۱۰ بازیگر مشهوری که از انجام بدلکاری در فیلم هایشان ترس دارند [قسمت دوم]

۱۰ بازیگر مشهوری که از انجام بدلکاری در فیلم هایشان ترس دارند [قسمت دوم]

هنگام فیلم برداری صحنه های هیجان انگیز نبرد و تیراندازی، انفجارهای وحشتناک و تعقیب و گریز با خودروهای پرسرعت، این بدلکاران هستند که با انجام بدلکاری های متهورانه جان خود را به خطر می اندازند. علیرغم افزایش ایمنی در فیلم برداری چنین صحنه های خطرناکی، امکان صدمه دیدن و مرگ افراد در این بدلکاری ها بسیار بالاست. برای مثال در سال ۲۰۱۷، یک بدلکار ۳۳ ساله به نام جان برنکر هنگام انجام بدلکاری هایی در سریال «مردگان متحرک» (The Walking Dead) جانش را از دست داد. یک ماه بعد بدلکاری دیگر به نام جوی هریس در اثر تصادف موتورسیلکت هنگام فیلم برداری یکی از صحنه های فیلم «ددپول ۲» (Deadpool 2) جان باخت. به همین دلیل و به درستی، بسیاری بر این باورند که آن توجه و اهمیتی که باید، در صنعت فیلمسازی به بدلکاران داده نمی شود؛ مردان و زنانی که با جان خود بازی می کنند.

بدلکاری

برای مثال در سال ۲۰۱۶، انجمن بدلکاران حرفه ای نسبت به در نظر نگرفتن یک جایزه اسکار برای بهترین بدلکاری اعتراض خود را به هیئت اسکار تقدیم کرد. آن ها بدون شک لیاقت و شایستگی چنین درخواستی را دارند زیرا در حالیکه بازیگرانی مانند تام کروز و دانیل کریگ به خاطر این که خود صحنه های بدلکاریشان را انجام می دهند به شدت مورد تحسین و تمجید قرار می گیرند اما بسیاری از بازیگران سرشناس سینما هنگامی که نیاز به بدلکاری وجود دارد کنار کشیده و جای خود را به بدلکاران می دهند. با این وجود بدلکاران همواره نادیده گرفته شده و به ندرت مورد تمجید قرار می گیرند. در این میان برخی از بازیگران به طور علنی از انجام بدلکاری در فیلم های خود خودداری می کنند و به نوعی از انجام کوچکترین بدلکاری ها ترس دارند. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با برخی دیگر از این بازیگران که به دلیل بیمناک بودن از به خطر افتادن جان خود یا آسیب دیدگی با انجام بدلکاری میانه ای ندارند آشنا کنیم.

لازم به ذکر است که برای مطالعه قسمت اول این مطلب می توانید به لینک «۱۰ بازیگر مشهوری که از انجام بدلکاری در فیلم هایشان ترس دارند [قسمت اول]» مراجعه نمایید.

۶- درو بریمور

بدلکاری

درو بریمور بازیگری است که در سن تنها ۷ سالگی به شهرت رسید و این مهم با بازی در فیلم به یادماندنی «ای تی: موجود فرازمینی» (E.T. the Extra-Terrestrial) ساخته استیون اسپیلبرگ در سال ۱۹۸۲ بدست آمد. بدین ترتیب وقتی وی در سال ۲۰۱۶ در سن ۳۴ سالگی اعلام کرد که دیگر دست از انجام بدلکاری در فیلم هایش کشیده می توان او را بخشید. البته این تصمیم بی دلیل نبود زیرا بریمور هنگام فیلم برداری سریال «رژیم غذایی سانتا کلاریتا» (Santa Clarita Diet) در یکی از صحنه ها نزدیک بود جان خود را از دست بدهد و از آن جا بود که وی تصمیم گرفت دیگر سمت بدلکاری های خطرناک نرود. وی در این سریال کمدی-ترسناک نقش یک زامبی متفاوت به نام شیلا هاموند را بازی می کند هنگامی که می خواست روی پشت یکی از قربانیانش پریده و او را بکشد دچار حادثه شد.

بدلکاری

در این صحنه وی از ارتفاع چند متری پرت شده و سرش با کف خیابان برخورد کرد. این حادثه چنان ترسناک بود که همه بریمور را مرده فرض کردند اما در نهایت مشخص شد که وی تنها ضربه مغزی شده است هر چند میزان آسیب نیز کم نبود. بدین ترتیب بریمور ۲ روز در بیمارستان بستری شده و یک هفته بعد به فیلم برداری بازگشت هر چند این حادثه تاثیر خود را بر حرفه او گذاشته بود. بریمور بعد از این حادثه در مصاحبه ای چنین گفت:” دیگر هیچ وقت خودم بدلکاری هایم را انجام نخواهم داد. وقتی که بچه نداشته باشید به میرا بودن فکر نمی کنید. اکنون که بچه دارم ترجیح می دهم کنار بایستم”.

۷- جکی چان

بدلکاری

پیری همه را درگیر خود می کند و جکی چان نیز که یکی از جسورترین و بدلکارترین بازیگران تاریخ هالیوود است نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. این رزمی کار هنک کنگی در طول ۶ دهه فعالیت خود بارها مرز بین شجاعت و دیوانگی را رد کرده است. او همان مردی است که با اسکیت به زیر کامیون می رفت و به درون بالن می پرید و تمام این بدلکاری های خارق العاده را به نام سرگرمی انجام می داد. بی باکی او البته صدمات قابل توجهی را به بدن او وارد کرده که از آن جمله می توان به تجربه ای مرگبار در فیلم «زره خداوند» (Armour of God) اشاره کرد که بعد از یک پرش اشتباه جمجمه او خرد شده و وارد بافت مغز شد. اکنون که دیگر وی آن بازیگر چابک و جوان سابق نیست باید هنگام انجام بدلکاری های متهورانه کناری بایستد و جا را به جوانان حرفه ای در این زمینه بدهد.

بدلکاری

وی در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که فیلم «زودیاک چینی» (Chinese Zodiac) آخرین تجربه بدلکاری واقعی او بدون استفاده از پرده سبز و بدلکاران حرفه ای خواهد بود. وی در این باره چنین گفته است:” حقیقت این است که من دیگر جوان نیستم و نمی خواهم باقی عمرم را با نشستن روی ویلچر سپری کنم، موضوع این است”.اما چان در فیلم اخیر خود با نام «بیگانه» (The Foreigner) قول خود را زیر پا گذاشته و تمامی صحنه های مبارزه در این فیلم انتقامی اکشن را خود اجرا کرده است. وی که قول داده بود برای تداوم حضور در دنیای بازیگری تمرکز خود را به سمت سناریوهای درام تغییر خواهد داد با خاطر صحنه های مبارزه ای و اکشنی که در این این فیلم وجود داشت وارد پروژه شده و تمرکز زیادی روی صحنه های انفجاری فیلم نداشت. همانطور که در قسمت اول این مطلب از لیام نیسون نقل شد، بین این دو مقوله تفاوت چشمگیری وجود دارد.

۸- ساموئل ال جکسون

بدلکاری

ساموئل ال جکسون یکی از بامزه ترین و مشهورترین ستارگان هالیوودی است که فیلم هایش با بیش از ۵.۱ میلیارد دلار فروش در باکس آفیس ایالات متحده او را به پرفروش ترین بازیگر تمام دوران تبدیل کرده اند اما با این وجود، وقتی پای بدلکاری های خطرناک به میان می آید جکسون دوست داشتنی ترجیح می دهد کنار بماند. وی در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۴ در این باره چنین گفت:” چرا این کار را می کنم؟ اگر می خواهید زندگی حرفه ای طولانی مدتی داشته باشید نباید آن کارها را انجام دهید. به طور یقین صدمه خواهید دید. در نهایت اتفاقی خواهد افتاد. یا مچ پایتان پیچ می خورد، یا انگشتتان می شکند یا هر چیزی. نه باید تا جایی که می توانید کمتر سمت این کارها [بدلکاری] بروید”.

بدلکاری

زمانی که جکسون در حال ایفای نقش در فیلم «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» (Captain America: The Winter Soldier) در سال ۲۰۱۴ بود برخلاف همبازی اش کریس ایوانز بدون هیچ گونه صدمه ای به خانه رفت زیرا برخلاف ایوانز، جکسون نپذیرفت که صحنه های بدلکاری را خودش انجام دهد. وی در این فیلم به بدلکارهایش، هنری کینگ و کیانه ایلام، اجازه داد آن کاری که برای آن آموزش دیده بودند را انجام دهند. البته این موضوعات بدین معنا نیست که وی به طور کلی منفعل و بدون تحرک است. برای مثال در حالی که بدلکارهایش بدلکاری های اصلی و خطرناک فیلم «محافظ آدمکش» را انجام دادند اما جکسون خود سکان هدایت یک قایق تندرو در یکی از تعقیب و گریزهای معروف این فیلم را بر عهده گرفت.

۹- کیتی لاتز

بدلکاری

کیتی لاتز که از دنیای خوانندگی به دنیای بازیگری وارد شده، کارش را با حضور در موزیک ویدیوهای لیدی گاگا و دیوید گوتا آغاز کرد. لاتز اولین بازی خود در سینما را در سال ۲۰۰۶ و با فیلم «انجامش بده: همه یا هیچ» (Bring It On: All or Nothing) انجام داد و بعدها نیز در سریال های «نظم و قانون: لس آنجلس» (Law & Order: LA)، «مردان دیوانه» (Mad Men)، «دره مرگ» (Death Valley) بیشتر شناخته شد. البته دلیل خودداری او از انجام بدلکاری های سخت نداشتن مهارت، چابکی یا سرسختی نیست زیرا وی در رشته های مختلف ورزش های رزمی آموزش دیده و سابقه انجام ورزش پرتحرک پارکور و تریکلینگ که ترکیبی از ژیمناستیک و رقص بریک است را نیز در کارنامه دارد.

بدلکاری

اگر چه لاتز بسیاری از صحنه های مبارزه اش را خود انجام می دهد اما گفته که خطرات بدلکاری های سخت را درک کرده و در این گونه موارد اجازه می دهد که بدلکاران حرفه ای این کارها را انجام دهند. وی در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۶ در این باره چنین گفت:” این کار [بدلکاری] خیلی خطرناک است. باید به درون شیشه ها بپرید”. اگر چه هنگام فیلم برداری چنین صحنه هایی از شیشه های بی خطر استفاده می شود اما لاتز به خطرات زمانبندی نامناسب اشاره کرده که می تواند براحتی باعث صدمه دیدن بازیگر شود. البته لاتز در ابتدای مسیر حرفه ای خود در زمینه بدلکاری نیز آموزش های ویژه ای دیده است اما علیرغم پیشینه کامل ورزشی اش، وی تاکنون هیچ صدمه جدی ندیده است اگر بریدگی ها و کبودی ها را نادیده بگیریم.

۱۰- لوسی لالس

بدلکاری

وقتی که از لوسی لالس سوال شد که آیا هنگام بازی در سریال «اَش در مقابل مردگان شرور» (Ash vs. Evil Dead) خود صحنه های بدلکاری را انجام می دهد یا نه، وی پاسخ شفافی به این سوال داد:” اوه، البته که نه. مگه دیوانه ام؟ هیچ وقت این کار را نکرده ام. اگر ستاره فیلم صدمه ای ببیند. همه بیکار خواهند شد”. این صحبت های بازیگری است که در سریال های اکشن زیادی از جمله «بتل استار گالکتیکا» (Battlestar Galactica)، «اسپارتاکوس» (Spartacus) و از همه شناخته شده تر «زینا: شاهدخت جنگجو» (Xena: The Warrior Princess) بازی کرده است. وی گفته که به دنیای اکشن و انجام حرکات اکشن علاقه زیادی ندارد اما برای بدست آوردن نقش هایش در این سریال های اکشن دست به کارهایی زده که خود دوست نداشته است.

بدلکاری

لالس در طول بازی در سریال «هرکول» (Hercules) بارها با کبودی چشم، از دست دادن دندان، آسیب به زانو و کمر و دیگر دردهای ناشی از صحنه های اکشن مواجه شد. البته در آن سال ها یک زن بدلکار شناخته شده به نام زوی بل به کمک لالس آمده و بسیاری از صحنه های اکشن را به جای او بازی کرد. زوی بل بدلکاری شناخته شده ای است که در فیلم «ضد مرگ» (Death Proof) کوئنتین تارانتینو نقش خودش را بازی کرده و در فیلم «بیل را بکش» (Kill Bill) نیز در برخی صحنه های خطرناک و اکشن جانشین اوما تورمن می شد. البته وی نیز در این راه کم صدمه ندیده به طوری که هنگام انجام بدلکاری در سریال «هرکولس» دچار آسیب جدی در ناحیه ستون فقرات شد. البته تنها یک هفته بعد بود که وی شدت آسیب وارده به کمرش را متوجه شد.

ویدیویی جذاب که تمامی حقه های جالب و دیدنی بدلکاری فیلم ها را به تصویر می کشد [تماشا کنید]

فیلم های هالیوودی که بیشترین و بدترین آسیب ها را به بدن بازیگران وارد کردند

۱۰ ستاره با استعداد و نوظهور فیلم های رزمی که باید بشناسید

بازیگران مطرحی که برای یک نقش خاص جانشان را به خطر انداختند

منبع: looper
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود