زنانی که بر جهان حکومت می‌کنند: ۲۵ رهبر قدرتمند جهان

زنانی که بر جهان حکومت می‌کنند: ۲۵ رهبر قدرتمند جهان

کمتر از ۱۰ درصد اعضای سازمان ملل متحد را زنان تشکیل داده‌اند، اما همین شمار اندک به‌قدری قدرتمند هستند که توانسته‌اند با تلاش‌های هوشمندانه خود در تحولات اخیر جهان تاثیر شگرفی داشته باشند و نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

زنانی که تاریخ را تغییر داده‌اند و با ثروت، نفوذ رسانه‌ای و قدرت کلام خود در مقابل افکار جنسیت‌زده ایستادگی کرده‌اند، اکنون شانه‌به‌شانه مردان سرشناس و چه‌بسا برتر از آنها در تلاش برای ساختن جهانی بهتر هستند.

در صدر زنان سیاستمدار و قدرتمند دنیا، صدراعظم کشور آلمان، آنگلا مرکل نشسته است.

آنگلا مرکل را سیاست‌مداری غیرقبل پیش‌بینی، مرموز، بی‌رحم، و عمل‌گرا می‌خوانند.

نخستین بانوی صدراعظم در تاریخ آلمان از سال ۲۰۰۵ فعالیت‌های سیاسی خود را در این مقام آغاز کرد و از همان زمان به رهبری دولت ائتلافی مشغول است. وی تا سال ۲۰۰۹، از حمایت حزب هم‌پیمانش یعنی اتحادیه سوسیال-مسیحی بایرن (CSU) و حزب سوسیال دموکرات آلمان (SPD) برخوردار بود. اما در سال ۲۰۰۹ و خروج سوسیال دموکرات‌ها از دولت، مرکل دولت ائتلافی جدید را با مشارکت حزب دموکرات آزاد تشکیل داد.

آنگلا مرکل با کاهش نرخ بیکاری و رونق بخشیدن به اقتصاد کشور آلمان توانست در سال ۲۰۱۶ میلادی به تولید ناخالص داخلی ۳.۵ تریلیون دلاری دست پیدا کند.

اصلاحات سیستم خدمات درمانی و همچنین سیاست‌های درهای باز برای سیل مهاجران در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ از عمده‌ترین مسائلی بود که مرکل و دولتش را درگیر کرد.

این زن قدرتمند جهان، لیسانس فیزیک و دکترای شیمی‌فیزیک دارد.

او را سیاست‌مداری غیرقبل پیش‌بینی، مرموز، بی‌رحم، و عمل‌گرا می‌خوانند. مرکل در سال ۲۰۱۵ از سوی مجله تایمز به عنوان شخصیت سال برگزیده شد و این نشریه او را صدراعظم دنیای آزاد نامید. همچنین وی در سال ۲۰۱۶ برای دهمین سال به عنوان قدرتمندترین زن دنیا از سوی مجله فوربز برگزیده شد.

از ویژگی‌های خانم می، می‌توان به توانایی‌اش در مذاکره اشاره کرد.

دومین زن قدرتمند جهان، ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا و رهبر حزب محافظه‌کار بریتانیا است. خانم می، پس از استعفای دیوید کامرون و بدنبال رای مردم بریتانیا مبنی بر خروج این کشور از اتحادیه اروپا جانشین وی شد.

از ویژگی‌های خانم می، می‌توان به توانایی‌اش در مذاکره اشاره کرد. البته او را فردی سرسخت، محکم و غیرقابل انعطاف هم توصیف می‌کنند. او این توصیفات را مایه افتخار می‌داند.

ترزا می دومین نخست وزیر زن بریتانیا پس از مارگارت تاچر و طرفدار فمینیسم و یکی از پایه‌گذاران گروه «زنان برای برنده شدن» است. هدف اصلی این گروه این است که زنان بیشتری را به نمایندگی مجلس از حزب محافظه کار ترغیب کند.

خانم می، در رشته جغرافیا در  دانشگاه آکسفورد درس خوانده و بعدها به عضویت در پارلمان بریتانیا درآمده است.

هیلاری کلینتون نخستین زنی بود که از سوی یکی از احزاب اصلی آمریکا برای ریاست جمهوری نامزد می‌شد.

در سال ۲۰۱۶ میلادی، جایگاه دومین زن قدرتمند جهان در فهرست مجله فوربس به هیلاری کلینتون تعلق داشت. اما پس از باخت در انتخابات ریاست جمهوری ایالت متحده آمریکا در مقابل دونالد جی ترامپ، از این جایگاه نزول کرد.

هیلاری کلینتون نخستین زنی بود که از سوی یکی از احزاب اصلی آمریکا برای ریاست جمهوری نامزد می‌شد. او در کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که موافق پیدا کردن راهی برای شهروند کردن مهاجرین غیرقانونی و حفاظت از حقوق زنان است.

وی در حال حاضر، در حال توسعه بخشیدن به گروه سیاسی پیشرو خود به‌نام Onward Together است تا زمینه‌های لازم برای کاندیداتوری خود در سال‌های آینده را مهیا کند.

ایوانکا ترامپ: دختر اول و مشاور رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا

این در حالیست که نخستین دختر دونالد ترامپ و مشاور وی یعنی ایوانکا ترامپ در رتبه ۱۹ این فهرست قرار دارد و نام نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز در جایگاه چهل و سوم به چشم می‌خورد.

با صرف‌نظر از زنان آمریکایی که در فهرست قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷ قرار دارند، بد نیست به جاسیندا آردرن ۳۷ ساله اشاره کرد. او جوان‌ترین رهبر قدرتمند زن جهان و نخست‌وزیر نیوزیلند است.

کرستی کالیولایدِ ۴۷ ساله، در سال گذشته به‌عنوان رئیس جمهور استونی انتخاب شد و در حال حاضر هفتادوهشتمین زن قدرتمند جهان از نگاه مجله فوربس محسوب می‌شود.

خانم تسای اینگ-ون نیز در ۲۶ مه ۲۰۱۶ به‌عنوان هشتمین و نخستین رئیس جمهور زن جمهوری چین انتخاب شد. او یک سیاست‌مدار، وکیل، و استاد دانشگاه اهل تایوان است.

در ادامه می‌توانید فهرست ۲۲ زن قدرتمند جهان در حوزه سیاست را مشاهده کنید:

۱- آنگلا مرکل: صدراعظم آلمان

آنگلا مرکل: صدراعظم آلمان

۲- ترزا می: نخست‌وزیر بریتانیا

۳- تسای اینگ-ون: رئیس‌جمهور جمهوری چین

تسای اینگ-ون

۴- میچل باچله:  رئیس‌جمهور شیلی

میچل باچله: نخستین رئیس‌جمهور زن شیلی و دومین زنی است که در یک کشور آمریکای لاتین به قدرت می‌رسد.

۵- فدریکا موگرینی: نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی

فدریکا موگرینی وزیر امور خارجه سابق ایتالیاست.

۶- ایوانکا ترامپ: دختر اول و مشاور رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا

۷- روث بیدر گینزبرگ: قاضی دستیار در دادگاه عالی آمریکا/ الینا کیگن: قاضی دستیار در دادگاه عالی آمریکا/ سونیا سوتومایور: قاضی دیوان عالی ایالات متحده آمریکا

قاضی‌های دیوان عالی ایالات متحده آمریکا

۸- الیزابت دوم: ملکه بریتانیا

الیزابت دوم: وی دارای رکوردِ طولانی‌ترین دوره سلطنت در تاریخ بریتانیا است و پیرترین رئیس کشور جهان بشمار می‌رود.

۹- شیخ حَسینه واجد: نخست‌وزیر بنگلادش

شیخ حَسینه واجد: بزرگترین فرزند شیخ مُجیب‌الرَحمن بنیان‌گذار کشور بنگلادش است.

۱۰- بئاتا شدوو: نخست‌وزیر لهستان

بئاتا شدوو

۱۱- آنگ سان سو چی: نخستین مشاور دولتی میانمار

۱۲- لبنی بنت خالد قاسمی: وزیر امور خارجه امارات متحده عربی

۱۳- جاسیندا آردرن: نخست‌وزیر نیوزیلند (او جوان‌ترین نخست‌وزیر این کشور از سال ۱۸۵۶ است)

۱۴- کولیندا گرابار-کیتاروویچ: رئیس‌جمهور کرواسی (او اولین زن و جوانترین کسی است که پس از اولین انتخابات چند حزبی به این مقام در کراوسی دست می‌یابد)

۱۵- نیکولا استورجن: وزیر اول اسکاتلند (وی همچنین رهبری حزب ملی اسکاتلند را بعهده دارد)

۱۶- نیکی هیلی: سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد

۱۷- اِرنا سولبرگ: نخست‌وزیر نروژ

۱۸- الویرا نابیولینا: سیاست‌مدار  و رئیس بانک مرکزی روسیه

۱۹- پینگ لی‌یوان: بانوی اول جمهوری خلق چین (او یک خواننده و نظامی اهل جمهوری خلق چین نیز بشمار می‌رود)

۲۰- هیلاری کلینتون: نامزد سابق  ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا

۲۱- دالیا گریبائوسکایته: رییس‌جمهور کشور لیتوانی

۲۲- کرستی کالیولاید: رئیس‌جمهور استونی

منبع: forbes
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • امین فروردین ۶, ۱۳۹۹

    پس ۲۳ به بعد چی شد؟

  • somi اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۹

    سلام و عرض ادب و احترام . ممنون از مطلب مفیدتون . پژوهش من درباره زنان هستش و متاسفانه مطالب به روز و جهانی درباره موفقیت ها و تاثیر زنان در روابط بین الملل در کشور ما بسیار کم یافت میشه و بیشتر مطالب د رباره فمینیسم گذشته هستش. مطلب شما رو دیدم خیلی خوشحال شدم لطفا بیشتر در این زمینه مطلب بزارید تا زنان جامعه من بیشتر خودشون رو باور کنن.