با ۲۰ فروند از سریع ترین و چابک ترین جت های جنگنده تاریخ آشنا شوید [قسمت اول]

با ۲۰ فروند از سریع ترین و چابک ترین جت های جنگنده تاریخ آشنا شوید [قسمت اول]

آیا سریع ترین جت جنگنده جهان را می شناسید؟! دنیای هوانوردی از دوران جسارت ستودنی برادران رایت و پس از ساخت اولین پرنده موتوری باثبات در سال ۱۹۰۳ تاکنون راه درازی را آمده است. بیش از یک قرن از آن صبح تاریخی و سرنوشت ساز در کیتی هاک نیویورک سیتی گذشته است و از آن زمان تاکنون مهندسان هواپیماهای جدید و پیشرفته ای ساخته اند که می توانند بسیار بیشتر، سریع تر و بالاتر از آن چه ویلبر و اورویل رایت تصور می کنند پرواز کنند.

در طی سال ها، کشورهای دارای تکنولوژی های پیشرفته نظامی، جنگنده های بسیاری تولید کرده اند که هر بار از نمونه های قبلی قدرتمندتر و سریع تر بوده اند به طوری که امروزه جت های جنگنده متعددی وجود دارند که سرعتشان از سرعت صوت نیز بالاتر رفته است. این کشورها برای ربودن گوی سبقت از رقیبان خود هر چند وقت یک بار جت جنگنده جدیدی معرفی می کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۲۰ جت جنگنده تاریخ که سریع ترین و چابک ترین در نوع خود لقب گرفته اند آشنا کنیم.

۲۰-F-100 Super Sabre

جت جنگنده

حداکثر سرعت:۱.۳۸۲ کیلومتر بر ساعت

حداکثر مسافت پروازی: ۳.۵۷۶ کیلومتر با سرعت ۹۷۶ کیلومتر بر ساعت بر پایه سوخت داخلی

جت جنگنده اف-۱۰۰ سوپر سابر پاسخ ایالات متحده به برتری هوایی آینده در اوایل دهه ۱۹۵۰ بود. این جنگنده که به یک موتور توربوجت پرت ویتنی J-57-P-21 مجهز می شد می توانست به راحتی از عهده جدیدترین میگ های اتحاد جماهیر شوروی بر فراز شبه جزیره کره برآمده و با سرعت سرسام آور خود به عنوان یکی از سریع ترین جت های جنگنده تاریخ شناخته می شود. این جنگنده از آن دسته جت های آمریکایی است که تنها برای سرعت و نبرد تن به تن ساخته شده بود.

اف ۱۰۰ از شبه جزیره کره به جنگل های ویتنام رفته و به اولین جنگنده نظامی نیروی هوایی ایالات متحده تبدیل شد که با جت های دشمن وارد نبرد شد. این هواپیما وظیفه اسکورت جت جنگنده اف ۱۰۵ را برعهده داشت که بعدها جایگزین آن شد. این جنگنده بسیار محبوب بوده و به مدت ۲۵ سال در نیروی هوایی ایالات متحده حضور داشت.

۱۹-F-101 Voodoo

جت جنگنده

حداکثر سرعت:۱.۸۱۴ کیلومتر بر ساعت

حداکثر مسافت پروازی: ۲.۴۳۲ کیلومتر بر پایه سوخت داخلی

برای حمایت از بمب افکن های استراتژیک باید جنگنده هایی وجود می داشت که در عمق آسمان دشمن از آن ها محافظت می کرد. این همان چیزی بود که نیروی هوایی ایالات متحده و نیروی هوایی سلطنتی کانادا هنگام سفارش ساخت یک جت جنگنده اسکورت بمب افکن با سرعت مافوق صوت و با توان پروازی بسیار بالا به کمپانی مک دانل -داگلاس در سر داشتند. و بدین ترتیب بود که اف-۱۰۱ وودو متولد شد. در حالی که در آن دوران جت اف ۱۰۰ مهم ترین جنگنده سوپرسونیک برای نبرد هوایی بود اما نیروی هوایی ایالات متحده وقتی قابلیت ها و توانایی های اف-۱۰۱ را دید بارها تغییراتی را در آن ایجاد کرده و این جت را از یک جنگنده اسکورت بمب افکن ها به یک جنگنده بمب افکن استراتژیک تبدیل کرد.

این جت جنگنده در سال ۱۹۵۷ وارد خدمت شده و با سرعت خیره کننده ۱.۹۳۳ کیلومتر بر ساعت خود خیلی زود رکورد سریع ترین جت جهان را از آن خود کرد. این جنگنده در هر گونه عملیاتی از عملیات شناسایی در دوران بحران موشکی کوبا تا جنگ ویتنام فرا خوانده شده و ماموریت های خود را با موفقیت به انجام می رساند. از آن جایی که این جنگنده به دو موتور توربوجت پرت ویتنی J57 مجهز بود، خیلی سریع می توانست از سرعت صوت گذشته و بدین ترتیب به هدفی بسیار سخت و دست نیافتنی برای میگ های شوروی در ویتنام شمالی تبدیل شود.

در نبردهای هوایی تنها یک فروند جت جنگنده RF-101C ساقط گردیده و بعدها فانتوم اف-۴ از روی طراحی و ساختار همین جت ساخته شد. با سرعت حداکثری ۱.۸۱۴ کیلومتر بر ساعت، جت جنگنده اف-۱۰۰ وودو خیلی زود وارد نبرد ویتنام شد اما بدون باک اضافی خارجی یا سوختگیری مجدد هوایی، باید پس از رسیدن به مقصد بمب هایش را روی هدف خالی کرده و به خانه باز می گشت.

۱۸-F-35 Lightning II

جت جنگنده

حداکثر سرعت:۱.۹۲۰ کیلومتر بر ساعت

حداکثر مسافت پروازی: ۲.۲۱۰ کیلومتر بر پایه سوخت داخلی

جت جنگنده اف-۳۵ لایتنینگ ۲ که به عنوان جدیدترین نسل جت جنگنده نسل پنجم چند منظوره با قابلیت پنهانکاری مورد ستایش قرار می گیرد، اسمش را از یک جنگنده قدیمی تر که در جنگ جهانی دوم خدمت می کرده گرفته است. اولین اف-۳۵ های تولید شده در ناوگان های دریایی ارتش ایالات متحده به کار گرفته شدند، جایی که برای بلند شدن ها و فرودهای سریع و در مسیری کوتاه آمادگی کامل داشتند.

این جنگنده یکی از اولین جنگنده هایی است که دید ۷۲۰ درجه ای را برای خلبان فراهم می آورد و این مهم از طریق سیستمی پیچیده از سنسورها که سیگنال های خود را به طور مستقیم به صفحه نمایشی تعبیه شده روی کلاهخود خلبان می فرستند میسر شده است. اف-۳۵ با حداکثر سرعت ۱.۶ ماخ (۱.۹۶۰ کیلومتر بر ساعت) یک جت جنگنده تک سرنشین است که با قدرت مانور فوق العاده خود می تواند برتری فاحشی در نبردهای هوایی داشته باشد.

۱۷- Farey Delta II

جت جنگنده

حداکثر سرعت:۲.۰۸۰ کیلومتر بر ساعت

حداکثر مسافت پروازی: ۱.۳۲۸ کیلومتر بر پایه سوخت داخلی

بریتانیایی ها اولین جت جنگنده تراسونیک (نزدیک به سرعت صوت) را در سال ۱۹۵۴ تولید کردند که سرعت بیش از ۱۶۰۹ کیلومتر بر ساعت را برای اولین بار در تاریخ ثبت نمود. این هواپیمای آموزشی از همان ابتدا هم قرار نبود که در نبرد تن به تن با جنگنده های سریع و قدرتمند دیگر وارد شود اما به عنوان یکی از سریع ترین جت های نظامی جهان تنها برای تست محدودیت هایی که در زمینه پرواز سوپرسونیک و تراسونیک وجود داشت ساخته شد.

جنگنده فاری دلتا ۲ ماموریت خود را با موفقیت به انجام رسانده و توانست رکورد سریع ترین جت جهان را در آن زمان از آن خود کند. این رکورد البته برای مدت زیادی باقی نمانده و تنها ۲ فروند از این جت به پرواز درآمدند هرچند در تاریخ هوانوردی بریتانیا جاودانه شدند. تکنولوژی سوپرسونیک به کار رفته برای تولید جت دلتا ۲ بعدها برای ساخت جت های ترابری سوپرسونیک کنکورد به کار گرفته شد که در طول اقیانوس آتلانتیک به جابجایی مسافران و محموله ها می پرداخت.

۱۶- Sukhoi PAK FA T-50

جت جنگنده

حداکثر سرعت:۲.۱۱۲ کیلومتر بر ساعت

حداکثر مسافت پروازی: ۳.۴۸۰ کیلومتر بر پایه سوخت داخلی

ایالات متحده در زمینه توسعه و ساخت جت های جنگنده نسل پنجمی چند منظوره با قابلیت پنهانکاری تنها نیست. روسیه نیز اکنون در حال ساخت نسل جدیدی از جت های جنگنده است تا آن ها را جایگزین ناوگان فرسوده و قدیمی سوخوی-۲۷ خود کند و بدین ترتیب بود که سوخوی PAK FA T-50 وارد شد. این جنگنده که می خواهد رقیبی سرسخت برای اف-۳۵ لایتنینگ ۲ باشد هنوز در مرحله تست های نهایی قرار داشته و انتظار می رود که بزودی وارد سرویس شود.

سوخوی تی-۵۰ قابلیت هایی خواهد داشت که می تواند با جدیدترین جنگنده های ناتو و همپیمانانش برابری کند. تست روی سلاح های این جنگنده در حال انجام بوده  و در مقایسه با اف-۳۵ بی کمی از برنامه ریزیهای صورت گرفته عقب افتاده است. در هر صورت با پایان تست های این جنگنده، نسخه های متفاوتی از آن در برزیل و هند نیز تولید خواهد شد.

۱۵- F-104 Starfighter

جت جنگنده

حداکثر سرعت:۲.۱۲۵ کیلومتر بر ساعت

حداکثر مسافت پروازی: ۲.۶۰۸ کیلومتر بر پایه سوخت داخلی

جنگنده اف-۱۰۴ استارفایتر لاکهید مارتین در دورانی وارد سرویس شد که سرعت هواپیما از هر قابلیت دیگری مهم تر بود. در آن دوران هر جت جنگنده ای که از خط تولید بیرون می آمد دارای قابلیت های رهگیری هوا به هوا و همچنین حمل بمب های استراتژیک هسته ای بود، به همین دلیل باید برخی قابلیت های دیگر قربانی شده و نادیده گرفته می شدند. در مقوله سرعت، اف-۱۰۴ استار فایتر که برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ به پرواز درآمد هیچ رقیبی نداشت. با آغاز سال ۱۹۵۸، این جنگنده توانست با سرعت بالای ۲ ماخ، ۲.۲۴۶ کیلومتر بر ساعت، رکورد سریع ترین جنگنده تاریخ را بشکند.

شوربختانه این جنگنده در دورانی ساخته شد که تکنولوژی ساخت موشک های سطح به هوا به سرعت پیشرفت کرده و بدین ترتیب در طول نبرد ویتنام، جت جنگنده اف-۱۰۴ تلفات قابل توجهی را از جانب این سامانه های دفاعی متحمل شد. خلبانان نظرات متفاوتی در مورد این جنگنده داشته و تحقیقات وسیعی بابت نگرانی های ایمنی و کارآمد بودن در مورد آن صورت گرفت اما سرعت یکی از چیزهایی بود که در مورد این جنگنده غیرقابل بحث می نمود. آخرین فروند از جت جنگنده اف-۱۰۴ استار فایتر در سال ۲۰۰۴ در نیروی هوایی ایتالیا بازنشسته شد.

۱۴-Dassault Mirage 2000D/N

جت جنگنده

حداکثر سرعت:۲.۳۲۵ کیلومتر بر ساعت

حداکثر مسافت پروازی: ۱.۴۷۲ کیلومتر بر پایه سوخت داخلی

زمانی که نیروی هوایی فرانسه دریافت که باید یک جت تهاجمی بسیار سریع برای مقابله با گزینه های برتر هوایی دیگر کشورهای جهان داشته باشد کمپانی Dassault دست به ساخت جت جنگنده Mirage 2000N و ۲۰۰۰D ساخته شد. میراژ  ۲۰۰۰N قرار بود که گزینه هسته ای آن ها برای حمله ای برق آسا و میراژ ۲۰۰۰D نیز برای مبارزه تن به تن با جنگنده های دشمن طراحی شده بود.

زمانی که این جنگنده ها در اوایل دهه ۱۹۸۰ وارد سرویس شدند، میراژهای ۲۰۰۰ چیزی فراتر از  یک مانع و قدرت نمایی دوران جنگ سردی در مقابل سوخوی ها و میگ های شوروی بوده و بیشتر هواپیمایی با قابلیت حمله برق آسا برای پرتاب موشک یا بمب به صورت دقیق و در مسافت های طولانی بود. این جنگنده ها می توانستند به سرعت ۲ ماخ رسیده و توانایی حمل گستره وسیعی از بمب های هدایت شده و موشک های هوا به هوا را نیز داشتند.

ادامه دارد…

با ۲۰ فروند از سریع ترین و چابک ترین جت های جنگنده تاریخ آشنا شوید [قسمت دوم]

جت جنگنده «سوخوی-۲۵» روسی در مقابل جت آمریکایی «جادوگر اَی-۱۰»

فانتوم F-4 بهترین جنگنده تمام دوران

چین از جنگنده رادار گریز و دور برد جدید خود رونمایی کرد

شکسته شدن دیوار صوتی به چه معناست؛ مجموعه تصاویری از هواپیماهای جنگنده که این رخ داد را نمایش می دهند

منبع: militarymachine
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

 • اقای شماره پنج خرداد ۴, ۱۳۹۷

  نمیدونم تو سری دوم چه هواپیماهایی هستن
  ولی منم چندتایی رو معرفی کنم

  سوخو ۲۷ که یه معجزه ی شرقی و از کشور شوروی سابق و روسیه کنونیه
  این مدل تبدیل به پایه و اساس تقریبا تمام جنگنده های مدرن روسیه شده. مثلا جنگنده های سوخو ۳۰ . سوخو ۳۳ . سوخو ۳۴. سوخو ۳۵ . سوخو ۳۷ و حتی شنیانگ جی ۱۱ چینی همه از این مدل نشآت گرفتن

  جنگنده ی بعدی ساب ۳۷ ویگن هست. اگه شما اسم Lockheed SR-71 Blackbird رو شنیدید باید بگم که اولین و تنها هواپیمایی که تونسته لاکهید بلک برد رو شناسایی و حتی قفل انجام بده ساب ۳۷ ویگن هست
  ولی چون باهم متحد هستن بهش شلیک نکرد

  جنگنده ی بعدی ساب ۳۹ گریپن هست. به کشورای زیادی صادر شده و برزیل و افریقای جنوبی و تایلند اینو خریدن.

  جنگنده ی بعدی چنگدو j-10 ساخت چین هست که ستون نیروی هوایی چینو تشکیل میده