۷ نماد مشهور و شناخته شده در جهان که کمتر کسی از معنی و ریشه آن ها آگاهی دارد

۷ نماد مشهور و شناخته شده در جهان که کمتر کسی از معنی و ریشه آن ها آگاهی دارد

حرف زدن و صحبت کردن امروزی، با گذشته تفاوت زیادی دارد و بسیاری از چیزها تغییر کرده است. در حال حاضر با با استفاده از علامت ها و علائم اختصاری با یکدیگر ارتباط برقرار می کنیم و کلمات کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

به عنوان مثال، انگلیسی زبان ها از واژه «lol» (خندیدن با صدای بلند) برای نشان دادن خوشحالی خود استفاده می کنند و یا آنکه عده زیادی برای ابراز علاقه به هم قلب نشان می دهند. اما این علامت ها و نماد ها از کجا آمده و ریشه شان به کجا باز می گردد؟

ما در این مقاله قصد داریم ریشه ها و چگونگی شکل گیری ۷ نماد بسیار مشهور را مورد بررسی قرار داده و آن ها را برای شما بیان کنیم. توضیحات ارائه شده را با دقت بخوانید تا با چگونگی شکل گیری نماد های مشهور آشنا گردید.

۱- علامت وَ (and) (&)

400

این نماد (&) در واقع حرف عطف لاتین «et» یا همان «and» انگلیسی را نشان می دهد. این نوشتار ابتدا توسط «تیرو» منشی «سیسرون» در روم باستان اختراع گشت. تیرو برای تسریع روند نوشتن، گروهی از علامت های اختصاری را توسعه داد که بعدها به خط «تیرونین» شهرت یافت.

قرن ها بعد، این علامت در قاره اروپا و آمریکا بسیار رواج یافت و برای مدت ها جزء الفبای انگلیسی به شمار می رفت. کلمه انگلیسی «ampersand» (&) در واقع از ترکیب «And per se and» تشکیل شده و معلم ها از آن برای تلفط حروف A تا Z استفاده می کردند. در طول زمان، حروف E و T با یکدیگر ترکیب شدند و نماد امروزی را به وجود آوردند.

۲- نماد قلب

401

همه به این موضوع واقفند که قلب منزلگاه عشق است، اما نمادی که برای نشان دادن قلب به کار می رود، هیچ شباهتی به شکل واقعی قلب انسان ندارد. نظریه های مختلفی در این زمینه مطرح شده که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • هنگامی که قو ها در میان دریاچه به یکدیگر نزدیک می شوند، نماد خاصی شبیه به علامت قلب شکل می گیرد. در بسیاری از فرهنگ های جهان، این پرندگان به خاطر آن که برای همیشه کنار هم هستند، به عنوان سمبل عشق و وفاداری شناخته می شوند.
 • تئوری بعدی، ریشه نماد قلب را در برگ پیچک می داند. در نقاشی های یونانی ها معمولا پرتره هایی از دینوسوس – خدای زراعت و احساس – بر روی برگ های پیچک دیده می شد.

۳- نماد بلوتوث

402

در قرن دهم پس از میلاد مسیح، پادشاهی به نام «هارالد بالتاند» در دانمارک حکومت می کرد. این فرد به خاطر متحد کردن قبایل دانمارک و ساختن کشوری واحد، در تاریخ شهرت زیادی دارد. او به بلو بری علاقه زیادی داشته و حداقل یکی از دندان هایش آبی رنگ بوده اند. به همین دلیل به بالتاند لقب «بلوتوث» (Bluetooth) داده بودند.

اگر دقت کنید، فناوری بلوتوث نیز می تواند چند دستگاه را به یکدیگر متصل کند. نماد امروزی که بلوتوث را نشان می دهد، از دو نشان اسکاندیناویایی تشکیل شده است: «Hagall» که لغتی مشابه با «H» لاتین است و «Bjarkan» که معادل «B» در لاتین به شمار می رود. این دو نشان از نام «هارالد بالتاند» گرفته شده اند. نخستین دستگاه بلوتوثی نیز شبیه دندان بود و رنگ آبی داشت.

۴- نماد پزشکی

403

عده کمی از فلسفه این علامت (یک چوب همراه با دو بال و مارهایی که به دورش پیچیده اند) آگاهی دارند. نماد پزشکی که بیشتر در داروخانه ها دیده می شود، توسط یک اشتباه شکل گرفته است.

بر اساس یکی از افسانه های یونان، هرمس خدای باستانی یک چوب جادویی به نام عصای چاووش (Caduceus) در اختیار داشت که شبیه به ابزارهای پزشکی مدرن به نظر می رسید. این عصای قدرتمند می توانست هر گونه نیرنگ و سازش دشمنان را متوقف کند، اما هیچ ربطی به پزشکی نداشت.

واقعیت این است که بیش از ۱۰۰ سال پیش، پزشکان ارتش آمریکا این عصا را با چوب دستی استقلبیوس  (بال نداشت و تنها یک مار در آن به چشم می خورد) اشتباه گرفتند. به خاطر آن که استقلبیوس الهه شفا و دارو بود، این اشتباه کاملا قابل درک جلوه می کرد. امروزه علامت مذکور ریشه دوانده و در اماکن پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

۵- نماد روشن کردن دستگاه

404

این علامت در همه جا دیده می شود، اما کمتر کسی از علل به کار گیری آن آگاهی دارد. مهندسان دهه ۱۹۴۰ میلادی از سیستم دو تایی (binary) برای نشان دادن وضعیت کلیدها استفاده می کردند. در آن زمان، ۱ به معنای روشن و ۰ به معنای خاموش بود. در گذر زمان، ۰ و ۱ با یکدیگر ترکیب شدند و علامت امروزی را به وجود آوردند.

۶- نماد صلح

405

نماد صلح در جریان تظاهرات سال ۱۹۵۸ علیه سلاح های هسته ای اختراع شد. این سمبل از علامت های با پرچم برای حروف N و D تشکیل شده که اولِ کلمات عبارت «Nuclear Disarmament» به معنای خلع سلاح هسته ای هستند.

در زبان پرچم ها، حرف N به معنای نگه داشتن پرچم ها به صورت V برعکس است و D نیز به معنای بالا و پایین نگه داشتن آن ها در جهت مخالف تلقی می شود. این علامت ها نماد صلح امروزی را تشکیل دادند.

۷- نماد «OK»

406

حتما شما نیز تا به حال از دست خود برای رساندن مفهوم «OK» استفاده کرده اید. معمولا آشپز ها هنگام رضایت داشتن از طعم غذا این کار را انجام می دهند. البته این علامت در برخی کشورها پیام مثبتی به همراه ندارد. فرانسوی ها آن را به معنای فردی که هیچ چیز ندارد، تلقی می کنند. نظریه های مختلفی برای این نماد مطرح می گردد:

 • برخی ها آن را مخفف عبارت «Old Kinderhook» محل تولد مارتین فن بورن هشتمین ریس جمهور آمریکا می دانند. در طول کمپین انتخاباتی او، فن بورن برای خودش نام مخففی انتخاب کرد که از از محل تولدش نشات می گرفت. شعار کمپین او «Old Kinderhook is O. K» بود و پوستر ها نیز فردی را با ژست «OK» نشان می دادند.
 • فرضیه مشابهی برای اندرو جکسون هفتمین رئیس جمهور آمریکا وجود دارد. وی این اصطلاح را هنگام نهایی کردن تصمیم هایش به کار می برد. او به جای استفاده از عبارت «All correct» از معادل آلمانی آن یعنی «Oll korrect» استفاده می کرد که به اختصار OK خوانده می شود.
 • بسیاری این نماد را شبیه به علامت مودرا – ژستی نمادین در هندو ها و بودایی ها می دانند. مودرا در آموزش و تمرینات مخصوص استفاده می شود و بسیاری از هندی ها اعتقاد دارند که شخص بودا این ژست را ابداع کرده است.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۹ نظر

ورود

 • محسن بهمن ۱۳, ۱۳۹۵

  نماد صلح
  نماد آنارشی هم هست

 • محمد بهمن ۱۵, ۱۳۹۵

  قلبو اشتب گفتی جیگر.. اون شکل از چسبیدن دوتا قلب به هم درست میشه!!!!!

 • مصطفی پرتویان بهمن ۱۷, ۱۳۹۵

  ترجمه کلمه all correct به زبان آلمانی میشه Alles korrekt

 • مسعود مرداد ۲۷, ۱۳۹۶

  سلام دوست عزیز

  نمیدونم مطلب رو کپی کردید یا تحقیقی بوده ! اگر کپی بوده سرزنشتون نمیکنم چون کور کورانه بوده.
  ولی اگر تحقیقی نوشتید در مورد مار های پزشکی کاملا اشتباه نوشتید.

  دقیقا ۲ مار هست و اون عصا هم انسان هست که ۲ مار در قسمت انتهای بدن انسان وجود دارد که میتوان با روش های مختلف بیدارشان کرد و اگر به آن قدرت برسید دقیقا مثل عکس بال در میارید ( البته اصطلاح بال درآوردن منظور این است که سلامت کامل جسمی و روحی را همراه دارد ) و حس می کنید بال در آوردید و به درجات بالای روحی و عرفانی می رسید.

  خواهشا حتی اگه کپی می کنید تحقیق هم بکنید.

 • Parsa شهریور ۲۷, ۱۳۹۷

  Et که به معنای “وَ” هست لاتین نیست، فرانسویه

 • مهـــــــــرداد دی ۱۹, ۱۳۹۷

  عالــــــی بود ممنون از شما

 • اسماء آذر ۱۷, ۱۳۹۸

  این چرندیات چیه پاک کنید توروخدا اون مارهاروهمه میدونن مال زمان ابن سیناهستش وبخاطر همین به انسان مریض میگن بیمار.نماد قلب هم چسبیده بودنه دوقلبه ینی قلب دوادمه عاشق درکناره هم اونجوریه درمورده اوکی هم ماله زمانه جنگی هستش که الان دقیقا یادم نیست

 • سرندیپ مرداد ۳۱, ۱۳۹۹

  جالب بود. اما یه چیزی که برای من سواله اینه که چرا خیلی ها فکر می کنن قلب سمبلیک هیچ شباهتی به قلب واقعی نداره. اگه سرخرگ آئورت و بقیه ی رگ ها رو از از قلب کامل جدا کنیم، در نهایت متوجه میشیم که بطن ها و دهلیزهای قلب شکلی رو به وجود میارن که الهام بخش سمبل قلبه. این موضوع راجع به اکثر پستانداران که قلب چهار حفره ای دارن صدق می کنه.

 • Rozgin آبان ۲۵, ۱۴۰۰

  سلام معنی نماد یه به اضافه حالت با ی قلب کنارش چیه؟؟؟