بدون نظر

بعد از این که کره شمالی ادعا کرد یک بمب هیدورژنی را در روز یکشنبه این هفته با موفقیت آزمایش کرده است، دونالد ترامپ،رییس جمهور ایالات متحده تهدید کرد که مراودات تجاری خود با هر کشوری که با کره شمالی تجارت کند را متوقف خواهد نمود. به نظر می رسد که منظور سخنان ترامپ بیشتر چین بوده که ۹۰ درصد از تجارت خارجی کره شمالی را به خود اختصاص داده است. پیش از این نیز ترامپ بارها از مسئولان چین خواسته بود که روابط تجاری خود را برای اعمال فشار به این کشور در جهت متوقف کردن فعالیت های جاه طلبانه ی این کشور در زمینه ی هسته ای کاهش دهد.

البته به گفته ی کارشناسان، به نظر نمی رسد که تغییر بزرگی در سیاست های چین در این زمینه رخ دهد زیرا این کشور بیش از هر کشو دیگری از تحریم های بین المللی کره شمالی سود برده و بازار این کشور را به صورت انحصاری در دست دارد. همچنین چین از روابطش با کره شمالی به عنوان یک ابزار قدرت برای تحت فشار قرار دادن ایالات متحده و امتیاز گرفتن در دیگر موارد استفاده می کند. از طرف دیگر چین نمی خواهد که پای ایالات متحده و نیروهای نظامی و تسلیحات این کشور بیش از پیش به جنوب شرق آسیا و شبه کره جزیره باز شود.

از طرف دیگر چین بزرگ ترین شریک تجاری ایالات متحده نیز هست و واردات و صادارت بین دو کشور از مرز ۶۵۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ نیز گذشته است و هر گونه تحریمی از جانب ایالات متحده می تواند منافع شرکت های آمریکایی که با پکن در مراوده هستند را به خطر خواهد انداخت. به غیر از چین نیز کشورهای معدود دیگری با کره شمالی مراوده ی تجاری دارند. پیونگ یانگ در سال های گذشته با هند، پاکستان، روسیه، تایلند و فیلیپین نیز ارتباط تجاری دائم داشته است. در سال ۲۰۱۵ بیشترین کالاهای کره شمالی به کشورهای چین (۲.۳ میلیارد دلار)، هند (۹۷.۸ میلیون دلار)، پاکستان (۴۳.۱ میلیون دلار)، بورکینافاسو (۳۲.۸ میلیون دلار) و تعدادی دیگر از کشورهای آسیایی (جمعاً ۲۶.۷ میلیون دلار) صادر شده است.

واردات این کشور نیز بیشتر از چین (۲.۹۵ میلیارد دلار)، هند (۱۰۸ میلیون دلار)، روسیه (۷۸.۲ میلیون دلار)،  تایلند (۷۳.۸ میلیون دلار) و فیلیپین (۵۳.۲ میلیون دلار) می آید. البته این آمار مربوط به دو سال گذشته بوده و برای مثال کشور هند روابط تجاری خود را در ماه آوریل به دلیل شدت گرفتن تحریم های سازمان ملل علیه کره شمالی با این کشور قطع کرده است.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود