ستاد ملی صبر؛ سامانه کمک های مالی به نیازمندان جرایم غیر عمد

ستاد ملی صبر؛ سامانه کمک های مالی به نیازمندان جرایم غیر عمد

زیباترین حس آدمی، حس بخشش و بخشیدن، بخشندگی و بخیل نبودن است. در فرهنگ عامه و حتی آیین و سنت های ایرانی از دوران کهن تا به امروز، فرهنگ صبوری و بخشش، مورد تاکید بزرگان علم، ادب، سیاست، فرهنگ و مذهب قرار گرفته است.

نه تنها در ایران، بلکه در همه جای دنیا، فاکتور صبوری و بخشندگی، قشنگ ترین ظرفیت متعالی یک انسان بوده که زمینه توسعه اخلاق و مهرورزی و صمیمیت را در جامعه فراهم می کند.

حتی از نقطه نظر اقتصادی و در مختصات اعداد، افرادی که در زندگی، صبوری و تامل و فرهنگ تحمل عاقلانه و عالمانه را در دستور کار و سبک زندگی خود دارند، در مقابل کسانی که احساسی فکر عمل می کنند و بعضا زود هم پشیمان می شوند، سبک زندگی موفق تری را تجربه می کنند.

معمولا، افراد صبور چه در بازار سرمایه چه دیگر بازارهای اقتصادی، سود بیشتری به نسبت افراد عجول بدست می آورند و این چیزی است که در برنامه بزرگان کسب و کار از وارن بافت بورس باز تا بیل گیتس مایکروسافت، مشاهده می شود.

صبوری و بخشندگی، گر چه واژه های زیبایی است، اما در مختصات اقتصادی، جایی که پای سود و ضرر به میان باشد یا در مختصات حیثیتی، جایی که پای مرگ و زندگی در میان باشد و انتقام، آسان ترین گزینه برای خلاص شدن از فشارهای عصبی و روانی است، یکی از سخت ترین کارهای زندگی می شود.

s000
تصویر ایندکس درگاه ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند

آمارها نشان می دهد که باید فرهنگ صبوری و بخشش، بیشتر در جامعه ایران گسترش یابد. طبق آمار مدیرعامل ستاد دیه کشور، آمار زندانیان زن جرایم غیر غمد مرتب در حال افزایش است و ۸۵ درصد آنها، محکومیت های مالی دارند که بیشتر به خاطر صدور چک بی محل است.

در مرداد ۹۵، ستاد دیه اعلام کرد که از مجموع زندانیان کشور، بیش از ۲۰۰۰ نفر بدهکار مهریه هستند که تنها ۹۰۰ نفر واجد شرایط برای دریافت تسهیلات از ستاد دیه هستند. این در حالی است که رییس سازمان زندان های کشور معتقد است که زندان برای مجرمان غیر عمد، آسیب زا است.

s16

با این آمار و ارقام های نگران کننده، شاهد راه اندازی ستادی کمتر شناخته شده به نام ستاد ملی صبر هستیم. گزارش امروز روزیاتو شما را با این ستاد و مجموعه فعالیت هایش آشنا می کند.

با ما همراه باشید.

۸ هزار زندانی با حمایت ستاد دیه از زندان آزاد شدند

مدیرعامل ستاد دیه کشور قبلا با تقدیر از همکاری طلبکاران خصوصی پرونده‌ محکومان غیرعمد گفته بود که  شاکیان خصوصی در دهه اخیر با گذشت مبلغ ۴۸ هزار میلیارد ریالی نقش پررنگی در آزادی مددجویان‌ ستاد دیه داشتند.

سیداسد الله جولایی در تشریح عملکرد این نهاد مردمی در ۱۰ سال گذشته، اظهار کرد: از سال ۱۳۸۵ تا دی ماه سال جاری تعداد ۸۶ هزار محکوم غیرعمد با بهره‌مندی از منابع مردمی از حبس رهایی یافته‌اند که در روند آزادی این افراد از مجموع بدهی ۴۸ هزار میلیارد ریالی به طور میانگین برای هر مددجو ۲۶ میلیون تومان گذشت اخذ شده است.

درباره ستاد ملی صبر

یکی از ستادهایی که در حال انجام کارهای بزرگی در این کشور با کمک مردم خیر و نیکوکار ایران است، ستاد ملی صبر نام دارد. ستادی که خیلی از هموطنان عزیز از فعالیت هایش در جریان  برنامه ماه عسل ۱۹ خرداد احسان علیخانی در شبکه ۳ سیما آشنا شدند.

ستاد ملی صبر یک ستاد تازه تاسیس است که با نظر ریاست قوه قضاییه شکل گرفته و مخفف سه واژه صلح، بخشایش و رضایت است.

هدف آن این است که فرهنگ صلح و سازش، عفو و رضایتمندی و رضایت‌دهی را ترویج کند. قوه قضاییه مسئول برقراری عدالت است. البته ابزار نهایی عدالت اعمال قانون است و در کنار این ابزار نهایی مسئولیت دیگری بر عهده قوه قضاییه نهاده شده و آن پیشگیری از وقوع جرم است تا دعاوی و جرم و اختلافات کمتر شود.

s17

همیشه در اسلام تبلیغ و ترویج شده که به جای اینکه نزاع کنید بیایید مصالحه کنید؛ لذا در قوه قضاییه تلاش شده همانطور که شوراهای حل اختلاف تشکیل شده، فرهنگ قبل از دادگاه را در جامعه ترویج کنیم؛ البته متاسفانه داوری در جامعه رواج ندارد و به جای آن مردم به دادگستری مراجعه می کنند و پرونده های متعددی تشکیل می شود.

در حال حاضر وضعیت به گونه‌ای است که به سرعت مردم به دادگستری مراجعه می کنند و این اصلا خوب نیست؛ زیرا دادگاه بر اساس اعمال قدرت می‌خواهد برقراری عدالت صورت گیرد و با رضایت طرفین نیست و علیه کسی حکم صادر می شود و باعث می شود طرف مقابل کینه بگیرد یا خانمی که مطالبه مهریه می کند و شوهری که به زور مهریه را می دهد دیگر محبتی بین آنها وجود ندارد.

s18

تشکیل ستاد صبر به این منظور است که هماهنگی بین دستگاه‌ها ایجاد کند و آن را در جامعه رواج دهد. مثلا در مواردی که لازم است دیه ای پرداخت شود ستاد دیه هست که با آن پیوند زده شده یا انجمن حمایت از زندانیان هست که به خانواده های زندانیان کمک می کند. مجلس هم می تواند در موارد قانونگذاری به ستاد صبر کمک کند.

نگاهی به پرتال ستاد ملی صبر

ستاد ملی صبر، درگاهی در این نشانی دارد که همه جور اطلاعات مورد نیاز علاقمندانی که قصد دارند تا با این ستاد به صورت مادی و معنوی همکاری کنند،‌ ارائه می کند.

s1
تصویر ایندکس درگاه اطلاع رسانی ستاد ملی صبر قوه قضاییه

در این ایندکس، شاهد بخش های متنوعی هستیم که در ادامه مرور می شود:

 • حامیان: بخشی برای معرفی حامیان حقیقی و حقوقی ستاد ملی صبر که به طور خلاصه موارد زیر را شامل می شود.

۱- ستادهای حمایتی غیر دولتی در این نشانی معرفی شده است که ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند و انجمن حمایت از زندانیان مرکز را شامل می شود.

۲- نهادهای دولتی که اطلاعات بیشتر در این قسمت در دسترس است و شواری حل اختلاف، بانک سپه و معاونت فرهنگی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران را شامل می شود.

۳- ورزشکاران که شمار زیادی از ورزشکاران  و سفیران ورزش ستاد ملی را در این قسمت معرفی می کند.

۴- هنرمندان که ۲۰ هنرمند سینمای ایران را در این نشانی معرفی می کند و از چهره های آن، محمد پاک نیت، علی دهکردی، شهریار بحرانی، فریدون جیرانی، علیرضا رییسیان، همایون اسعدیان، حبیب دهقان نسب، اصغر همت* علی ضیا و زنده یاد علی معلم را می توان مشاهده نمود.

۵- روحانیون و اساتید شماری از اساتیدی که با این مجموعه همکاری دارند را در این قسمت معرفی می کند که از آن جمله می توان به سید حسن اسلامی اردکانی، احمدرضا مفتاح و محمد رضا زیبایی نژاد اشاره کرد.

 • بخش کمک کردن: بخشی که شیوه ارائه کمک های مردمی به ستاد ملی صبر را در این آدرس معرفی می کند که فعلا در دستور راه اندازی است و امیدواریم برای جذب مشارکت های مردمی هموطنان نیکوکار ایرانی، این قسمت به صورت ارزی و ریالی راه اندازی شود. این صفحه متعلق به روند کمک مالی به زندانیان نیازمند و خانواده آن هاست و به زودی فعال خواهد شد.
 • اخبار: آخرین خبرهای فعالیت های هفتگی ستاد ملی صبر و گزارش اقدامات مادی و معنوی این ستاد برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد را می توان در این آدرس دنبال نمود.
s3
تصویر بخش اخبار درگاه اطلاع رسانی ستاد ملی صبر قوه قضاییه
 • گالری تصویر: جایی که می توان به تصاویری با مضمون کمک و بخشش و صبوری دست یافت.
 • ویدیو: ستاد ملی صبر از برخی از هنرمندان و ورزشکاران کشور همانطور که در ویدیوهای ابتدای گفتار مشاهده کردید،‌ خواسته است تا نظر خود را درباره صبوری و بخشش ارائه کنند. ده ها فایل ویدویی ۱ دقیقه ای در این زمینه را در این آدرس مشاهده کنید.
s4
امکان مشاهده فایل های ویدیویی کوتاهی از هنرمندان و ورزشکاران حامی ستاد ملی صبر
 • ثبت نیازمند: اگر در اطراف خود،‌ نیازمندی را سراغ دارید که اقدامات ستاد ملی صبر می تواند زمینه کاهش محکومیت وی را فراهم کند،‌ ایشان را از طریق فرم الکترونیکی مربوطه که در این نشانی قرار دارد، به مجموعه ستاد ملی صبر معرفی نمایید.
s5
فرم الکترونیکی خود اظهاری برای معرفی محکومان زندانی جرایم غیر عمد به ستاد ملی صبر

همانطور که در فرم الکترونیکی فوق مشاهده می کنید، در قسمت ثبت نیازمند، شما با ۲ گزینه روبرو هستید: ثبت محکوم جدید، ثبت خانواده نیازمند جدید.

در هر حالتی باید مشخصات هویتی خود و کد ملی و همچنین نسبتی که شما با فرد محکوم دارید را مشخص کنید. همچنین باید اطلاعات کامل از فرد محکوم مانند اطلاعات هویتی و کد ملی و شهر محل سکونت و آدرس را ارائه کنید تا مسئولان ستاد ملی صبر بتوانند صحت اطلاعات ورودی را ارزیابی کنند و این اطلاعات را در فرآیند مصوب حمایت های ستاد، جاری و ساری نمایند.

یکی از بخش های سایت، کمپین صبر است که تلاش می کند تا در شبکه های اجتماعی،‌ با جریان سازی اهداف عالیه ستاد ملی صبر و ترغیب کاربران به خصوص شخصیت های پر مخاطب ایرانی در این شبکه ها، بخش های زیادی از جامعه را با مجموعه اقدامات خود آشنا کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه فرمایید. ستاد ملی صبر اراده ای است برای صلح، بخشایش و رضایت. اراده ای که با قول من و تو ملی خواهد شد. در کمپین صبر به خودمان قول می دهیم در عین حال که حق و حقوقمان را می دانیم، ببخشیم، گذشت کنیم و بگذریم.

s7
بخش کمیپن صبر در درگاه ستاد ملی صبر

این قول هنر امروز من و هویت فردای فرزندم است. قول های اعضای کمپین صبر را ببین و قولی بده. قولی از جنس #من_میبخشم. این هشتگ را در پست های خود در شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی کنید تا حجم بیشتری از کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی با این هشتگ مهم و کارکردها و ماموریت های ستاد ملی صبر آشنا شوند.

آزاد میکنم

یکی از بخش های خیلی جالب درگاه اطلاع رسانی ستاد ملی صبر قوه قضاییه، بخش آزاد میکنم است که در این نشانی در دسترس است. همانطور که از نام این بخش بر می آید، آزاد میکنم تلاش دارد تا کمک های مالی نیکوکاران و خیران را برای آزادی زندانیان جرایم مالی غیر عمد (غیر کلاهبرداری) را جمع آوری کند.

s8

همانطور که شما در تصویر بالا مشاهده می کنید، با مراجعه به این قسمت، این فرصت برای شما فراهم شده است تا با مشاهده نیازمندی های مالی زندانیان محکومیت های مالی (اعم از متاهل و یا مجرد)، با مطالعه شرح حالی از مشکلات آنها،‌ کمک های مالی خود را پرداخت کنید.

