خاطر، اگر قصد استفاده از سمفونی جادویی مارگون را دارید، روزههای غیر تعطیل را برای دیدار از این عروس زیبای فارس انتخاب کنید.

۳- مسیر سفر به سمت مارگون در ایام زمستان، پر برف است و بعضاً مسدود می شود. پیش از حرکت، آخرین وضعیت آب و هوایی مسیر را از اداره راه سوال کنید.

۴- اگر قصد اقامت در اطراف مارگون را دارید، کفش مناسب و وسایل گرمایش همراه داشته باشید.

۵- نزدیک ترین پمپ بنزین به مارگون در شهر سپیدان است و در شهر مارگون، جایگاه سوخت وجود ندارد.

۶- اطلاعات گردشگری سپیدان و مارگون را از اداره کل گردشگری استان فارس کسب کنید.

۷- مارگون، اثرملی طبیعی کشور است و امیدواریم در آینده ای نه چندان دور، به فهرست میراث یونسکو اضافه شود. عدم آلودگی محیط  زیست و حفظ جذابیت بصری آن، از جمله فاکتورهای مهم ثبت آثار طبیعی در این فهرست جهانی است.

۸- آشتی با طبیعت را با مارگون گردی در فارس آغاز کنیم.

دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • بختیاری دی ۲۸, ۱۳۹۵

  آبشار گردی رو خوب اومدین
  بودم اونجا. همیشه سرده. حتی تابستون. اما خوشگله

 • عرفان دی ۳۰, ۱۳۹۵

  باسلام می خواستم بگم این ابشار در شهرستان سپیدان و ۴۵ کیلومتری شهر اردکان مرکز سپیدان هست و هیچ ربطی به کهگیلویه و بویر احمد نداره لطفا اصلاح کنید

 • عرفان دی ۳۰, ۱۳۹۵

  در ضمن تنگ تیزاب نه چیزاب این رو هم اصلاح کنید

 • فرزاد اسفند ۱۲, ۱۳۹۵

  با سلام، من اهل مارگونم و از شما بی نهایت تشکر می کنم بابت مطلب مفیدتون که این آبشارو به همه معرفی کردید، فقط یه مشکل خیلی مهمی که درمورد اینجا وجود داره اینه که این منطقه دارای قابلیت سرمایه گذاری زیادیه اما متاسفانه مسئولین هیچ گونه حرکتی برای بهترکردن اوضاع اینجا انجام نمیدن تا جایی که در روزای تعطیل تابستون شاهد ترافیک سنگین و نارضایتی مردم از این وضعیت هستیم و یه مسئله ی مهم دیگه زباله های زیادی هس که اطراف آبشار وجود داره که یه چهره ی متفاوتو از آبشار و منطقه نشون میده