با ۸ نمونه از عجیب ترین و جالب ترین خطوط راه آهن در جهان آشنا شوید

با ۸ نمونه از عجیب ترین و جالب ترین خطوط راه آهن در جهان آشنا شوید

در حال حاضر بشر در زمینه های مختلف به پیشرفت های زیادی دست یافته و توانسته زندگی راحتی را برای خود فراهم نماید. یکی از مثال های بارز در این زمینه، کیفیت و سرعت حمل و نقل است. ما می توانیم به راحتی و در کمتر از چند ساعت به نقاط مختلف جهان سفر کنیم.

یکی از پرطرفدار ترین سامانه های حمل و نقل، قطار های شهری و بین شهری است. قطار ها به علت جا دار بودن و بهره مندی از امکانات رفاهی مختلف، از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. برای عبور آن ها مسیرهای ریلی متعددی ساخته می شود. گاهی اوقات محدودیت در ساخت مسیر باعث می گردد که جاده های ریلی عجیب و غریبی شکل بگیرد. برخی از آن ها به قدری غیر عادی هستند که باورش برای شما مشکل خواهد بود.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با ۸ مسیر عجیب و باورنکردنی قطار ها آشنا کنیم. تا پایان همراه باشید.

۱- قطاری که از مجتمعی مسکونی عبور می کند

200

به خاطر توپوگرافی (نقشه) خاص و تراکم بالای ساخت و ساز در چونگ کینگ، مهندسان و طراحان شهری مجبور شدند راهی خاص را برای توسعه خط مونوریل برگزینند. راه حل این بود که خط را از درون ساختمانی ۱۹ طبقه عبور دهند. با وجود کوه های داباف، ووشان، وولینگ و دالائو در شمال، شرق و غرب، بیشتر زمین های چونگ کینگ از شیب های تپه ای ساخته شده اند.

تراکم بالای ساختمان ها و جمعیت سرسام آور ۴۹ میلیون نفری، ساخت و ساز را به چالشی جدی برای مهندسان و طراحان شهری تبدیل کرده بود. در سال ۲۰۰۴ میلادی هنگامی که خط ترانزیت شماره ۲ تایید شد، تنها دو انتخاب وجود داشت: تخریب کامل ساختمان برای اجاد فضا به منظور احداث مونوریل و یا برداشتن دو طبقه و ساخت تونلی که قطار بتواند از آن عبور کند. در اقدامی غیر معمول، مهندسان راه دوم را برگزیدند و هنوز هم پس از ۱۳ سال ادعا می کنند که تصمیمشان درست بوده است.

۲- مسیر قطار در خیابانی باریک

201

در بیشتر موارد مسیرهایی که قطار از آن ها عبور می کند به طور دقیق علامت گذاری می شوند تا برای آمدن قطار هشدار دهند، اما موردی که قصد داریم به آن بپردازیم هیچ شباهتی به موارد معمول ندارد. در شهر هانوی پایتخت ویتنام، مردم در خیابانی شلوغ علاوه بر گذران زندگی و پرداختن به کار، عبور قطار از مسیر یاد شده را نیز تحمل می کنند. هنگامی که قطار قصد عبور دارد، فروشگاه ها بسته شده و بلافاصله پس از عبور آن دوباره بازگشایی می شوند.

۳- طولانی ترین تونل ریلی جهان

202

طولانی ترین و عمیق ترین تونل ریلی جهان، پس از دو دهه عملیات عمرانی سال گذشته در کشور سوییس افتتاح شد. این تونل ۵۷ کیلومتری که با استفاده از حفاری دوگانه ساخته شده، از زیر کوه های آلپ در سوییس عبور کرده و اروپای شمالی و جنوبی را به یکدیگر متصل می کند.

کالاهایی که در گذشته با استفاده از وسایل مختلف و هزینه زیاد جا به جا می شدند، اکنون تنها با قطار منتقل می گردند. تونل مذکور طولانی تر از نمونه ۵۳.۹ کیلومتری خود در کشور ژاپن است و علاوه بر کسب مقام نخست در این زمینه، مسیر ۵۰.۵ کیلومتری بین فرانسه و انگلستان را در جایگاه سوم قرار داده است.

۴- قطار عبوری از باند فرودگاه

203

فرودگاه محلی گیزبورن در حومه شهر گیزبورن در کشور نیوزلند قرار گرفته است. این مکان یکی از معدود فرودگاه هایی به شمار می رود که از درون آن ریل قطار عبور می کند. فرودگاه یاد شده منطقه ۱۶۰ هکتاری را پوشش می دهد و یکی از باندهای اصلی آن توسط مسیر ریلی پالمرستون قطع می گردد. در این فرودگاه یک ترمینال همراه با دو دروازه آسفالت نیز دیده می شود.

فرودگاه وینیارد تاسمانیا نیز دارای خط قطاری است که از باند اصلی عبور می کند، اما تعداد کم رفت و آمدها باعث شد که این خط در سال ۲۰۰۵ به اجبار تعطیل گردد. خط ریلی گیزبورن بین ساعت های ۶:۳۰ صبح تا ۸:۳۰ شب (وقت محلی) فعالیت می کند.

یکی از نکات جالبی که درباره مسیر یاد شده وجود دارد، این است هنگامی که قطار قصد عبور از مسیر اصلی را دارد، باید برای گرفتن اجازه از مرکز کنترل ترافیک هوایی توقف کند و سپس به مسیر خود ادامه دهد.

۵- پل راه آهن مارپیچی بروسیو

204

بروسیو یک مسیر یگانه، نُه قوسه و مارپیچی است که در منطقه مستقل «گراوبوندن» سوییس قرار دارد. همانند دیگر مسیر های مشابه، شکل مارپیچی به این خاطر انتخاب شده که قطار بتواند در مسیری کوتاه ارتفاع خود را تغییر دهد. این مسیر ۱۱۰ متر طول دارد و انحنای افقی آن ۷۰ متر برآورد می شود. شیب طولی ۷ درصد بوده و نُه دهانه آن هر یک ۱۰ متر طول دارند.

این مسیر مارپیچی بخشی از بخش ریلی برنینا بین بروسیو و کامپاسیو را شکل داده و ۵۵ کیلومتر از منطقه سنت موریتز فاصله دارد.

۶- قطار عبوری از روی یک گذرگاه

205

گذرگاه هیندربرگدام مسیری ۱۱ کیلومتری است که جزیره زیلت را به ایالت اشلسویگ-هولشتاین متصل می سازد. در سال ۱۹۷۲ میلادی، آلمان مسیر یاد شده را مختص حمل و نقل ریلی افتتاح نمود. قبل از درست کردن این گذرگاه، رفت و آمد به جزیره تنها به جزر و مد وابسته بود.

در فصل زمستان یخ های دریای وادن سدی سخت را پیش روی مسافران قرار می داد و در شرایط آب و هوایی نامساعد رفت و آمد بیش از شش ساعت به طول می انجامید. به علت آنکه مکان یاد شده از نظر تفریحی محبوبیت زیادی به دست آورد، مقامات رسمی طرح ساخت این مسیر را ارائه کردند.

در حال حاضر روزانه بیش از ۱۰۰ قطار از گذرگاه یاد شده عبور می کند. هر سال بیش از ۴۵۰ هزار وسیله از این طریق جا به جا می شوند.

۷- مسیر ریلی ۱۳ هزار کیلومتری به آمریکا

206

کشور چین قصد دارد با ساخت مسیر ریلی ۱۳ هزار کیلومتری زیر اقیانوس آرام، از طریق روسیه قطارهای فوق سریع خود را برای عزیمت به آمریکا استفاده نماید. این خط از کشور چشم بادامی ها شروع شده و احتمالا از سیبری، تنگه برینگ، آلاسکا و کانادا عبور خواهد کرد. قطار های ویژه چینی ها با سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کرده و مسافران را تنها در دو روز به خاک ایالات متحده می رسانند.

روسیه نیز که همانند چین وابستگی زیادی به جمل و نقل ریلی دارد، از این ایده دفاع کرده است. برای عبور از تنگه برینگ بین روسیه و آلاسکا، نیاز است که تونلی زیر آبی به طول ۲۰۰ کیلومتر احداث گردد.

۸- قطار عبوری از شکاف بلومر

207

هنگامی که افراد قصد داشتند مسیر ریلی را از آبرن کالیفرنیا عبور دهند، آن ها می بایست در غرب شهر شکاف های عمیق ایجاد کرده و بالای دره پلی چوبی احداث می کردند. هنگامی که شکاف بلومر در سال ۱۸۴ میلادی تکمیل گشت، از آن به عنوان هشتمین عجایب جهان نام برده می شد. این خط یکی از معدود مسیرهای ریلی سراسر قاره ای جهان به شمار می رود که مسائل مختلف در طول تاریخ روی آن تاثیری نگذاشته است.

در سال ۱۸۶۲ میلادی، ویلیام هالمن نماینده ایالت ایندیانا اظهار داشت که این شکاف نمی تواند با ضوابط یک جاده معمولی ساخته شود. کوه های صعب العبور، دره های عمیق و دشت های خشک و ماسه ای، چالش های اصلی پیش روی پروژه بودند. با این حال سازندگان بر تمامی مشکلات ذکر شده فائق آمدند و یکی از شاهکارهای مهندسی را رقم زدند.

منبع: oddee
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۶ نظر

ورود

 • کسریٰ مهر ۵, ۱۳۹۷

  خیلی عالی بود. مرسی.

 • امراله مهماندوست آذر ۲۷, ۱۳۹۷

  چرا قرارگاه پلیس راه شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا قرارگاه امداد رسانی هوایی (اورژانس هوایی) شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم که هر دو در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته اند مستقر شده باشند؟
  چرا اداره کل راه و شهرسازی شهرستان های جنوبی استان فارس (لارستان + گراش + لامرد + مهر + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  این که شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم محل استقرار ادارات کل خدمات رسانی به شهرستان های جنوبی استان فارس ( قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) می باشند اشتباه بزرگی است چون از هر طرف که فاصله زمینی و هوایی بین شهر خنج تا شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم از مسیر راه جدید دیگ اشکن) + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند خنج) را که محاسبه کنید از حدود ۳۹ کیلومتر تا ۴۹ کیلومتر می شود اما شهر لار مرکز شهرستان لارستان و شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم در گوشه ای از جنوب استان فارس با فاصله ای بیش از دویست کیلومتری شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج ) قرار گرفته اند. متاسفانه کسانی بر شهرستان های جنوبی استان فارس و استان فارس و کشور ایران حکومت می کنند که آسایش مردم عادی (اکثریت مردم) شهرستان های جنوبی استان فارس برایشان مهم نیست اگر بود به جای شهرهای لار مرکز شهرستان لارستان شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم بایستی شهرخنج مرکز شهرستان خنج به عنوان محل استقرار ادارات کل برای خدمات رسانی به مردم شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار می گرفت.

 • امراله مهماندوست دی ۲۷, ۱۳۹۷

  ۱- مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از۹۵% از آبی است که دربارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا جلو مقدار … متر مکعب آبی را که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه دربخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام تنگه بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بندی (سدی) خاکی بگیرم اینجانب از اینکه مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود سهم خلیجی می شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند ناراضی هستم اینجانب حتی راضی نیستم تا سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود سهم خلیجی شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند اینجانب در نظر دارم با تغییر مسیر سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاچه فصلی در شهر خنج شهرستان خنج استان فارس نمایم. بعد از آن روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را می توان به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
  ۲- آرزوی اینجانب از تاریخ ۱۳۷۰/۱۲/۲۲ تا تاریخ ۱۳۷۶/۰۷/۳۰ که کارمند اداره آب و فاضلاب شهری بخش خنج شهرستان لارستان شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس بوده ام یا از تاریخ ۱۳۷۶/۰۸/۰۱ تا تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۲ که کارمند شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز بوده ام یا از تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۳ تا هم اکنون که کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهر صدرا شرکت آب و قاضلاب شهری کلان شهر شیراز هستم یا درآینده که دوست دارم تا کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهرستان خنج شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس باشم آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری برای شهرهای خنج و فیشور(شهرهای واقع در اطراف دریاچه فصلی کفه خنج) بوده است آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب روستایی برای روستاهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج بوده است چون با آب مناسبی که از تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای اطراف دریاچه فصلی کفه خنج به دست می آید می شود کمربند سبزی را به طول ۱۸ کیلومتر و عرض ۸ کیلومتری دراطراف مساحت ۱۳۰ کیلومتری اطراف دریاچه فصلی کفه خنج احداث کرد و شهر خنج را به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
  امام علی (ع) می فرمایند : کسی که آب و خاک یعنی نیروی طبیعی دارد و نیروی انسانی خود را برای بهره برداری به کار نمی بندد و با فقر و گدایی می گذراند نفرین و لعنت بر او باد.

 • امراله مهماندوست بهمن ۹, ۱۳۹۷

  اینجانب از بنکوی عرب تیره ایگدر طایفه عمله ایل قشقایی هستم که از طرف پدر بزرگ خان محلی (درزمان احمد شاه قاجار) و پدر خان محلی (رضا شاه پهلوی) و خود خان محلی (محمد رضا شاه پهلوی) به جد اینجانب و پدر بزرگ اینجانب و پدراینجانب ظلم نموده اند که درنهایت ظلم به شخص اینجانب می باشد

 • امراله مهماندوست بهمن ۲۹, ۱۳۹۷

  کلاس اول ابتدایی (قبل از انقلاب) خانم گشاده رو یا زیبا که احتمالا از اهالی شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم بودند که خیلی مختصر اما با توجه به قدرت سرکوب حکومت شاهنشاهی حاکم بر کشور ایران احتمالا تمام توان ایشان بوده است اینجانب را با مرحوم آیت الله موسوی خمینی (امام خمینی) و کاری که می خواهد انجام دهد (انقلاب اسلامی) آشنا کردند اما ازاول انقلاب تا کمی قیل ازهم اکنون درشهرهای خنج و کلان شهر شیراز و شهرجدید صدرا بسیجی فعال بوده ام حدود بیش از دو سال داوطلبانه از طرف بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلاامی درخط مقدم دفاع مقدس از جنوبی ترین محور مرزی کشور تا غربی ترین محورمرزی کشور در دفاع مقدس حضوری فعال داشته ام حدود یکسال به عنوان وظیفه ای که صد درصد داوطلبانه بوده از طرف کمیته انقلاب اسلامی (لشکر ۲۸ روح الله) درخط مقدم محورهای مرزی جنوب کشورحضوری فعال دردفاع مقدس داشته ام ازاول دفاع مقدس تا پایان آن چند باری تا مرز اسارت و شهادت پیش رفته ام اما جانبازی (با سه بارمجروحیت) دردفاع مقدس نصیبم شده است با این سابقه طولانی که به شرح فوق در زندگی خود فعالیت هایی برای استحکام حکومت جمهوری اسلامی ایران داشته ام حال می گویم که تمام کارهایی که دولت جمهوری اسلامی ایران می گوید برای ایثارگران درکشورایران انجام داده است تبلیغات دروغین دولتی است برای مثال اینجانب اشتغالم در … را مدیون شخص آقای عزیز منصوری هستم نه ایثارگربودنم خیلی دوست دارم تا محلی پیدا شود تا موارد دیگری را بنویسم و منتشر شود.

 • امراله مهماندوست اسفند ۶, ۱۳۹۷

  اینجانب ازعلاقه مندان احداث کانال سراسری برای کشتی رانی از دریای عمان یا خلیج فارس در جنوب کشور ایران تا دریاچه بزرگ خزر در شمال کشور ایران هستم. این پروژه خیلی بزرگی برای کشوربزرگ جمهوری اسلامی ایران است که بعد از حدود چهل سال مسئولین کشورجمهوری اسلامی ایران به بزرگی این پروژه رشد نکرده اند و تا زمانی که مسئولین کشورجمهوری اسلامی ایران به جای شروع این کار بزرگ به فکرغارت کشور جمهوری اسلامی ایران باشند این طرح انجام نخواهد پذیرفت.