از ماسوله تا مازیچال؛ مقصدهای روستاگردی نوروز ۹۶

گزارش روزیاتو از جذاب ترین مقصدهای روستاگردی برای تعطیلات نوروز

از ماسوله تا مازیچال؛ مقصدهای روستاگردی نوروز ۹۶

تا نوروز ۹۶، تنها چند هفته دیگر باقیمانده است و علاقمندان به ایرانگردی، از هم اکنون مشغول بررسی مقصدهای جذاب و بکر کشورمان برای گذران تعطیلات نوروز باستانی ۹۶ هستند. برخی از نقاط کشور همچون شهرهای شمال، کیش، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و یزد، مقصدهای گردشگری روتین ایران هستند که در همه فصول، پذیرای گردشگران داخلی و خارجی هستند و برخی از هموطنان، بارها به این مناطق سفر کرده اند.

اما در میان صدها مقصد گردشگری ناب و جذاب و کاملا شناخته شده ایران، مناطقی هم هستند که نه تنها در فهرست شگفت انگیز ترین مقصدهای گردشگری خاورمیانه به شمار می روند،‌ بلکه به واسطه ناشناس بودن، با هجوم گردشگران معمولاً مواجه نشده و ایام شلوغ نوروز، فرصت خوبی برای گشتی در این محفل های گردشگری بی نظیر است.

v00
تصویری زیبا از روستای ماسوله گیلان

سرویس گردشگری روزیاتو به جهت معرفی مقصدهای گردشگری جذاب داخلی و خارجی برای هموطنان در ایام نوروز، امروز به سراغ روستا گردی رفته تا شما را با شماری از مناطق روستایی جذاب کشورمان که بهار پیش روی می تواند سفر هیجانی را برایتان به ارمغان بیاورد، آشنا کند.

با ما در روستاگردی امروز همراه باشید.

اورامان: نگین کردستان

v5

در نوروز امسال، اگر کمی از فکر آنتالیا، تفلیس، باتومی، دوبی و مالزی فاصله گرفته اید و قصد دارید تا به رونق صنعت گردشگری کشورمان به خصوص در مناطق خوش آب و هوا و کم تر دیده شده غرب کشور کمک کنید، سفر به اورامان، پیشنهاد شماره اول ما به شمار می رود. اورامان یعنی جایگاه اهورایی و سرزمین اهورا مزدا.

v1

کردستان، اقلیم افتخار و صفا و زیبایی، همه آنچیزی که شما از بهار رنگارنگ انتظار دارید را در اختیارتان قرار می دهد. از غذاهای محلی کردهای مهمان نواز گرفته تا صنایع دستی و سوغات شیرین و جذاب و مقصدهای گردشگری هیجانی و زیبا، بخشی از ارمغان سفر به اقلیم کردستان ایران است.

v2
طبیعت بی نظیر هزار ماسوله ایران، یادآور چشم اندازهای زیبا در مرکز و شمال اروپا

کردستان، یکی از دیدنی ترین نقاط کشور است و صدها ظرفیت گردشگری روستایی، تاریخی، ورزشی و فرهنگی را در خود جای داده که یکی از آنها، اورامان یا هورمان به شمار می آید. اگر به سرو آباد کردستان سفر کنید، این نگین زیبای کردستان را مشاهده خواهید نمود.

v3
بافت جذاب خانه ها در اورمان کردستان

این شهر در دره ای شرقی-غربی و در شیب تندی رو به روی کوه ایجاد شده و چشم انداز فوق العاده ای در ایام سال به خصوص در بهار دارد. خانه های روستا همچون خانه های ماسوله، از سنگ ساخته شده و یکی از روستاهای پلکانی کشور به شمار می رود. اورامان را هزار ماسوله نیز می خوانند.

v4

چگونه به اورامان برویم؟ برای سفر به اورامان، از هم اکنون بلیط های اتوبوس با هواپیما برای سفر به سنندج را خریداری کنید. این روستا در مرکز دهستان اوارمانات واقع شده که در واقع در منطقه جنوب شرقی شهر مریوان است. جاده ای به طول هفتاد کیلومتر که نیمی از آن آسفات و بقیه خاکی است، شما را از این شهر زیبا به هزار ماسوله ایران می برد.

نراق: روستای جوزه غند

نراق، جایی کمتر شناخته شده برای ایرانیان، اما منطقه ای خوش آب و هوا به خصوص در ایام نوروز که شما را با مقصدهای گردشگری فوق العاده ای آشنا می کند. نراق، گر چه اکنون شهرستان نامیده می شود، اما همچنان بافت تاریخی و قدیمی خود را که دیر زمانی روستایی پر سکنه بود، حفظ کرده است.

v6
نقشه نراق، دلیجان و مناطق گردشگری اطراف

نراق، دیار حاج ملا احمد نراقی و بزرگان بسیاریست.

نراق، منطقه ای نزدیک دلیجان واقع در استان مرکزی است. این روستا حد فاصل قم، کاشان و دلیجان بوده و از جمله مناطق کوهستانی و تاریخی کشور به شمار می رود. در نزدیک این منطقه، غار چال نخجیر قرار دارد که چند سال پیش کشف شد و یکی از شگفت انگیز ترین غارهای زنده جهان با قدمتی بیش از ۷۰ میلیون سال است.

v8
نمایی از غار چال نخجیر نراق-دلیجان

در سفر به نراق، سراغ جوزه غند و بازار و آب انبار و مسجد جامع قدیمی آن را بگیرید. جوزه غند نراقی ها، یکی از خوشمزه ترین سوغات ایران است که ثبت ملی شده و امیدواریم به عنوان سوغات مغزی، ثبت جهانی هم بشود.

v9
جوزه غند نراق

جاسب (زادگاده دکتر جاسبی-رئیس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی) روستایی زیبا در شمال نراق، سینقون و کلجار و بی بی زبیده خاتون، منطقه ای مذهبی و گردشگری بوده که همه نزدیک نراق قرار دارد و بازدید از آن را به نراق دوستان و طبیعت گران توصیه می کنیم.

v7
تصویری از آب انبار و بافت کوچه های نراق

گشتی در خانه های قدیمی نراق را در این ویدیو مشاهده کنید.

چگونه به نراق برویم؟ از هر جای ایران که هستید، می توانید به سمت استان مرکزی حرکت کرده و بعد از گذر از دلیجان، پس از ۱۵ دقیقه به تابلوی نراق می رسید. کاشان و نیاسر، از جمله مقصدهای گردشگری جذاب اطراف نراق هستند.

روستاگردی در ابیانه

پس از نراق و اورامان، نوبت به ابیانه می رسد. جایی که یکی از مقصدهای گردشگری جذاب ایران بوده و لوکیشن بسیاری از فیلم های سینمای و سریال هایی که در تلویزیون در چند دهه اخیر نمایش داده شده است.

ابیانه، روستایی تاریخی به قدمت فرهنگ ایران زمین است و برای سفر در تعطیلات نوروز، هم فال و هم تماشا خواهد بود.

روستاگردی در ابیانه، جایی در دامنه کوه کرکس در نزدیک نطنز، جایی که به واسطه تاسیسات هسته ای، اکنون شهرت جهانی دارد. این منطقه، جذابیت های فراوانی دارد چرا که ابیانه هم خوش منظره است و چشم اندازهای زیبایی دارد و هم در بهار، شما را به جشنواره ای از گل می برد.

v10

ابیانه، دارای موقعیت طبیعی مساعدی است، در گذشته به بیدستان معروف بوده است، روستایی که در دامنه کوه کرکس در نزدیکی شهرستان نطنز واقع شده است. این روستا را به اعتبار آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش باید از زمرهٔ استثنائی‌ترین روستاهای ایران به شمار آورد.

v11

ابیانه یکی از کهن‌ترین زیست‌گاه‌های انسانی در حاشیه دشت کویر ایران بوده و کارشناسان قدمت هزار و پانصدساله را برای آن تخمین می‌زنند. آثار و بناهای تاریخی که در ابیانه وجود دارد مربوط به دوره‌های ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجار است. این آثار نشان دهنده قدمت تاریخی این زیست‌گاه انسانی است، شکوه معماری بومی و سرشار از زیبایی این روستا، آن را در شمار نمونه‏‌های کم‌نظیر دیدنی‏های جهان درآورده است.

v12

گشتی در ابیانه را در ویدیو ۱۳ دقیقه ای زیر مشاهده کنید.

چگونه به روستای ابیانه برویم؟ از طریق جاده کاشان-نطنز، و هم از طریق اتوبان کاشان-اصفهان می توان به این مقصد رفت. از دو راهی مسیر کاشان به نطنز و ابیانه، حدود ۲۲ کیلومتر فاصله داریم.

v13

روستای کندوان: روستا گردی در آذربایجان شرقی

v17

یکی دیگر از مقصدهای روستاگردی جذاب ایران به خصوص در ایام نوروز، استان سر سبز آذربایجان شرقی است. این روستای زیبا در پنجاه کیلومتری جنوب غربی تبریز، شهر اولین های ایران است. نوع خاص خانه ها که شبیه کندوی زنبور عسل است و در دل کوه قرار دارد، سبب معروفیت این روستا در ایران و جهان شده و قطعاً در نوروز، با هجوم گردشگران داخلی و خارجی مواجه می شود.

v14

این روستا هم مناظر زیبایی دارد و هم چشم اندازهایی که شما را به پیاده روی صبحگاهی و عصرانه ترغیب می کند. اهالی خونگرم روستای کنداون، میزبانی خوبی را برای شما در انتظار می کشد. مساجد، حمام و مدرسه از جمله مناطق تاریخی این روستا به شمار می رود.

v15

گشتی در روستای زیبا و جذاب کنداون آذربایجانی ها را در ویدیو زیر با نام تجربه زندگی در دل کوه مشاهده کنید.

چگونه به کندوان برویم؟ برای سفر به کندوان (با تونل کندوان اشتباه نگیرید)، می بایست از شهر تبریز به سمت اسکو حرکت کنیم. جایی که نان های سنتی اش، شهره خاص و عام است. بعد از ادامه مسیر از شهر اسکو به سمت جنوب و گذر از شهر اسفنجان و روستای کهنمو، به کندوان می رسید. فاصله تبریز تا اسکو حدود نیم ساعت بوده و اسکو تا کندوان هم حدود بیست و کیلومتر است.

v16

روستاگردی در ماخونیک؛ سرزمین عجیب لی لی پوتی های ایران

بله! بر خلاف نراق و ابیانه و اورامان و کندوان، روستایی کم تر شناخته شده وجود دارد به نام ماخونیک که سرزمین لی لی پوتی های ایران نام دارد. این روستا در استان خراسان جنوبی بوده و به واسطه بافت خانه ها و معماری آن، به روستای لی لی پوتی ها شهرت دارد.

v18

یکی از شگفت انگیز ترین روستاهای کشور است که آن را در فهرست روستاهای شگفت انگیز جهان نیز قرار داده اند. قبلاً در گفتاری، به معرفی این روستا پرداختیم. این روستا در دهستان درج استان خراسان جنوبی واقع شده و کم تر از ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

v19
نمای درب خانه ها در بافت قدیمی روستای ماخونیک که برای ورود باید خم شوید

قبلاً، اهالی روستا همگی قد کوتاه بوده و اصالت افغانی داشتند، اما اکنون با توسعه این منطقه، اوضاع بهتر شده و دیگر از قد کوتاه و زندگی بدوی، خبری نیست. این روستا تا افغانستان نیم ساعت فاصله داشته و از تهران تا آنجا، کم تر از هزار و دویست کیومتر است.

v20

چگونه به روستای لی لی پوتی ها برویم؟ یکی از مقصدهای جذاب و خاطره انگیز شما در نوروز امسال، قطعاً سفر به ماخونیک خواهد بود که جذابیت آن کمتر از سفر به هنک کنگ ایران یا کالیفرنیای ایران نیست. اگر به مشهد بروید، در مسیر سبزوار به سمت جنوب حرکت کرده و پس از گذر از گنابادا و بیرجند و طبس خاطره انگیز، تابلوی خوش آمدگویی به ماخونیک را مشاهده خواهید کرد.

سفر به صخره ای ترین روستای ایران

v21

اینجا میمند، روستای صخره ای دیار کریمان، یکی از مقصدهای نمونه و جذاب روستا گردی در ایران است که قطعا برای عاشقان دیار کریمان، سفر خاطره انگیری را به ارمغان خواهد آورد. میمند، یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های بشری بوده و بیش از ۱۲ هزار سال قدمت دارد. یعنی چند برابر روستای عجیب ماخونیک در خراسان جنوبی.

جذابیت های روستا بسیار است. از فرهنگ مردم گرفته تا بافت روستا و معماری آن و سبک زندگی اهالی اش که هنوز دنیای دیجیتال آنها را با خود همراه نکرده و می توان بوی کاه گل و عطر گل ها را در آنجا استشمام کرد.

v22

میمند، بین شیراز و یزد و کرمان قرار دارد و اگر به آنجا بروید و چند روزی فرصت داشته باشید، با یک تیر، چند نشان را خواهید زد و مقصدهای گردشگری نمونه ایران را بازدید خواهید کرد. برای همین، اگر قصد میمند گردی دارید، از هم اکنون به فکر رزرو محل هاق اقامت و بلیط اتوبوس یا طیاره باشید که از اواخر اسفند تا ۱۵ فروردین، با موجی از گردشگر روبرو می شود.

v23

حمام، آتشکده و مسجد تاریخی، از جمله فرصت های گردشگری در میمند کرمان است. اگر به میمند رفتید، سفر به کالیفرنیای ایران (جیرفت) را فراموش نکنید.

v24

گشتی در میمند تاریخی را به مدت ۵ دقیقه در ویدیوی زیر مشاهده کنید.

چگونه به میمند برویم؟ سفر به میمند خیلی سخت نیست. هم با اتوبوس و هم با طیاره امکان پذیر است و بهترین راه، گذر از یزد و انار و شهر بابک خواهد بود. مسافتی حدود صد و هشتاد کیلومتر که مسیر یزد به کرمان را تشکیل می دهد، شما را به شهر انار هدایت کرده و از آنجا با میمند، حدود یک ساعت رانندگی در انتظار شما خواهد بود.

گردشگری در روستای بیاض

v27

بیاض، همچون ماخونیک و نراق، اسمی کمتر شناخته شده برای ایرانگردان به خصوص مسافران نوروزی است. بیاض، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان انار در استان مرکزی بوده که می تواند در نوروز امسال، برای عاشقان بازدید از مناطق شگفت انگیز و جذاب ایران زمین، مقصد طبیعت گردی فوق العاده ای باشد.

v25

بیاض به معنی سفید بوده و نامش را از پنبه زارهای این منطقه به عاریه گرفته است. اکنون کم تر از هزار نفر در آنجا زندگی می کنند. موقعیت خاصی دارد و در مسیر ارتباطی دیار کریمان (کرمان) به یزد (شهر ترین های ایران) واقع شده است.

v26

چگونه به بیاض برویم؟ برای بیاض گردی، می بایست به شهر انار در دیار کریمان رفته و در بیست و پنج کیلومتری آن، بیاض قرار دارد. البته اگر از سمت رفسنجان هم به سمت بیاض بروید، رسیدن به آن خیلی سخت نخواهد بود و تنها شصت کیلومتر فاصله داشته و مسیر کاملا آسفات است.

سفر به ماسوله

v28

ماسوله گردی، یکی از خاطره انگیز ترین فرصت های روستاگردی در ایران است. جایی که شب هایش، وقتی چراغ خانه های مردم مهمان نواز و خونگرمش روشن می شود، منظره ای دیدنی را در برابر دیدگان گردشگران به تصویر می کشد که در بالا مشاهده می کنید. جایی که بام خانه ها، حیاط خانه دیگریست. . .

یکی از برترین روستاهای کشور از نظر زیبایی و موقعیت آب و هوا، همین ماسوله گیلان است. هوای مه آلود و تابستان و بهاری خنک، مقصدی ایده آل برای گذران نوروز در محیطی ساکت و آرام خواهد بود.

v29
طبیعت بهاری ماسوله در انتظار مسافران نوروزی

ماسوله، طبیعت رمانتیکی دارد و برای نوستالژی گردهایی که به قدم زدن بر روی برگ درختان و آواز های کوچه باغی علاقمندند، لوکیشن ایده آلی به شمار می رود. بافت ماسوله، به دوران زندیه اطلاق داشته و صنایع دستی معروفی دارد.

v30
ماسوله در مه

ریحانه بر، خانه بر، کشه سر و مسجد بر از جمله محلات معروف این منطقه دیدنی شمال کشور است.

گشتی ویدیویی در ماسوله را اینجا ببینید.

چگونه به ماسوله برویم؟ برای سفر به این روستای جذاب و هیجانی کشور، مسیر فومن را پیشنهاد می کنیم که با کلوچه هایش، شهره خاص و عام است. از فومن به دهستان آلیان و بخش سردار جنگل که بروید، ماسوله نمایان می شود.

کهتویه را ماسوله هرمزگان می نامند.

سفر به مازیچال: گردشگری در میان ابرها

اگر عاشق گردشگری در میان ابرها هستید و به دنبال یکی از هیجانی ترین مقصدهای گردشگری طبیعی کشور، سفر به مازیچال و سوباتان که بهشت بهاری ایران نام دارند را پیشنهاد میکنیم.

v31

روستای مازیچال، در ارتقاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. وجود کوه ها و جنگل ها، یکی از دیدنی ترین چشم اندازهای ایران را در برابر دیدگان بهت زده گردشگران قرار می دهد. جایی که گردش در میان ابرها را برای شما به ارمغان می آورد، حتما مقصد ایده آلی برای گردش و سلفی گرفتن و شکار لایک های چند صدتایی و حتی چند هزار تایی خواهد بود!

v32

گشتی در مازیچال در این ویدیو خالی از لطف نیست.

چگونه به مازیچال برویم؟ برای سفر به این مقصد روایی، از جاده چالوس به سمت مرزن آباد حرکت کنید. سپس به سمت کلاردشت رفته و تغییر مسیر دهید تا به انتهای بلوار کلاردشت برسید. سپس به سمت عباس آباد، ۳ کیلومتر ادامه داده و با راهنمای تابلوهای جاده، به مازیچال خواهید رسید.

v33

توصیه های برای روستاگردی نوروزی

۱- از هم اکنون مقصدهای روستاگردی خود را مشخص کرده و برای رزرو ارزان تورها اقدام کنید.

۲- اگر قصد کمپ زدن در مقصدهای روستاگردی فوق را دارید، حتماً از راهنمای مجرب و همچنین تجهیزات مطلوبی برخوردار باشید.

۳- روستاگردی در ایران به خصوص در ایام نوروز، یکی از ارزان ترین فرصت های گردشگری در سرزمین پهناور ایران خواهد بود.

۴- پیش از سفر، اطلاعات لازم را از ادارات کل گردشگری استان ها درباره فرصت های گردشگری و اقامتی روستای مورد نظر خود بدست آورید.

۵- یکی از مقصدهای آفرود، همین روستاهای کشور است که تورهای بسیاری در ایام نوروز دارد.

۶- هر روستایی در ایران، صنایع دستی و سوغات مخصوص به خود دارد. فرقی هم بین ماسوله و نراق و مازیچال نیست. ارمغان سفر خود به روستاهای ایران را با چنین کالاهای گران بهایی، که رونق گردشگری ایران را به همراه دارد، همراه نمایید.

۷- برخی از مقصدهای روستاگردی کشور مانند ماسوله و سوباتان، در فصول مختلف سال به خصوص در پاییز، زیبایی هایی خیره کننده دارد.

۸- اگر قصد اقامت در خانه های روستایی دارید، از معاملات املاکی های مراکز شهرستانهای اطراف روستاها می توانید فرصت های اقامتی کوتاه مدت را استعلام کنید. برای آگاهی از این فرصت ها، از مارکت های دیجیتالی کشور استفاده کنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • احمد صنعتی اسفند ۲۵, ۱۳۹۵

    به نظرم مازیچال یکی از خوشگل ترین روستاهای شماله. البته اگه مسافران نوروزی بزارن 🙂 اینجا ها را معرفی نکنید. مردم میرن شلوغ میشه :)خخخ

    • موسوی اسفند ۲۵, ۱۳۹۵

      دقیقا همینطوره. الان این سوباتان رو اینقدر تلویزیون تبلیغ کرد که تورها باعث خرابی محیط زیستش شدن و نظارت خاصی هم نیست. اما خوب باید جاهای خوب رو معرفی کرد . ابیانه واقعا جای خوش منظره ایه. اما من ماخونیک نرفتم