با این عادات غذایی سالم، در هر زمان انرژی خود را بالا ببرید

با این عادات غذایی سالم، در هر زمان انرژی خود را بالا ببرید

همه ی ما به دنبال آن هستیم تا با مصرف مواد مغذی سلامتی بدن خود را حفظ کنیم. در این میان مواد غذایی ای وجود دارند که می توانند به ما کمک کنند انرژی از دست رفته ی خود را دوباره کسب کنیم. برای این کار سراغ مکمل ها و روش های غیر طبیعی نروید، همه ی چیزهایی که نیاز دارید در آشپزخانه ی شما وجود دارد.

مصرف کم اما متعدد قهوه در طول روز

اگر از آن دسته کسانی هستید که روز خود را با یک لیوان بزرگ قهوه آغاز می کنید، باید بدانید که تحقیقات مختلفی نشان داده است مصرف دوز های کم اما متعدد کافئین (یعنی به اندازه ی یک چهارم فنجان قهوه)، در مقایسه با مصرف دوزهای بیشتر با دفعات کمتر، تأثیر بیشتری در هوشیار کردن افراد دارد.

چای

اگر می خواهید یک نوشیدنی انرژی زای کافئین دار بخورید، به جای قهوه چای را انتخاب کنید. طبق تحقیقات، نوشیدن چای در طول روز مانند قهوه باعث ارتقاء هوشیاری و عملکرد می شود، اما چای کمتر از قهوه خواب را دچار اختلال می کند.

ترکیب پروتئین با کربوهیدرات های مفید

تنقلاتی که حاوی یک یا دو اونس (حدود ۳۰ یا ۵۰ گرم) پروتئین به همراه کربوهیدرات های پیچیده هستند، می توانند به سرعت و تا جایی سطح انرژی را افزایش دهند که بعد از گذشت چند ساعت هم دچار افت انرژی نخواهید شد.

آب میوه های گازدار

یک یا دو لیوان آب گازدار خنک به همراه یک برش لیموترش می تواند انرژی تان را تا دو برابر افزایش دهد. این مسأله دو علت دارد. اول آنکه، از آنجایی که کم شدن آب بدن خود را به شکل خستگی نشان می دهد، مصرف چند لیوان آب می تواند به سرعت انرژی تان را احیا کند. دوم آنکه، رایحه ی لیموترش شما را هوشیار و سرحال می کند. علاوه بر این ها، خنکی این نوشیدنی هم حواس تان را هم هوشیار خواهد کرد.

نوشیدنی های تلخ

روش درمانی گیاه شناسان سنتی برای رفع خستگی که امروزه هنوز هم پزشکان آلمانی آن را تجویز می کنند، نوشیدن دارویی مقوی ای است که از گیاهان تلخ مزه ساخته شده باشد. در گذشته عقیده بر آن بود که چون این گیاهان سیستم گوارش را بهبود می بخشند، احتمالا باعث بهبود تغذیه ی فرد هم می شوند. بنابراین اگر خستگی شخص در نتیجه ی کمبود مواد مغذی بود، این داروی تلخ می توانست این مشکل را برطرف کند. درستی یا نادرستی این عقیده مورد تردید است، اما برداشت امروزی از این عقیده حقیقتا می تواند باعث افزایش انرژی شود. خوردن نوشیدنی های تلخ شما را سرحال می کند و به شما نیرو می دهد.

مواد غذایی حاوی آهن

اگر خواب کافی دارید اما همیشه کسل هستید، ممکن است دچار کم خونی باشید که یکی از عوامل شایع در بروز خستگی است. آهن ماده ای ضروری برای تولید هموگلوبین های خون است که وظیفه ی انتقال اکسیژن به سلول های بدن را بر عهده دارند. انرژی بدن با استفاده از سلول ها تولید می شود. ریسک فاکتورهای مؤثر در بروز کم خونی، قاعدگی طولانی مدت، گیاهخواری (چون آهن موجود در گوشت بهتر از منابع گیاهی آن جذب بدن می شود) و زخم معده یا دیگر مشکلاتی هستند که باعث خونریزی داخلی در بدن می شوند. آهن مورد نیاز بدن برای زنان غیرگیاهخواری که پریود می شوند ۱۸ میلی گرم در روز و برای مردان غیر گیاهخوار و زنان یائسه شده ۸ میلی گرم در روز است. لوبیای قرمز، نان گندم کامل، اسفناج و برگه ی زردآلو از منابع گیاهی آهن هستند. برای افزایش جذب آهن موجود در این منابع گیاهی به بدن، آن ها را با منابع ویتامین سی مثل سیب زمینی، پرتقال یا یک لیوان آب پرتقال مصرف کنید.

آدامس نعنایی

طعم و رایحه ی روح بخش نعنا تا حدودی انرژی تان را افزایش می دهد. البته جنبه ی فیزیکی عمل جویدن هم تأثیر گذار است. خوابیدن در حین جویدن کار ساده ای نیست!

صبحانه ای حاوی فیبر بالا

طبق تحقیقات، افرادی که روز خود را با صبحانه ای آغاز می کنند که حاوی فیبر بالایی است، در طول صبح هوشیارتر هستند. احتمالا به دلیل آنکه هضم این وعده های غذایی زمان بیشتری می برد و با مصرف مواد قندی، قند خون ثابت تر می ماند. به علاوه، این کار کمک می کند تا به صبحانه و دیگر وعده های غذایی خود مقدار کمی پروتئین اضافه کنید.

سرکه سیب

انجام ورزش و گاهی اضطراب بیش از اندازه باعث تولید لاکتیک اسید در بدن و بروز خستگی می شود. اسیدهای آمینه ی موجود در سرکه ی سیب مانند پادهر عمل می کنند. به علاوه، سرکه ی سیب حاوی پتاسیم و آنزیم هایی است که می تواند به رفع احساس خستگی کمک کند.

منبع: thisisinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود