رونق کسب و کار فریلنسرها، آینده استارت آپ ها

جهت اطلاع «دور کارهای مجازی»: ۱۱ نکته مهم

رونق کسب و کار فریلنسرها، آینده استارت آپ ها

دور کاری، اشتغال ایران را متحول خواهد کرد. سال به سال، به روند رو به رشد کسب و کارهای دور کاری، یا همان فریلسنری (freelancer) اضافه می شود. دور کارها افرادی هستند که بنا به تخصص و مهارت خود، قادر هستند پروژه ای را از کارفرما دریافت کرده، و بدون نیاز به حضور در محل کارفرما، کار مربوطه را انجام و به صورت فیزیکی یا مجازی در اختیار  وی قرار داده و هزینه توافق شده را دریافت کنند. دورکاری، مزایای بسیاری هم برای کارفرما و هم برای کارگر و هم برای پیمانکاران دارد.

مزایای دور کاری برای کارفرما آن است که در هزینه های سر بار خود صرفه جویی می کند. وقتی کارگری در  محل کارفرما  حضور فیزیکی نداشته باشد، به نور و گرما و سرما و غذا و حمل و نقل و بسیاری از مسائل نیاز نخواهد داشت. برای کارگر (دورکار) هم این فایده را به ارمغان می اورد که در محل سکونت خود یا هر جایی که دوست دارد نشسته و کار مربوطه را در زمان مقرر انجام می دهد و تحت الزامات سنتی قانون کار در محیط های کارگری قرار ندارد. میخواهد لب ساحل  باشد، روی کاناپه در اتاق هتلش در کشوری دیگر باشد یا هر جا! دور کاری یعنی موقعیت مکانی و زمانی، تاثیری مستقیم بر درآمد شما نداشته باشد.

فریلنسر دات کام، برترین سایت دورکارهای اینترنت است

این وضعیت کسب و کار با گسترش فناوری اطلاعات و شبکه های اجتماعی با استقبال جهانی روبرو شده و انقلاب استارت  آپ ها را میتوان در این اکوسیستم خلاقانه تعریف و تفسیر کرد. اکنون برخی از دورکارها، درامد سالانه ای به مراتب بیش تر از یک شرکت با ده ها پرسنل دارند! چطور؟ خوب تصور کنید فردی مسلط به طراحی انیمیشن، ترجمه هم زبان چند زبان مهم دنیا به یکدیگر یا طراح ارشد در فلان عرصه مهندسی است و با کارفرمایانی در سراسر جهان مشغول به همکاری بوده و در آمد دیجیتالی ارزی دارد. برای این دورکارها نیز در سراسر جهان، دورکارهای دیگری مشغول به کار بوده و بخشی از کار را تحت نظارت ایشان انجام می دهند.

بنابراین، نا گفته پیداست که آینده  اشتغال جهانی را باید در اکو سیستم دورکاری و کراد فاندرها و شتاب دهنده ها جستجو کرد که مسیر کسب و کار و اقتصاد جهانی را دستخوش تغییر اساسی خواهند کرد. صحبت های چند وقت اخیر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جوان کشورمان درباره فراهم کردن بستر پول مجازی ملی ایران، خود گامی مهم  برای توسعه کسب و کار دورکارها در ایران  عصر ۱۴۰۰ است. ایرانی که با میلیاردرهای جوان زیر ۴۰ سال که همه دارایی انها از فضای مجازی بدست آمده روبرو خواهد بود.

مراقب زیاد نشستن پشت میز رایانه باشید

چطوری دور کار شویم؟

برای اینکه دور کار شوید راه سختی پیش روی شما نیست! کافی است بر اساس مهارت و تخصصی که دارید، میخواهد ویراستاری یا ترجمه باشد یا طراحی نقشه های نیروگاه ها و محاسبات فنی تاسیسات حرارتی و حتی درست کردن عروسک های رنگارنگ رمانتیک هیجان انگیز! یا شیرینی های تصویری یا اکسسوری های دخترانه طلایی!، کافی است در شبکه های اجتماعی صفحه ای ترتیب داده و مهارت خود را به صورت متنی، صوتی، تصویری و ویدیویی معرفی کنید. آن هم به  زبانهای مختلف. الان ثبت دامه روی  .ir کم  تر از ۵۰ هزار  تومان است و میزبانی چند مگابایتی هم برای سایت، هزینه  زیادی ندارد. بهتر است در کنار صفحات  اینترنتی، سایت اختصاصی  و پست الکترونیکی اختصاصی داشته باشید تا از دنیای  yahoo‌ و hotmail و gmail خلاص شوید!

طراحی و تولید کیف و کفش و اکسسوری زنانه و مردانه دست ساز و معرفی ان در فضای مجازی هم بخشی از اکو سیستم دورکاری است

تولید محتوا در این شبکه ها و سایت اختصاصی خود در زمینه مهارت مورد نظر  و SEO سایت و محتوا میتواند شما را با دنیای فریلسنرها پیوند دهد. در ادامه، ۱۰ نکته که فریلسنرها باید در نظر داشته باشند را مرور میکنیم.

۱- برای خود یک فضای کاری مجزا ایجاد کنید.

برای خود در خانه فضایی را انتخاب کنید که تنها برای کار کردن طراحی و تعیین شده باشد. فعالیت‌های شما در رختخواب تنها باید به خوابیدن و استراحت محدود شود. وارد کردن وسایل کار در تخت می‌تواند در توانایی‌ شما برای استراحت پس از کار کردن، اختلال ایجاد کند. برای خود یک میز و صندلی تهیه کنید و فضای کاری و شخصی خود را از یکدیگر مجزا کنید.

۲- یک صندلی خوب انتخاب کنید.

یک صندلی راحت و مخصوص کار کردن برای خود انتخاب کنید که در طول روز تعادل شما را در زمان کار کردن حفظ کند.

همچنین می توانید صندلی را به طور کامل کنار بگذارید و از یک میز به صورت ایستاده استفاده کنید تا به کمر خود نیز استراحت بدهید و احتمال ایجاد آسیب را برای بلندمدت کاهش دهید.

۳- هر یک ساعت یک بار از جای خود بلند شوید و حداقل روزی یک‌بار به بیرون از خانه بروید.

قرار گرفتن در محل نشستن برای مدت طولانی بسیار آسان است، به خصوص زمانی که در جای خود احساس راحتی کنید. از یک زمان‌سنج یا برنامه‌ی مخصوص استفاده کنید تا به شما یادآوری کند که از جای خود بلند شوید و هر یک ساعت یک‌بار بدن خود را بکشید، و مطمئن شوید که از خانه خارج می‌شوید، حتی برای کمی راه رفتن در اطراف خانه و قرار گرفتن در معرض آفتاب و هوای تازه.

مهارت افزایی، بخشی از واقعیت کسب و کار دورکاری است. آن را در فضای پر رقابت امروزی جدی بگیرید

۴- برای خود برنامه ریزی کرده و به آن پایبند باشید.

دیر بیدار شدن از خواب و کار کردن در ساعات غیر معمول می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد، اما شما می‌توانید از سلامت ذهنی و کیفیت کاری خود از طریق ایجاد یک برنامه‌ی کاری مناسب بهره ببرید، همان‌طور که اگر قرار بود به دفتر کار بروید همین کار را انجام می‌دادید. سپس در مرحله‌ی بعد، بر اساس همان ساعات، فعالیت‌های خود را انجام دهید.

۵- برای انجام ورزش روزانه برنامه‌ریزی کنید.

زمانی که برنامه‌ی خود را تنظیم می‌کنید، از انعطاف‌پذیری در برنامه کاری، به نفع خود استفاده کنید. برای ورزش روزانه، مانند ملاقات‌های مختلف خود برنامه‌ریزی کنید.

۶- برای خود یک محیط آرام‌بخش ایجاد کنید.

در خانه کار کردن به این معناست که شما بر روی محیط اطراف خود آزادانه کنترل دارید، بنابراین محیط کاری خود را به محیطی آرام‌بخش تبدیل کنید و میزان اضطراب خود را تحت کنترل قرار دهید. اگر به شمع‌های معطر علاقه دارید، آن‌ها را اطراف میز کاری خود قرار دهید. اگر یک منظره‌ی زیبا به افزایش آرامش شما کمک می‌کند، میز کار خود را روبروی پنجره قرار داده و یا یک اثر هنری که از دیدن آن لذت می‌برید را در مقابل دید خود قرار دهید.

۷- از طریق تنظیم زمان و ایجاد محدودیت‌ها، تعادل در زندگی کاری و شخصی خود را حفظ کنید.

زمان خود را تنظیم کنید و خود را در برابر ساعات تنظیم شده مسئول نگه دارید. اجازه ندهید کار بر روی زمان شخصی شما و یا بالعکس، تسلط پیدا کند. اگر می‌توانید از کار کردن در آخر هفته ها اجتناب کنید و مقدار زمانی که هر روز برای کار کردن اختصاص می‌دهید را محاسبه کنید.

۸- در آشپزخانه‌ی خود خوراکی‌های سالم ذخیره کنید.

زمانی که بدانید آشپزخانه‌ی شما با خوراکی‌های لذیذ پر شده است، پرسه زدن در آشپزخانه، هر چند دقیقه یک‌بار، وسوسه انگیز است، بنابراین از طریق خریدن میوه‌های تازه و سبزیجات، و قرار دادن تنقلات دور از دسترس، این وسوسه را از خود دور نگه دارید.

۹- همانند زمان رفتن به محل کار، استحمام کنید و لباس مناسب بپوشید.

بسیاری از متخصصان باور دارند که شما خصوصیات مرتبط با آن چه که پوشیده‌اید را می‌پذیرید. بنابراین به جای پوشیدین لباس راحتی در تمام طول روز، لباسی را که در زمان رفتن به محل کار می‌پوشید را به تن کنید. داشتن احساس صلاحیت و شایستگی تنها به بهره‌وری مربوط نمی‌‎شود، تحقیقات نشان داده است که خودکارآمدی می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی رفتارهای مرتبط با سلامتی داشته باشد.

۱۰- در یک اجتماع مجازی از راه دور فعالیت داشته باشید.

داشتن روابط اجتماعی از اهمیت بسیاری برخوردار است، حتی در صورت عدم حضور همکاران در زمان کار کردن. ایجاد و حفظ روابط اجتماعی سالم می‌تواند به بهبود کلی سلامتی و تندرستی منجر شده و به شما به منظور با انگیزه ماندن کمک کند.

اگر پولی برای فعالیت فریلسنری خود ندارید، از سایت های سرمایه پذیر دیجیتالی استفاده کنید

۱۱-با  سایت های معروف دور کاری ایران و جهان در تعامل باشید

شبکه اجتماعی  کتابخوان های جهان  GOODREADS  است و شبکه اجتماعی دورکارها، LINKEDIN. حضور فعالانه در این شبکه های  اجتماعی تخصصی،  شما را با ناشران و کارگران و کارفرمایان جهانی در  رشته ها و تخصص های مختلف آشنا می کند. از طرفی، حضور در سایت های جهانی فریلنسری مثل: FREELANCER.com می تواند شما را در جریان جو حاکم، رویه ها، ترندها، سبک های ارائه کار و تحویل کار و قیمت  بندی پروژه ها و حراجی های بین المللی پروژه ها آشنا کند که همگی، ابزار مورد نیاز شما برای حضور قدرتمندانه در اقتصاد دیجیتالی قرن  بیست و یکم  است.

بدون نظر

ورود