با ۱۰ مقصد تفریحات آبی و ماجراجویی در آفریقا آشنا شوید

با ۱۰ مقصد تفریحات آبی و ماجراجویی در آفریقا آشنا شوید

قاره آفریقا یکی از بی نظیرترین مقاصد گردشگری برای طبیعت‌گردی و بازدید از حیات‌وحش به شمار می رود و سالانه میلیون نفر را به سمت خود جذب می کند.

این قاره سیاه علاوه بر بیابانهای وسیع، کوهستان و دشت‌های پهناور، رودخانه ها و دریاچه های شگفت‌انگیزی نیز دارد که لذت سفر به آن را دوچندان می کنند. آب های آفریقا تلفیقی از زیبایی، وحشی‌گری و آرامش هستند و حسی عجیب و دوست‌داشتنی به گردشگران منتقل می کنند.

به همین خاطر، شاید برایتان جالب باشد تا با ۱۰ مقصد تفریحی و ماجراجویانه آبی در آفریقا آشنا شده و بیشتر از پیش در مورد ظرفیت های گردشگری این قاره اطلاعات کسب کنید.

برای این منظور توصیه می کنیم تا ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

قایقرانی در رودخانه چوب (Chobe) – نامبیا و بوتسوانا

دشت سیلابی رودخانه چوب، بزرگ ترین اقامتگاه فیل ها در جهان است به طوری که حدود ۱۲۰ هزار راس حیوان در مراتع سرسبز این منطقه به تغذیه و چِرا مشغول هستند.

برای رسیدن به این دشت سرسبز و زیبا، رفتن از مسیر رودخانه است بهترین گزینه به شمار می رود. برای این منظور، قایق های تفریحی لوکس و ویژه ای در منطقه وجود دارد که با پرداخت مبالغی می توانید از این سفر ماجراجویانه نهایت استفاده را ببرید.

این قایق ها به سمت بالای رودخانه حرکت کرده و به پارک ملی چوب می رسند و شما می تواند دو یا سه شب در کلبه های مستقر در آن جا اقامت داشته باشید. البته با قایق های مسافربری هم می توانید برای بازدید از حیات وحش بالای رودخانه استفاده کنید.

رفتینگ در باتوکا گورج – زامبیا و زیمباوه

آبشار ویکتوریا آبشاری است طبیعی در جنوب قاره آفریقا که بر روی رودخانه زامبزی و بر روی خط مرزی زامبیا و زیمبابوه قرار گرفته است. امتداد این آبشار به باتوکا گورج می رسد که بزرگ ترین شکاف در پوسته زمین است و زامبیا و زیمباوه را از یکدیگر جدا می کند.

این منطقه با بیش از ۳۰ تند آب یکی از خروشان ترین سایت ها برای رفتینگ به شمار می رود. باتوکا گورج، بهترین رودخانه برای ماجراجویان است و می توانید آدرنالین خالص را آنجا تجربه کنید.

تورهای مسافرتی این منطقه از یک تا ۷ روز ادامه دارند و آن هایی که طولانی تر هستند به نهایت به آبشار موئمبا می رسند.

کایاک سواری در نیل – اوگاندا

در سال های اخیر، محل تلاقی رودخانه نیل و رودخانه ویکتوریا در اوگاندای مرکزی، محل اجتماع دوستداران ورزش کایاک سواری و ماجراجویی را تشکیل داده است. کایاک سواران می توانند در امتداد بلندترین رودخانه جهان به تفریح و هیجان بپردازند.

این سفر ماجراجویانه از ساحل جینجا آغاز شده و تا مدیترانه ادامه پیدا می کند. گردشگران عموما سفر ۱.۵ روزه را برای این منظور انتخاب می کنند. اما کایاک نیل، یک سفر ۴ روزه نیز دارد که ماجراجویان حدود ۵۰ کیلومتر را به سمت پایین رودخانه سفر کرده و به جزیره هری لمون می رسند.

سفر در رودخانه کنگو (جمهوری دموکراتیک کنگو)

 

رود کنگو که با نام «قلب تاریکی» نیز شناخته می شود پس از رود نیل بزرگ‌ترین رود آفریقا است. طول این رود که ۴۷۰۰ کیلومتر است و در طول مسیر خود از فلات کاتانگا عبور کرده و به اقیانوس اطلس می ریزد.

سفر کلاسیک این منطقه با کشتی های تفریحی حدود چندین هفته ادامه دارد و در طول مسیر از شهرهای ساحلی کینشاسا و کیسانگانی عبور می کند. البته لازم به اشاره است که این سفر چند هفته ای مناسب همه نیست و فقط به کسانی توصیه می شود که کاملا صبور و واقع‌گرا هستند و می توانند در برابر سختی ها مقاومت کنند.

 سفر با کشتی بخار در طول رودخانه مالاوی – مالاوی

ام‌وی آیالا (MV Ilala)، یک کشتی بخار بازمانده از دوران فرمانروایی بریتانیا در آفریقا بر جا مانده است. این کشتی در سال ۱۹۴۹ میلادی ساخته است و طول آن به ۵۲ متر می رسد.

ام‌وی آیالا از سال ۱۹۵۱ میلادی به عنوان کشتی مسافربری و باربری مورد استفاده قرار می گیرد. جدیدترین نسخه آن که پنجمین نسخه ترمیم و نوسازی شده است، در طول یک سفر ۶ روزه مسافران را از خلیج مانکی به چیلومبا می برد.

در این یک هفته، این کشتی در مکان های مختلف توقف دارد که یکی از آن ها جزیره لیکوماست. مکانی که دیوید لیوینگستون دفتر مرکزی ماموریت خود را در آن جا تاسیس کرد. لیوینگستون پزشک اسکاتلندی و کاشف اکثر مناطق مرکزی و جنوبی قارهٔ آفریقاست و از او به عنوان یکی از قهرمانان ملی بریتانیا در اواخر سده نوزدهم نام برده می‌شود.

در این کشتی که گنجایش ۴۰۰ مسافر را دارد، ۴ طبقه بندی مختلف از اسکان در عرشه گرفته تا کابین های خصوصی وجود دارد.

کروز در رود سنگال – سنگال

خشک شدن حاشیه غربی ساحل و صحرا در رودخانه سنگال، یک مرز آبی بین سنگال و موریتانی به وجود آورده است. یک کشتی بخار قدیمی و ساخت کشور فرانسه به نام Bou El Mogdad  سفری از سنت لوئیس را در حاشیه اقیانوس اطلس ممکن می سازد.

این سفر ۷ روز ادامه دارد و در مناطقی همانند پارک ملی پرندگان Djoudj، داگانا و پودور و … توقف دارد. این کشتی در سال ۱۹۵۰ در هلند ساخته شده و ۲۳ کابین مدرن، دو سوئیت لوکس و رستوران، کافه، استخر، اتاق ماساژ و کتابخانه دارد.

سفر در اوکاوانگو با قایق ماکورو – بوتسوانا

دلتای اُوکاوانگو واقع در کشور آفریقایی بوتسوانا، بزرگ‌ترین دلتای درون‌سرزمینی جهان است. این دلتا با ۱۳ هزار کیلومتر مربع مساحت از مجموعه درهم‌پیچیده‌ای از تالاب‌ها، نهرها و جزیره‌ها تشکیل شده و به همین خاطر به آن لقب«رودی که هیچ‌وقت به دریا نمی‌رسد» را داده‌اند.

صدها سال است که ماکورو (کانوهایی با تنه درخت) وسیله نقلیه اصلی بومی های این منطقه به شمار می رود. این قایق ها با استفاده از نیزه های بلند چوبی در آب ها حرکت داده می شوند. مزیت این وسیله در این است که می توان در سکوت و آرامش آن را به جلو رانده و به کنار حیواناتی که خیلی سریع از کنار انسان ها فرار می کنند، رسید.

قایقرانی در زمبزی – زامبیا

در پایین رود کریبا، رودخانه زمبزی کاملا رها و خروشان به سمت اقیانوس هند جریان دارد. بنابراین، بهترین روش برای عبور از میان هزارتوهای رودخانه، باتلاق ها و جزایر چمنی استفاده از کانو (قایق های باریک و بدون سکان و بادبان) است. در مسیر حرکت در این رودخانه می توان از پارک ملی زمبزی هم دیدن کرد.

جذابیت این سفر این است که گردشگران می توانند فیل ها را در حال آبتنی کردن از نزدیک ببینند. البته مواجهه با کرگدن ها تا حدی خطرناک است زیرا بیشتر از دیگر حیوانات، انسان ها را مورد حمله قرار داده اند.

سفر با کشتی تفریحی در رود نیل – مصر

سفر کردن با کشتی های تفریحی در امتداد بلندترین رودخانه جهان، یکی از هیجان انگیزترین سفرهای دریایی به شمار می رود. محبوب ترین مسیری که کشتی ها طی می کنند، بین آسوان و لاکسور است که حدود سه روز ادامه دارد. در طول این سفر شما از معابد باستانی مصر در کمومبو، ادفو و ایسنا دیدن خواهید کرد.

البته گزینه ای گوناکونی برای این سفر وجود دارد که می توانید به دلخواه یکی از آن ها را انتخاب کنید.

سفر با قایق موتوری در باتلاق Maroantsetra – ماداگاسکار

باتلاق Maroantsetra در دهانه رودخانه آنتینمبالانا یکی از مقاصد گردشگری آبی در ساحل شرقی جزیره است. سفر در این باتلاق از شهری به همین نام و به وسیله قایق موتوری شروع شده و گردشگران می توانند از نزدیک شاهد حیات وحش و زندگی مردم محلی در کنار رودخانه باشند.

سوسمارهای گوناگون در رنگ ها، اندازه ها و شکل ها را می توانید در طول روز مشاهده کنید و در شب هم شاهد جانداران دیگری همانند پستانداران کوچکی به نام آی آی خواهید بود.

منبع: cnn
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود