یک نظر

آزمون IMAT برای تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا الزامی است. برای موفقیت در آزمون IMAT می بایست سطح دانش خوبی همچون داوطلبان شرکت در گروه آزمایشی تجربه آزمون سراسری کشور داشته باشید. تحصیل در ایتالیا همواره یکی از علاقمندی های دانشجویان ایرانی متقاضی در تحصیل قاره سبز بوده و سالانه هزاران ایرانی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های علوم انسانی، هنر، زبان های خارجی، پزشکی و فنی و مهندسی، از دانشگاه های ایتالیا پذیرش تحصیلی می گیرند.

تحصیل با بورس در دانشگاه های ایتالیا زیاد نیست اما هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا به نسبت سوئد و نروژ و انگلیس پایین تر است. اکثر دانشگاه های مهندسی و پزشکی ایتالیا توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت کشورمان تایید شده است. اگر متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا هستید، باید در آزمون بین المللی ورود به این دوره ها شرکت کرده و حد نصاب لازم را کسب کنید.

در واقع برای تحصیل پزشکی در ایتالیا همچون تحصیل پزشکی در آلمان و فرانسه، شما می بایست در دوره های خاصی شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنید. اینکه شما در ایران دانشجوی پزشکی باشید و قصد دریافت ادمیشن برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا را داشته باشید قابل قبول نخواهد بود. برای حضور در رشته های پزشکی ایتالیا، بهتر است زبان ایتالیایی را در حد متوسط بدانید تا در فعالیت های بالینی و بیمارستانی با مشکلی روبرو نشوید.

درباره آزمون IMAT

آزمون International Medical Admissions Test که به اختصار IMAT نامیده میشود، برای کلیه دانشجویان بین المللی که خواهان حضور در دوره های پزشکی دانشگاه های ایتالیا هستند اجباری است و متقاضی می بایست نمره لازم را در این آزمون اخذ کند. این آزمون توسط شماری از دانشگاه های ایتالیا برگزار شده و همه ۲۵ دانشگاه پزشکی ایتالیا که توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان تایید صلاحیت شده اند، این آزمون را قبول دارند.

برای تحصیل در گرایش های: پزشکی، دندانپزشکی، جراحی و گرایش های مربوطه، قبولی در آزمون اجباری است. این آزمون ۱۰۰ سوال دارد که دانشجو می بایست حداکثر ظرف ۱۰۰ دقیقه به سوالات پاسخ داده و نمره منفی دارد. این آزمون توسط وزارت آموزش ایتالیا (Italian Ministry of Higher Education and Research (MIUR و با همکاری مراکز آموزشی و خدمات پذیرش کمبریج ایجاد شد. این آزمون به زبان انگلیسی و با هدف پذیرش در دانشگاه های ایتالیا در ماه آوریل برگزار می شود و پذیرش افراد در ماه اکتبر صورت می گیرد.

ساختار سوالات و تعداد آن ها در آزمون IMAT جهت ورود به دانشگاه های پزشکی ایتالیا

 جزییات و شرایط، منابع آزمون ورودی آی مت IMAT پزشکی ایتالیا

آزمون IMAT  به صورت چند گزینه ای می باشد و به دو بخش ذکر شده در زیر تقسیم می گردد که تا حدودی آن را شبیه GRE و GMAT میکند که برای ورود به دانشگاه های فنی و مهندسی و علوم انسانی و پزشکی ایالات متحده آمریکا الزامی است:‌

  • مهارت تفکر ( تفکر انتقادی و توانایی حل مسائل )
  •  سنجش میزان دانش مرتبط با علوم زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات که هر کدام به صورت جداگانه ۳۰ سوال را در بر می گیرند.

مدت زمان این آزمون IMAT نود دقیقه می باشد و همه ی سوالات به صورت پنج گزینه ای است. برای هر پاسخ صحیح ۱،۵امتیاز، سوالات بدون پاسخ ۰ امتیاز و هر پاسخ غلط ۰،۴ نمره منفی در نظر گرفته شده است. افرادی که حداقل ۲۰ امتیاز کسب کرده باشند در لیست آخرین رتبه های اخذ شده قرار می گیرند، چرا که حداکثر امتیاز گزارش شده در هر بخش ۹۰ می باشد. آزمون IMAT در زمره یکی از سه آزمون (BMAT,IMAT,OET ) بوده و برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمون IMAT ایتالیا

جزییات کامل آزمون IMAT برای ورود به دوره های پزشکی دانشگاه های ایتالیا را در این سایت جستجو کنید: https://www.medschool.it

The admission test consists of sixty (60) multiple choice questions with five options (of which only one is correct) on the following topics: general knowledge and logical reasoning; biology; chemistry; physics and mathematics

The test is divided in four sections. Section 1 (22 multiple choice question) covers general knowledge (2 questions) and logical reasoning (20 questions about critical thinking and problem solving). Sections 2, 3 and 4 cover science-based sections: biology (18 multiple choice questions), chemistry (۱۲ multiple choice questions), physics and mathematics (۸ multiple choice questions)

جزییات بیشتر درباره تست های سال های قبل را در این لینک: here مشاهده کنید. توجه داشته باشید که آزمون IMAT همانند آزمون BMAT موضوعاتی یکسان به جز چند مورد را بر می گیرد. لذا آمادگی افراد برای آزمون IMAT همانند آمادگی جهت شرکت در آزمون BMAT است. لذا کشور ایتالیا برای آمادگی افراد جهت پذیرش در دانشگاه ها کتاب هایی مانند ( تفکر انتقادی و حل مسائل، زیست شناسی ، شیمی ، ریاضیات و کتاب نظریات) را منتشر کرده است.

ترجمه شماری از سوالات بخش شیمی آزمون ا مت IMAT پذیرش پزشکی دانشگاههای ایتالیا.

فهرست دانشگاه های پزشکی ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت

لذا کسانی که میخواهند سطح مهارت زبان انگلیسی خود را مورد ارزیابی قرار دهند و اطلاعات بیشتری در مورد آزمون IMAT کسب کنند با مدارس ایتالیایی که در آنان آزمون برگزار می شود مانند: کمبریج مرکز تمامی آزمون های SELT و ESOL و ساختمان انگلیسی دانشگاه کمبریج و شورای بریتانیا آزمون IELTS تماس حاصل فرمایند. شرایط تحصیل به زبان انگلیسی و بدون مدرک زبان در ایتالیا وجود دارد ولی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور معمولاً دانشگاه ها مدرک زبان را الزامی می دانند.

جهت آمادگی برای آزمون آی مت ۲۰۱۹ پزشکی و جراحی، نیاز به مطالعه منابع و جزوه ها و تست و تمرین براساس برنامه آمادگی آزمون پزشکی و منابع به روز رسانی شده جهت آزمون براساس سیستم پذیرش و ارزشیابی ایتالیا هستید و در ایران کلاس  های آمادگی آزمون برگزار می شود. لازم به توضیح است که با توجه به تغییرات سالانه آزمون ها، تنها منابع به روز رسانی شده مختص سال تحصیلی مورد پذیرش می توانند باعث افزایش آمادگی و آشنایی با سوالات آزمون و نتیجه مثبت شوند و این نکته تاثیر مهمی بر نتیجه اخذ شده و پذیرش در آزمون خواهد داشت.

اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه های پزشکی این کشور هستید، خود را برای این آزمون که سوالات آن در حد سوالات کنکور سراسری گروه علوم تجربی هست آماده کنید. آمادگی آزمون IMAT را با ارتباط با دانشجویان ایرانی پذیرفته شده و نمونه سوالات آزمون IMAT  ارتقا دهید. توجه کنید که آزمون IMAT  هیچ استثنا و جایگزینی ندارد و کسب نمره جی آر ایی نمیتواند جایگزین آزمون IMAT شود.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • مهدی داودی اردیبهشت 7, 1398

    سلام لطفا در تحصیل در رشته های مهندسی در دانشگاههای ایتالیا نیز مطلب بگذارید. ممنون