۱۳ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد دوبی که جهانیان از آن بی اطلاعند

۱۳ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد دوبی که جهانیان از آن بی اطلاعند

دوبی همواره به عنوان بهشت توریست ها و شهری که در جهان بیشترین رشد و توسعه را داشته شناخته می شود. آب و هوای خوب، آسمانخراش های پر زرق و برق و تکنولوژی مدرن، میلیون ها نفر از سراسر جهان را به این منطقه ی کوچک جلب کرده است. بسیاری از لوکس ترین هتل های جهان در این شهر واقع شده و مردم جهان آن را به خاطر نوآوری ها و پروژه های خلاقانه و مسحور کننده آن می شناسند. در طول دهه ی ۱۹۶۰، این منطقه بیابانی بود که تنها چند ساختمان در آن ساخته شده بود.

اما امروز شهری است که بیش از هر شهر دیگری در جهان رشد کرده و چیزهایی دارد که شما را شگفت زده خواهد کرد. از ربات های شتر سوار تا اسکی در فضای بسته، شما را به آشنایی با ۱۴ چیزی عجیب و باورنکردنی که در دوبی مشاهده خواهید کرد دعوت می کنیم.

۱- حیوانات خطرناک و عجیب و غریب به جای حیوان خانگی

در دوبی مرسوم است که افراد ثروتمند، به خاطر موقعیت اجتماعی و ثروت زیاد خود در همه ی عرصه های اجتماعی فخرفروشی کنند. آن ها معمولا در رسانه های اجتماعی خود تصاویری از جت های شخصی، ماشین های اسپرت گرانقیمت و خانه های مجلل خود می گذارند. اما علاوه بر آن دیده می شود که برخی جانوران خطرناکی مانند چیتا، ببر و حتی شیر را به عنوان حیوان خانگی نگهداری کرده و همه جا همراه خود می برند. به نظر می رسد که گربه سان های بزرگ حیوانات مورد علاقه ی این افراد باشند و همواره تصاویری از خود را در حال کشتی گرفتن با این گوشتخواران ترسناک در فضای مجازی منتشر می کنند. در میان گربه سانان نیز چیتاها از همه معروف تر و مرسوم تر به نظر می رسند.

۲- آمار صفر در زمینه ی جرائم شهری

در این شهر قوانین سختی توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم تعیین شده است که کوچک ترین خلاف و جرمی را در شهر غیرممکن می سازد. هر کسی که در هنگام انجام خلافی کوچک دستگیر شود به حبس ابد یا دیپورت شدن از شهر مواجه خواهد شد. شیخ محمود بابت این موفقیت به خود بالیده آمار جرم در شهر را تقریباً صفر درصد اعلام نموده است. پلیس شهر دوبی ماشین های اسپرت گرانقیمتی در اختیار داشته که از آن ها می توان به فراری، لامبورگینی و استون مارتینز اشاره کرد که آن ها نیز به بازدیدکنندگان فخرفروشی می کنند. ارزش هر کدام از این خودروها معادل هزینه ی تحصیل یک شخص در ایالات متحده است.

۳- مهاجر بودن بیش از ۸۳ درصد جمعیت شهر

کارگرانی که در ساخت آسمانخراش های بلند این شهر رویایی فعالیت می کنند خارجی بوده و معمولاً از کشورهای هند، پاکستان و بنگلادش به این کشور می آیند. تنها ۱۷ درصد از ساکنان این شهر اماراتی و بومی این شهر هستند. در این شهر کارگران خارجی معمولاً در شرایط بدی زندگی می کنند اما اماراتی ها زندگی لوکسی دارند. به محض ورود به این کشور، پاسپورت تمامی کارگران ضبط شده و در صورت پرداخت تمامی بدهی ها و انجام کاری که به آن ها محول شده است پاسپورتشان را باز پس خواهند گرفت. بسیاری از فعالین حقوق بشر در حال تلاش برای بهبود این وضعیت و کاهش سختگیری ها و تبعیض ها نسبت به کارگران خارجی در دوبی هستند.

۴- تحمل نداشتن در مورد بدهی

دوبی به شدت شهروندانش را از بدهکار شدن و عدم توانایی در پرداخت هزینه ها بر حذر می دارد. هر کسی که بیشتر از درآمدش هزینه داشته باشد و بیش از پشتوانه مالی اش از کارت اعتباری خود هزینه کند تحت تعقیب قرار می گیرد. این افراد ممکن است برای مدت طولانی به زندان افتاده و یا اخراج شوند. از آن جایی که اجاره خانه، هزینه های درمانی و هزینه ی تحصیلات به طور کامل توسط دولت پرداخت می شود مردم این شهر زندگی مرفه و لوکسی را تجربه می کنند.

ساکنین بومی شهر دوبی شغل های پردرآمدی دارند و از پرداخت مالیات بر درآمد نیز معاف هستند. اما در طرف دیگر، شرایط برای کارگران خارجی بسیار سخت تر بوده و دستمزد بسیار زیادی به آن ها پرداخت می شود. بسیاری از افراد خارجی از ترس تحت تعقیب قرار گرفتن املاک و ماشین های لوکس خود را جا گذاشته و به کشور خود فرار می کنند. معمولاً پارکینگ های فرودگاه های بزرگ این شهر پر است از ماشین هایی که صاحبانشان آن ها را جا گذاشته اند.

۵- دو گرم طلا برای دو کیلوگرم کاهش وزن در یک ماه

در شهر دوبی یک چالش راه اندازی شده که به چالش « طلا به اندازه وزنتان» مشهور است و دولت محلی قصد دارد با این چالش کودکان دو تا ۱۴ ساله را به کاهش وزن تشویق نماید. دولت این چالش را برای بهبود وضعیت سلامت و افزایش آگاهی از خطرات اضافه وزن راه اندازی کرده است. هیچ محدودیتی برای این که چه اندازه کاهش وزن داشته باشید وجود ندارد اما پزشکان بین ۲ تا ۴ کیلوگرم را در ماه توصیه می کنند. دولت محلی برای ترغیب کردن مردم به کاهش وزن به ازای هر یک کیلوگرم کاهش وزن در ماه یک گرم طلا به فرد هدیه خواهد داد. هر گرم چیزی در حدود ۴۰ دلار ارزش دارد بنابراین برای مثال اگر شخص در ماه دو کیلوگرم وزن خود را کاهش دهد ۸۰ دلار دریافت خواهد کرد.

۶- شهرت به خاطر تغییرات سریع

معمولاً شهر دوبی را به خاطر تغییرات و توسعه بسیار سریعش در طول مدت زمانی کوتاه می شناسند. ۲۰ درصد از تمامی جرثقیل های بزرگی که در جهان وجود دارد در دوبی مستقر بوده و مشغول کار هستند. رشد برای اقتصاد هر کشوری بسیار حیاتی خواهد بود اما به گفته ی کارشناسان اقتصادی چنین رشد و توسعه بی رویه و فزآینده ای نیز می تواند نتایج ویرانگر و تاسف باری در پی داشته باشد. مترو شهر دوبی که در سال ۲۰۰۹ تکمیل شد بیش از ۴۲ ایستگاه دارد و تمامی مراحل ساخت آن در ۱۸ ماه به اتمام رسیده است. همچنین بزرگ ترین پارک سرگرمی جهان در این شهر ساخته شده که «دوبی لند» نام دارد.

در این پارک بزرگ جزایری وجود دارد که توسط انسان ساخته شده و در آن مکان ها و عمارت هایی برای افراد ثروتمند تعبیه شده است. برای ساخت این پارک بیش از ۹۴ میلیون متر مکعب شن لازم بوده که بخش اعظم آن از کشورهای همسایه وارد شده است. این میزان شن دو برابر حجمی است که ساختمان امپایر استیت در خود جای می دهد.

۷- وجود طلای فراوان در شهر

برج العرب یکی از لوکس ترین هتل های جهان است که ظاهری شبیه بادبان کشتی داشته و به عنوان نماد شهر دوبی شناخته می شود. این هتل بسیار لوکس بوده و خدمات بی نظیری در اختیار مهمانان خود قرار می دهد. فضای داخلی این هتل با ۱.۷۹۰ متر مربع طلای ۲۴ عیار تزیین شده است.

۸- شتر سواری با روبات

باور کنید یا نه، صنعت روبات های شتر سوار در این شهر میلیون ها دلار گردش مالی دارد. در گذشته از کودکان به عنوان سوارکار شترهای استفاده می کردند زیرا سبک بوده و بسیار راحت تر می توانستند شترها را هدایت کرده و وزن کمتر به معنای افزایش شانس برنده شدن بود. همین امر موجب قاچاق کودکان از دیگر کشورهای آسیایی و آفریقایی بدین منظور شده بود. اما امروزه برای هدایت شترها از روبات هایی استفاده می شود که بین ۳۰۰ تا ۱۰.۰۰۰ دلار قیمت دارند.

۹- دو بار دیدن غروب آفتاب در برج خلیفه

برج خلیفه با طول ۸۲۸ متر بلندترین سازه ی دست بشر به شمار می آید که با ارتفاع نیم مایلی خود ۱۶۰ طبقه را شامل می شود. ساکنان طبقات ۱۵۰ و بالاتر می توانند بیش از هر شهروند دیگری در دوبی شاهد آفتاب باشند. اگر بخواهید دو بار در روز غروب آفتاب را نگاه کنید می توانید با استفاده از آسانسورهای بزرگ برجه خلیفه خود را به بالاترین طبقات برسانید و نظاره گر غروب آفتاب باشید. این آسمانخراش در واقع به معنای واقعی کلمه سر در ابرها دارد و بلندترین سازه ای است که بشر تاکنون ساخته است و می توان از فاصله ی بیش از ۱۰۰ کیلومتری نیز آن را مشاهده کرد.

۱۰- شهرهایی با شرایط آب و هوایی کنترل شده

قرار است در شهر دوبی مراکز خرید و تفریحی بزرگی ساخته شود که بتوان آب و هوای آن ها را کنترل کرد. در این مرکز خرید، پارکینگ های داخلی، هتل ها، درمانگاه ها، سالن های سینما و امکانات باور نکردنی دیگری وجود خواهد داشت. قرار است این مکان تفریحی مساحتی برابر با ۴.۴۵ میلیون متر مربع داشته باشد و بر اساس برآوردها هر روز بیش از ۲۰۰.۰۰۰ نفر از آن دیدن نمایند. تمامی سطوح زیرین و کف این مرکز تفریحی و خرید به سیستم های تهویه تجهیز شده و بیش ار ۱۸۰ میلیون نفر در سال را جذب خواهد کرد.

۱۱- بزرگ ترین و بهترین بودن در هر چیزی

این شهر ثروتمند بنا دارد که به بزرگ ترین و بهترین شهر جهان تبدیل شود. بسیاری از هتل های این شهر هفت ستاره بوده و هیچ کسی بدون رزرو قبلی اجازه ورود به آن ها را نخواهد داشت. ۳۹ درصد از این هتل ها غیرقابل سکونت و تنها برای خودنمایی و شهرت ساخته شده اند. هزینه ی اقامت در مرکز اقامتی شاهانه در برج خلیفه شبی ۲۰.۰۰۰ دلار هزینه خواهد داشت که از درآمد متوسط سالانه ی یک کارگر آمریکایی نیز بیشتر است. این شهر روزانه مقدار زیادی نفت تولید می کند که حجم آن برابر با حجم ۴.۴ میلیون استخر شنای مسابقات المپیک است.

۱۲- بیشتری خرید و فروش طلا

مردم شهر دوبی علاقه ی زیادی به طلا دارند و به همین دلیل برای فخرفروشی هر چه که دارند را با طلا تزیین خواهند کرد. ثروتمندان شهر معمولاً از طلا و الماس برای طراحی دکوراسیون داخلی ماشین ها و سرویس های بهداشتی خود استفاده می کنند. در سال ۲۰۱۳ بیش از ۴۰ درصد طلای جامدی که در دنیا خرید و فروش می شد وارد دوبی شده بود. در واقع در این سال طلایی به ارزش ۷۰ میلیارد دلار خرید و فروش شد که وزن این مقدار طلا با وزن ۳۵۴ فیل آفریقایی نر برابری می کرد.

۱۳- بلندترین زمین تنیس جهان

شنیده ایم که بازی های تنیس باعث می شوند که تماشاگران در لبه ی صندلی های خود بنشینند اما در دوبی زمین تنیسی وجود دارد که تماشاگران و بازیکنان را در ارتفاع ۳۲۱ متری قرار دارد. در واقع این زمین تنیس محلی برای فرود هلی کوپتر بود که برای یک مسابقه ی تبلیغاتی به زمین تنیس تبدیل شده و آندره آغاسی و راجر فدرر اولین کسانی بودند که روی آن مسابقه تنیس برگزار کردند.

منبع: mind-blowingfacts
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • پارسا آبان ۱۵, ۱۳۹۶

    🙁

  • Rose مرداد ۵, ۱۴۰۱

    شما در مقاله دیگری در همین سایت گفتید نگهداری جانوران درنده در امارات متحده خلاف قانونه و قانون باهاش برخورد میکنه حالا میگید چیتا نگه میدارن؟ کمی متضاد هستن با هم.