با کشیدن اولین سیگار زندگی تان، چه اتفاقاتی در بدن شما خواهد افتاد؟

با کشیدن اولین سیگار زندگی تان، چه اتفاقاتی در بدن شما خواهد افتاد؟

حکایت کشیدن یک نخ سیگار همانند زمانی است که تصمیم می گیرید یکی دو عدد چیپس میل کنید و آنگاه متوجه خواهید شد که بسته کامل آن را تمام کرده اید.

البته تفاوتی میان این دو مثال وجود دارد و آن این است که خوردن چیپس تنها باعث اضافه وزن شما می شود حال آنکه کشیدن اولین نخ سیگار می تواند آغاز تدریجی مرگ برای تان باشد.

در ادامه مخاطراتی که حتی کشیدن یک نخ سیگار می تواند برای تان به همراه بیاورد را برخواهیم شمرد:

۱- ۶۹ ماده شیمیایی مضر و سرطان زا را به بدن وارد می کنید

1

از میان ۲۵۰ نوع ماده شیمیایی مضر، ۶۹ تای آن در سیگار وجود دارد که می توانند سبب ابتلای شما به سرطان بشود. از جمله این مواد شیمیایی مضر می توان به آرسنیک، کروم و نیکل اشاره کرد.

۲- تنگی نفس، حالت تهوع، سرفه، سرگیجه و …

giphy 2

مهم نیست که چند ساله تان باشد، با اولین بار کشیدن سیگار این نشانه ها یا برخی از آنها را تجربه خواهید کرد.

۳- احتمال مصرف موادی مانند هروئین توسط شما افزایش می یابد

3

آمار بدست آمده از The Surgeon General نشان داده کودکانی که به سمت مواد مخدر غیر قانونی رفته اند ابتدا تنباکو را امتحان کرده اند.

۴- تاثیر اعتیاد به سیگار درست همانند هروئین است

giphy 1

دانشمندان دریافته اند که اعتیاد به نیکوتین همچون اعتیاد به هروئین، کوکائین و آمفتامین است. در مکانیزم روانی افراد اعتیاد به نیکوتین می تواند نفوذ فراوانی داشته باشد.

۵- بوی سمی آن زمان طولانی ای بعد از خاموش کردن سیگار از بین می رود

g 3

زمانی که وارد ماشین، آسانسور و یا منزل فردی می شوید اگر کسی قبلا در آن مکان سیگار کشیده باشد به خوبی متوجه خواهید شد. در واقع کشیدن سیگار شخصیت شما را نیز با آن بوهای حاصل از مواد شیمیایی تحت تاثیر قرار می دهد.

۶- به سمت یکی از خطرناک ترین عوامل مرگ که می توان جلوی آن را گرفت قدم می گذارید

giphy 4

اگر این آمار را تنها در آمریکا در نظر بگیریم با نکشیدن اولین سیگار از فهرست یکی از کاندیدهای مرگ از میان هر ۵ نفر خارج خواهید شد.

۷- گویی کیف پول خود را در دسترس یک دزد قرار داده اید

giphy 5

با خریدن اولین سیگار مجبور خواهید شد که سالانه هزینه فراوانی برای آن بپردازید. آمار نشان داده که افرادی که در روز یک پاکت سیگار می کشند، سالانه ۱.۵۰۰ دلار را به این کار اختصاص می دهند.

۸- مغز و ماهیچه های شما را عمیقا تحت تاثیر قرار می دهد

giphy 6

نیکوتین حاصل از کشیدن تنباکو به مغز می رسد و درست در همان زمان دَم، سلول های ماهیچه را تحت تاثیر قرار داده و برخی از ماهیچه ها را آرام می کنند. در همین زمان در سایر ماهیچه ها ایجاد تنش می کند. همچنین نیکوتین ترشحات معده و عملکرد مغز را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

۹- اجازه می دهید مواد شیمیایی پرخطری که در ادرار سگ ها نیز وجود دارد وارد بدن تان شود

giphy 8

در ترکیبان موجود در سیگار، آمونیاک وجود دارد که ماده شیمیایی پرخطری است که در ادرار سگ یافت می شود.

۱۰- می خواهید دیگر نکشید اما نمی توانید

giphy 33

گزارش های Surgeon General در مورد اعتیاد کودکان و نوجوانان نشان داده که در میان محصلان دبیرستانی که شروع به کشیدن سیگار کرده اند، تقریبا ۵۰ درصد آنها می خواستند سیگار را ترک کنند اما نمی توانستند. از میان هر ۵ نفر آنها ۲ نفر برای ترک تلاش کردند اما نتوانستند.

۱۱- نه تنها اکنون بلکه در آینده هم سلامت شما را به خطر خواهد انداخت

11

اینکه جوان هستید نمی تواند بهانه خوبی باشد. انجمن قلب آمریکا دریافته که بیشتر بزرگسالان سیگاری نخستین سیگار خود را در دوران پیش از نوجوانی یا نوجوانی روشن کرده بودند.

داده های بدست آمده از Surgeon General هم نشان داده اگر به عنوان یک غیرسیگاری خارج از دبیرستان خود سیگار کشیده باشید، شانس ادامه در شما در مقایسه با کسانی که این کار را نکرده اند افزایش پیدا می کند.

منبع: buzzfeed
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴۴ نظر

ورود

 • MGH اسفند ۳, ۱۳۹۵

  من بعد از تقریبا ۸ سال سیگار کشیدن الان ۴ ساله که ترک کردم. از سیگار متنفرم و واقعا وقتی فکرشو میکنم که چرا سیگار میکشیدم از خودم بدم میاد.
  یه موقع هایی بود ساعت ۴ صبح بخاطر چند نخ سیگار پا میشدیم میرفتیم تو خیابونا پرسه زدن. خیلی کارای دیگه. کلا شان اجتماعی آدمو به گند میکشه

  • Ali اسفند ۴, ۱۳۹۵

   دوستان یه سوال

   من تاحالا تجربه نداشتم…
   واقعا کیف میده???

   یعنی وقتی میکشید بدن حال میاد?

   • احسان تیر ۲, ۱۳۹۸

    وقتی سیگار میکشی خمار میشی و تقریبا نعشه میکنه اگرم سیگار هیگ یا همون سنگین بکشی که انگار رو هوایی،،کلن باحاله فاز میگیری بکش

   • .. آبان ۱۷, ۱۳۹۸

    نه اصلا :/

   • Tourk فروردین ۱۳, ۱۳۹۹

    اولا آره ولی بعدا نه من از ۱۳ سالگی میکشم اولا حال میداد ولی الان که ۱۴ سالمه نه

   • امیرحسین? مهر ۶, ۱۳۹۹

    سلام عزیز?اولش که یه چیز های خوبی ازش می بینی ولی وقتی مدت کمی گذشت می بینی که روانی و جسمی تحلیل رفتی؛ تو جامعه نگاه خوبی بهت ندارند و جای بوی گل و گلاب باید همش بوی سیگار بدی. مث نون و آب باید دستت بهش بند باشه که یه ضعف غیر عادی محسوب میشه و…! تو معنویاتم ممکنه بزنتد زمین! از شرافتت کم می کنه چون محتاج یه مشت تنباکو و نیکوتین میشی! اصن نگا به خودت می کنی بعضی وقت ها حالت به هم می خوره! تو را ضعیف می کنه و ضعف میندازه تو جونت! التماس دعا?؛ یا علی مدد??

  • محسن تیر ۱, ۱۳۹۸

   تو میخواستی جلو بقیه بگی که آره منم بلدم سیگار بکشم وگرنه کسی که سیگاریه اصلا فکر ترک کردن نمیکه مثل من که نیم قرنه سیگار میکشم،روز۳پاکت بهمن می‌کشم

   • امیرحسین? مهر ۶, ۱۳۹۹

    سلام عزیز??بابا به خودت رحم کن؛ پدرت در میادا! الان بدنت داغه نمی فهمی. بعد که سن رسید به ۵۰،جای اینکه فشار به چند جا بیاد؛ به آرامی نگاه می کنی میبینی به همه جا داره فشار میاد! یا علی مدد???

   • احمد بهمن ۱۵, ۱۳۹۹

    اره …چخان نگو

 • alireza اسفند ۵, ۱۳۹۵

  ||||:
  یکم پیاز داغشو زیاد نکردین دیگه؟

 • س اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

  میخام بکشم 😐

  • یزدان شهریور ۱۰, ۱۳۹۷

   خوب داداش بکش کی جلوتو گرفته ….اینا همه مزخرفه آقابزرگ من ۵۰ ساله داره میکشه ماشالا از من سالم تره . بِکِش اما آدم باش !

  • ا اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۹

   ببینید سیگار با تمام معایب مزایا هم داره
   سیگار مغز ادمو اروم میکنه اما ماهیچه ها پ جاهای دیگه بدنو تحت تاثیر قرار میده
   در کل با اینکه سیگاری هستم اصلن خوب نیس

   • پوریا تیر ۱۰, ۱۴۰۰

    اتفاقا سیگار خیلی هم خوبه و تازه بعضی دکتر ها گفتم برای بدن هم مفیده.!

 • دیاکو آبان ۸, ۱۳۹۷

  سیگار دست ساز نصف اچار پاره میکنی یکم دستمال کاغذی میزاری روش دو تا سه تا گل یا برگ تازه ار درخت میکنی میزاری روش میپیچیش بهدش برای درست کردن فیلتر میای ی کاغذ نازک مستطیلی درست میکنی از گوشی شکل M در میاری بعد میپیچی اونم سپس اونم میاری با چشب نواری میچسبونی به سیگار اصلیه نمیگم چیزه خوبیه ولی ده برابر از بهمن بهتره گلو دردم نعاره

  • سپهر تیر ۲, ۱۳۹۸

   زر نزن مثل ادم برو یک پاکت بخر حال کن ،دیگه این دنگ و فنگا چیه که درست کنی!؟

 • مهران اسفند ۲۰, ۱۳۹۷

  سلام من امروز اولین نخ عمرمو در سن ۲۱ سالگی کشیدم نه هنگام کشیدن لذت خاصی داشت نه بعدش در کل چیز مزخرفیه…

  • شادمهر تیر ۲, ۱۳۹۸

   صد در صد چون بار اولت بود چس دود دادی وگرنه مگه میشه فاز نگیری!!!

 • ۰۰۷ تیر ۱, ۱۳۹۸

  قابل توجه تمام کسانی که میخوان شروع به سیگار کشیدن کنن .
  من چون دیده بودم همه سیگار میکشن و ترک هم نمیتونن بکنن برام سوال شده بود که این سیگار چی داره و تصمیم گرفتم امتحانش کنم و رفتم سوپرمارکت از هر مارک سیگار یه پاکت خریدم کاپتان بلک وینیستون کنت بهمن و ……. خلاصه تا شب تمومشون کردم ولی باور کنید هیچ حس حالی که درش نبود هیچچچچ و فقط مزه دهنم رو بد کرده بود و تعم هیچ چیزیرو حس نمیکردم خلاصه به این نتیجه رسیدم سیگار هیچ چیزی نداره فقطو فقط یک عادت مزخرفه
  البته ساعت ۱ شب بدنم شروع به سوزن سوزن کردن شد و وقتی موضوع رو برای دکتر تعریف کردم یدونه زد تو سرم و گفت سیگار یکی دو تا سه تا واسه چی ۶ تا پاکت کشیدی خلاصه یه سرم زدیمو دیگه سمت سیگار و این چرتو پرتا نرفتیم

  • عماد تیر ۲, ۱۳۹۸

   سیگار کشیدن قلق داره باید دود رو ببری تو ریه ات نه اینکه ببری تو لپت و فوتش کنی،درضمن اگر سیگار کشیدن باحال نبود من ۲۴سال نمیکشیدم.

  • محسن خرداد ۳۱, ۱۴۰۰

   سلام، عزیزم چس دود کردی، برای اولین بار اگر و فقط اگر یک سیگار را با کام بدهی داخل ، اولا گلوی شما تحریک و با سرفه ها خشک عگس العمل می دهد. و دوما به قدری گیچ می شودی که تا سگار دوم ممکن است چند ساعت طول بکشه، چون بدنت به نیکوتین عادت نکرده/ پس می شود نتیجه گرفت شما چند پاکت رو فقط چس دود گرده ای (منظور پایین و به ریه نداده ای)-فقط کشیدی در دهان و سریع خارج کردی

  • سلطان خرداد ۳, ۱۴۰۱

   تو راس میگی

 • شایان تیر ۱, ۱۳۹۸

  دوست عزیز این که میگن تو سیگار سم موش و … است دروغه درضمن امونیاک که تو سیگاره با ادراری که ماله سگه فرق میکنه.
  ولی این که گفتی سیگار و هرویین یکین تقریبا درسته.

 • سعید دی ۲۷, ۱۳۹۸

  سیگار آدمو داغون میکنه درسته.ن وقتی که روزانه یه لیر آب جو هم بزنی تنگش.من الان ۱۷سالمه از ۱۴سالگی شروع کردم و از همون پاکت اولم شروع کردم به سینه ای زدن تا ۱۵سالگی شدم مث ارواح خیلی داغون کرد.انگار هروئین میزدم?.بعد پسر خالم که اونم سیگاری بود و ۹سال بود میکشید بهم گفت اگه آب جو بخوری تاثیرات سیگار رو از بین میبره با کمال تعجب درست میگفت و از اون موق شروع کردم به خوردن آب جو و بعضی وقتا یه لیتر بعضی وقتاهم ۲یا۳ لیتر و واقعا تاثیراتشو هز بین میبره.

  پیشنهاد میکنم اگه از عوارض سیگار میترسی..بزن تو آب جو اصلا میسازتت..انگار ن انگار سیگاز میکشی?.

  دور از شوخی واقعا انجامش بده…

  • بهنام بهمن ۱, ۱۳۹۸

   سیگار رو فقط باید خودشو بکشی تا حاااال کنی

   • مهدی غ مرداد ۲۲, ۱۴۰۰

    می‌کشیدیم کم کردان حالم بد شده

   • محمد خرداد ۱۶, ۱۴۰۱

    داش آبجو آب جو از کجا بیارم

 • سهیل فروردین ۲۰, ۱۳۹۹

  سیگار کشیدن خیلی جذاب و خوبه و سیگار بهترین آرامبخش در دنیاست.
  من که طرفدار سیگار هستم و هر روز می کشم.

 • آرش تیر ۲۵, ۱۳۹۹

  من با سیگار هیچ مشکلی ندارم و بنظرم باید قیمت سیگار را خیلی ارزان تر کنند و کیفیتش را بالا تر ببرند تا هرکی دلش میخواد بکشه.

 • کوروش ۲۲ ساله تیر ۳۰, ۱۳۹۹

  سلام این پستو ۲۹/۴/۹۸
  مینویسم بعد از اینکه با خانواده درگیر شدم رفتم دو تا نخ وینستون گرفتم و برگشتم خونه با خودم گفتم اگه دوباره گیر بدن میرم بیرون و یه جای خلوت روشن میکنم تا اینکه دوباره شروع کردن به چرت و پرت گفتن دیگه قاطع شدم که برم روشن کنم رفتم از توی جاکفشی که قایم کرده بودم برداشتم و از خونه زدم بیرون یه جای خلوت گیر اوردم وروشن کردم اولین پک که زدم اصلا خوشم نیومد ولی بعد از پک چهارم خیلی حس خوبی داشت ذهنم اروم گرفت و این بود تجربه من?

 • یه کسی شهریور ۲۵, ۱۳۹۹

  من به شخصه برای اولین بار که درست سیگار کشیدم و چس دود نبود سرگیجه گرفتم ولی چون احساس خوبی پیدا نکردم دگه سمتش نرفتم یعنی دو سه نخ تو یه دوره برای اولین بار کشیدم بعدشم نرفتم سمتش بنظرمن این که میگن خیلی اعتیاد آوره نخیرم برا من که نبود

 • علی مهر ۴, ۱۳۹۹

  لعنت به اون روزی که اولیشو کشیدم.بد ترین انتخاب زندگیم بود.اگه میخواید شروع کنید اول فاتهه خودتون بخونید بعد بکشید

  • ارتش تیر ۱۰, ۱۴۰۰

   اتفاقا من بهترین روز زندگیم همون روزی بود که سیگار کشیدم،خیلی حال داد و هنوزم دارم میکشم .

 • میثم آبان ۲۴, ۱۳۹۹

  مطالب فوق العاده بود مخصوصا تصاویر متحرک هر متن که باعث میشه آدم با ذوق ادامه متن رو بخونه … ممنونم

  • احمد بهمن ۱۵, ۱۳۹۹

   نکشید .. چی داره مگه بخدا ضرر داره نه هر سیگاری ذهنو اروم میکنه بعضی مارکا که اصل بودن الان تقلبی شدن همشون شدن دود خالی ….. اعتیادشم به خاطر وجود مواد های دیگس که ذهن بهشون عادت میکنه
   من میکشم .. مزش رو زبونتون میمونه و دودش میره تو چشتون و همش کلا بده خیلی

 • لورن اسفند ۶, ۱۳۹۹

  من برای اولین ۱۴ سالم بود هیچی نمیشه

 • رامین تیر ۱۰, ۱۴۰۰

  من روزی ۳ پاکت سیگار میکشم و پدرم هم ۸۷سالشه و روزی ۲پاکت میکشه و پدرم وضعیتش از اونایی که سیگار نمی کشن بهتره و هیچ مشکل قلبی و ریوی نداره.،
  بنظر من سیگار اونقدر هن که میگن ضرر نداره و تازه یک تفریح آرامبخش،لاکچری و پرطرفداریه.

 • عیسی مهر ۱۱, ۱۴۰۰

  سیگار چیزه خیلی خوبیه و عادت بسیار مفید و باکلاسیه و خیلی آرامبخشه

 • نینا مهر ۲۴, ۱۴۰۰

  ن حال نمیده حسه بدیه باره اول ک میکشی انگار داری میمیری

  • ایوان دی ۱۱, ۱۴۰۰

   اتفاقا سیگار خیلی حال میده و بنظرم هرکی نکشه باخته.

 • Ali دی ۲۳, ۱۴۰۰

  ۲۵ سالمه.۷ ساله میکشم.۲ تا ۳ بار خیلی راحت ترک کردم. با کرم خودم دوباره رفتم سراغش ولی دفعه بعد نتونستم.موقعی که اصبانی میشی فرق زمانی که سیگار نمی‌کشیدم رو با الان میفهمی.اصلا موقع اصبانیت دیوونه میشی اگه نکشی.موقعی که کیفتو زدن و نتونستی مثل همیشه بدوی میفهمی چه اشتباهی کردی. تو مسابقه خدایی همیشه اول بودم زمان تحصیلم. همیشه پله های ساختمونها رو دوتایی بالا و پایین میرفتم.الان هم میرم ولی یادم اینقدر بعدش نفس کم بیارم. حداقل قبل اینکه سیگار بکشید این کارارو امتحان کنید بعد ۵ سال روزی یه پاکت سیگار کشیدن هم امتحان کنید فرقشو میبینید.رفیق خودم روزی ۲ پاکت کنت میکشید.هیچ وقت قیافش رو قبل مرگش فراموش نمیکنم.بخواطر شیمی درمانی کچلش کرده بودن.و لبخند عکس آخرشو.بدن با بدن فرق داره.شاید به نفر تا ۸۰ سالگی هم بکشه و زندگی کنه. شایدم یکی سرتان.یکی هم ۱۰ سال زودتر بمیره. مثل کوروناهه. یکی ناقل میشه یکی نه . ولی دیر نشده بدنتون بعد شش ماه به حالت خودش بعد ترک بر میگرده بعد دوباره میتونین بدوید و ورزش کنید. بعدم تو دلی های محترم لطفا چرند نبافین از اینکه پشیمون نیستین سیگار میکشید چون خودمم موقعی که بخوام بکشم ۱۰۰۰ تا بهانه واسش دارم.برید سراغ ۴۰ به بالا از اونا بپرسید کشیدن خوبه یا نه. مشتی باشین و بقیه رو تو چاه نکشین تو چه میدونی ۱۰ یا بیست سال به مرگ نزدیک تر شدی یا نه. فکر کنید قبلش. نوکر تمام بچه های نظام اباد،تسلیحات،خاک سفید،وحیدیه،مجیدیه،

 • محمد بهمن ۲۴, ۱۴۰۰

  با سلام بچه ها ترک سیگار اون جوری که بزرگش میکنن سخت نیست من آدمی هستم که به سیگار علاقه خیلی شدیدی دارم از بچگی چندین پاکت هم مصرف کردم ولی خیلی راحت ازش دست کشیدم اول پاکت سیگار رو جایی بزارید که جلو چشمتون نباشه بعد خودتون رو به یه کار مشغول کنید مثلا برید بیرون بعد از یه مدت کلا از سرتون میپره که سیگار بکشید من یه ساله همینجوری ترک کردم

 • مبین اسفند ۵, ۱۴۰۰

  نمیدونم چی بگم
  ولی من که هیچ وقت یادم نمیره سیگارکشیدن پدرم چه بلایی به سرم آورد.هرجا میرفتم ازاینکه لباسام غرق بوی دود سیگار پدرم بود از ریشه وجودم زجر میکشیدم.گناه من چی بود که بدون اختیاروانتخاب مجبور بودم به دلیل زندگی با یه سیگاری،همیشه دود سیگار وارد ریه هام بشه…حالا هم حساسیت پوستی دارم.یه بار که مامان بابام سر اینکه مامانم به بابام میگفت حق نداری سیگار بکشی دعواشون شد و وسط دعوا دستای من موند لای در و ناخنم افتاد….سیگار پدر من،مشکل یه روز و یه موقعیت نیست…یه درد همیشگیه…تو این وضع گرونی چه هزینه ای برای سیگارش و عطر بعد از سیگارش و آدامس برای خوشبوکردن دهانش میکنه،درحالیکه لباس من همیشه باید بوی سیگار بده…
  فقط به چنددقیقه لذت خودت فکر نکن…به رسیدن به هدف هم فکرکن…به اینکه قراره چطور انسانی باشی…به رفاقت با خدا….

  • زکریا فروردین ۲۸, ۱۴۰۱

   سلام دوست عزیز و رفیقی که هیچ موقع ندیده ام ، امیدوارم الان حالت خوب باشه ، آرزوی موفقیت و بهترین هارو برات دارم ، مطمئنا تو آینده برای بچه های خودت پدری ایده آل خواهی بود ، در پناه خدا موفق باشی.