اگر روی نام هر یک از زندانیان ارائه شده در این بخش کلیک کنید، صفحه ای مجزا برای شما باز می شود که به عنوان مثال برای محکومی به نام حسین از اصفهان که محکوم به پرداخت ۲۲۰ میلیون تومان برای آزادی است، صفحه مربوطه در زیر مشاهده می شود.

s9

در این قسمت، مشخصات هویتی کلی محکوم مالی و همچنین مبلغ دیه مورد نیاز برای آزاد از زندان، ارائه شده است. اگر شما قصد ارائه کمک مالی را دارید به بخش کمک مالی مراجعه کنید.

s10

شما می توانید مبلغ مورد نیاز به کمک این محکوم جرایم مالی را در فرم مربوطه وارد کرده و سپس شماره همراه و نشانی پست الکترونیک را وارد کرده و گزینه پرداخت را فشار دهید.

s11
برای پرداخت اینترنتی کمک های مالی به زندانیان جرایم غیر عمد ستاد دیه کشور، به درگاه امن شاپرک متصل خواهید شد

به صفحه پرداخت الکترونیکی کمک های مالی در درگاه شاپرک وارد می شوید که درگاهی امن برای پرداخت های مجازی در ایران است. نام پذیرنده، ستاد دیه کشور است.

s12
تصویر بخش جستجوی اطلاعات محکومین در درگاه ستاد ملی صبر

با جستجو در پروفایل محکومین جرایم مالی، این امکان برای شما فراهم شده است تا بر اساس نوع محکومیت، جنسیت، سن، محل سکونت و مذهب، اطلاعات محکومین و نیازمندان دریافت کمک های مالی در اختیار شما قرار بگیرد.

ده ها پروفایل نیازمند با طیف های مختلف سنی و جرایم و همچنین میزان مشخصی از کمک های مالی در این بخش در اختیار شما است که می توانید کمک های مالی نیکوکارانه خود را از طریق سامانه شاپرک پرداخت و در اختیار ستاد دیه کشور قرار دهید.

ستاد صبر در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام ستاد صبر را در این نشانی مشاهده کنید که هر روز، با انتشار اخبار فعالیت ها و برنامه ها و دستاودرهای ستاد ملی صبر، شما را در جریان چند و چون اقدامات این مجموعه مهم خیریه کشور قرار می دهد. صفحه ستاد ملی صبر در شبکه گوگل پلاس را نیز در این آدرس دنبال کنید. افرادی که فیس بوک باز هستند، می توانند صفحه فیس بوک ستاد ملی صبر را در این لینک مشاهده کنند و پست های آن را برای اطلاع دیگر کاربران ایرانی این شبکه، فوروارد نمایند.

توییتر بازها هم می توانند صفحه توییتر ستاد ملی صبر را دنبال کنند. ستاد ملی صبر در اینستاگرام نیز در این آدرس در دسترس است که بیش از ۱۰۰ هزار مخاطب دارد.

اینستاگردی با ستاد ملی صبر

s13
(دیشب #آشتی میان دو طایفه بعد از ۱۰ سال با کمک همه بچه های خوب ماه عسل و #ستادملی صبر #ماه_عسل #ستاد_صبر #من_میبخشم #صلح)
s14
(نخستین همایش ملی صبر روز سه شنبه با حضور تعدادی از مقامات سه قوه در تقدیر از بانیان گذشت و بخشش و فعالان حوزه صلح و سازش از شهرهای مختلف کشور برگزار گردید. #من_میبخشم #صبر #همایش_ملی_صبر #تقدیر_بانیان)
s15
(اگر بخشایشگری ما موجب افزایش ظلم شود جایز نیست اما زمانی که فرد پشیمان می شود و برای بخشیده شدن می آید، باید بخشید. #من_میبخشم #صبر #همایش_ملی_صبر #تقدیر_بانیان_بخشش #بخشش)

آدرس ستاد ملی صبر

در صورتی که خواهان ارتباط مستقیم و حضوری با مسئولان ستاد ملی صبر هستید به تهران بلوار کشاورز نبش خیابان حجاب ساختمان ستاد مرکزی قوه قضائیه طبقه ۱۱ ستاد ملی صبر مراجعه کنید.

تلفن های تماس نیز: : ۰۲۱-۸۸۹۷۳۸۱۴ اعلام شده است.

به امید نهادینه شدن صبر در زندگی و گسترش نیکوکاری.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • Mm خرداد ۲۹, ۱۳۹۶

  چقدر خوبه بخشش.حس فوق العاده ایه .خیلی عالی بود مطالب.ممنون از شما جناب اقای زمانی .

 • یعقوب افرا آذر ۱۹, ۱۴۰۰

  سلام کارگری هستم ۳۵ساله شرکت کارمیکردم تصادف کردم باید۷۵ملیون خسارت بدم هیچ راهی ندارم کلیه ام گذاشتم برا فروش تورو خدا،توروقران اگه میتونید کمکم کنید هیچ راهی ودرامدی ندارم یه بچه هم دارم مشکل مغزی داره بخدا به مردن خودم راضی هستم یکبار هم خودکشی کردم ولی نجاتم دادن تو روقران کمکم کنید افرا یعقوب