گالری گردی هفتگی: تهران قدیم را در بهار ۹۷ ببینید

تهران قدیم به روایت سوئدی ها در فرهنگسرای نیاوران تهران

گالری گردی هفتگی: تهران قدیم را در بهار ۹۷ ببینید

اگر در روزهای بلند بهار، فرصت گردشگری شهری داشتید، از جذابیت های طبیعت گردی و نگارخانه گردی و پارک گردی پایتخت استفاده کنید. نگارخانه های تهران، بیش از ۲۰۰ گالری را شامل می شود که در مناطق مختلف تهران پراکنده شده اند. در هر نقطه ای از شهر تهران که باشید، میتوانید با اتوبوس بی آر تی و مترو، خود را به گالری های فعال تهران در ایام بهار برسانید که برنامه های متنوعی را در اختیار هنردوستان قرار داده اند که خانه هنرمندان تهران، فرهنگسرای نیاوران، موزه طراحی، موزه هنرهای معاصر تهران، موزه ملی ملک و موزه  ایران باستان از مقصدهای اصلی نگارخانه گردی به شمار می روند.

فراموش نکنید که تا اردیبهشت ۹۷،  ۵۰ اثر موزه لوور پاریس که به تهران آمده است، در موزه ملی ایران به نمایش عمومی گذاشته شده است. با گالری گردی نوروزی روزیاتو همراه  باشید.

فرهنگسرای نیاوران

فرهنگسرای نیاوران تا ۱۷ فروردین، میزبان نمایشگاه عکس سون هدین، ایرانگرد معروف سوئدی است که در زمان قاجار به ایران سفر کرد. اگر میخواهید ایران را به روایت یکی از معروف ترین ایرانگردهای اسکاندیناوی در ۱۵۰  سال پیش تماشا کنید، به فرهنگسرای نیاوران تهران نزدیک کاخ  نیاوران و پارک نیاوران تهران بروید.

علاوه بر  این نمایشگاه، نمایشگاه عکس تهران قدیم نیز در نگارخانه بهارستان تهران که چندی پیش میزبان نمایش عکس  های نیکی کریمی بود، به نمایش در آمده است و تا ۲۳  فروردین دایر می باشد.

نمایشگاه عکس تهران قدیم به روایت ۹۰ سالگی فوتو تهامی

گالری  امکان

نمایشگاه نقاشی با عنوان ناتمام است  این درخت تا ۱۷ فروردین  در گالری  امکان  دایر است و به نمایش آثار ۱۰  هنرمند تهرانی می پردازد.

نمایشگاه نقاشی با عنوان ناتمام است درخت در نگارخانه امکان تهران

اعتماد نگارستان

۱۵ هنرمند تهرانی  تا ۱۶ فروردین،  نقاشی  و مجسمه  های خود را در نگارخانه  اعتماد نگارستان پایتخت در  معرض دید گالری گردها قرار  داده اند. نشانی این گالری:  میدان بهارستان، خ دانشسرا، باغ نگارستان است.

موزه  عکسخانه  شهر

این نمایشگاه حاصل دوسال پژوهش کتابخانه‌ای است که به اهتمام کیانوش معتقدی گردآوری شده است. کیانوش معتقدی پژوهشگر هنرهای ایرانی اسلامی و نویسنده مقالات متعدد و چند کتاب در زمینه معماری، تزیینات وابسته و کتیبه‌های خوشنویسی ایران در دوره قاجار است.


در این نمایشگاه بیش از ۴۰ قطعه عکس با چیدمانی متفاوت از دروازه‌های قدیمی تهران که در دوره ناصری ساخته و تا پایان دوره قاجار یکی از مهمترین نمادهای پایتخت بودند به نمایش گذاشته خواهد شد. در میان عکس‌های این مجموعه نمونه‌هایی از دروازه‌های داخلی شهر تهران نیز ارائه شده است که با بررسی آنها می‌توان سیر تحولات معماری و تزیینات وابسته‌آنها را در دوره قاجار مورد مطالعه قرار داد. این عکس‌ها توسط عکاسان ایرانی و خارجی دوره قاجار به تصویر کشیده شده اند.

پروژه های آران

مجموعه آثار روی کاغذ و چاپ سیلک و دیجیتال  تا ۲۵  فروردین در مجموعه پروژه های آران تهران در معرض دید گالری گردهای تهرانی قرار دارد. نمایشگاهی که آثار ۱۷ هنرمند را  به نمایش در آورده است.

گالری رج

نگارخانه رج تهران تا ۲۰ فروردین  ماه، میزبان نقاشی های مجتبی تقوایی  است. در بیانیه  این نمایشگاه نقاشی  آمده  است:‌ سال‌ها از جنگ بزرگِ شمالی‌ها می‌گذشت. روزی که اجسام غول‌آسا اولین بار در آسمان دیده شدند، مدت¬ها بود که مردم از یادِ جنگِ موحش دور شده بودند.

و بازهم سال‌ها طول کشید که دریابند این سایه‌ی جنگ بزرگ دیگر است.
پس بزم و عیش و رقص به پا شد، چه آن‌که سایه‌ای وسیع حالا در آسمان بود و صاحب سایه مبهم، پس اضطراب چیره شد، تنش پیروز شد و رقصی بی‌پایان درگرفت. رفتگان هنوز رنگی بودند که ترس نیامده ی بزرگ هم ‌رنگ‌به‌رنگ ظاهر شد. افسارگسیخته. قضاوت حالا روزبه‌روز محوتر و بی‌جان‌تر می‌شد، جزئی‌ترین‌ها به نفع کلیات هم تقلیل و هم اعتلا یافته و در فضایی دورادور پشت ابرهای بسیارِ هر شبِ بارانی مأوایشان بود. به هم سایش، لغزش و غلتش داشتند.
قضات یک‌به‌یک جان دادند.


تاب این فرار بزرگ را نداشتند.
هرچه رنگ¬ها واضح¬تر و یکدست‌تر شدند و هرچه دَوَرانِ سایه¬ها شدت گرفت، اصلِ قضاوت بیشتر گیج شد. قضات بزرگ تک‌تک در سایه‌ی جنگ دیگر و رقص ابدیِ خلایق جان دادند. چه آن‌که آسمان نواحی شمالی حالا دیگر مرکز ثقلی نداشت.
هزار جسم غول‌آسای نامعلوم بودند که هرکدام مرکزِ دَوَرانِ زمانه شده بودند.
مراکزی که به آنی دیگر تهی از مرکزیتشان بودند.

نمایشگاه نقاشی های مجتبی آقوایی

تهرانگردی های بهاری را با گالری گردی و خرید آثار هنری در پایتخت تجربه  کنید.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود