شب پرتغالی یوزها: ۸۰ میلیون ایرانی منتظر «حماسه سارانسک»

نگاهی به سیستم احتمالی بازی پرتغال و ضد حملات ایران

شب پرتغالی یوزها: ۸۰ میلیون ایرانی منتظر «حماسه سارانسک»

امشب، هیجان انگیز ترین رقابت تیم ملی فوتبال ایران در نیم قرن اخیر برگزار می شود. در صورت پیروزی شاگردان کارلوس کیروش سرمربی پرتغالی تیم ملی در برابر پرتغال، قهرمان یورو ۲۰۱۶ و تیم پر ستاره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، برای نخستین بار در تاریخ ادوار جام جهانی، ایران به مرحله دوم رقابت ها صعود کرده و یکی از بخت های فینال این رقابت ها از گردونه مسابقات حذف می شود. کیروش قبلا گفته بود که بازی ایران و پرتغال در شب ۵ تیر ماه ۹۷، شبی تاریخ ساز و فرصتی بزرگ برای نمایش اوج قدرت فوتبال ایران و عزم بازیکنانش در برابر ستارگان پرتغالی خواهد بود. رقابت ایران و پرتغال  امشب ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه در ورزشگاه بزرگ سارانسک مسکو برگزار می شود و پیش بینی می شود که میلیاردها نفر در سراسر جهان، شاهد سومین بازی برترین بازیکن حال حاضر فوتبال جهان در برابر ارتش یوزها باشد.

آخرین اینستانوشته کارلوس کیروش پیش از بازی امشب از ورزشگاه سارانسک: یک تیم یک ضربان قلب

حساسیت بازی امشب به قدری است که کیروش چند روز پیش از تهدید خود توسط برخی از پرتغالی ها در صورت شکست دادن این تیم خبر داده بود. این دوره از رقابت ها تقریبا آخرین فرصت برای کریستیانو رونالدو جهت حضور در جام جهانی و رسیدن به فینال رقابت ها بوده و از این حیث نیز، این بازی برای پرتغال و کریس رونالدو ۴ گله، نقش مرگ و زندگی را خواهد داشت. شاگردان فرناندو سانتوس، امشب باید برابر تیم ملی ایران و سرمربی سابق خود قرار بگیرند. آنها که در دو بازی اخیر خود توانستند به یک تساوی و یک پیروزی دست پیدا کنند در بازی برابر تیم ملی ایران به دنبال بهترین استفاده از سیستم همیشگی خود هستند.

شب عالی پرتغالی: تیتر امروز روزنامه پر تیراژ خبر ورزشی

کریس رونالدو که پس از سلنا گومز، پر بیننده ترین صفحه اینستاگرام را در میان ۱ میلیارد صفحه ثبت شده دارد، با انتشار بیش از ۲ هزار پست و ۱۳۱ میلیون فالور، میتواند امشب برای نام ایران و پیروزی ایران، فرصت آفرینی کند. چرا که در صورت پیروزی تیم ملی، هجوم صدها میلیون کاربر اینستاگرام به صفحه او انجام شده و نام ایران را به ترند جدید در فضای شبکه های اجتماعی تبدیل میکند که از نقطه نظر روانشناسی سایبر و سایبر توریسم، ارزشمند تلقی می شود.

بازی سراسر دفاعی و منطقی تیم ملی فوتبال ایران در برابر ستارگان ۱ میلیارد یورویی اسپانیا نشان داد که نظم تیمی خوبی در تیم ملی حکمفرماست و لژیونرهای ایران قادرند تا با بازی سازی خلاقانه و استفاده از تکنیک فردی، فرصت ساز شده و حماسه دیگری را در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه خلق کنند. موضوعی که سرمربی تیم ملی پرتغال در نشست خبری پیش از بازی نیز بر آن اذعان کرده بود.

ایران پرتغال

بیش از ۷۰ هزار کامنت بر روی آخرین پست اینستاگرامی کریس رونالدو منتشر شده است که شماری از آنها به هتاکی برخی کاربران به زبان فارسی اشاره دارد.

بیش از ۱۶ هزار تماشاگر ایرانی از سراسر جهان امشب راهی پایتخت روسیه، بزرگ ترین شهر سرزمین تزارها خواهند شد تا به تشویق یوزها بپردازند. از این حیث نیز بازی ایران پرتغال را باید رکورد دار بیشترین تماشاچی بازی های ایران در ادوار جام جهانی دانست. کریم انصاری فرد، لژیونر ایرانی که در بازی های اخیر کارنامه نسبتا قابل قبولی از خود ارائه کرده است، گفته می شود که مامور مهار مستقیم کریس رونالدو خواهد بود. کاری که اگر از عهده آن بر آید و به قول کیروش، روز خوب رونالدو هم نباشد، بخشی از شانس پیروزی اسپانیایی ها که هر ۲ برد بازی های قبلی آن ها مدیون هنرنمایی صاحب برند CR7 است، از بین می برد.

پرتغال امشب احتمالا با سیستم ۲-۴-۴ به مصاف یوزها می رود و کیروش در ۲ روز اخیر، شیوه های نفوذ از جناحین پرتغالی ها را با مدافعان و هافبک ها تمرین کرده است تا فضا سازی پرتغالی ها به حداقل ممکن رسیده و شانس گل نخوردن ایران افزایش یابد.

سیستم پایه تیم پرتغال ۲-۲-۲-۴ میباشد، با دو بازیکن پست شش (هافبک دفاعی) و دو بازیکن در پست هشت (گوش چپ و راست) و دو مهاجم. نقطه قوت پرتغال خط هافبک این تیم هست که پر از بازیکنانی با توانایی بازی در چند پست بوده، با وجود اینکه پرتغال از بازیکنان میانی با توانایی بالا بهره میبرد اما عمده حرکات و طراحی حمله این تیم از کناره ها است.

تیم پرتغال سعی میکند با بردن توپ به کناره ها و ایجاد برتری عددی در کناره ها خلق موقعیت نماید، طوریکه با حرکات انفجاری و ترکیبی توم را بصورت عمقی برای مهاجمیا این تیم خصوصا رونالدو میفرستند و یا اینکه در صورت بسته بودن راه و پوشش مناسب حریف، از این منطقه بعنوان نقطه آغازین برای چرخش توپ و تعویض منطقه بازی به سمت دیگر زمین با پاسهای کوتاه و حرکات تکنیکی بازیکنان استفاده میکنند. علیرغم اینکه در کناره ها پرتعداد ظاهر میشوند اما برای خلق موقعیت گاها بازیکنی بعنوان انتقال دهنده توپ (در خارج از ان منطقه) به مهاجمین حضور ندارد و این یکی از نقاط ضعف طراحی حمله در تیم پرتعال میباشد.

آخرین پست اینستاگرامی سردار آزمون پیش از بازی ایران و پرتغال: میریم بسوی بازی با پرتغال که ببریم

نکته خوب در بازی امشب آن است که بازیکنان تیم پرتغال بصورت کاملا فشرده، پرسینگ را انجام نمیدهند و این زمان مناسبی برای انتقال توپ و ایجاد خطر روی دروازه پرتغال خواهد بود. البته در صورت پرسینگ شدید و فشرده پرتغال، اگر توپ از آن منطقه خارج شود باز هم همان نتیجه را خواهد داشت، به این ترتیب که زمانیکه توپ به کناره ها میرود، بازیکنان میانی با توجه به نوع یارگیری و پرس تیم پرتغال بسمت کناره ها حرکت میکنند و و بازیکنان پرتغال را به منطقه کناری برای پرسینگ میکشانند و با ایجاد فضا در  سمت مقابل توپ را به آن فضا میفرستند و خلق موقعیت میکنند.

آیا ساعت ۱۵ دقیقه بامداد ۵ تیر ماه ۹۷، شب شورانگیزی برای ایرانیان خلق خواهد شد؟ شمارش معکوس آغاز شده است. به امید پیروزی یوزهای ایرانی در برابر پرتغال. 

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود