حقایقی جالب و خواندنی درباره کشور شگفت انگیز ژاپن

حقایقی جالب و خواندنی درباره کشور شگفت انگیز ژاپن

ژاپن یکی از شگفت انگیزترین سرزمین های دنیا است و در آن سنت هایی که قرن ها قدمت دارند در کنار اختراعات پر سر و صدای امروزی هم‎زیستی مسالمت آمیز دارند.

حقایق پیش رو نشان می دهد این کشور تحسین برانگیز آسیایی تا چه حد خارق العاده است.

۱- توکیو؛ امن ترین کلان شهر دنیا

واحد تحقیقات شرکت Economist Intelligence Unit فهرستی رتبه بندی شده از امن ترین شهرهای دنیا منتشر کرد که ابعاد امنیت اطلاعاتی و فردی، مراقبت های بهداشتی و زیرساخت ها در آن در نظر گرفته شده بود. توکیو رتبه ی نخست را از آن خود کرد، سنگاپور در رتبه ی سوم و «اوساکا» یکی دیگر از شهرهای ژاپن نیز در جایگاه سوم قرار گرفت.

۲- دستورالعمل های کامل

در سراسر ژاپن علائم راهنما و دستورالعمل هایی است که حتی افراد خارجی هم می توانند به سادگی متوجه آن ها شوند چرا که متن اغلب آن ها به انگلیسی ترجمه شده و مصور است.

۳- جشن تولد مشترک کودکان ژاپنی

پانزدهم نوامبر جشن بزرگی برای تمام کودکان سه، پنج و هفت ساله برگزار می شود. نام این جشن «شیتی-گو-آن» و به معنی «هفت-پنج-سه» است. در ژاپن این اعداد را سحرآمیز می دانند و این سنین نمادی از سه مرحله ی مهم در رشد یافتن است.

۴- ورزش صبحگاهی همگانی

دانش آموزان مدارس و کارکنان اغلب شرکت ها روز خود را با ورزش صبگاهی همگانی شروع می کنند. این سنت از سال ۱۹۲۸ وجود داشته و به طور گسترده مورد حمایت قرار گرفته است، چرا که علاوه بر احساس مطلوبی که در مردم ایجاد می کند آن ها را به نزدیکی بیشتر به یکدیگر تشویق می کند، مسأله ای که در جامعه ی جمع گرایی همچون ژاپن از اهمیت زیادی برخوردار است.

۵- جمعه های پاداش

اغلب افراد شاغل در ژاپن از خستگی ناشی از کار بیش از اندازه ی روزانه رنج می برند. دولت ژاپن برای مقابله با این مسأله، برنامه ای را به تصویب رساند که عنوان آن «جمعه ی پاداش» است. حالا کارکنان ژاپنی می توانند در آخرین جمعه ی ماه، محل کارشان را چند ساعتی زودتر ترک کنند. اولین کسی که از این ابتکار عمل بهره برد (و دیگران را نیز به این کار تشویق کرد) وزیر اقتصاد ژاپن، «هیروشیگه سکو» بود. سکو بعد از کار به بازی کرلینگ رفت.

۶- شرکت هایی با قدمت هزاران ساله

در ژاپن حقوق مربوط به مالکیت بسیار جدی هستند و به همین دلیل است که شرکت های بسیار قدیمی مانند «هوشی ریوکان» (یک هتل سنتی ژاپنی) وجود دارند. این شرکت از سال ۷۱۸ میلادی وجود دارد و توسط ۴۶ نسل از این خانواده مدیریت شده است.

۷- حفاظتگاه های شگفت انگیز حیات وحش

یکی از این حفاظتگاه ها روستای «زائو فاکس» در استان «میاگی» است. این روستا مملوء از روباه های وحشی است و همه به استثنای کودکان می توانند به تماشای این روباه ها را بروند و به آن ها غذا دهند.

۸- ترمیم برق آسای خیابان ها

در سال ۲۰۱۴، حفره ی بسیار بزرگی به عمق ۴۵ فوت (حدود ۱۳ متر) در یکی از خیابان های شهر «فوکوکا» به وجود آمد. احتمالا سازه های مترو علت ریزش بودند، اما خوشبختانه کسی صدمه ندید. اما باور وقوع این اتفاق واقعا دشوار است چرا که این حفره تنها در ۴۸ ساعت ترمیم شد؛ نکته ای که مورد توجه کاربران اینترنت در سراسر دنیا قرار گرفت و باعث شگفتی آن ها شد.

۹- کارگران دلواپس

این کارگران ماشین شخصی را با یک روکش پوشاده اند تا از کثیف شدن آن در حین کارشان جلوگیری کنند.

۱۰- حداکثر راحتی در حداقل فضا

مردم ژاپن معمولا در آپارتمان های کوچکی زندگی می کنند. با این حال، همه ی ساختمان های جدید در بالکن خود سینک هایی برای آسان شدن کار نگهداری از گل ها و گیاهان دارند.

۱۱- توجه به جزئیات

حتی دریچه های معابر هم از توجه ژاپنی ها دور نمی ماند و بعضی از آن ها می توانند با آثار نمایشگاهی رقابت کنند.

۱۲- قطارهای تندرو

قطارهای سریع السیر «شینکانسن» با سرعت ۲۰۰ مایل بر ساعت (حدود ۳۲۱ کیلومتر بر ساعت) حرکت می کنند و این امکان را به مسافران می دهند تا سر وقت به سر کار یا کلاس درس شان برسند. تاخیر در ژاپن امری ناپسند و غیر قابل قبول است، حتی اگر تقصیر از جانب آن شخص نباشد.

۱۳- وجود سیستم هشدار بر روی تمام تلفن های همراه

علاوه بر سیستم هشدار ملی «جـِی» (J-Alert) که به دولت ژاپن امکان هشدار به شهروندان ژاپنی را به وسیله ی رسانه های گروهی و بلندگو ها می دهد، سیستم پیغام رسان دیگری هم از طریق پیامک وجود دارد. این سیستم در تمامی تلفن های همراه مدرن تعبیه می شود و در شرایط اضطراری به مقامات محلی این امکان را می دهد تا مردم منطقه را در مدت ۴ الی ۲۰ ثانیه از خطر آگاه کنند.

۱۴- تنوع باورنکردی غذاها

در ژاپن هر چیزی را می توانید پیدا کنید؛ از پن کیک های سنتی «اوکونومیاکی» گرفته تا شکلات هایی با طعم شکوفه های گیلاس. علاوه بر این، کافه ای برای طرفدران لگو در شرف بازگشایی است که در آن انواع غذاها به شکل قطعات لگو سرو می شود.

۱۵- سبزیجاتی همچون آثار هنری

هنر «موکیمونو» یا حکاکی بر روی میوه ها و سبزیجات در ژاپن بسیار متداول است. هر یک از مناطق ژاپن زمینه ی منحصر به خود را در این هنر دارند. چاقوهایی ویژه ی حکاکی (که در ابتدا برای حکاکی روی غذاهای دریایی استفاده می شد) و شابلون های مخصوصی برای انجام این کار وجود دارد.

۱۶- خمیر دندانی برای کمک به درمان پوسیدگی

دانشمندی ژاپنی به نام «کازوئه یاماگاشی» خمیر دندانی اختراع کرد که می تواند فرورفتگی ها و ترک های کوچک دندان را سریع و بدون درد ترمیم کند. ابتدا ماده ی درون خمیر دندان سطح مینای ترک برداشته را تبدیل به مایع می کند. با گذشت سه دقیقه، ماده شکل می گیرد و این ماده ی مصنوعی به طور کامل روی ساختار طبیعی مینای دندان سفت می شود.

۱۷- اختراعات عجیب

ژاپن به دلیل اختراعات عجیب اما جالبش برای استفاده ی عمومی شهرت جهانی دارد. وسیله ای برای حجم دادن به لب ها، یک ابزار جانبی تلفن همراه هوشمند برای بوسیدن محبوبتان و بالشی به شکل زانوهای یک زن؛ این ها تنها تعدادی از وسایل عجیب بسیار زیادی است که در فروشگاه های ژاپنی وجود دارد.

۱۸- مدارس ژاپن

مدارس ژاپن احتمالا پیشرو ترین مدارس دنیا هستند. برای مثال، در آن ها از نمره استفاده نمی شود. در عوض، معلم ها میزان آمادگی دانش آموزان برای درس ها را تعیین می کنند. استفاده از تلفن همراه در مدرسه ممنوع است. اگر تلفن همراه دانش آموزی را در حین استفاده از او بگیرند، دانش آموز تنها با حضور والدینش می تواند تلفنش را پس بگیرد. مدارس ژاپن پرسنل خدماتی برای تمیز کردن مدرسه ندارند چون تمام این کار به وسیله ی خود دانش آموزان انجام می شود.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • محمد بهمن ۱۴, ۱۳۹۶

    واقعا لذت بردم خاک بریزن رو شست ملل خاورمیانه که جز خرابکاری به هیچ دردی نمیخورن