زنگ تئاتر؛ غول تئاتر ایتالیا با نمایشی جدید در تهران

گزارش روزیاتو از ۲۰ برنامه نمایش تئاتر پایتخت با حضور بزرگان سینما

زنگ تئاتر؛ غول تئاتر ایتالیا با نمایشی جدید در تهران

روزهای پایانی سال ۹۵ را پیش رو داریم و سالن های کنسرت تهران و مراکز استان ها شاهد طوفان استیج از سوی خوانندگان سنتی و پاپ جوان و پیشکسوت کشور هستند. تماشاخانه های ایران نیز با اجراهای مختلف از سوی هنرمندان ایرانی و بین المللی، روز های پر رونقی را شاهد هستند.

اگر در روزهای سرد زمستان فرصتی برای گردشگری شهری داشتید، گالری گردی و تئاتر گردی را به شما توصیه می کنیم. گزارش امروز تئاتر گردی پایتخت را با خبری از حضور نابغه تئاتر فرانسه که اخیرا به تهران سفر کرده است، آغاز می نماییم.

“درخت” با یوجیونو باربا به تالار حافظ رفت

نمایش “درخت”، به نویسندگی و کارگردانی بوجینو باربا، غول هنر نمایش ایتالیا و جهان، از ۱۶ تا ۲۰ بهمن ماه سال جاری از ساعت ۱۹:۳۰ در تالار حافظ تهران به روی صحنه می رود. آقای باربا، بنیانگذار تئاتر “ادوین” و مدرسه بین المللی تئاتر انسان شناسی در دانمارک به شمار می رود. این مرکز یکی از مقاصد آموزش تئاتر در قاره سبز محسوب می شود.

حضور این نابغه ایتالیایی که بزرگ ترین کارگردان تئاتر به شمار می رود، با استقبال علاقمندان هنر نمایش مواجه شده است. چنین شخصیتی بعد از ۴ دهه و پس از پیتر بروک به ایران سفر کرده است

او در چند سال اخیر به واسطه فعالیت های تخصصی خود در صحنه نمایش، از چندین دانشگاه مدرک دکترای افتخاری دریافت کرده و جوایز معتبری همچون جایزه آکادمی دانمارک، جایزه منتقدین تئاتر مکزیک و جایزه سرشناس دیه گو فابری را در کارنامه دارد.

tt2
یوجینو باربا، نویسنده و کارگردان سرشناس تئاتر ایتالیا.

وی چندی پیش درباره این اجرا گفته بود که تئاتر به ما اجازه می دهد از آنچه داریم و برایمان آشناست، به خاطر آنچه آرزو داریم و از دانستنش غافلیم، بگذریم.

نقطه شکل گیری این نمایش، از چاپ مقاله ای در روزنامه اشپیتل شروع شد. در نوامبر ۲۰۱۳ میلادی، یک آدمخوار و جنایتکار جنگی گفته بود که به بخشش خداوند اعتقاد دارد.

این کارگردان سرشناس ایتالیایی مقیم دانمارک، قتل عام سال ۱۹۹۹ میلادی سربرنیستا در صربستان که بزرگ ترین قتل عام در اروپا پس از جنگ خونین جهانی دوم بود را از جمله دیگر حوداث الهام بخش برای ساخت این نمایش اعلام کرده است.

tt3
تصویری از اجرای تئاتر “درخت” به کارگردان یوجینو باربا در اروپا که این هفته در تهران برگزار می شود.

در بیانیه این نمایش آمده است: “درخت تاریخ، رشد و نمو می کند و می میرد. به دور آن، کودکان سرباز، دو راهب، جنگ سالاران، مادری خشمناک و دختر یک شاعر که رویای پرواز با پدرش را در سر می پروراند، به رقص در آمده اند.”

“دو راوی درباره شخصیت‌ ها و اتفاق‌ های قصه نظر می‌دهند: در بیابانی در سوریه دو راهب یک درخت گلابی می‌ کارند تا پرندگانی که ناپدید شده‌ اند را به برگشت دعوت کنند، در نیجریه مادری زیر سایه درخت فراموشی نشسته و سر دخترش را در دامن گرفته، یک جنگ‌ سالار اروپایی قصد دارد انسانی را قربانی کند تا کودکانی که ارتشش را تشکیل می‌ دهند، پیش از جنگ ایمن شوند.”

“دختری در اطراف درختی که پدرش در روز تولد او کاشته، با عروسکش بازی می‌ کند و به این فکر می‌ کند که پرنده‌ ها زمین را از آن بالا چطور می‌ بینند. درخت تاریخ سرانجام زیر بار میوه‌ ها قد خم می‌ کند و لانه پرندگانی می‌ شود که بالای سر تماشاگران پرواز می‌ کنند.”

tt4

 اما این‌ ها چه نوع پرنده‌هایی هستند؟

بازیگرانی چون «لوییس آلونزو»، «پرواتی باول»، «وایان باوا»، «کای بردهالت»، «روبرتا کریری»، «النا فلوریز»، «دونالد کیت»، «کارولینا پیزارو» و «فوستو پرو» در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.

کنسرت پرفرمنس «یاس» و کارگاه تمرین ویژه بانوان از دیگر برنامه های اجرایی گروه باربا در ایران اعلام شده است.  برپایی کنسرت پرفرمنس «یاس» با حضور ایبن نیگل راسموسن خواهد بود. این برنامه روز دوشنبه ۱۸ بهمن ماه در ساعت ۱۳:۳۰ و به مدت یک ساعت برای بانوان برگزار می شود.

tt5

گزارشِ تمرین با حضور تماشاگر نیز که به تمرین قطعه‌ای از یک نمایش اختصاص دارد و با هدایتِ جولیا وارلی برگزار می‌شود، از جمله برنامه های این گروه در ایران است. این کارگاه روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن ماه از ساعت ۱۳:۳۰ به مدت ۲ ساعت و ویژه بانوان برگزار خواهد شد.

“سه گانه اورنگ” با حضور گلادب آدینه و الهام پاوه نژاد

tt6

از امروز به مدت ۱۴ شب، گلاب آدینه و الهام پاوه نژاد، هنرمندان سرشناس تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان، در تماشاخانه پایتخت مجموعه فرهنگی و هنری کنش معاصر، نمایش سه گانه اورنگ را به روی استیج می برند. ابتدا دعوت می کنیم ویدیویی درباره این تئاتر مشاهده کنید:

این نمایش، توسط علیرضا نادری، محمد امیر یار احمدی و نیما نادری، قبلا در سال ۹۲ در تماشاخانه ایرانشهر اجرا شده بود. این نمایش تا ۳۰ بهمن ادامه دارد و تمدید نخواهد شد.

گفتنی است قطعاتی از آثار برجسته پرویز یاحقی، رضا میهنی و ترانه هایی از علیرضا نادری نیز اجرا خواهند شد.

tt7
استاد گلاب آدینه در سکانسی از تئائر سه گانه اورنگ.

یکی از اپیزود های سه گانه این نمایش، لعنت‌نامه نام دارد. در این باره گفته شده است:

“مرشد بلقیس (گلاب آدینه) در گارد ماشین، آغاز سه‌گانه اورنگ است. مرشد بلقیس کارگر رانده شده از مطبخ و اندرونی یکی از بزرگان تهران وقت، حالا در گارد ماشین محل تجمع مسافران ماشین دودی به مقصد شهر ری و زیارت مرقد عبد العظیم حسنی، معروف به «شاه عبدالعظیم»، معرکه‌ای دارد تماشایی.”

“او با مشک آبی آویزان بر شانه راست و «دفی» در دست منتظران را با قصه پر غصه آوارگی و تنهایی خود سرگرم می‌کند. قصه‌ای که ترجیع‌ بند آن، دشنام نامه‌ای است علیه یکی از همپالکی‌ هایش که او را مقصر بیکاری و بی‌ خانمانی خود می‌ داند و هر از گاهی تماشاگرانش را به لعنتی علیه او می‌ خواند و…..”

گلاب آدینه بانوی توانمند تئاتر ایران، با درخششی کم نظیر در این نمایش حضور دارد.

بازی “مافیا” در تئاتر باران

tt8

افروز فروزند، نمایش جدیدی به نام مافیا را در تماشاخانه باران به روی صحنه می برد. این اثر، روایتگر داستان ۷ دوست در یک مهمانی خداحافظی است که با یکدیگر مافیا بازی کرده و به تدریج،‌ لایه هایی از زندگی گذشته و حال آن ها افشا می شود.

بازیگرانی همچون:‌ نگار عابدی، حمید رضا فلاحی، علی تاجمیر، میثاق زارع، غزاله نظر، اروین گالستین و تنی آواکیان در این اثر نقش آفرینی می کنند.

