راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون تولیمو

تفاوت TOLIMO با آزمون های MHLE, MSRT و IELTS

راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون تولیمو

آزمون زبان انگلیسی تولیمو  (TOLIMO)  یکی از مهم  ترین آزمون های زبان انگلیسی در داخل کشور است. متقاضیان تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سراسر جهان، می بایست یکی از مدارک مهمی که برای ثبت نام و بررسی پرونده تحصیلی به دانشگاه مقصد ارائه میکنند، مدرک زبان باشد تا دانش آنها در حوزه زبان انگلیسی احراز شود.

در واقع همه دانشگاه ها که زبان انگلیسی، زبان رسمی تدریس آن ها محسوب می شود، بخشی به نام نیازمندی  های زبان  انگلیسی  یا ENGLISH LANGUAGE REQUIREMENT  دارند که دانشجویان بین المللی با رجوع به آن، حداقل نمره مورد نیاز برای ورود به مقاطع کارشناسی تا دکترا را مطلع شوند.

همانطور که میدانید، برای ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه های انگلیسی زبان، معمولا آیلتس ۵.۵ آکادمیک یا تافل اینترنتی ۷۰ و برای وورد به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، آیلتس ۶.۵ از ۹ یا تافل اینترنتی ۸۵ از ۱۲۰ مورد نیاز خواهد بود. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های آمریکای شمالی هم دارید، مدرک GRE /GMAT هم باید ضمیمه APPLICATIN form شما شود.

در ایران، داوطلبان ورود به مقطع دکترای تخصصی پزشکی یا داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون PhD رشته های علوم انسانی، علوم فنی و مهندسی و هنر را دارند، معمولا در اختیار داشتن مدرک زبان از الزامات پذیرش در دانشگاه های داخل کشور است. آزمون زبان اختصاصی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار میکند، MHLE بوده و آزمونی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می کند، MSRT نام دارد.

آزمون زبان دیگری هم هست که برای ورود به دانشگاه ها، برخی از داوطلبان ملزم به گذراندن آن هستند. در این گفتار شما را با آزمون زبان تولیمو آشنا می کنیم.

با ما همراه باشید.

درباره تولیمو

تولیمو یا THE TEST OF LANGUAGE BY THE IRANIAN MEASUREMENT ORGANIZATION در واقع آزمون سنجش زبان داوطلبان ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی یا بورسیه اعزام به خارج است که توسط سازمان سنجش و آموزش برگزار می شود. آزمون پیشرفته زبان انگلیسی که برای تعیین سطح زبان دانشجویان ایرانی طراحی شده و ۱۴۰ سوال را داوطلب باید در عرض ۱۲۰ دقیقه پاسخ دهد.

پاسخ گویی به سوالات

شما می بایست ظرف ۱۲۰ دقیقه به ۱۴۰ سوال زبان پاسخ بدهید. بخش شنیداری شامل ۵۰ سوال که باید در ۳۵ دقیقه پاسخ دهید. بخش ساختار و نوشتار زبانی که شامل ۴۰ سوال و ۳۰ دقیقه و بخش درک مطلب × ۵۰ سوال دارد که باید در ۵۵ دقیقه پاسخ داد. ساختاری شبیه MSRT اما دامنه نمره کل، از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است.

نمره بالاتر از ۶۰۰، عالی در نظر گرفته می شود و نمره بین ۵۲۰ تا ۶۰۰، نمره خوب و بین ۴۸۰ تا ۵۲۰ متوسط است. اگر نمره شما در آزمون زبان انگلیسی تخصصی تولیمو کمتر از ۴۸۰ شد، حتما سطح زبان قابل قبولی ندارید و باید برای افزایش سطح گرامر و دایره لغات خود بیشتر تلاش کنید.

این آزمون فرقی که با آزمون MSRT دارد در بخش نوشتاری است که شبیه بخش نوشتاری آیلتس و جی آر ایی هست. نمره بخش نوشتاری بین ۱ تا ۶ است. کسانی که آیلتس در سطح ۶ دارند، معمولا تا ۳ نمره میتوانند از این بخش بدست آورند. برای کسب نمره بیشتر در بخش نوشتاری تولیمو، باید مقاله زیاد بنویسید و متن های حرفه ای با ساختارهای جمله بندی پیچیده را فرا بگیرید و مقالات شما توسط اساتید زبان تصحیح و اشکالات به شما اعلام شود.

نمره هر قسمت این آزمون در مقیاس معمول محاسبه می شود و ۱۰ برابر مانگین این نمرات، نمره کل را تشکیل می دهد. اما همچون آزمون جی آر ایی، نمره بخش نوشتاری، جمع بندی نمی شود. پس در آزمون تولیمو، شما ۲ دفترچه دارید: یکی برای سوالات ۴ گزینه ای زبان انگلیسی و دیگری برای بخش نوشتاری.

نحوه ثبت نام تولیمو

برای ثبت نام در این آزمون می بایست به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و در این بخش ثبت نام کنید. در صورتی که داوطلبان قبلا ثبت نام کرده باشند، لازم به ایجاد حساب کاربری جدید نیستند و با حساب کاربری قبلی میتوانند برای ورود به سامانه اقدام کنند. پس از وورد به سامانه، گزینه ثبت نام درآزمون را کلیک کنید تا آزمون های مورد نظر برای شما نمایش داده شود. سپس بین آزمون هایی که ثبت نام فعال دارد، آزمون تولیمو را انتخاب و هزینه ثبت نام را پرداخت کنید. اگر منصرف بشوید، هزینه عودت نمیشود.

۴۸ ساعت قبل از برگزاری آزمون، کارت ورود به جلسه را پرینت گرفته و با خود به جلسه آزمون در شهر انتخابی ببرید.

انصراف و اعلام نتایج تولیمو

اگر قصد انصراف از شرکت در آزمون تولیمو را دارید و بخواهید در تاریخ دیگری در آزمون شرکت کنید، درخواست کتبی را به سازمان سنجش، حداکثر ۱۵ روز قبل از برگزاری آزمون تسلیم کنید تا به اطلاع اداره ثبت نام در مرکز اجرای آزمون های سازمان سنجش ارسال شود. معمولا تا ۳۰ روز پس از برگزاری آزمون، نتایج روی سایت سازمان سنجش و در پروفایل شما قرار می گیرد.

تذکرات مهم

۱-در جلسه آزمون، سوالات بخش شنیداری فقط از بلندگو پخش می شود. داوطلبان می بایست با توجه به متن سوال که از بلندگو پخش می شود، نسبت به انتخاب یکی از ۴ گزینه که در رابطه با سوال مربوطه به این بخش درج گردیده اقدام کند. سوالات بخش شنیداری قابل تکرار نیست.

۲-هر دانشگاه، حد نصاب خاصی برای قبولی داوطلبان در آزمون تولیمو دارد.

پرسش و پاسخ برای شرکت در آزمون تولیمو

۱-برای موفقیت در آزمون تولیمو چه باید کرد؟

پاسخ: بهترین راهکار، افزایش سطح زبان انگلیسی و دایره واژگان و تسلط به مفاهیمی است که در آزمون از آن سوال مطرح می شود  و با مرور سوالات آزمون های دوره های قبل میتوان به ساختار و حوزه موضوعی آن اشراف پیدا کرد. تقویت مهارت شنیداری و نوشتاری، دو مقوله مهم در آزمون تولیمو است. تا شما زیاد ویدیو و فیلم نگاه نکنید و تا زیاد نسبت به موضوعات مختلف، مقاله استاندارد ۵ پاراگرافی ننویسید و تصحیح نشود، نمره خوبی در بخش نوشتاری و شنیداری کسب نخواهید کرد.

برای افزایش مهارت در بخش درک مطلب، باید مهارت تست زنی را افزایش داده و با نکات مهم در انتخاب blueprint‌و حذف گزینه های انحرافی آشنا شوید. به خصوص در بخش TRUE-FALS. بنابراین، توسعه دایره واژگان عمومی و تخصصی مربوط به رشته خود را نیز می بایست در دستور کار قرار دهید.

۲-برای انصراف در آزمون چه باید کرد؟

پاسخ: ۱۵ روز قبل از برگزاری آزمون،  درخواست کتبی خود را تسلیم سازمان سنجش و آموزش بکنید.

۳-برای تغییر تاریخ و شهر محل برگزاری آزمون انتخابی چه باید کرد؟

پاسخ: جهت تغییر آزمون می توانید تا ۱۵ روز قبل از روز برگزاری آزمون به صفحه «آزمون های من» در پروفایل خود مراجعه کرده و آزمون مورد نظر را ویرایش کنید.

تذکر مهم

 • با توجه به محدود بودن ظرفیت مراکز برگزاری، اگر ظرفیت آزمونی که قصد تغییر به آن را دارید تکمیل شده باشد، سامانه اجازه تغییر نخواهد داد.
 • ۲- امکان به تاخیر انداختن آزمون به آزمونهای همان سال شمسی بلامانع است ولی انتقال به آزمون سال شمسی بعد وجود ندارد. ۳- امکان جلو انداختن آزمون و تغییر تاریخ آزمون ماه های بعد به آزمونی که فایل ثبت نام آن بسته شده است وجود ندارد.(فایل ثبت نام ۱۵ روز قبل از روز برگزاری آزمون بسته خواهد شد)

۴-آیا محدودیتی در ثبت نام آزمون تولیمو وجود دارد؟

پاسخ: محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون وجود ندارد و همچنین شرکت در چند آزمون الزامی نیست. به عبارت دیگر آزمون های تولیمو مستقل از یکدیگر هستند و نمرات کسب شده در آن ها در آزمون های دیگر تاثیری ندارد و در صورتی که داوطلب در هر یک از آزمون ها، نمره مورد نیاز خود بدست آورد می تواند در آزمون های پس از آن ثبت نام نکند.

۵-آیا تولیمو نمره منفی دارد؟

پاسخ: خیر

۶-چه وسایلی مجاز  هستیم به جلسه ببریم؟

پاسخ: داوطلبان در روز آزمون بایستی ﻛﺎرت ﺷﺮﻛﺖ در ﺟﻠﺴﻪ آزﻣﻮن، ﻛﺎرت ﻣﻠﻲ ﻳﺎ گذرنامه و نوشت افزار جهت پاسخگویی ﻫﻤﺮاه داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ. همچنین همراه داشتن وﺳﺎﻳﻞ اﺿﺎﻓﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻛﻴﻒ، ﻛﻮﻟﻪﭘﺸﺘﻲ ﻳﺎ ﺳﺎک، ﻛﺘﺎب، ﺟﺰوه، ﻣﺎﺷﻴﻦ ﺣﺴﺎب، ﺗﺒﻠﺖ، ﺗﻠﻔﻦ ﻫﻤﺮاه، ﭘﻴﺠﺮ، ﺑﻲﺳﻴﻢ، ﻳﺎدداﺷـﺖ و ﻏﻴﺮه … غیرمجاز می باشد و فردی که اینگونه وسایل همراه داشته باشد ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺘﺨﻠﻒ ﺗﻠﻘﻲ و ﺑﺮاﺑﺮ ﻗﺎﻧﻮن رﺳﻴﺪﮔﻲ ﺑﻪ ﺗﺨﻠﻔﺎت و ﺟﺮاﻳﻢ در آزﻣﻮنﻫﺎی ﺳﺮاﺳﺮی ﺑﺎ وی رﻓﺘﺎر ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.

۷-آیا میتوان با کارت ملی یا گذرنامه دیگران در آزمون شرکت کنیم؟

پاسخ: خیر – در صورت تخلف، داوطلب به مدت ۲ تا ۴ سال از شرکت در آزمون هایی که سازمان سنجش آموزش کشور برگزار کننده یا ناظر آن می باشد مانند TOEFL ، GRE و IELTS و … محروم خواهد شد.

۸-آیا امکان افزایش ظرفیت شهر محل برگزاری آزمون برای علاقمندان جدید هست؟

پاسخ: خیر؛ با توجه به اینکه برگزاری آزمون تولیمو دارای شرایط خاصی(سیستم صوتی و ..) است، توسعه سالن برگزاری آزمون یا افزایش صندلی نیز تابع ضوابط کنترلی و کیفی مربوطه است؛ به همین دلیل در صورت تکمیل ظرفیت، امکان افزایش ظرفیت وجود ندارد. از این رو خواهشمند است از مراجعه حضوری به سازمان خودداری کنید.

۹-آیا با مدرک دیپلم هم میتوان در آزمون تولیمو شرکت کرد؟

پاسخ. بله

۱۰-چگونه از شماره صندلی خود مطلع شوم؟

پاسخ: پس از اتمام ثبت نام تاریخ آزمون و شهر آزمون در بخش «آزمون های من» قابل مشاهده است و نشانی دقیق محل برگزاری آزمون و همچنین شماره صندلی حدودا ۴۸ ساعت قبل از آزمون از طریق نرم افزار اینترنتی چاپ کارت ورود به جلسه که بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار میگیرد، قابل دسترس خواهد بود.

۱۱-آیا داوطلبان ورود به مقطع دکتر در دانشگاه های داخل کشور می بایست در این آزمون شرکت کنند؟

پاسخ. بله. داوطلبان ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی غیر پزشکی دانشگاه های سراسر کشور.

۱۲-آیا تفاوت عمده ای بین TOLIMO و MSRT وجود دارد؟

پاسخ. تقریبا ساختار مشابهی دارند. اما آزمون زبان انگلیسی MSRT، بخش نوشتاری ندارد.

برای اینکه متوجه بشوید که برای ورود به مقطع دکترای رشته مورد در دانشگاه داخل، چه سطح نمره تولیمو نیاز است و چه امتیازی در فرآیند مصاحبه دکترای غیر پزشکی داخل کشور خواهید داشت، به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید.

دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • سینا فروردین ۷, ۱۳۹۷

  سلام. لطف کنید در مورد آزمون‌های DELF و سایر آزمون‌های زبان فرانسه هم مقاله‌ای منتشر کنید. ممنون

 • سید علی آبان ۱۲, ۱۳۹۷

  من امتحان تالیمو دادم ولی امروز ک نتایج اومده واسه من صفر زده.
  چطور پیگیری کنم.سپااس

 • سید علی آبان ۱۲, ۱۳۹۷

  سلام.
  بنده تالیمو امتحان دادم ولی امروز ک نتیجه اومده نمره صفر زده.
  چطور پیگیری کنم. سپاسگزارم