راهنمای تحصیل ارزان و به زبان انگلیسی در دانشگاه های معروف پرتغال

هزینه های زندگی و تحصیل از Coimbra تا Porto

راهنمای تحصیل ارزان و به زبان انگلیسی در دانشگاه های معروف پرتغال

تحصیل در پرتغال برای کسانی که خواستار تحصیل ارزان و به زبان انگلیسی در جنوب اروپا هستند گزینه خوبی برای تحصیل در خارج از کشور است. با تحصیل در پرتغال میتوانید در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران تحصیل کرده و با دریافت گواهی اشتغال به تحصیل و ممهور کردن آن به مهر سفارت ایران در لیسبون، برای دریافت ارز دانشجویی به قیمت دولتی اقدام کنید که به ازای هر ترم، شش هزار دلار آمریکا است. تحصیل در پرتغال فرصتی برای تحصیل در دانشگاه های مختلف قاره سبز است. چرا که بسیاری از دانشگاه های پرتغال، امکان تحصیل در قالب دانشجوی تبادلی را به دانشجویان خود جهت گذراندن یک ترم در خارج از قاره سبز می دهند.

موضوع دیگری که درباره تحصیل در پرتغال باید بدانید آن است که بسیاری از رشته های کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه های پرتغال، به زبان انگلیسی بوده و با آیلتس ۶ و بدون داشتن مدرک GRE میتوان از انجا ادمیشن گرفت. همچنین با گذراندن مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دانشگاه های معتبر پرتغال مثل کویمبرا و لیسبون، میتوانید فرصت ادامه تحصیل در دانشگاه های اروپا و آمریکای شمالی و حتی اقیانوسیه را داشته باشید. دانشگاه های پرتغال معمولا به دانشجویان ارشد یا دکترا بورس نمیدهند. اما فرصت های دریافت فاند و کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه ها به صورت رقابتی در دسترس خواهد بود.

تحصیل در پرتغال
پرتغال یکی از ارزان ترین کشورهای اروپا برای تحصیل و زندگی دانشجویی است

لیسبون و پورتو از کلان شهرهای پرتغال به حساب می آیند. کشور پرتغال در واقع امتداد فلات مرتفع پرتغالست.  از لحاظ آب و هوایی کشور پرتغال، آب و هوایی معتدل دارد؛ قسمت شمالی این کشور نسبت به نواحی جنوبی مرطوب تر است. زبان رسمی مردم درپرتغال، زبان پرتغالی است. واحد پول درپرتغال یورو است. از شهرهای مهم پرتغال میتوان به چند شهر: اوپورتو، فونشال، آمادورا، باربرو، ستوبال،  ویلا نووا دو گایا، کویمبرا و براگا اشاره کرد. علی رغم پیشرفت های زیادی که در زمینه ی اقتصادی در این کشور صورت گرفته است، پرتغال هنوز هم از کشورهای فقیر اروپا به حساب می آید و این یعنی امکان تحصیل ارزان و زندگی مقرون به صرفه برای دانشجویان بین المللی.

شما میتوانید با حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو یک اتاق دانشجویی در یکی از شهرهای پرتغال اجاره کنید و کمتر از این مقدار نیز خرج خورد و خوراک شما خواهد شد. به طور کل، هزینه زندگی و تحصیل در پرتغال به زبان انگلیسی در دانشگاه های معتبر این کشور که همگی مورد تایید وزارت علوم کشورمان است، از بسیاری از کشورهای جهان ارزان تر است و این فرصت خوبی برای ادامه تحصیل متقاضیان در خارج از کشور خواهد بود.

هزینه تحصیل کارشناسی در دانشگاه های پرتغال بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو به صورت سالانه بوده که این رقم برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، سالانه ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو متغیر است.

ویزای مورد نیاز برای ادامه تحصیل در کشور پرتغال

جهت تحصیل در پرتغال، می توانید برای اخذ یکی از دو ویزای زیر اقدام نمایید:

  •  ویزای کوتاه مدت شنگن (نوع C)، مخصوص دانشجویانی که قصد تحصیل به مدت کوتاه (حدود ۶ ماه) را دارند.
  •  ویزای بلند مدت شنگن (نوع D)، مخصوص دانشجویانی که قصد اقامت و تحصیل در دانشگاه را دارند. معمولا این ویزا ۴ ماهه هست که پس از ورود به پرتغال به ۳ سال قابل تمدید خواهد بود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی پرتغال

• فرم درخواست تکمیل شده.
• کپی رنگی از صفحه اول پاسپورت.
• پاسپورت معتبر که تا سه ماه پس از بازگشت به خانه دارای اعتبار بوده و حداقل یک صفحه خالی از آن باقی مانده باشد.
• گواهی پرداخت هزینه ارائه درخواست به مبلغ ۱۰۰ یورو.
• پذیرش نامه معتبر از دانشگاه مورد نظر.
• گواهی تأمین هزینه های مالی در طول اقامت در پرتغال.
• گواهی بیمه نامه سلامت.
• گواهی عدم سوءپیشینه قضایی.
همچنین تمام دانشجویان ظرف چهار ماه اول اقامت در کشور پرتغال باید برای اخذ کارت اقامت اقدام نمایند که مدارک لازم جهت این کار عبارتند از:
• فرم درخواست.
• پاسپورت معتبر به همراه کپی آن.
• دو قطعه عکس رنگی جدید.
• گواهی درآمد و استقلال مالی.
• گواهی سکونت.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی پرتغال

دانشگاه قدیمی و معتبر پورتو پرتغال: https://sigarra.up.pt

به طور کلی هزینه تحصیل در پرتغال در دانشگاه های دولتی پایین تر از دانشگاه های آزاد است، اما باید توجه داشته باشید که معمولا شهریه دانشگاه های دولتی سالیانه پرداخت می شوند، در حالی که اغلب دانشگاه های آزاد بخشی از شهریه را به صورت ماهیانه دریافت می نمایند. همچنین به طور معمول برای تحصیل در پرتغال شهریه دانشجویان غیر اروپایی بیشتر از دانشجویان اروپایی است و علاوه بر این، نرخ شهریه توسط خود دانشگاه تعیین می شود که در برخی مواقع از حد انتظار فراتر می رود.

متوسط هزینه تحصیل در پرتغال و شهریه دانشگاه ها به شرح زیر است:
• شهریه تحصیل در پرتغال در سطوح لیسانس و فوق لیسانس: بین مبلغ ۹۵۰ الی ۱٫۲۵۰ یورو در هر سال.
• شهریه تحصیل در پرتغال در سطح دکترا: بین مبلغ ۲٫۵۰۰ الی ۳٫۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی.
• شهر کیمبرا (Coimbra) ارزانترین شهری است که هزینه های تحصیل در آن حدود ۷۰۰ یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های آزاد 

معمولا هزینه های تحصیل در این نوع دانشگاه ها بسته به نوع مدرک، بین مبلغ ۳٫۳۲۳ یورو تا ۳٫۸۷۲ یورو متغیر است. به علاوه، هر دانشجو باید هنگام ثبت نام مبلغ ۲۵ الی ۳۵ یورو نیز پرداخت نماید.

ارزانترین دانشگاه های پرتغال

دانشگاه کاتولیک پورتو (Catholic University of Portugal – Porto) با شهریه متوسط سالیانه ۷۰۰ یورو و دانشگاه پلی تکنیک براگانسا(Polytechnic Institute of Bragança) با شهریه متوسط سالیانه ۱٫۰۵۰ یورو، جزو ارزانترین دانشگاه ها برای ادامه تحصیل در این کشور محسوب می شوند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های معتبر کشور پرتغال

تحصیل در پرتغال
https://www.uc.pt
  • دانشگاه آویرو (University of Aveiro) متوسط مبلغ سالیانه ۵٫۰۰۰ یورو
  • دانشگاه کیمبرا (University of Coimbra) متوسط مبلغ سالیانه ۱۵۰۰ الی ۱۸۰۰ یورو
  • دانشگاه لیسبون (University of Lisbon) متوسط مبلغ سالیانه ۲۵۰۰ یورو
  • دانشگاه پورتو (University of Porto) متوسط مبلغ سالیانه ۳٫۰۰۰ الی ۴۵۰۰ یورو

اگر خواهان تحصیل در دانشگاه های این کشور هستید، رزومه ای از خود را به صورت مختصر ذکر کنید و کامنت نمایید. برای آشنایی با کشور کریس رونالدو از هشتگ PORTUGAL در اینستاگرام استفاده کنید. دانشجویان ایرانی مقیم این سرزمین زیبا و تاریخی را در لینکدین پیدا کنید و پیش از اپلای، به سایت دانشگاه های لیسبون و پورتو جهت آشنایی با رشته ها و فرصت های بورسیه متنوع مراجعه کنید و اطلاعات به روز پیدا کنید.

سفارت این کشور در تهران برای صدور ویزای دانشجویی سخت گیر است. باید مدارک کافی و لازم را در زمان مورد نیاز در اختیار سفارت در تهران قرار دهید. ویزای PORTUGAL، شنگن و امکان سفر به ۲۶ کشور را برای شما فراهم میکند.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود