قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸؛ کشورهای آسیایی در صدر

قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸؛ کشورهای آسیایی در صدر

آیا می دانستید قدرتمندترین پاسپورت های جهان متعلق به چه کشورهایی است؟! شاید کمتر چیزی به اندازه سفر کردن مفرح بوده و برای رفع کردن خستگی ناشی از ماه ها کار سخت مناسب باشد. اگر چه شاید برای سفر به هر کشوری که بخواهید مشکل چندانی نخواهید داشت اما برخی از کشورها پاسپورت های قدرتمندتری داشته و بدون مشکلی جدی و به آسان ترین شکل ممکن می توان با استفاده از پاسپورت آن ها به کشورهای دیگر سفر کرد. شاید آسان ترین سفرها در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برقرار باشد که سفر در آن ها مانند رفتن از شهری به شهر دیگر بدون هیچ محدودیتی است اما بر اساس گزارش موسسه «هنلی ایندکس» (Henley Index) در فوریه ۲۰۱۸، در کمال ناباوری برخی کشورهای آسیایی در این زمینه گوی سبقت را از اروپایی ها ربوده اند.

پاسپورت

بر اساس این گزارش در جهان تنها دو کشور می توانند بدون نیاز به ویزا به بیش از ۱۸۰ کشور جهان سفر کنند و در کمال تعجب این دو کشور آسیایی هستند. ژاپن و سنگاپور در حال حاضر قدرتمندترین پاسپورت های جهان را دارند. این دو کشور توانسته اند آلمان را از صدر این جدول در سال گذشته به زیر بکشند که با استفاده از پاسپورت آن و بدون نیاز به ویزا می توان به ۱۷۹ کشور جهان سفر داشت. دلیل قرار گرفتن این دو کشور در صدر بیشتر به این خاطر بود که ازبکستان در اوایل فوریه امسال نیاز به اخذ ویزا برای شهروندان ژاپنی و سنگاپوری در سفر به این کشور را ملغی کرد. افزایش ثروت در کشورهای آسیایی مذکور و همچنین قدرت تجاری آن ها و صلح جو بودنشان نقش مهمی در کسب این رتبه داشته است.

پاسپورت

شهروندان این دو کشور به طور عمده در فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری نقش داشته و علاوه بر ارز آوری داشتن برای کشورهای مقصد، هیچگونه تهدید امنیتی نیز ایجاد نمی کنند. کره جنوبی همراه با کشورهای اروپایی دانمارک، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و سوئد با امکن سفر بدون ویزا به ۱۷۸ کشور جهان در این رده بندی در رتبه سوم قرار دارد. مالزی نیز در این رتبه بندی رشد داشته و با امکان سفر به ۱۶۹ کشور جهان بدون نیاز به ویزا، یازدهمین کشور از نظر قدرت پاسپورت در جهان محسوب می شود. ایالات متحده نیز در رتبه پنجم این رده بندی قرار دارد که با داشتن پاسپورت آن و بدون نیاز به ویزا می توان به ۱۷۶ کشور جهان سفر کرد. اخیراً کشورهای ترکیه و جمهوری آفریقای مرکزی نیاز به ویزا برای شهروندان این کشور به منظور ورود به خاک خود را از نو ملغی کرده اند. روسیه نیز با با سه رتبه صعود توانسته خود را به رتبه ۴۵اُم جهان برساند.

وقتی که پای سفر بدون نیاز به ویزا به میان می آید، امارات متحده عربی را باید برنده بزرگ قرن نامید زیرا در ۱۰ سال گذشته توانسته ۳۴ رتبه بالا آمده و تنها سال گذشته با اجازه ورود بدون ویزای شهروندانش به چین و ایرلند توانست ۱۱ رتبه صعود را تجربه کند. اوکراین و گرجستان نیز به ترتیب با قرار گرفتن در رتبه های ۴۲ و ۵۴ این فهرست بیشترین صعود را در این رتبه بندی به خود اختصاص داده اند و هر کدام به ترتیب ۱۶ و ۱۴ رتبه بالا آمده اند.

پاسپورت

رتبه بندی قدرت پاسپورت بر اساس برآوردهای موسسه هنلی:

۱- ژاپن و سنگاپور: ۱۸۰ کشور

۲- آلمان: ۱۷۹ کشور

۳- دانمارک، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، سوئد، اسپانیا و کره جنوبی: ۱۷۸ کشور

۴- نروژ، بریتانیا، اتریش، لوگزامبورگ، هلند و پرتغال: ۱۷۷ کشور

۵- سوییس، ایرلند، ایالات متحده و کانادا: ۱۷۶ کشور

۶- بلژیک، استرالیا و یونان: ۱۷۴ کشور

۷- نیوزیلند، جمهوری چک و مالت: ۱۷۴ کشور

۸- ایسلند: ۱۷۲ کشور

۹- مجارستان: ۱۷۱ کشور

۱۰- لیتوانی: ۱۷۰ کشور

اما بی ارزش ترین پاسپورت در میان کشورهای جهان متعلق به کدام کشور است؟

پاسپورت

آخرین کشور در این رتبه بندی که پاسپورت آن کم ترین اعتبار و قدرت را دارد افغانستان است که شهروندانش بدون نیاز به ویزا تنها می توانند به ۲۴ کشور جهان سفر کنند و پس از آن نیز عراق (۲۷ کشور)، سوریه (۲۸ کشور)، پاکستان (۳۰ کشور) و سومالی (۳۲ کشور) در رتبه های بعدی قرار دارند. ایران نیز در رده بندی قدرتمندترین پاسپورت ها در رتبه ۹۷اُم قرار گرفته و شهروندان این کشور بدون نیاز به ویزا می توانند به ۳۸ کشور جهان سفر داشته باشند.

با ۱۹ کشوری آشنا شوید که در سال ۲۰۱۷ معتبرترین و قدرتمندترین پاسپورت های جهان را دارند

با ۲۵ پاسپورت معتبر و قدرتمند در جهان آشنا شوید

چرا پاسپورت در سراسر جهان فقط در چهار رنگ عرضه می شود؟

منبع: cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • دان اسفند ۱۶, ۱۳۹۶

    ماشاالله یکم بیشتر تلاش کنیم میتونیم جای عراق رو در صدر جدول از ان خود کنیم

  • A user اسفند ۱۷, ۱۳۹۶

    مشکلی نیست برادرا و خواهرا ناراحت نشن یه ذره دیگه تلاش کنیم به عراق و افغانستان میرسیم ?به حول قوه الهی