راهکارهایی برای ترک عادات بد و جایگزینی آن ها با عادات خوب

راهکارهایی برای ترک عادات بد و جایگزینی آن ها با عادات خوب

روانشناسان می گویند هر عادت بدی را می توان ترک کرد. این گفته گرچه بسیار دلگرم کننده و شوق برانگیز به نظر می رسد اما شاید این سؤال را برایتان به وجود آورد که این تغییر را از کجا باید شروع کرد. یا مهم تر از آن اینکه، وقتی که داریم عادت سالم تری را به خودمان یاد می دهیم چطور می شود آن را نیمه کاره رها نکرد.

در ادامه در ۶ مرحله به شما یاد خواهیم داد که چطور هر عادت بدی را ترک کنید.

مرحله ۱: با خودتان روراست باشید

ترک عادت های بد

روانشناسان می گویند هر چه با خودتان در مورد عادت بدتان روراست تر باشید، احتمال ترک کردن آن بیشتر می شود. نزدیکان تان که سلامت شما واقعاً برایشان اهمیت دارد می توانند مثل یک آینه عمل کنند و از طریق آن ها می توانید متوجه شوید که مشکلی دارید یا نه. اگر کسی دائم به شما می گوید همیشه قوز می کنید، شاید این یک نشانه باشد که شما عادت بدی دارید.

اگر خودتان فهمیده باشید که عادت تان بد است که بُرد کرده اید. چون مرحله ی اول کار را طی کرده اید. در واقع آن «دیوار» روانی برداشته شده و شما می توانید سراغ مرحله ی دوم بروید.

مرحله ۲: اطلاعات جمع کنید و آن ها را بنویسید

بعضی روانشناسان توصیه می کنند خودتان عادت تان را تجزیه و تحلیل کنید. یک روش خوب برای انجام این کار آن است که شروع کنید به نوشتن خاطرات تان. مثلاً ممکن است عادت داشته باشید قلنج انگشتان دست تان را بشکنید یا ناخن هایتان را بجوید. برای شروع بنویسید که چه وقت هایی دست به این عادت می زنید. این کار باعث می شود متوجه شوید این عادت چه احساسی در شما ایجاد می کند، از چه زمانی آن را شروع کردید و چه مزایا و معایبی دارد. به این ترتیب می توانید آگاهی بیشتری نسبت به عادت بد خود پیدا کنید.

حداقل یک هفته ای اطلاعات جمع کنید. به تدریج می توانید متوجه شوید که اضطراب باعث می شود دست به این عادت بزنید یا بی حوصلگی.

مرحله ۳: از آن عادت بد به نفع خودتان استفاده کنید

مثلاً ممکن است متوجه شده باشید این عادت بد را دارید که همیشه تأخیر دارید. از تجزیه و تحلیل هایتان هم فهمیده اید که از آن توجهی خوشتان می آید که وقتی آخرین نفر به مجلسی می رسید نصیب تان می شود یا اینکه احتمالاً از هیجان لذت می برید.

خلاصه اش آنکه، این عادت بد می تواند کمی آدرنالین خون تان را بالا ببرد و زندگی شما را پرماجراتر کند.

حالا باید سعی کنید این حس رضایت را از یک چیز سالم بگیرید. آن چیز می تواند مثلاً ورزش کردن باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که چیز خوبی پیدا کنید که به جای عادت بد و قدیمی تان، همان احساس را به زندگی شما آورد. یک عوض بدل ساده است!

مرحله ۴: واقع بین باشید و عجله نکنید

به احتمال زیاد سال ها است که با عادت بدتان زندگی می کنید. بهتر است خیلی از خودتان توقع نداشته باشید، مثلاً اینکه یک هفته ای بتوانید به کلی تغییر کنید. خودتان را تحت فشار نگذارید و به جایش، از فرآیند کار لذت ببرید. منطقی هدفگذاری کنید.

مثلاً اگر همیشه تأخیر دارید و بیشتر اوقات نیم ساعت دیر می رسید، اول هدف تان این باشد که زمان تأخیرتان را به ۱۰ دقیقه برسانید. بعد از آن به تدریج هر هفته این زمان را کمتر و کمتر کنید.

مرحله ۵: از برنامه های موبایلی کمک بگیرید

اپلیکیشن های مفیدی هستند که می توانند به شما کمک کنند نتیجه ی تلاش هایتان را ثبت کنید. این اپلیکیشن مثلاً می تواند یک برنامه ی کنترل وزن یا خواب باشد. چنین برنامه هایی به شما کمک می کنند بتوانید موفقیت تان را ارزیابی کنید و به این ترتیب بتوانید از دیدن ارقام واقعی لذت ببرید که تقریباً ثابت می کنند دارید خوب پیش می روید.

این احتمال هم وجود دارد که سیستم پاداش دهی ای که برای خود در نظر گرفته اید مؤثر نباشد یا اینکه ترک یک عادت بیشتر برایتان اذیت کننده باشد و لذت چندانی از در پیش گرفتن یک عادت سالم تر نبرید. اشکالی ندارد. فقط آن را در خاطرات تان ثبت کنید. احتمالاً باید در سیستم پاداش دهی تان تجدیدنظر کنید و کاری کنید که لذت بیشتری نصیب تان شوید. وقتی دیگر احساس نکنید که ترک عادت بدتان برایتان اذیت کننده است، آمادگی رفتن به مرحله ی بعدی را پیدا می کنید.

مرحله ۶: یک حامی برای خودتان دست و پا کنید

برای پیدا کردن یک حامی، سراغ اعضای خانواده، دوستان یا حتی گروه های مخصوص بروید. مثلاً وزن کم کردن با همراهی یک دوست همیشه کار راحت تری است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که باهم توافق کنید حامی و پیگیر کار همدیگر باشید. مثلاً اگر همیشه دیر سرکار می رسید، از مادر یا همکارتان بخواهید صبح ها شما را بیدار کند.

علاوه بر این، اگر باشگاه می روید می توانید یک مربی شخصی برای خودتان بگیرید یا حتی یک دوست جدید در آنجا پیدا کنید. آن ها می توانند شما را ترغیب کنند که همیشه در کلاس هایتان شرکت کنید و انگیزه ی بیشتری به شما دهند.

بیشتر بخوانید:

عادت های آزاردهنده ای که توضیحی منطقی برای آن ها وجود دارد

نگاهی به عادت‌های عجیب و غریب نوابغ تاریخ؛ از هیچکاک ترسو تا پیکاسوی هفت تیرکش

۱۰ عادت ساده ای که نکات زیادی را درباره شخصیت ما آشکار می‎کنند

نگاهی به عادت ها و سرگرمی های عجیب و غریب رهبران سیاسی و دینی دنیا

۱۰ نشانه که می گویند عادت های بدتان اختلال روحی هستند

۳ عادت روزانه نابغه‌ها که شما را هم می‌تواند به شخص باهوش‌تری تبدیل کند

۷ عادت ناخوشایند و آزاردهنده ای که دلایل علمی مهمی دارند

دیدن این ویدئو را به شما توصیه می کنیم:

منبع: brightside
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود