۱۰۰ نکته برای موفقیت در کنکور تجربی ۹۷

راهکارهای کلیدی برای آمادگی آزمون گروه علوم تجربی

۱۰۰ نکته برای موفقیت در کنکور تجربی ۹۷

 کنکور تجربی معمولا از گروه های آزمایشی پر طرفدار است و مهارت های تست زنی کنکور تجربی و آمادگی آزمون در آن به منظور قبولی رشته های هیجان انگیزش، اهمیت زیادی دارد. آن دسته از داوطلبانی که قصد شرکت در گروه آزمایشی علوم تجربی در آزمون سراسری سال ۹۷ را دارند، نکات کلیدی در نظر گرفته ایم که در این گفتار ارائه می شود. شمار زیادی از داوطلبان این گروه، دوست دارند تا در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی قبول شوند و به همین خاطر، رقابت شدیدی برای قبولی در این رشته ها بین داوطلبان جریان دارد.

به همین خاطر توصیه می شود که برای کسب رتبه بهتر،  ضمن آشنایی با شیوه صحیح مطالعه در کنکور و آشنایی با اهمیت تاثیر معدل در آزمون ۹۷، از روش ها و تجارب موفق رتبه های برتر کنکور سال های قبل برای موفقیت حداکثری در آزمون استفاده کنید.

با ما همراه باشید.

بالا زدن تست های دروس عمومی، نقش مهمی در موفقیت نهایی داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی دارد

منابع عمومی گروه آزمایشی علوم تجربی

شما در گروه ازمایشی علوم تجربی می بایست به دروس اختصاصی و عمومی پاسخ دهید. دروس عمومی به شرح زیر است:‌

 • زبان و ادبیات فارسی

منابع این درس عبارتند از: ادبیات فارسی ۲ (پایه دوم)، ادبیات فارسی ۳ (پایه سوم)، زبان و ادبیات فارسی عمومی (پیش دانشگاهی) ، زبان فارسی ۳ (پایه سوم)

 • عربی

منابع این درس عبارتند از: عربی ۲ (پایه دوم)، عربی ۳ (پایه سوم)

 • فرهنگ و معارف اسلامی

قرآن و تعملیات دینی ۲ (پایه دوم) ، قرآن و تعملیمات دینی ۳ (پایه سوم) ،‌معارف اسلامی (پیش دانشگاهی).

 • زبان انگلیسی

انگلیسی ۳ (پایه سوم) و انگلیسی ۱و ۲ (پیش دانشگاهی)

دروس اختصاصی گروه آزمایشی علوم تجربی

 • زمین شناسی

زمین شناسی (پایه سوم)، علوم زمین (پیش دانشگاهی)،

 • ریاضیات

هندسه ۱ (پایه دوم)، ریاضیات ۲ (پایه دوم)، آمار و مدلسازی ( پایه سوم)، ریاضیات ۳ (پایه سوم) ، ریاضیات عمومی ۱ و ۲ (پیش دانشگاهی)

 • زیست شناسی

زیست شناسی و آزمایشگاه ۱ (پایه دوم)، زیست شناسی و آزمایشگاه ۲ (پایه سوم) و زیست شناسی (پیش دانشگاهی)

 • فیزیک

فیزیک ۱ و آزمایشگاه (پایه اول) ، فیزیک ۲ و آزمایشگاه (پایه دوم) * فیزیک ۳ و آزمایشگاه (پایه سوم) ، فیزیک (پیش دانشگاهی)

 • شیمی

شیمی ۲ و آزمایشگاه (پایه دوم)، شیمی ۳ و آزمایشگاه (پایه سوم) ، شیمی (پیش دانشگاهی)

مهارت های تست زنی را جدی بگیرید!

چگونه زیست شناسی را ۱۰۰ بزنیم؟

از نظر برخی از داوطلبان در آزمون گروه تجربی در کنکور سراسری، یکی از معیارهای ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی، بالای ۹۰ زدن درس زیست شناسی در آزمون سراسری است. تقریبا بعید است شما رتبه های تک رقمی یا دو رقمی در آزمون گروه علوم تجربی را پیدا کنید که زیست شناسی را بالای ۸۰ یا ۹۰ نزده باشند. پس، هر چقدر بتوانید نمره بالاتر در درس زیست شناسی بدست آورید، یک گام به ورود به دانشگاه های پزشکی و رویای پزشک شدن نزدیک خواهید شد.

رویای بسیاری از عاشقان پزشکی، ۱۰۰ زدن زیست شناسی در آزمون سراسری است. زیست شناسی از جمله دروسی است که باید مفاهیم را به خوبی متوجه شد و ارتباط معنا دار بین مفاهیم را به صورت ارتباطی و ترکیبی فرا گرفت. گاهی شما مفاهیم را به خوبی می دانید، اما از درک و تجزیه و تحلیل ارتباط معنا داری که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بین مفاهیم درس زیست شناسی وجود دارد عاجز هستید. خوب! طراح سوالات هم معمولا روی این موارد متمرکز می شود تا سطح شناخت شما از ارتباطات معنادار در مفاهیم زیست شناسی را بسنجد.

مدیریت وقت و حفظ اعتماد به نفس سر جلسه آزمون کنکور علوم تجربی هم درصد زیادی از موفقیت داوطلبان را به دنبال دارد

نکته های خیلی ساده برای فهم خوب مباحث زیست شناسی

 • کسی میتواند بالاترین درصد را در زیست شناسی آزمون تجربی بدست آورید که حتی از ویرگول های کتاب های زیست شناسی هم غافل نشده باشید، چه برسد به تحلیل مفاهیم و شکل ها و نمودارها!
 • نکته برداری و یادداشت بردای در فهم بهتر مسایل زیست شناسی اهمیت دارد. مرور این نکته ها، اهمیت مضاعف.
 • سعی کنید مفاهیمی که یاد میگیرید را با مفاهیمی که در فصول مختلف با آن سر و کار دارید، به هم ربط دهید. آیا عملکرد دست شما با مغز شما و قلب شما بی ارتباط است؟
 • هر فصلی که از کتاب زیست شناسی را میخوانید، حتما و صد البته، تست های مربوطه را بزنید تا با کاربرد عملی مفاهیم هر مفصل در شیوه های مختلف طرح تست و پاسخ دهی به آن ها آشنا شوید.
 • اگر در فصلی از کتاب زیست شناسی درباره عضوی از اندام بدن ذکر شده است، شما باید فیش های مرتبط با اون عضو را در اختیار داشته باشید تا مرور کنید و توانایی ارتباط برقرار کردن مفاهیم فصول را داشته باشید.
 • شما با ۳ کتاب در درس زیست شناسی طرف هستید، ارتباط معنا دار پیدا کردن بین مفاهیم این سه کتاب اهمیت بسیار دارد. مطالعه ترکیبی هر سه کتاب زیست شناسی را در نظر بگیرید. یعنی مجزا آنها مطالعه نشود. چرا که جزیره های منفک از هم نیستند.
 • مهارت تست زنی هم در درس زیست شناسی باید جدی گرفته شود.

راهکارهای موفقیت رتبه های برتر آزمون تجربی سال های قبل را مطالعه کنید

راهکارهایی برای تست زنی درس زیست شناسی

 • از ترفند ها و روش های رتبه های برتر آزمون سراسری دوره های قبل استفاده کنید.
 • در فاز نخست تست زنی، شما تست می زنید تا نوع مطالهه شما با مبنای تفکر و نوع نگرش طراح سوال، نظم پیدا کرده و نکات تستی بیشتری را به فیش ها  و یادداشت برداری ها اضافه کنید.
 • در فازه دوم تست زنی، شما تست می زنید تا مطالبی که مطالعه کردید مرور شود و از داخل تست ها، چیزهای بییشتری یاد بگیرید.
 • در فازه سوم تست زنی درس زیست شناسی، شما باید بتوانید پس از مشاهده صورت سوال و فهم خوب آن، گزینه های غلط و رد گم کنی را شناسایی کنید و به قولی به آنالیز تست برسید. شم باید برای گزینه های غلط مطرح شده، سوال پیدا کرده و و یا دلیل غلط بودن آن گزینه ها را برای خود توضیح بدهید. با این راهکار، از نوع نگرش طراح سوالات، به سوال نگاه می کنید و مهارت تست زنی شما به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

پس در مطالعه درس زیست شناسی، مراحل ۲ گانه مفهومی و ترکیبی مد نظر شما باشد تا ذهن شما در برخورد با سوالات زیست شناسی در آزمون سراسری، نگاه چند بعدی را به نگرش تک بعدی (مفهومی صرف)، برتر بداند.

اگر از زیست شناسی متنفر هستید!

اگر از زیست شناسی متنفر هستید و راه حلی هم برای خروج از این چالش ندارید، اشکالی ندارد. باید دور ورود به دوره های پزشکی و دندان پزشکی را خط بکشید. اما راه دیگری هم هست که شما با این درس آشتی کنید. روش ساده ای هم وجود دارد. مفاهیم کتاب را لیست کنید و در فیلم های کوتاه و مستند آموزشی ویدیویی فارسی یا انگلیسی در اینترنت مشاهده کنید. بعد از مدتی متوجه می شوید که دنیای زیست و به طور کل شناسایی زیست خلقت، چقدر جذاب و هیجان انگیز است.

برای آشتی با زیست، پس از بررسی فایل های ویدویی و فهم کلی قضیه زیست شناسی  و مفاهیم و درک بصری پیدا کردن، هر فصل را به صورت روزنامه ای بخوانید و زیر اسامی و نام ها، خط بکشید. ان ها را در گوگل جستجوی متنی و تصویری و ویدیویی کنید. سپس، در دور دوم، مطالب را بهتر و دقیق تر بررسی کنید. تا یک پاراگراف را خوب متوجه نشدید، وارد پاراگراف بعدی نشوید.

هر فصل که خوانده شد، باید تست های همان فصل را از آسان به سخت بزنید تا با کارکرد مفاهیم هر فصل در شرایط آزمون و تست، آشنا شوید. هر سوالی که پاسخ می دهید ، چه درست باشد چه غلط، روش طراح برای حل سوال را در نظر بگیرید. تلاش کنید تا در زمان کمتر، به سوالات بیشتری پاسخ دهید.

فاز بعدی در مطالعه مباحث هر فصل، عمیق خواندن است. برای این کار باید یادداشت برداری کرد. در یادداشت ها۷ ارتباط معنادای بین مفاهیم پیدا کرد . به همه چیز توجه کرد. گاهی یک برخی یا همه یا تعدادی یا در شرایط خاصی مواردی، میتواند در پاسخ بسیار موثر باشد. پس به این واژه های مهم توجه کنید.

یکی از روش هایی که کسانی که از درس زیست متنفر هستند میتوانند برای کسب حداکثر نمره در این درس در دستور کار بگذارند، یادگیری مفاهیم درسی از طریق تست است. گاهی بعضی از مفاهیم را میتوان با حل مسایل تستی زیست شناسی فرا گرفت و به اهمیت آن پی برد. تست زنی مکرر و فهم دوست داشتنی مسایل زیست شناسی، سبب خواهد شما در میان مدت و بلند مدت، حتی آن دسته از داوطلبانی که از این درس خاطره خوبی ندارند، بتوانند درصد بالایی بزنند.

راهکارهایی برای  پاسخ دادن به سوالات زمین شناسی گروه تجربی

درس زمین شناسی در گروه تجربی، همچون درس شیمی در رشته علوم ریاضی و فنی، مظلوم واقع شده است و مورد توجه داوطلبان، سازمان سنجش و حتی آموزش و پرورش نیست. اگر بخواهید در این درس درصد خوبی بگیرید، باید مطالعه آن را پس از درک خوب و درست مفاهیم درس زیست شناسی و شیمی انجام دهید. معمولا حداکثر ۳ ماه برای فهم این درس و تسلط بر مفاهیم آن کفایت می کند.

 • اول متن کامل کتاب را به صورت روزنامه ای بخوانید.
 • دوم با مباحث هر فصل به صورت فایل های ویدویی و آموزشی در اینترنت آشنا شوید تا درک بصری داشته باشید.
 • سوم هر فصل را به طور تفکیکی، به صورت دقیق خوانده و سپس یادداشت برداری کنید.
 • چهارم هر فصلی را که میخوانید تست های مربوطه را بزنید تا با کاربرد مفاهیم در تست ها آشنا شوید.
 • پنجم برای موفقیت در درس زمین شناسی، باید جداول و گراف ها و نمودار ها به دقت مطالعه و نکات اصلی و مرتبط آنها شناسایی و تحلیل شود.
 • ششم درس زمین شناسی به شدت نیاز به خلاصه برداری دارد. هنر خلاصه برداری را فرا بگیرید.
 • هفتم برای رسیدن به درصدهای بالای ۸۰ در زمین شناسی، نکاتی که از تست ها فرا میگیرید را هم در خلاصه برداری ها وارد کنید.

برای تست زنی درس فیزیک در گروه آزمایشی تجربی

فیزیک برای داوطلبان رشته تجربی، همچون شیمی برای داوطلبان رشته ریاضی و فنی، درس دلچسبی نیست. اما به هر حال، فیزیک، بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما است و برای حل مسایل فیزیک، باید فیزیک را خوب فهمید و درک کرد و به اهمیت فیزیک در رشته تجربی که با انسان و طبیعت سر و کار دارد، به خوبی آشنا شد.

درک خوب فیزیک و تسلط بر مفاهیم، باید از پایه دوم شروع کرد. معمولا بچه های تجربی، این درس را جدید نمی گیرند. اما به هر حال، فیزیک فی نفسه، علمی است که همیشه انسان به آن نیاز دارد و با فهم خوب مفاهیم فیزیک میتوان با آن آشتی کرد. اکنون میتوان از فضای مجازی برای درک بهتری مسایل فیزیک و مفاهیم پایه آن بهره برد و اطلاعات خوبی دریافت کرده که در کتاب و جزوه ها نمیتوان به آن دست یافت.

اکنون در قرن بیستو یکم، فهم فیزیک و قوانین و قواعد ان بسیار آسان تر شده است و لوازم کمک آموزشی چند رسانه ای نیز کمک خوبی به علاقمندان به فیزیک است. چون بسیاری از داوطلبان رشته های گروه آزمایشی تجربی، در این درس نمره بالایی نمی گیرند، بنابراین درصد بالا در درس فیزیک، میتواند به طور چمشگیری، تراز و رتبه نهایی شما را ارتقا دهد.

در آزمون ۹۷ برای داوطلبان گروه آزمایشی تجربی، درس زیست شناسی و شیمی اهمیت بسیار دارد و پس از آن، فیزیک و ریاضی در مراحل بعدی قرار دارد. . چند صد نفر اول کنکور در آزمون رشته تجربی، معمولا فیزیک را بالای ۸۰ می زنند. فهم خوب فیزیک هم برای حل مسایل فیزیک مثل درس زیست شناسی و شیمی، اهمیت دارد. معمولا کسانی که فیزیک را خوب یاد میگیرند و در آزمون، نمره بالایی کسب می کنند، سواد ریاضیاتی و تحلیل و قدرت تجسم ذهنی خوبی دارند که این قضیه برای داوطلبان گروه تجربی و دانشجویان آینده علوم پزشکی و پیرا پزشکی ااهمیت دارد.

تفاوت سوالات فیزیک با ریاضی این هست که در این درس، سوالات کاربردی تر و در شرایط واقعی مطرح می شود و مباحث ریاضی محض در اختیار داوطلب نیست. بنابراین، کاربرد ریاضیات را در فیزیک میتوان مشاهده کرد. اما به هر حال، در بخش فیزیک آزمون ۹۷ نیز شما وقت خیلی کمی برای پاسخ به سوالات فیزیک دارید.

بنابراین رسیدن به ذهنیت طراح سوالات بخش فیزیک آزمون ۹۷ اهمیت دارد. شما باید به این توانایی برسید که از نوع نگاه طراح سوال فیزیک، به سوال و گزینه های ۴ گانه نگاه کنید و بتوانید گزینه های نادرست را از دستور کار خارج و برای رسیدن به گزینه صحیح، بررسی های لازم را انجام دهید.

همانطور که میدانید، فیزیک یکی از علوم پایه مهم در رشته های مختلف فنی و مهندسی و تجربی بوده و فهم خوب آن، نه تنها سبب شناخت خوب خلقت و طبیعت، بلکه قدرت تحلیل ما از مسایل مختلف زندگی را افزایش می دهد. چرا که خیلی از چیزهایی که ما در زندگی با آن روبرو هستیم و در زیست شناسی و شیمی نیز با آن روبرو شده اید، با مقوله فیزیک در ارتباط است. پس، بیش از معلم خوب، مشاور خوب،‌کتاب تست زنی فیزیک خوب و امثالهم، درک خوب مفاهیم فیزیک اهمیت دارد.

فهم فیزیک بر خلاف تصور عموم، سخت نیست. نیاز به بردباری و مطالعه صبورانه با پشتکار دارد. چرا که فیزیک، تاریخ نیست که بتوانید اسامی و زمان ها و اتفاقات را حفظ کنید و به سوالات سریع پاسخ دهید.

فیزیک را باید حس کرد. باید درک کرد. شما همین الان که مشغول مطالعه این متون هستید، عوالام عالم فیزیک خلقت بر زندگی شما تاثیر گذاشته است. چرا؟ چون با شتاب جاذبه ۹.۸ متر بر مجذور ثانیه روی صندلی نشسته اید. و گرنه در فضا، معلق بودید! اینکه دمای اتاق شما با بیرون متفاوت است و شرایط متعارف برای مطالعه این متنون دارید به این خاطر است که فیزیک به شما یاد داده است که چگونه دمای محیط را کنترل کنید.

همه این ها ساده است. اما فهم آن، اهمیت دارد. فهم درست، سبب فهم ارتباط معناداری میشود که بین پدیده های فیزیکی در زندگی ما جریان دارد. این فهم سبب می شود تا درک بهتری از سوالات فیزیک داشته و برای حل آن، مشتاقان و عاشقانه تلاش کنید. بهترین فیزیکدان های روزگار، عاشقان علم بوده اند. چرا که ارزش و جایگاه آن را فهمیده و برای فهم بهتر، زمان ها و حتی عمر خود را صرف کرده اند.

حتما شنیده اید که در فلان کلاس آموزش فیزیک که برترین دبیران آموزش فیزیک تدریس می کردند، یک یا چند نفر توانسته اند درصد بالایی در آزمون بزنند. خوب! مفاهیم که یکی و روش تدریس یکی و منابع نیز در اختیار همه دانش آموزان بوده است. پس چطور است که یک یا چند نفر توانسته اند به اکثر سوالات پاسخ صحیح بدهند؟ خوب پاسخ یکیست: فهم خوب فیزیک!

برای درصد بالا در آزمون، فهم خوب مفاهیم فیزیک و تلاش برای تست زنی در شرایط آزمون بسیار اهمیت دارد.

در بررسی یک پرسش فیزیک در آزمون ۹۷، معمولا چند روش وجود دارد:

 • یا سوال به صورت تعریفی است و شما باید با اسامی و عناوین و تعاریف، سوال را پاسخ دهید.
 • یا سوال به گونه ای است که باید از فرمول هایی که حفظ کرده اید، پارامترهایی که در سوال هست را در فرمول قرار داردو گزینه صحیح را انتخاب کنید.
 • یک وقت، فرمول را بلد هستید، مجهولات هم مشخص است. اما شما با یک مجهول مواجه نیستید. بلکه با بیش از ۱ مجهول سر و کار دارید که رسیدن شما به گزینه صحیح را با مشکل مواجه می کند. در واقع با مجهول اصلی و مجهول فرعی در ارتباط هستیم. گاهی، مجهول فرعی بر اساس دیگر داده ها و پارامترهایی که از کاربرد یک فرمول بدست می آید، معلوم می شوند و شما را به جواب میرسانند. گاهی هم جایگزین فرمول های فیزیک در دل همدیگر شما را به کاهش مجهولات فرعی رسانده و کمک میکند تا مجهول اصلی را هم پیدا کنید.
 • گاهی اوقات سوال فیزیک به گونه ای است که شما نمی دانید کدام فرمول برای حل مسایل نیاز است. معمولا این سوالات از سخت ترین پرسش ها در بخش فیزیک در آزمون هستند. در این جا شما باید مفهوم را به خوبی درک کنید. یعنی اگر مفاهیم فیزیک را به خوبی درک نکرده باشید، کلا نمیتوانید فرمول خوب را انتخاب و در حل مسایل از آن استفاده کنید. در این حالت، باید از شاخص گذاری مفهومی پارامتر ها استفاده کنید. یعنی چی؟ یعنی شما باید بتوانید شاخص مفهومی پارامترهایی که در سوال فیزیک طرح شده است را تشخیص داده و از طریق آن به فرمول مورد نیاز برسید. در واقع در این حالت، شمل فلسفه طرح سوال را متوجه شده اید و از دید طراح سوال میتوانید به حل سوال برسید.

گاهی اوقات، فلسفه طرح سوال این هست که یک یا چند پارمتر را در پشت یک مفهوم واقعی یا فانتزی پهان کرده و این کاور (استتار) سبب می شود که شما در فهم صورت سوال فیزیک در آزمون با مشکل روبرو شوید. برای چیره شدن بر این مشکل، می بایست با تست زدن مکرر مسایل فیزیک و فهم خوب مفاهیم پایه و توانایی در برقراری ارتباط معنا دار بین مفاهیم، توانایی خود را در حل مسایل فیزیک همچون روشی که رتبه های برتر کنکور انجام می دهند، افزایش دهید.

فیزیک یعنی هنر کشف روابط بین چند پارامتر و درک اثربخش نتایجی که به ارمغان می آورد و توسط آن میتوان پدیده های فیزیکی را توضیح داد.

راهکارهایی برای حل خوب مسایل فیزیک برای داوطلبان تجربی

 • اینکه درس فیزیک به درد قبولی در رشته های: پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی و رشته های انتخابی شما در آینده میخورد یا نه را فراموش کنید. به این فکر کنید که پاسخ صحیح به هر سوال فیزیک، شما را یک گام به ورود به رشته های مورد علاقه در گروه آزمایشی تجربه، نزدیک تر میکند.
 • ترفندها و روش هایی که رتبه های تک رقمی و دو رقمی گروه تجربی در آزمون سراسری سالهای قبل برای پاسخ سوالات فیزیک به کار برده اند را بررسی و یادداشت کنید.
 • متن سوال فیزیک را به خوبی بفهمید. بخشی از جواب سوالات فیزیک، در فهم خوب صورت سوال نهفته است.
 • بررسی کنید ببینید آیا با بررسی گزینه های ۴ گانه، می توان گزینه ای که حتما اشتباه است را کنار گذاشت؟
 • بررسی کنید ببینید که آیا با قرار دادن گزینه های ۴ گانه در صورت مساله، میتوان جواب نهایی را پیدا کرد؟
 • همیشه دفترچه ای برای شماره گذاری و نوشتن فرمول ها در یک دفتر مجزا اختصاص دهید.
 • یک فرمول فیزیک را با پارامترهای مختلف بررسی کنید.
 • استخراج فرمول های جدید از کتابهای تستی و کمک آموزشی فیزیک را فراموش نکنید.
 • بسیاری از تست هایی که در بخش فیزیک آزمون مطرح می شوند، بدون فهم خوب مسایل فیزیک و برقراری ارتباط معنا دار بین پارامترها، میسور نیست.
 • شاخص ها در حل مسایل فیزیک را در نظر بگیرید. شاخص گذاری یعنی اینکه هر وقت این مفهوم تو سماله به کار برده شد، منظور این هست که از این فرمول فیزیک استفاده کنید یا از فرمول های جایگزین و فرعی. این درک با تست زنی مکرر فراهم می شود.
 • فیزیکدان خوب، ریاضی دان خوب است. نمیشود فیزیک را به خوبی حل کرد، با درک نادرستی از مفاهین ریاضی.
 • هر اندازه تست فیزیک بیشتر بزنید، مهارت شما در محاسبات ریاضی و حل سریع مسایل فیزیک افزایش پیدا می کند که به طور غیر مستقیم، تکرار مفاهیم ریاضی و تسلط بر آن ها است.

پس برای حل مسایل فیزیک:

 • اول صورت سوال را به خوبی بخوانیم.
 • منطق حل مساله فیزیک را بشناسیم.
 • مجهول اصلی را کشف کنید و فرمول یا فرمول های مرتبط را در نظر بگیرید.
 • مجهولات فرعی را لیست کنید و ارتباط معنا دار بین آن ها را پیدا کنید.
 • با داده هایی که صورت مساله میدهد، مجهولات فرعی را حذف کنید تا به مجهول اصلی برسید.
 • اگر با فرمول اصلی نتوانستید مجهول اصلی را پیدا کنید، فرمول های مرتبط را بررسی نمایید.
 • گاهی یا فرمول های فرعی مستقیما شما را به گزینه نهایی می رساند و یا جای گذاری پارامتر ها در فرمول اصلی، شما را به جواب می رساند. یعنی هنر حال مسایل فیزیک را باید فرا گرفت . آنهم با تست زدن زیاد.

راهکارهایی برای پاسخ به سوالات ریاضی داوطلبان گروه تجربی

ریاضی هم مثل فیزیک، یکی از کابوس های برخی از داوطلبان شرکت کننده در گروه آزمایشی علوم تجربی در آزمون سراسری ۹۷ است. بعضا مشاهده می شود که داوطلبان عاشق پزشکی، دیپلم ریاضی و فیزیک میگیرند تا با تسلط به این دو درس مهم، با داوطلبان رشته تجربی رقابت کنند. پس متوجه می شویم که ریاضیات و فیزیک برای کسب رتبه خوب در آزمون سراسری در گروه تجربی و ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی، اهمیت فراوانی دارد.

چون برخی از داوطلبان گروه ریاضی و فنی نیز در میان داوطلبان شرکت کننده در آزمون علوم تجربی برای ورود به دانشگاه های علوم پزشکی کشور هستند. برای تسلط به ریاضی به عنوان داوطلب رشته علوم تجربی، باید عاشق ریاضی شد و ریاضی را فهمید. حتی کسانی که با جزوه ریاضی را در پایه های مختلف ۲۰ گرفته اند نمیتوانند ادعا کنند که ریاضی را خوب می فهمند و میتوانند در آزمون سراسری نمره بالایی بگیرند.

اخذ درصد بالا در درس ریاضی در آزمون سراسری گروه تجربی، نیاز به مهارت تست زنی دارد. مهارت تست زنی هم با حل زیاد و مکرر مسایل ریاضی حاصل می شود. حل زیاد مسایل ریاضی هم با اشراف اطلاعاتی بر روی مفاهیم ریاضی بدست می آید.

باید بدانید که داوطلبانی که موفق به ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه می شوند، درصد فیزیک و ریاضی آنها بالا بوده است. شما برای قبولی در رشته های پزشکی در دانشگاه های تهران، بایستی ریاضی را بالای ۸۰ درصد بزنید. البته حد پایین هم حدود ۵۰ درصد است. یعنی چی؟ یعنی هم داوطلبی که ریاضی را بالای ۸۰ درصد در آزمون زده است، پزشکی قبول شده است ، و هم داوطلبی که ریاضی را حدود ۵۰ درصد زده است. پس تفاوت در چی است؟

اگر در ریاضی قوی هستید، باید برای بالای ۸۰ درصد بجنگید و اگه در این درس ضعیف هستید، حدقل باید برای ۵۰ درصد بجنگید و بقیه درصها را در دروس زیست شناسی و شیمی و زبان بالا بزنید تا جبران شود.

درصدهای بالای ۸۰

اگر برای نمرات بالای ۸۰ درصد رقابت می کنید در درس ریاضی، باید کل مباحث درس را مو به مو خوانده و مهارت تست زنی ریاضی را به خوبی فرا بگیرید اگر برای حدود ۵۰ درصد تلاش می ککنید، می بایست مباجث پر تکرار را به خوبی مطالعه کرده و تست های مربوطه را بزنید و شیوه های خلاقانه حل مسایل پر تکرار را نیز فرا بگیرید. تابع،‌حد و مشتق و انتگرال چیزهایی هستند که همه باید به خوبی بدانند تا بتوانند بالای ۳۰ درصد ریاضی را بزنند.

اگر مسلط به مفاهیم ریاضی هستید و قصد شما کسب درصدی بالای ۸۰ در آزمون ریاضی گروه تجربی است، نباید وقت خود را فقط اختصاص به مباحث کتاب بکنید. باید مهارت تست زنی را ارتقا دهید و فرمول ها  و روش ساده و خلاقانه حل سمایل ریاضی را فرا بگیرید. این کار فقط با تمرین زیاد تست های آسان و سخت ایجاد می شود.

کتابهای دوران دبیرستان، کتاب های تشریحی هستند و با اکو سیستم آزمون سراسری متفاوت است بنابراین باید سراغ منابعی بروید که شما را با ساختار ازمون و شیوه طرح سوالات آزمون آشنا می کند و در نهایت مهارت تست زنی سریع و دقیق را فرا بگیرید. کسی میتواند درصد بالا در ریاضیات بدست آورد که محاسبات مغزی بیشتر و محاسبات کاغذی کمتر انجام دهد. اگر زیاد تست زده باشید، بعضی مراحل حل مسایل ریاضی در ذهن شما ملکه می شود و بعضا میتوانید از بررسی گزینه ها در برخی از سوالات، به گزینه صحیح برسید.

گول نخورید!

بسیار مشاهده شده است که داوطلبانی که در نمرات کلاسی، همواره بالای ۱۸ بوده اند،‌در آزمون نتوانستند بالای ۴۰ درصد سوالات را به درستی پاسخ دهند. علت چیست؟ علت این است که باید با فضای آزمون سراسری که تشریحی نیست و تستی هست آشنا شد و مهارت تست زنی پیدا کرد و سوالات را با نگاه درست طراح سوال بررسی و تحلیل نمود. آنهم با طعم سرعت و دقت.

کتاب های کمک آموزشی خوب و مشاوران تخصصی کنکور در درس ریاضی،‌میتواند منابع اطلاعاتی خوبی برای افزایش توانمندی داوطلبان در این درس باشد. برای اینکه بتوان فهم خود از ریاضیات را در عمل هم اثبات کرد،‌باید تست زیاد زد و شیوه های پاسخ به سوالات تستی ریاضی را نیز مطالعه کرد. شاید روشی که شما برای حل مساله به کار بردید، خیلی وقت گیر تر از روشی باشد که فلان کتاب در حل فلان مساله به کار برده است. به هر حال،‌فاکتور زمان هم در نظر بگیرید. هنر شما، پاسخ صحیح به شمار سوالات زیاد در وقت محدود آزمون است!

اگر شما داوطلب رشته تجربی هستید و کلا در درس ریاضی ضعیف هستید، سعی کنید فهم مطالب ریاضی را به سال آخر منتقل نکنید و حداقل از پایه سوم، به فکر جدی گرفتن درس ریاضی در آزمون علوم تجربی باشید. بهتر است یک دور دروس ریاضی را با راهنما یا مشاور بخوانید و سپس سراغ تست های تفکیکی هر مبحث بروید. شما نمیتوانید انتگرال گیر خوبی باشید بدون آنکه مشتق را بفهمید.

آخرین اطلاعات آزمون تجربی سال ۹۷ را در سایت سازمان سنجش مشاهده کنید

نمیتوانید حد خوب بگیرید بدون آنکه توابع را بشناسید. خلاصه باید آنقدر تست بزنید تا تست ها و شیوه طرح آن در ذهن شما ملکه شود و در داخل تست زدن ، مفاهیم کتاب را یاد بگیرید و مرور کنید. حتما سعی کنید روش حل تست هایی که درست یا غلط می زنید را با بررسی روش حل پاسخ نامه تشریحی بررسی کنید تا نقاط ضعف خود را پوشش دهید.

بهترین منبع برای آگاهی از منابع آزمون سراسری سال ۹۷، سایت سازمان سنجش کشور است.

۲ نظر

ورود