کشور جمهوری چک به عنوان ناسالم ترین کشور جهان در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد

کشور جمهوری چک به عنوان ناسالم ترین کشور جهان در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد
۴ نظر

تحقیقاتی که نتایج آن در روزهای اخیر به چاپ رسیده، کشور جمهوری چک به عنوان ناسالم ترین کشور جهان شناخته شده است. بر اساس مطالعات یک موسسه ی تحقیقاتی پزشکی با نام «Clinic Compare» بر اساس داده هایی که از سازمان بهداشت جهانی دریافت کرده و بر اساس تحلیل میزان مصرف الکل، تنباکو و شیوع چاقی در میان ۱۷۹ کشور در سراسر جهان این نتیجه حاصل شده است. در این فهرست کشوری مانند بریتانیا در رتبه ی ۱۹ قرار دارد که در زمینه ی مصرف مشروبات الکلی مقام نهم را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده است. بر اساس این تحقیق مردم جمهوری چک در زمینه ی مصرف مشروبات الکلی در میان چند کشور اول جهان قرار دارند و هر فرد ساکن این کشور به طور متوسط در طول سال ۱۳.۷ لیتر مشروبات الکلی می نوشد.

همچنین این کشور در زمینه ی مصرف سیگار و تنباکو نیز رتبه ی یازدهم جهان را دارد. در این رده بندی کشورهای روسیه، اسلوونی، بلاروس، اسلواکی و دیگر کشورهای اروپای شرقی نیز در رتبه های بعدی قرار می گیرند. در واقع کشورهای اروپای شرقی از ده رتبه ی اول این فهرست نه رتبه را به خود اختصاص داده و ایالات متحده تنها کشور غربی خارج از این حوزه است در رتبه ی دهم این فهرست قرار می گیرد. البته این رتبه به طور مشترک در اختیار ایالات متحده و لیتوانی قرار گرفته است. در زمره ی چاق ترین کشور جهان، اقیانوسیه قرار دارد که ۴۱ درصد از جمعیت آن دارای شاخص توده ی بدنی بالای ۳۰ بوده اند. فیجی، تونگا، تووالو و کیریباتی نیز در رده های بعدی چاق ترین مردمان جهان قرار دارند.

سالم ترین کشور در این فهرست افغانستان بوده که در زمینه ی کمترین میزان چاقی رتبه ی دوم را به خود اختصاص داده است و تنها ۲.۷ درصد از جمعیت این کشور دارای شاخص توده ی بدنی بالای ۳۰ هستند. همچنین ساکنان این کشور به طور معمول تنها ۸۳ نخ سیگار در سال مصرف می کنند و کمترین میزان مصرف الکل را در جهان نیز دارا هستند. البته قوانین این کشور در ممنوعیت مصرف، ساخت و داشتن مشروبات الکلی تاثیر مهمی در این موضوع داشته است. گینه دومین کشوری است که سالم ترین مردمان را دارد و بعد از ان نیز نیجر و نپال قرار دارند که میزان مصرف مشروبات الکلی و درصد چاقی در آن ها با کشورهای شرق اروپا قابل مقایسه نیست.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 2.3 / 5. تعداد رای: 3

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: independent
مطالب مرتبط
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • Traveler مهر 8, 1396

  ایرانو
  خخخ
  افغانستان از بس کار میکنن چاق نمیشن

 • آترین مهر 14, 1396

  البته سرانه درآمد و اقتصاد تاثیر به سزایی در چاقی مردم داره که کشورهایی مثل افغانستان و یا کشور های آفریقایی نمیتونن افراد چاق زیادی داشته باشن. و صد البته به خاطر قوانین منع تولید و خرید مشروبات الکلی در کشورهای اسلامی آمار درستی از میزان مصرف به دست نمیاد ولی باز هم از میزان متوسط جهانی پایینتر هستند (به خاطر دین و عدم دسترسی به مشروبات). فقط میمونه سیگار که اونم کشورهای شرق اروپا رکورددار هستند. ولی در کل ایران باید یه درجه تیره تر بشه.

 • سامان مهر 14, 1396

  پس فکر کنم این موسسه در تعریف سلامت دچار مشکل شده!!.مردم افغانستان و افریقا به دلیل سو تغزیه لاغر هستند و تا وقتی تریاک هست ( در افغانستان) کسی سمت سیگار نمیرود…….پارامترهای مربوط به سلامت باید خیلی بیشتر باشد!

 • محمد مهر 14, 1396

  ایران؟