۱۸ نکته جالب در مورد فیلم «نشانه ها» که احتمالاً هیچ اطلاعی از آن ها نداشته اید

۱۸ نکته جالب در مورد فیلم «نشانه ها» که احتمالاً هیچ اطلاعی از آن ها نداشته اید

۱۵ سال پیش در ۲ آگوست سال ۲۰۰۲، تریلر علمی تخیلی «نشانه ها» (Signs) اثر ام نایت شیامالان هندی تبار و با حضور بازیگران مطرحی مانند مل گیبسون و خواکین فینیکس اکران شده و به فروشی فوق العاده دست یافت. حتی امروزه نیز اگر این فیلم را تماشا کنید حقایق تازه ای در مورد این فیلم سراسر رمز و راز و پیچیده برای شما مشخص خواهد شدT رازهایی که در درون آن مزرعه ذرت و بازی فوق العاده ی خواکین فینیکس خواهید یافت. در ادامه قصد داریم شما را با حقایقی در مورد این فیلم منحصر به فرد آشنا کنیم که بدون شک تا این لحظه اطلاعی از آن ها نداشته اید.

۱- بعد از موفقیت فوق العاده ی فیلم های «حس ششم» (The Sixth Sense) و «نشکن» (Unbreakable)، شیامالان در مورد فیلم بعدی اش گفت که می خواهد فیلمنامه ای بنویسد که «اهمیت جهانی» و «پیامی جهانی» داشته اما همزمان جذاب و ترسناک مانند «سوار شدن بر قطار هوایی» باشد و فیلمنامه ی فیلم «نشانه ها» دقیقاً این مولفه ها را همزمان در خود داشت.

maxresdefault-w700

۲-علاوه بر حلقه های مزارع ذرت که در دنیای واقعی رخ داده و توضیحی برای آن ها وجود نداشت، شیامالان از فیلم های علمی تخیلی و ترسناکی مانند «پرندگان»،  «حمله ی جسد دزدها» و «شب مردگان زنده» الهام گرفته بود که در همه ی آن ها بلایی آخرالزمانی بر سر گروه کوچکی از افراد در یک نقطه ی دوردست نازل می شود.

2015101300002741-w700

۳- در ابتدا شیامالان قصد داشت که قهرمان اصلی فیلمش یعنی گراهام هس یک پیرمرد باشد و این نقش را به کلینت ایستوود و پل نیومن پیشنهاد داد که هیچکدام از آن ها این نقش را نپذیرفتند اما در نهایت مل گیبسون که فیلمنامه را خوانده بود خوشش آمد و نقش را پذیرفت.

signsscreenshot-med-02-w700

۴- در ابتدا مارک روفالو برای بازی در نقش برادر گراهام، مریل، انتخاب شده بود اما مدت کوتاهی قبل از شروع فیلم برداری او در خواب دید که یک تومور مغزی در سرش وجود دارد و وقتی که روز بعد به پزشک مراجعه کرد در کمال ناباوری دید که در سرش یک تومور سرطانی وجود دارد به همین دلیل از حضور در فیلم انصراف داده و خواکین فینیکس جای او را گرفت. تومور سر روفالو خوش خیم بود اما جراحی آن به قیمت از دست رفتن شنوایی گوش چپ و فلج شدن بخشی از صورتش منتهی شد و بیش از یک سال طول کشید تا وی بتواند بار دیگر فیلم بازی کند.

3-w700

۵- در دنیای واقعی حلقه ها معمولاً در مزارع گندم به وجود می آیند اما شیامالان با خود فکر می کرد که مزارع ذرت باعث ترسناک تر بودن این دایره ها خواهد بود زیرا ذرت هم بلند تر است و هم صاف کردن آن سخت تر است.

a shyamalan signs mel gibson 531-w700

۶- شیامالان که دوست دارد همه ی فیلم هایش را در شهر محل سکونت خودش یعنی فیلادلفیا فیلم برداری کند مجبور شد مزرعه ای ۴۰ هکتاری در پنسیلوانیا کرایه کرده و در آن ذرت بکارد تا برای فیلم برداری در زمان مشخصی به اندازه ی کافی بلند شود. وی زمین مورد نظرش را در دانشکده ی کشاورزی دلاوِر وَلی ( Delaware Valley College) پیدا کرد. روش کاشت و آبیاری این مزرعه چنان خلاقانه بود که مسئولان دانشکده روش آن ها را در برنامه ی درسی خود گنجاندند.

۷- در جلسه ی تست بازیگری ابیگیل برسلین سگی وجود داشت که خیلی زود عاشق این دختر ۵ ساله شد و سعی داشت همراه او برود. نام آن سگ نیز مانند سگ فیلم «بو» بود و برسلین این موضوع را یک نشانه می دانست.

shyamalan-m-night-001-directing-signs-with-child-00m-tbg-w700

۸- خانه ی مزرعه ای سبک دوران ویکتوریایی که در فیلم می بینید صرفاً برای این فیلم ساخته شده است. شیامالان می خواست آمریکا را قلعه ای نشان دهد بنابراین جای تعجب نیست که این خانه با رنگ های قرمز، سفید و رگه های آبی رنگ آمیزی شده است.

۹- فیلم برداری در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۱ آغاز شد و بازیگران و اعضای تیم سازنده برای قربانیان حمله ی تروریستی روز قبل در نیویورک و واشنگتن شمع روشن کرده و سپس دردناک ترین سکانس فیلم یعنی صحبت های گراهام با همسر در حال مرگش را فیلم برداری کردند.

11-w700

۱۰ شیامالان می گوید که خودش نقش راننده ی پشیمان، ری ردی که باعث مرگ خانم هس شد را بازی کرده تا فیلم را بیش از پیش برای خودش شخصی کند. حتی گیبسون تا زمانی که دستور شروع فیلم برداری داده شد نمی دانست که خود شیامالان قرار است نقش راننده ی بانی تصادف را بازی کند.

۱۱- روز قبل از این که شیامالان این صحنه را فیلم برداری کند، پدربزرگش فوت کرد و زمانی که داشت آن صحنه ی پرغم و تاثیر گذار را بازی می کرد دو عکس در جیب داشت، یکی عکس پدربزرگش و دیگری عکسی از صحنه ی روشن کردن شمع در روز اول فیلم برداری.

Signs

۱۲- فیلم «نشانه ها» سومین همکاری جیمز نیوتن هاوارد در زمینه ی آهنگسازی با شیامالان بود و این دو چنان رابطه ی دوستانه و توافقی با هم داشتن که هاوارد حتی قبل از فیلم برداری یک صحنه فیلم و تنها با استفاده از استوری بورد کارگردان شروع به ساخت آهنگ آن کرد.

۱۳- بیگانه ها تنها در چند صحنه ی کوتاه در فیلم نشان داده می شوند. در واقع در ۹۰ دقیقه ی ابتدایی فیلم تنها سایه و حرکات سریع آن ها نشان داده می شود و بعد از آن تنها یک دقیقه و در بخشی از تصویر قیافه ی کامل آن ها به نمایش گذاشته می شود.

16_JumpScare

۱۴- یکی از دلایلی که شیامالان بیگانه های فضایی را نشان نمی داد این بود که می خواست حال و هوایی هیچکاکی و اسپیلبرگی به فیلم خود بدهد.

۱۵- دلیل دیگر برای این کار این بود که شیامالان تا آن دوره از کار خود از استفاده از جلوه های ویژه بیزار بود اما در این فیلم مجبور شد پس از اتمام فیلم برداری بیگانه ها را به فیلمش اضافه کند. علی رغم این که مدت زمان حضور آن ها در فیلم بسیار کم بود اما ساخت این موجودات فضایی بسیار دشوار شد. در ادامه آن ها با استفاده از یک بازیگر زن لاغر اندام و انعطاف پذیر و به روش «موشن کپچر» (motion capture) این موجودات را به تصویر کشیدند اما مشخص شد که ترس لازم را در بیننده ایجاد نمی کند به همین دلیل جای این بازیگر زن با یک مرد قوی هیگل عوض شد.

Screen-Shot-2016-05-24-at-12.53.25-PM-650x339-w700

۱۶- دست بیگانه هایی که از زیر در آشپزخانه داخل می آید با استفاده از یک دست مصنوعی انیماتوری ساخته شده بود. بعدها در صحنه ای که یکی از بیگانه های بدن بی جان مورگان را در دست دارد از دست های چنگال گونه ی انیماتوری استفاده شد و بقیه ی بدن آن بعدها اضافه شد. در واقع در این صحنه مورگان، با بازی روری کالکین خود را روی چند کابل آویزان کرده بود که بعدها با استفاده از کامپیوتر این کابل ها حذف شدند.

۱۷- برای ساخت فیلم «نشانه ها» ۷۲ میلیون دلار هزینه شد اما فروش آن در آمریکای شمالی ۲۲۸ میلیون و در سراسر جهان ۴۰۸ میلیون دلار بود.

u_files_store_15_43443

۱۸- خواکین فینیکس و چری جونز در فیلم بعدی شیامالان یعنی «دهکده» (The Village) نیز ایفای نقش کردند اما گیبسون که سرگرم ساخت فیلم های «مصائب مسیح» (The Passion of the Christ) و «آخرالزمان» (Apocalypto) بود به مدت ۸ سال در هیچ فیلمی بازی نکرد.

منبع: moviefone
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود