گزارش روزیاتو از برترین های آموزش مجازی جهان [قسمت اول]

جزییات همکاری مجازی دانشگاه شهد بهشتی با دانشگاه MIT آمریکا

گزارش روزیاتو از برترین های آموزش مجازی جهان [قسمت اول]

صنعت آموزش مجازی (online learning)  که فوربس رقم گردش مالی آن در سال ۲۰۱۵ میلادی را بالغ بر ۱۰۷ میلیارد دلار برآورد می کند، یکی از مهم ترین فعالیت های سرزمین دیجیتال را به خود اختصاص داده و روزانه میلیون ها کاربر تور جهان گستر، بخش زیادی از وقت روزانه خود را به یادگیری دیجیتالی در بستر آموزش از راه دور اختصاص می دهند.

قبلا در روزیاتو به این موضوع اشاره کردیم که یکی از راهکارهای درآمد دیجیتالی و اثربخش تر کردن فعالیتهای روزانه خود در فضای مجازی، روی آوردن به فعالیتهایی است که دور کاری (freelancing) نامیده می شود. یعنی شما بر اساس مهارت های خود، خدماتی را به مخاطبان و مشتریان در سراسر جهان ارائه کنید. بدون توجه به محدودیتهای مکانی و زمانی در فضای سنتی.

در واقع دنیای امروز که هفده سال از آغاز قرن بیست و یکم می گذرد، دنیای دور کاری، کارآفرینی دیجیتالی، ارتباطات از راه دور و تولید محتوای آموزش الکترونیکی است! یعنی هر نقطه از کره زمین می تواند مرکز جهان باشد و به خدمات گسترده به میلیون ها نفر در اقصی نقاط گیتی مشغول شود. این یعنی کارآفرینی مجازی!

یکی از راه هایی که می توان در بستر دیجیتالی راهبری و هدایت کرد و از آن به عنوان فاکتوری فرصت آفرین و مولد ارزش افزوده نام برد، یادگیری آنلاین است. در یادگیری آنلاین، شما کورسی یا رشته ای یا مهارتی را بر اساس ابزارهای مختلف اینترنتی فرا گرفته و با تعامل مستمر با اساتید و گروه های کاری حرفه ای، در آن حوزه صاحب نظر و اطلاعات می شوید.

با این حال، نه محیط زیست آلوده شده، نه هزینه های جانبی یادگیری مثل حمل و نقل به هزینه های شما اضافه شده است و نه دسترسی شما به محتوای آموزشی کاهش پیدا کرده است. یادگیری آنلاین، اهمیت بسیار دارد و صنعتی مهم در فضای مجازی به شمار می رود.

اگر علاقمند به راه اندازی استارت آپ (شرکت های نوپا) و درآمد زایی دیجیتالی هستید، گفتار امروز که به معرفی برترین های آموزش مجازی دنیا اختصاص دارد، می تواند ایده های خوب و جالبی را برایتان به ارمغان آورد.

با ما در گفتار امروز همراه باشید.

داستان یادگیری مجازی: داستان فرصت آفرینی

l3

یادگیری مجازی، هم برای آموزش دهنده و هم برای یادگیرنده، فرصت آفرین است. حتی برای کسانی که این بستر تعال اینترنتی را فراهم می کنند نیز ثمرات بسیار دارد. بسیاری سایت در اینترنت راه اندازی شده است که تنها بستر ارائه اموزش مجازی را در اختیار مخاطبان قرار می دهد.

یعنی شما می توانید از فضای اینترنتی ارائه شده استفاده کنید و محتوای آموزشی (متنی-صوتی-تصویری) را آپلود و به ازای ثبت نام دانش آموزان و مخاطبان و محتوایی که تدریس می کنید، در آمد زایی داشته باشید. یکی از آنها، udemy است که بعدا درباره اش صحبت خواهیم کرد.

l1

سایت یودمی یکی از برترین درگاه های اموزش مجازی اینترنتی است

این درگاه، هزاران کورس را برای یادگیری انلاین ارائه کرده و بستری برای تدریس متخصصان و حرفه ای های رشته های مختلف علمی را در اختیارشان قرار داده است.

این درگاه، همچون سیستم آموزش مجازی دانشگاه هاروارد که قبلا معرفی کردیم، بستر فرصت آفرینی را برای یادگیری و یاد دادن مهیا می کند که استفاده از چنین بسترهایی، راهکار خوبی برای ارتقای بازدهی فعالیت های روزانه در اینترنت و تقویت سبک زندگی مجازی است.

l2

با سیستم آموزش مجازی قدرتمند دانشگاه هاروارد می توان لیسانس یا فوق لیسانس گرفت

بنابراین، یادگیری مجازی یا آموزش آنلاین اهمیت بسیار دارد و میتوان از ان به عنوان نقطه اتکا و برگ برنده ای در فعالیت های تجاری و خدماتی و زندگی روزمره به نسبت دیگر کاربران فضای مجازی نام برد.

چرا آموزش آنلاین؟

L14

آموزش انلاین در دنیایی که خیلی چیزها به دنیای اینترنت و فناوری اطلاعات و اینترنت اشیاء (Internet of things) و واقعیت مجازی (Virtual Reality) و واقعیت افزوده(Augmented Reality)  ارتباط دارد، اهمیت فوق العاده بالایی داشته و باید تا حدودی بخشی از زندگی دیجیتالی خود را به فرآیند آموزش آنلاین حرفه ای اختصاص داد.

اگر هنوز برای شما، استفاده از ظرفیت های آموزش مجازی. توجیه پذیر نیست، موارد ۷ گانه زیر می تواند دلایل خوبی را تبیین کند و البته این ویدئو عالی بیست دقیقه ای TED:

l5

 • دنیای اپلیکیشن ها، دنیای اموزش انلاین است که گردش مالی ده ها میلیارد دلاری را تجربه می کند.
 • با آموزش آنلاین، دسترسی آسان و کم هزینه به برترین اساتید و دانشگاه های جهان را خواهید داشت.
 • یادگیری مستمر و پیوسته در فرآیند آموزشی که اثر بخشی آن را افزایش می دهد،‌ در بستر آموزش انلاین امکان پذیر است.
 • با شرکت در دوره های اموزشی آنلاین، می توان در رشته های مختلف دانشگاهی، مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد بدست آورد.
 • ده ها دانشگاه و موسسه آموزش عالی معتبر در ایران، خدمات آموزش آنلاین حرفه ای ارائه می کنند.

چگونه از خدمات آموزش آنلاین استفاده کنیم؟

l4

۱- به یکی از درگاه­های معرفی شده در سلسله گفتارهای معرفی درگاه­های معتبر آموزش مجازی مراجعه کنید.

۲- بعد از ثبت نام در وب­سایت مربوطه، کورس مربوطه را انتخاب کنید.

۳- برای شرکت رسمی در دوره، در صورتی­که نیاز به پرداخت هزینه دارید، سفارش خود را به پیمنت ۲۴ اعلام کنید.

۴- اگر قصد دارید در وب­سایت های معتبری چون udemy به تولید و آموزش مشغول شوید­، سفارش کارت اعتباری ارزی را در نظر بگیرید.

در ادامه به معرفی برخی از مراکز اموزش مجازی معتبر می پردازیم.

مرکز آموزش مجازی دانشگاه MIT آمریکا

l6

یکی از مراکز فعال در عرصه آموزش مجازی، دانشگاه ام آی تی آمریکا بوده که یکی از قطب­های تولید علم جهان به شمار می­رود. این مرکز، از جمله نخستین گروه­های ارائه دهنده منابع آموزشی رایگان در فضای مجازی بوده و بیش از یک دهه در این زمینه مشغول به فعالیت است. همچون سیستم آموزش مجازی دانشگاه هاروارد، این دانشگاه نیز مخاطبان بسیار دارد.

L7

از بخش پیدا کردن کورس ها، با دنیای اموزش مجازی معتبر MIT آشنا شوید

آموزش آزاد رایانه ‌ای (OCW) ارائه آزاد مطالب درسی از سوی مؤسسه فن ‌آوری ماساچوست (MITT) است که از طریق آن می ‌توانید:

 • درس ‌ها، مجموعه مسئله ‌ها، آزمایشگاه ‌ها و مطالب بسیار دیگری را دریافت نمایید.
 • محتوای درسی و آموزشی را به صورت تصویری مشاهده نمایید.
 • حوزه ‌ای گسترده از مطالب را مطالعه نمایید.

آموزش آزاد رایانه ‌ای جزﺀ دوره ‌های رسمی مؤسسه فن ‌آوری ماساچوست به شمار نمی ‌آید.

 • نمی ‌توانید از این طریق مجوز یا مدرک تحصیلی دریافت کنید.
 • OCW امکان دسترسی به اعضای هیأت علمی MIT را فراهم نمی‌ آورد.
 • مواد درسی ارائه شده ممکن است نمایانگر محتوای کامل یک دوره نباشد.
L8

محتوای آموزشی بخش فارسی سایت اموزش مجازی MIT

از طریق MIT OpenCourseWare­ قادر خواهید بود که همچون دانشجویان رسمی دانشگاه، به محتوای آموزشی دسترسی داشته باشید. اما مدرکی برای شرکت کننده­ها در این دوره صادر نخواهد شد. ۲۳۴۰ کورس آنلاین و بیش از ۲۰۰ میلیون بازدید کننده، بخشی از آمار جالب توجه ام آی تی در دنیای آموزش آنلاین است.

L9

فهرست پر بیننده ترین کورس های دانشگاه مجازی ام آی تی آمریکا

عناوین کورس­های ارائه شده در سایت ام آی تی و هم­چنین متریال آموزشی را می­توان در سایت مشاهده کرد و جزوه­های آموزشی آنلاین را دریافت نمود. توجه داشته باشید که برخی از کورس­های آنلاین دانشگاه، بیش از سایرین با استقبال مخاطبان روبرو شده است. کورس­های جدیدی هم که به فهرست آموزشی اضافه می­شود را می­توان در بخش NEW COURSE دنبال کرد.

چند نکته

سیستم MIT OpenCourseWaree به صورت آزاد در دسترس همگان می ‌باشد و مستلزم هیچ ‌گونه ثبت نامی برای کاربران نیست.

 • مدرکی بعد از شرکت در دور­ه­ها صادر نخواهد شد. در واقع MIT OpenCourseWare ارائه مطالب درسی است که در حمایت از تعامل پویای آموزش در کلاس در مقاطع آموزشی MITT ارائه می ­گردد.
L10

۲۳۴۰ کورس را در سیستم آموزش مجازی MIT به رایگان فرا بگیرید

 • ترجمه مطالب درسی OCW به سایر زبان­ها نیز وجود دارد. با این حال، بنابر درخواست MIT، هرگونه ترجمه ‌ای از مطالب MIT OpenCourseWare از زبان اصلی به سایر زبان ‌ها، می‌باید با عبارت زیر همراه باشد:

«مطالب فوق از وب‌گاه MIT OpenCourseWare توسط [نام موسسه] به [زبان مورد نظر] ترجمه شده است. مؤلفین هیأت علمی MIT، MIT یا MIT OpenCourseWaree، این ترجمه‌ ها را مورد بازنگری و تأیید قرار نداده ‌اند، و MIT و MIT OpenCourseWare متضمن هیچ ‌گونه مسئولیتی در مورد مطالب ترجمه شده، بیان شده یا مستتر، بدون هیچ محدودیتی شامل، ضمانت قابلیت فروش، تناسب با اهداف خاص، رعایت قانون مالکیت مادی و معنوی، یا فقدان خطاهای قابل یا غیرقابل کشف در آن ها نمی ‌باشد. مسئولیت کلیه مطالب ترجمه شده بر عهده [نام موسسه] بوده وMIT OpenCourseWare در زمینه دقت و صحت مطالب ترجمه شده هیچ نوع مسئولیتی ندارد.»

همکاری دانشگاه شهید بهشتی با دانشگاه فناوری ماساچوست آمریکا

این پروژه مدتی پیش به عنوان یک تفاهم­نامه همکاری علمی بلند مدت در ترجمه میان موسسه فناوری ماساچوست (MIT- Massachusetts Institute of Technology)  و دانشگاه شهید بهشتی (SBU- Shahid Beheshti University) در مورد برنامه دوره­های آزاد رایانه­ای دانشگاه (MIT OCW) MIT واقع در شهر کمبریج ایالت ماساچوست امریکا، به انجام رسیده است.

دوره های ازاد رایانه ای دانشگاه MIT فعلن در رشته های زیر یکسری دروس منتخب را اموزش میدهد :

اقتصاد – تکنولوزی و علوم پزشکی – ریاضیات – فلسفه و زبان شناسی – زبان و ادبیات خارجی -زمین ,علوم جوی و نجومی – زیست شناسی – شیمی – فیزیک – علوم و هنر های رسانه – مدیریت – مطالعات و برنامه ریزی شهری – معماری – مغر و علوم شناختی – مهندسی برق و علوم کامپیوتر – مهندسی عمران و محیط زیست – مهندسی و علوم مواد .

سایت انعکاسی MIT OCW، هم اکنون در دانشگاه شهید بهشتی نصب و راه اندازی شده، و به صورت آزاد از طریق سایت آموزش مجازی MIT در دسترس تمامی علاقه‌مندان و کاربران ایرانی قرار گرفته است

جالب است که بدانید، دانشگاه شهید بهشتی ایران در طراحی و تولید محتوای آموزشی فارسی زبان، با دانشگاه MIT همکاری دارد. فایل­های ویدیویی دانشگاه را نیز برای دسترسی به محتوای چند رسانه­ای در نظر داشته باشید.

سایت کورسرا

L11

از جمله دیگر محفل­های آموزشی انلاین معتبر می­توان به COURSERA اشاره کرد. کورس­هایی که در این درگاه ارائه می­شود توسط دانشگاه­های اروپایی و آمریکایی طراحی و راه اندازی شده است و موسسات معتبر حوزه علوم و فنون نیز در راهبری محتوای آموزشی نقش موثری دارند.

فایل­های ویدپویی ضبط شده و مقالات داوری شده و آموزشی روز با منابع معتبر از جمله متریالی هستد که کاربران برای شرکت در کلاس­ها استفاده می­کنند.

وفتی شما دوره­ای را در این درگاه به اتمام برسانید، گواهینامه الکترونیکی قابل ردیابی را نیز دریافت خواهید کرد که برای تقویت رزومه اکادمیک دانشجویان علاقمند به تحصیل در خارج از کشور، مفید خواهد بود.

l13

در سایت کورسرا، طیف های متنوعی از دروس مجازی از دانشگاه های معتبر در دسترس است

قیمت کورس­ها بین ۲۹ تا ۹۹ دلار متغیر خواهد بود و کلیه دروس از طریق سیستم پرداخت مجازی پیمنت ۲۴ قابل سفارش گیری و خرید است.

l12

توجه داشته باشید که برخی از دوره­های آنلاین این وب­سایت، به صورت تخصصی ارائه می­شود و به همین خاطر، هزینه­های خاصی دارد که از ۲۵۰ تا ۵۰۰ دلار متغیر است. در این دوره­ها، معمولا مدیران و کارشناسان حوزه­های مختلف علوم و فنون حضور داشته و تجربیات اساتید و مدیران پروژه­های بین المللی را در قالب CASE STUDY دریافت می­کنند.

اگر خواهان شرکت در دوره­هایی چند ساله (۱ تا ۳ ساله) هستید، این دوره­ها در عرصه­های مختلف به صورت اینترنتی برگزار خواهد شد و هزینه­ای بالغ بر ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار خواهد داشت. برخی از معتبر ترین دانشگاه­های جهان با این وب­سایت در برگزاری دوره­هایی که منتهی به صدور مدرک  کارشناسی و کارشناسی ارشد می­شود همکاری دارند.

رشته­های علوم داده، علوم رایانه و کسب و کار از جمله رشته­هایی هستند که در حوزه ONLINE DEGREE عرضه شده اند.

کورس­هایی که در این وب­سایت ارائه شده است، در ۱۰ دسته بندی قرار دارد که عبارتند از:

برای استفاده از خدمات سایت، ثبت نام کنید. اخرین خبرها از فعالیت اموزش مجازی درگاه را در وبلاگ آن مشاهده کنید. همچنین برای استفاده از خدمات وب­سایت بر روی گوشی های هوشمند، از اپ اندروید و IOS استفاده کنید.

یادگیری باز رایگان

درگاه Open Learning یکی دیگر از درگاه های فعال در عرصه آموزش مجازی در اینترنت است. بیش از ۳۷۰۰ کورس در صدها رشته مختلف توسط محققان و متخصصانی از سراسر جهان در این مجموعه گردآوری و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است. از آموزش مهندسی امنیت در شبکه های مجازی تا روش های کاربردی سیکس سیگما در مدیریت تا طراحی آموزشی برای یادگیری اثربخش، در این درگاه کورس های متنوعی در دسترس شما خواهد بود.

op1

در این درگاه  شما قادر خواهید بود که بسیاری از کورس ها را به صورت رایگان فرا گرفته و در صورت نیاز به دریافت مدرک پایان دوره (certificate) با پرداخت هزینه های مربوطه، از ارائه دهنده کورس، درخواست مدرک کنید و مدرک به آدرس پستی شما ارسال می شود.

برای آگاهی از کورس هایی که در این سایت جالب ارائه می شود به بخش find courses مراجعه کنید. اگر دوست دارید به عنوان مدرس، دروس مختلف را تدریس کنید، به این بخش مراجعه کنید که به شما ابزارهای لازم آموزش مجازی را ارائه می کند.

OP2

صفحه مربوط به درس آنلاین SIX SIGMA در درگاه OPEN LEARNING که بیش از ۳ هزار دانشجو دارد

به هر حال برای استفاده از محتویات این درگاه، ‌ابتدا باید ثبت نام کنید. دانشگاه ها و موسسات آموزشی و تحقیقاتی بسیاری در دنیا در این درگاه به ارائه کورس های آنلاین اقدام می کنند که از آن جمله می توان به موسسه: The Global، انجمن نویسندگان استرالیا، کورس های رایگان MOOC مالزی، دانشگاه UNSW سیدنی استرالیا، دانشگاه تیلور، دانشگاه فناوری مارا، انجمن معلمان آزاد، پلی تکنیک مالزی و دانشگاه عبدالرزاق اشاره نمود.

OP3

نکته جالب درباره کلاس های آنلاین این سایت آن است که دانشجویان می توانند در فضای شبکه اجتماعی درگاه، به تبادل اطلاعات پرداخته و به استاد کامنت بدهند

جدید ترین خبرها از فعالیت این درگاه را می توانید در صفحه اینستاگرام آن دنبال کنید.

توجه داشته باشید که کلیه کورس هایی که توسط MOOC ارائه می شود رایگان بوده و برخی از کورس های نیز از دانشجو درخواست می کند تا مبلغی را پرداخت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به این قسمت مراجعه کنید.

آشنایی با چند اپ آموزش مجازی

دنیای اپ ها این روزها طوفانی در آموزش مجازی و درآمد زایی دیجیتالی ایجاد کرده است. در ادامه به معرفی شماری از اپ های کاربردی برای آموزش آنلاین اشاره می کنیم.

اپ SKILLSHARE

OP4

از جمله اپ های محبوب برای آموزش آنلاین می توان به SKILLSHARE اشاره کرد. بیش از ۱۵۰ هزار کورس در زمینه های کسب و کار، عکاسی و طراحی و مهندسی از طریق این اپ در دسترس است. از طریق این اپ، متخصصان رشته های مختلف نیز می توانند تجارب خود را در اختیار دیگر دانشجویان قرار دهند. در واقع تبادل مهارت، نامی است که این اپ به دنبال عملی کردن آن در فضای مجازی است.

این اپ ۳۰ مگابایتی را به صورت رایگان از این نشانی دانلود کنید.

اپ BLINKIST

7

این اپ از جمله اپ هایی است که می توان پر فروش ترین کتاب ها را به صورت آنلاین گوش کرد. نرم افزار ۱۴۵ مگابایتی BLINKIST را از این نشانی دریافت کنید.

اپ UDACITY

OP6

از جمله اپ های معروف دنیای آموزش  مجازی می توان به یوداسیتی اشاره کرد. میلیون ها نفر تا کنون این اپ را دانلود کرده و از ده ها هزار کورسی که توسط متخصصان رشته های گوناگون در ان ارائه شده است استفاده می کنند. این اپ را از این لینک دانلود کنید که ۹۸ مگا بایت حجم دارد.

شماری از برترین اپ های آموزش مجازی در زمینه: تبادل دانش، توسعه کسب و کار و آموزش دانش آموزان ابتدایی هم به عنوان الگوهای خوبی برای علاقمندان به دنیای کسب و کار اپ های آموزشی معرفی میشود. همچونین اپ های آموزش مجازی برای اندورید را نیز در این لینک مشاهده کنید.

نکات مهم در اموزش مجازی

اکنون که با شماری از سایت های مطرح اموزش مجازی آشنا شدیم، بد نیست که مواردی را در این حوزه هیجانی و پر مخاطب در نظر داشته باشیم:

 ۱- برترین ها: توجه کنید که سیستم آموزش مجازی دانشگاه HARVARD و MIT، از جمله معتبرترین سیستم های آموزش مجازی حرفه­ای در وب بوده و به همین خاطر، سعی کنید برای تقویت رزومه تحصیلی و شغلی خود، در دوره­های اموزشی این دو مرکز در صورت نیاز، شرکت کنید.

۲- بزرگان: سایت­هایی مانند یودمی و کورسرا، در فهرست اولویت­های اموزش آنلاین دوم قرار دهید.

۳- غیر رایگان: برخی از کورس­ها و دوره­هایی که به صورت آنلاین در فضای مجازی ارائه می­شود و برای ثبت نام در آن، نیازمند پرداخت وجه هستید، که برای این کار به درگاه های پرداخت مجازی ارزی ایرانی مراجعه کنید.

۴- نکته مهم: شرکت در دوره­های آنلاینی که منتهی به صدور مدارک کارشناسی یا کارشناسی ارشد خواهد بود، تضمینی برای تایید مدرک تحصیلی توسط اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم کشورمان نیست. در صورتی که قصد دارید تا از مزایای مادی و معنوی مدارک اخذ شده در دوره­های انلاین در داخل استفاده کنید، مراتب را با وزارت علوم و وزارت بهداشت در میان بگذارید.

۵- آموزش رسمی: همواره در دوره­هایی شرکت کنید که توسط دانشگاه­ها و موسسات آموزشی و علمی معتبر بین المللی برگزار شده و گواهی نامه­های صادر شده دارای کد الکترونیکی قابل رهیابی باشد تا به عنوان رفرنس خوب، رزومه شما را تقویت کند.

۶- توصیه به کارآفرینان: هر سال، تقاضا برای شرکت در دوره های مجازی افزایش می یابد و درگاه های بسیاری در این زمینه به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به فعالیت هستند. اگر علاقمندان به راه اندازی استارت آپ هستید، استارت آپ های تخصصی برای آموزش انلاین کورس های صلاحیت حرفه ای مانند مدیریت پروژه، استانداردهای زیست محیطی و صنعتی و دوره های آموزش خدمان (از خیاطی تا آشپزی ) توصیه می شود.

۷- مشاوره آنلاین: یکی از بهترین روش های فعالیت در عرصه دورکاری، فعالیت در زمینه مشاوره تخصصی آنلاین است.

۸- درآمد دیجیتالی: بخشی از درآمد سالیانه خود را می توانید با فعالیت در درگاه های آموزش مجازی بدست آورده و روش درآمد زایی دیجیتالی را تمرین کنید.

در صورتی که برای استفاده از دوره های اموزش مجازی در این گفتار با پرسشی روبرو هستید، از سایت های مربوطه و بخش contact us، اطلاعات مزبور  را کسب کنید.

در قسمت های بعدی، با دنیای آموزش مجازی همراه روزیاتو باشید.

منبع: captera ، android ، coursera ، MIT ، HARVARD
۵ نظر

ورود

 • محمد دی ۱۳, ۱۳۹۶

  سایت آموزشی Lynda رو هم باید اضافه کرد که جزو معروفترین سایته

 • سینا دی ۱۳, ۱۳۹۶

  سلام. خیلی مبحث جالبی و شروع کردین و از این بابت ممنونم از شما. منتظر ادامه مطالب هستیم.

 • حمید دی ۱۵, ۱۳۹۶

  قابل توجه دوستان سایت mit اعلام کرده دیگه با دانشگاه شهید بهشتی همکاری نداره در نتیجه تمام محتوای فارسی رو حذف کرده اصلاح شود

 • هاشم زرین کیا دی ۱۶, ۱۳۹۶

  سلام دوستان پیشنهاد میکنم سایت متمم رو هم معرفی کنید این ساید مدینه ی فاضله ی یادگیری در ایران هست 🙂