افروز فروزند نمایشنامه‌ نویس و کارگردان تئاتر، پس از ۱۲ سال دوری از صحنه، سال ۹۴ نمایش «بهمن» را در سالن سایه مجموعه تئاتر شهر اجرا کرد و به‌ عنوان پرفروش‌ ترین نمایش این سالن معرفی گشت. نمایش «مافیا» ۱۵ بهمن‌ ماه تا ۶ اسفند ساعت ۲۱ در تئاتر باران واقع در خیابان فلسطین، پایین‌تر از خیابان انقلاب، پلاک ۲۹۲ به صحنه می‌ رود.

نمایشنامه خوانی با نمایشنامه نویسان معاصر فرانسه در تهران

tt9

اگر علاقمند به نمایش هستید یا قصد دارید با این هنر جذاب آشنا شوید، به اطلاع می رسانیم که از امروز جلسات نمایشنامه خوانی تحت عنوان یک ماه با نمایشنامه نویسان معاصر فرانسه در تئاتر شهر برگزار می شود.

انتخاب و ترجمه این متون به عهده زیبا خادم حقیقت بوده و با همت و سرپرستی فرهاد شریفی از گروه تئار راشا و با همکاری گروه های مختلف نمایشی و حضور اساتید این هنر به علاقمندان عرضه می شود.

این آثار همگی حاصل سه دهه پایانی قرن بیستم بوده و به زعم برخورداری از اهمیتی که در تئاتر فرانسه و اروپا دارند، در کشور ما ناشناخته مانده اند.

با توجه به تأثیر ترجمه‌ ی ادبیات نمایشی جهان بر تئاتر ایران و نقش انکار ناپذیر نمایشنامه نویسان فرانسوی بر هنرمندان کشورمان، ارائه‌ی مجموعه‌ ای از این نمایشنامه‌ ها که برای اولین بار در کشورمان معرفی و اجرا می‌ شوند، می‌تواند برای جامعه‌ ی تئاتری و دانشگاهی مثمر ثمر باشد.

این آثار عبارتند از:

«یکشنبه» از میشل دویچ به کارگردانی فرهاد شریفی و با حضور مدیا کاشیگر (یکشنبه ۱۷ بهمن‌ماه.)

«درخواست کار» از میشل وینور به کارگردانی مجتبی کریمی و با حضور کامران سپهران (یکشنبه ۲۴ بهمن‌ماه.)

«بارانداز غربی» از برنارمری کلتس به کارگردانی بهزاد آقا جمالی و با حضور رضا سرور (یکشنبه اول اسفندماه.)

«هوس کشتن روی نوک زبان» از زویه دورنژه به کارگردانی سیما شیبانی با حضور اصغر نوروزی (یکشنبه ۸ اسفند.)

«دیگری» از انزو کرمن به کارگردانی علی منصوری و با حضور شیرین بزرگمهر (چهارشنبه ۱۸ اسفند.)

همه آن ها در سالن کنفرانس تئاتر شهر ساعت ۱۸ اجرا خواهند شد. قابل ذکر است که حضور در این جلسات برای عموم آزاد است.

چه خبر از تئاتر شهر؟

قطب نمایش ایران، این ایام روزگار داغی را پشت سر می گذارد و میزبان نمایش های جدیدی برای عاشقان تئاتر گردی در تهران است.

یکی از آثاری که در چند وقت اخیر با استقبال اهالی صحنه مواجه شده و بسیاری منتظر دیدن آن هستند، نمایش ترن است که حمید رضا آذرنگ، هنرپیشه سینما و نویسنده مطرح، کارگردانی آن را بر عهده دارد. شما می توانید گوشه هایی از این تئاتر را در ویدیوی زیر تماشا کنید.

کلکسیونی از چهره های معروف سینما و تئاتر ایران در این اثر ایفای نقش کرده اند که از آن جمله می توان به امیر جعفری، فریده سپاه منصور، مهراوه شریفی نیا، فرید سجادی حسینی، نادر برهانی مردند، نسیم ادبی، خسرو احمدی، وحید آقاپور، سید علی صالحی و سیاوش جامع اشاره کرد. این نمایش از ۱۷ بهمن ساعت ۱۹:۳۰ در سالن اصلی تئاتر شهر به صحنه می رود.

t17

دشمن مردم، عنوان نمایش دیگری است که این روزها مهمان تئاتر شهر است. نویسندگی اثر را هنریک ایبسن بر عهده داشته و توسط علی پویان کارگردانی می شود. نمایش مذکور از چهارشنبه ۲۰ بهمن به روی استیج می رود. ایوب آقاخانی، بهراهم ابراهیمی، نادیا فرجی، عباس شادروان، علی عبادت طلب، کوروش زارعی و آذر سماواتی، بازیگران این اثر را تشکیل می دهند.

از تماشاخانه ایرانشهر چه خبر؟

tt15

حرفه ای های تئائر و تئاتر گردهای آخر هفته، معمولا تماشاخانه ایرانشهر را نیز در دستور کار گردش خود قرار می دهند. ایرانشهر این روزها میزبان “کابوس حضرت اشرف” اثر جدیدی از حسین پاکدل مجری سرشناس دهه شصت شبکه اول سیما و هنرپیشه مشهور است.

این نمایش، توسط خود استاد پاکدل نویسندگی و کارگردانی شده و با بازی کوروش تهامی، عاطفه رضوی، حمید رضا نعیمی، مهدی پاکدل. مرتضی آقا حسینی، امیر کاوه آهنین جان، مجتبی بابای فرد و سوده شرحی اجرا می شود.

تئاتر جذاب کابوس حضرت اشرف را می توان در سالن استاد ناظر زاده کرمانی ایرانشهر از ساعت ۱۹:۳۰ تماشا کرد. شما می توانید در رابطه با آن ویدیوی زیر را مشاهده کنید.

رضا کیانیان با بازی حرفه ای

tt13

رضا کیانیان هنرپیشه سرشناس دنیای تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان که این روزها نمایشگاه عکس خود را با عنوان “دچار آبی بیکران” در نگارخانه آرت سنتر تهران در معرض دید گالری گرد ها قرار داده است، در تماشاخانه پالیز نخستین تجربه کارگردانی تئاتر خود را روی صحنه می برد.

tt10

حرفه ای ها، اثر جدید نمایشی استاد است که علاوه بر بازیگر، به عنوان کارگردان نیز در آن فعالیت دارد. این نمایش که نوشته دوشان کواچویچ است، با بازی کیانیان،‌ هدایت هاشمی، بهاره رهنما، سعید ملک، آرش علی نژاد، رعنا خطامی،‌ ساغر تاجیک، حسین شریعتمداری و بهزار حاجی جسنی، از ۱۷ بهمن به روی صحنه رفته است.

tt11

هزینه بلیط، به ازای هر نفر ۴۰ هزار تومان اعلام شده است.

استیج هایی که در تسخیر جوانان است

جوانان عاشق تئاتر کشور، این روزها حضوری طوفانی در استیج های نمایش پایتخت دارند. نمایش پنجره شکسته به کارگردانی سعید داخ، از جمله آثاری است که در خانه نمایش اداره تئاتر به روی صحنه رفته است.

نمایش گالیله، به کارگردانی زهرا رفیعی در تالار مولوی و سونات اشباح به کارگردانی خشایار خلیل خانی، از جمله دیگر نمایش هایی است که جوانان هدایت آن ها را بر عهده گرفته اند.

tt12
تصویری از نمایش گالیله به کارگردانی زهرا رفیعی.

از دیگر نمایش های این روزها می توان به :

 • “خبرگو” به کارگردانی علیرضا میرزایی نژاد هر سه در تماشاخانه ارغنون
 • “برای کلاه آهنی‌ ها” به کارگردانی پژمان عبدی” در تئاتر باران
t16
پوستر تئاتر برای کلاه آهنی ها
 • “کله پوک‌ ها” به کارگردانی محسن ستوده در سالن پرویز پرستویی

 

tt15
تصویر پوستر نمایش کابوس حضرت اشرف
 • چرا نازی پرواز کرد؟!” به کارگردانی ندا قربانیان در تماشاخانه سه نقطه
 • مدار بسته” به کارگردانی پگاه طبسی‌نژاد در تئاتر مستقل تهران
 • “ماما یرما” به کارگردانی فرزین نوبرانی
 • “کمدی الهی جلد چهارم” به کارگردانی محمد جواد طاهری در سالن انتظامی خانه هنرمندان
 • “یک روایت از رها دختر خانم عضدی” به کارگردانی سپیده عیدی در تماشاخانه فانوس
 • “دستت را به من بده” به کارگردانی آریان رضایی و “مکاشفه در باب یک مهمانی خاموش” بهنام زینعلی در تماشاخانه مشایخی
 • “کلاه گیس” به کارگردانی نگار انسان در تماشاخانه پندار
 • “دستگاه” به کارگردانی آرمین جوان در تماشاخانه پایتخت کنش معاصر
 • “واپسین رویا” به کارگردانی سهیل ظهرابی در تماشاخانه موج نو

اشاره نمود.

 

مطالب مرتبط
دیجیاتو
یک نظر

ورود

 • راحله بهمن ۱۹, ۱۳۹۵

  عشق من رضا کیانیان
  همه جا عالیه