عکس‌های بی‌نظیر ناسا از گوشه‌وکنار جهان؛ از خلیج همیشگی فارس تا صحرای استرالیا

عکس‌های بی‌نظیر ناسا از گوشه‌وکنار جهان؛ از خلیج همیشگی فارس تا صحرای استرالیا

ناسا با استفاده‌ از ماهواره‌هایی که در مدار زمین دارد، اقدام به عکاسی از سطح زمین می‌کند. برخی از این تصاویر بسیار زیبا و فراواقعی به‌نظر می‌رسند و منظری متفاوت از کره خاکی را به نمایش عموم می‌گذارند.

یکی از ماهواره‌های ناسا که در مدار خورشید به دور زمین می‌گردد ترا (Terra) نام دارد. این ماهواره در واقع مقر فرماندهی دیدبانی زمین است و با هدف نظارت بر وضعیت محیط زیست زمین و تغییرات اقلیمی در تاریخ ۱۸ دسامبر ۱۹۹۹ از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ با موشک اطلس ۲ به فضا پرتاب شد.

با ترا عکس‌های بسیار زیبا و جذابی گرفته شده که شماری از آنها را ما انتخاب و در ادامه برایتان آورده‌ایم. امید که دیدن این عکس‌ها از زمین مورد توجهتان قرار بگیرند.

همراهمان باشید.

رشته‌کوه اطلس کوچک – مراکش

عکس های ناسا
خطوط منحنی رنگی و زیبایی که در این تصویر مشاهده می‌کنید به اطلس کوچک تعلق دارد. Anti-Atlas نام رشته‌کوهی است در کشور مراکش واقع در شمال قاره آفریقا.
این تصویر توسط اَستِر (ASTER) بر روی ماهواره ترا (Terra) گرفته شده است. «رادیومتر پیشرفته فضابرد بازتابی و گسیل گرمایی» که به اختصار اَستِر نامیده می‌شود، یکی از پنج ابزار سنجش از راه دور است که در سال ۱۹۹۹ توسط ناسا در مدار زمین قرار گرفت. این سنجنده از فوریه ۲۰۰۰ به گردآوری داده‌های سطحی از زمین مشغول است.
این رشته کوه حدود ۸۰ میلیون سال پیش وقتی آفریقا و اوراسیا با هم برخورد کردند تشکیل شد و در نتیجه این تصادم، سنگ‌آهک‌ها، ماسه‌سنگ‌ها، گچ‌سنگ و صخره‌های گرانیتی در رنگ‌ها و بافت‌های گوناگون تشکیل شدند.

دریاچه چینگ‌های – چین

EarthKAM ناسا این تصویر فراواقعی از دریاچه چینگهای به ثبت رسانده است. دریاچه چینگ‌های که با نام «کوکو نور» هم شناخته می‌شود، بزرگترین دریاچه کوهستانی در آسیای مرکزی است که در بلندی‌های تبت واقع شده است.
دریاچه چینگ‌های حدود یکصد و ۵ کیلومتر طول و ۶۵ کیلومتر عرض دارد. مساحت تقریبی آن در زمان‌هایی که سطح آب دریاچه بالاست ۶ هزار کیلومتر مربع و در زمان‌هایی که سطح آب دریاچه پایین است  ۴ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع برآورد شده است.
بیشترین عمق اعلام شده برای این دریاچه ۳۸ متر بوده است.

پاریس – فرانسه

این تصویر بسیار خوشرنگ که همچون نقاشی‌های کوبیسم به‌نظر می‌رسد، نمای شهر زیبای پاریس از فضاست که توسط ماهواره‌ی تِرا ناسا به ثبت رسیده است. در نیمه سمت چپ تصویر و در کنار رودخانه سن می‌توانید برج ایفل را پیدا کنید.

رُبع‌الخالی – عربستان سعودی

EarthKAM ناسا به زیبایی هر چه تمام‌تر محل تلاقی بیابان رُبع‌الخالی در عربستان سعودی و شهر سولایل را در قاب تصویر گنجانده است. این بیابان که به انگلیسی «امپتی کوارتر» اطلاق می‌شود، یکی از طولانی‌ترین بیابان‌های شنی جهان است.
رُبع‌الخالی که به باور مردم از گرما و خشکی و تپه‌های شنی ایجاد شده‌است، منطقه‌ بسیار گسترده‌ای است که قسمت بزرگی از خاک کشورهای عربستان سعودی، یمن، عمان و امارات متحده عربی را دربر گرفته‌است و یکی از بزرگترین صحراهای شنی دنیا به‌شمار می‌آید.

پارک ملی گرند کنیون – ایالات متحده آمریکا

مشهورترین پارک ملی آمریکا حدود ۴ هزار و ۹۲۷ کیلومتر مربع وسعت و حدود یکهزار و ۶۰۰ متر عمق دارد. این تصویر توسط ماهواره تِرا ناسا به ثبت رسیده است و بخش‌های قرمزرنگ کوهستانی آن همچون یک اثر هنری به نظر می‌رسند.

پاتاگونیا – شیلی

ناسا با استفاده از استر به سنجش و گردآوری اطلاعات در مورد روند ذوب شدن یخچال‌های طبیعی در کشور شیلی می‌پردازد. عکس بسیار زیبای بالا با رنگ قرمز آتشینی که دارد صفحات یخی در پاتاگونیای شمالی را به تصویر کشیده است. گفتنی است که بخش‌های قرمز تصویر گیاهان سبز و زنده هستند که توسط ماهواره رنگ آنها به قرمز فیلتر شده است. با این داده‌ها دانشمندان می‌توانند تغییر اندازه یخچال‌های طبیعی را در طول زمان اندازه‌گیری کنند.
پاتاگونیا نام بخش بزرگی از آمریکای جنوبی است که دربرگیرنده بخش‌های جنوبی آرژانتین و شیلی است.

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین حدود ۲۱ هزار کیلومتر به سمت شمال چین امتداد یافته است و به لحاظ زمان ساخت، طولانی‌ترین و بزرگترین سازه تدافعی و نظامی در جهان محسوب می‌شود. گمانه‌زنی‌ می‌شود که این دیوار در قرن سوم پیش از میلاد مسیح بنا شده است.
این دیوار عظیم در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری جهان بشمار می‌رود و سالانه میلیون‌ها نفر از گوشه و کنار دنیا از آن بازدید می‌کنند.
عکس بالا را ماهواره ترا ناسا گرفته که در امتداد استان Shanxi  قرار گرفته و می‌توانید پیچ دیوار را در دل کوهستان مشاهده کنید.

ریو گروپی – برزیل

عکس EarthKAM  از رودخانه گروپی در کشور برزیل همچون یک اثر هنری آبستره (انتزاعی) است. این رودخانه به یک فلات دریایی باز می‌ریزد که در آنجا اکوسیستم زنده‌ای همچون جنگل‌های کرنا، جزایر کوچک، تپه‌های شنی، تالاب‌ها و سواحل گوناگونی در کنار هم زیست می‌کنند.

منطقه زیست‌کره دانوب – اوکرین

رود دانوب با حدود ۲ هزار و ۸۵۰ کیلومتر درازا دومین رود طولانی اروپا پس از ولگا است. دانوب از ۱۹ کشور اروپایی همچون آلمان، اتریش، مجارستان و اوکراین عبور می‌کند.
این تصویر را مرکز دیده‌بانی زمین ناسا از دلتای دانوب به ثبت رسانده است که در آن رودخانه به دریای سیاه می‌ریزد. این منطقه جزو میراث جهانی یونسکو و زیست‌بوم بیش از ۳۰۰ نوع پرنده، یکهزار و ۹۰۰ گونه گیاهی و ۱۳۳ نوع ماهی است.

کرانه گرند باهاما

این تصویر توسط EarthKAM از ساحل گرند باهاما گرفته شده است، جایی که آب اقیانوس با دریای پرجزیره ترکیب می‌شود.

کوه‌های آند

رشته کوه‌های آند در آمریکای جنوبی قرار دارند و این تصویر توسط EarthKAM ناسا گرفته شده است.

جزیره شاخالین – روسیه

در انتهای کرانه روسیه و شمال ژاپن، جزیره ساخالین واقع شده که در این تصویر ناسا همانند یک نقاشی انتزاعی دیده می‌شود.

صومعه سنت آنتونی – مصر

سنت آنتونی صومعه‌ای تاریخی در کشور مصر است که در میان کوه‌های ساحل دریای سرخ ساخته شده است. این صومعه، قدیمی‌ترین صومعه مسیحی در جهان است و به وسیله مسیحیان قبطی اداره می‌شود.

خلیج فارس – ایران

در تصویری که EarthKAM  ناسا از خلیج فارس به ثبت رسانده است می‌توان رود کارون را نیز مشاهده کرد.

صحرای استرالیا

این عکس را نیز ارث‌کم ناسا از بخش بیابانی استرالیا گرفته که از فضا همچون یک نقاشی سورئال به‌نظر می‌رسد.

منبع: cnn
بدون نظر

ورود