۱۰ پنالتی از دست رفته معروف تاریخ جام جهانی که برای همیشه ماندگار شدند [قسمت اول]

۱۰ پنالتی از دست رفته معروف تاریخ جام جهانی که برای همیشه ماندگار شدند [قسمت اول]

تا همبن جا در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه رکورد  پنالتی های گرفته شده در تاریخ این تورنمنت معتبر جهانی شکسته و بیش از هر زمان دیگری در این مسابقات پنالتی گرفته شده است. بخش زیادی از این موضوع به سیستم کمک داور ویدیویی باز می گردد که برای اولین بار در چنین مسابقاتی به کار گرفته شده و امکان بازبینی صحنه های پرتنش در محوطه جریمه، شرایط را برای اعلام پنالتی های بیشتر مهیا کرده است. با سپری شدن مرحله گروهی و شروع مرحله حذفی، کشیده شدن بازی ها به مرحله زدن پنالتی امری اجتناب ناپذیر بوده و تا حالا نیز نتیجه مسابقه با پنالتی های پس از وقت های اضافه مشخص شده است.

پنالتی از دست رفته

اما پنالتی زدن در جام جهانی باید یکی از استرس زا ترین و سخت ترین شرایطی باشد که یک بازیکن فوتبال می تواند با آن مواجه شود. چشم کسانی که در استادیم حضور دارند و میلیون ها نفری که در حال تماشای مسابقه هستند، همه به شماست که توپ را روی نقطه پنالتی بکارید، چند گام به عقب بردارید و پس از نقشه ای دقیق که در ذهن خود برای عبور دادن توپ از دروازه بان می کشید، توپ را به تور دروازه بچسبانید. شاید اگر آلمانی باشید نگرانی و اضطراب چندانی حس نکنید زیرا آلمانی ها در زمینه گل کردن پنالتی های خود بسیار موفق عمل کرده و در نزدیک به ۱۰۰ درصد موارد زدن پنالتی موفق عمل کرده اند. اما برای هر کس دیگری این تجربه می تواند بسیار رنج آور و اعصاب خرد کن باشد.

پنالتی از دست رفته

اگر توپ را به گل تبدیل کنید به قهرمان تیم و حتی کشورتان تبدیل خواهید شد و اگر پنالتی را از دست بدهید هیچ گاه نه خودتان و نه طرفداران تیمتان این واقعه تلخ را فراموش نخواهید کرد. چه در ضربات پنالتی انتهای بازی باشد و چه یک پنالتی معمولی در میانه بازی، زدن پنالتی در جام جهانی بدین معناست که امید تمامی یک ملت به ساق پاهای شماست و این همه فشار را هنگامی که پشت توپ می ایستید با تمام وجود حس خواهید کرد. هیچ انسانی نمی تواند براحتی با این همه فشار کنار بیاید و کاملاً طبیعی است که بازیکنان زیر این همه فشار ترک برداشته و پنالتی خود را از دست بدهند که هیچ گاه از خاطره ها پاک نخواهد شد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ پنالتی از دست رفته معروف تاریخ جام جهانی آشنا کنیم که در خاطره ها باقی مانده اند.

۱۰- دیانا راث (۱۹۹۴)

شاید آمریکایی ها چیز زیادی از بازی فوتبال ندانند اما در زمینه مدیریت و براه انداختن جشن و پایکوبی بسیار استادند. مراسم افتتاحیه جام جهانی ۱۹۹۴ که در ایالات متحده برگزار می شد یک نمایش فوق العاده از اوج هنر سازمان دهندگان مراسم بود. در مراسم افتتاحیه شاهد اجراهای فوق العاده از جانب خوانندگان، صدها رقصنده و هزاران پرچم بودیم که برای همیشه در خاطره ها باقی می مانند. اما دیانا راث نیز در این مراسم حضور داشت و یک اجرای بسیار فوق العاده داشت. با این وجود مهارت نه چندان بالای فوتبالی او باعث شد که حضورش در این مراسم ماندگارتر از قبل شود.

در بخشی از این برنامه افتتاحیه، قرار بود راث از میان جمعیت رقصنده ها عبور کرده و یک ضربه پنالتی را وارد دروازه کند که در نتیجه آن دروازه به دو نیم تقسیم می شد که ظاهراً در نتیجه قدرت ضربه این خواننده بود. راث با حرکاتی شبیه بالوتلی، دروازه بان را فریب داد اما توپ او در کمال ناباوری با فاصله از کنار دروازه بیرون رفت. دروازه بان سعی کرد با حرکاتی خاص از خنده دار بودن این افتضاح بکاهد اما این اتفاق برای بسیاری از ترتیب دهندگان مراسم بسیار ناخوشایند بود و به ماندگارترین صحنه افتتاحیه این مسابقات تبدیل شد.

۹- لیونل مسی (۲۰۱۸)

این پنالتی از دست رفته البته آنطور که انتظار می رفت برای مسی پرهزینه نبود اما به دلیل عواقبی که در پایان بازی و تاثیری که بر کلیت مسابقات داشت برای همیشه در تاریخ فوتبال به یاد آورده خواهد شد. جام جهانی ۲۰۱۸ تقریباً آخرین فرصت برای دو تن از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال، لیونل مسی و کریستیانو رونالدو، بود که بزرگ ترین افتخار فوتبالی را از آنِ خود کنند که البته هر دو در این مهم موفق نشدند. چند روز قبل از این که آرژانتین با ایسلند روبرو شود، رونالدو با یک عملکرد فوق العاده در برابر اسپانیا، منتقدانش را به سکوت وادار کرد و با گل کردن یک پنالتی، یک ضربه آزاد و یک گل زیبای دیگر، هت تریک فراموش نشدنی دیگری را در کارنامه خود به ثبت برساند. او دیگر سهم خود را انجام داده و اکنون همه چشم ها به لیونل مسی خیره شده بود.

بازیکن بی مثال بارسلونا اما علیرغم تلاش های فراوانش در این بازی، نتوانست تاثیر زیادی بر روی بازی تیمش در مقابل بازیکنان سختکوش و پرشمار در فاز دفاعی ایسلند داشته باشد. اما وقتی که داور یک پنالتی به نفع او و هم تیمی هایش اعلام کرد، به نظر می رسید که بهترین فرصت ممکن برای این ستاره ۳۰ ساله به منظور پیش بردن رویای قهرمانی خود در جام جهانی پیش آمده است. اما اوضاع آنطور که گمان می رفت پیش نرفته و لیونل مسی پنالتی خود را بیش از حد به وسط دروازه نشانه رفت و دروازه بان ایسلند نیز برای گرفتن توپ کار چندان سختی نداشت. ایسلند به چیزی که خواسته اش بود رسید و آرژانتین در موقعیت بدی در این گروه قرار گرفت که شاید بیشترین تاثیر را در حذف شدن نهایی این تیم داشت.

۸- زیکو (۱۹۸۶)

اگر اوضاع کمی متفاوت پیش می رفت شاید برزیل قهرمانی مسابقات جام جهانی ۱۹۸۶ را نیز بدست می آورد. آن ها در دور گروهی بازی های فوق العاده ای انجام داده و بدون حتی یک گل خورده خود را به مرحله یک چهارم نهایی مقابل فرانسه رساندند. در اواخر نیمه دوم این بازی سرنوشت ساز بود که مغز متفکر میانه میدان برزیل، زیکو به یکباره باعث شد که داور یک پنالتی به سود تیم برزیل اعلام کرده و خود او پشت توپ ایستاد. به عنوان یکی از گل زن ترین بازیکنان تاریخ برزیل، همه انتظار داشتند که زیکو توپ را در درون دروازه قرار داده و تیمش را جلو بیندازد.

اما ضربه نه چندان خوب او به سمت راست دروازه توسط دروازه بان فرانسه به بیرون فرستاده شد.هم تیمی هایش سعی کردند توپ برگشتی را به گل تبدیل کنند اما مدافعان فرانسوی مانع از انجام این کار شدند. زیکو در ضربات پنالتی توانست جبران کند اما هم تیمی هایش توپ هایشان را گل نکرده و در نهایت تیم برزیل در ضربات پنالتی حذف شد. پنالتی از دست رفته زیکو نقش مهمی در حذف شدن تیم قدرتمند برزیل در این مسابقات داشت.

۷- خواکین (۲۰۰۲)

رویارویی اسپانیا با کره جنوبی در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات جام جهانی ۲۰۰۲ برای همیشه به دلایل متعددی در اذهان طرفداران این تیم باقی خواهد ماند. اسپانیا می توانست خیلی راحت برنده این بازی باشد زیرا ۲ گل این تیم به سبک بجث برانگیزی مردود اعلام شدند. در نهایت بازی با نتیجه مساوی به پایان رسیده و بازی به ضربات پنالتی کشیده شد. هر دو تیم بازی را خوب شروع کردند و هر ۳ پنالتی اول دو تیم به گل تبدیل شد. کره جنوبی پنالتی چهارم خود را نیز به گل تبدیل کرد و برای زدن پنالتی چهارم اسپانیا خواکین پشت توپ ایستاد. خواکین آن زمان کمی مصدومیت داشت اما می خواست همراه تیمش باشد و پس از شروع خوب تیمش در مرحله گروهی، خود و هم تیمی هایش را در مرحله نیمه نهایی ببیند.

اما ضربه پنالتی خواکین از قدرت و دقت کافی برای مغلوب کردن لی وون جائه، دروازه بان کره جنوبی برخوردار نبود و او با دورخیزی بسیار کم، ضربه ای آرام به توپ زد که دفع آن برای جائه کار بسیار سختی نبود. با گل شدن پنالتی پنجم تیم کره جنوبی دیگر کار برای اسپانیا تمام شده بود. اگر چه پنالتی از دست رفته خواکین حکم حذف شدن آن ها از جام را صادر کرد اما تصمیمات بحث برانگیز داوری در حین مسابقه و وقت اضافه نقش اصلی را در حذف این تیم بازی کرد.

۶- جیمی کرگر (۲۰۰۶)

آیا اگر شما بودید و برای ماندن در جام جهانی به گل کردن یک پنالتی نیاز داشتید، این ضربه را به کسی می دادید که ۲ برابر گل های تمام دوران بازیش به حریفان به خودشان گل زده باشد؟ خب این همان کاری بود که انگلیسی ها در یک چهارم نهایی جام جهانی ۲۰۰۶ انجام دادند. در بدترین و بدشانسانه ترین پنالتی تاریخ فوتبال ملی انگلیس، جیمی کرگر که نفر چهارم تیم برای زدن ضربان پنالتی بود می خواست به ماندن تیمش در مسابقات کمک کند. آن ها در یک مسابقه سخت برابر پرتغال به تساوی بدون گل دست یافته بودند، بازی جنجالی که با اخراج وین رونی همراه بوده و اولین پنالتی تیم توسط فرانک لمپارد نیز توسط دروازه بان مهار شده بود.

اوون هارگریوز موفق شد پنالتی اش را گل کند اما استیون جرارد نیز پنالتی خود را از دست داد تا نوبت به جیمی کرگر برسد. از آن لحظاتی بود که قلب طرفداران انگلیس از استرس و اضطراب در گلویشان قرار گرفته بود و لحظاتی بعد این قلب شکسته شد. مدافع تیم لیورپول توپ را به سمت دروازه فرستاد و توپ بعد از برخورد به دستان ریکاردو، دروازه بان پرتغال،به تیرک افقی برخورد کرده و به سمت کرگر بازگشت و در ادامه انگلیس از جام حذف شد.

ادامه دارد…

۱۰ پنالتی از دست رفته معروف تاریخ جام جهانی که برای همیشه ماندگار شدند [قسمت دوم]

۱۰ زنگ تفریح: بدترین و ضعیف ترین تیم های تاریخ جام جهانی را بشناسید

۵ مورد از بدترین اشتباهات داوری که سرنوشت بازی های جام جهانی را تغییر داد

ماجرای جنجالی زنان گزارشگر و مفسر جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه چیست؟

۱۰ بازیکن برتر خط میانی حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را بشناسید [قسمت اول]

منبع: whatculture
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • ds تیر ۲۱, ۱۳۹۷

    پس پنالتی رونالدو به ایران چی میشه. من خودم بیشتر از اون گل که به پرتغال زدیم، از این پنالتی که بیرانوند گرفت حال کردم.