با نشانه های خجالتی بودن و راه های غلبه بر آن آشنا شوید

با نشانه های خجالتی بودن و راه های غلبه بر آن آشنا شوید

شما خجالتی هستید یا درونگرا، یا شاید هم یک آدم ساکت؟ برخلاف تصور رایج این افراد با هم متفاوت هستند. خجالتی بودن برقراری ارتباط با دیگران را سخت می کند. بسیاری از افراد این مشکل را دارند اما شدت آن در هر شخصی متفاوت است. خجالتی بودن یک نقص نیست اما اگر آن را مهار نکنید، با مشکلات جدی ای رو به رو خواهید شد که شما را تبدیل به شخصی ناتوان می کند. اما می خواهیم ببینیم افراد خجالتی چه ویژگی هایی دارند و چطور می توان بر خجالتی بودن خود غلبه کرد.

۱- آرزو می کنید کاش می توانستید بیشتر صحبت کنید

آدم های درونگرا یا ساکت لزوما خجالتی نیستند. درونگراها در موقعیت های اجتماعی لزوما دستپاچه و ناآرام نمی شوند، بلکه آن ها تنها گروه های کوچک تر و محیط های آرام تر را ترجیح می دهند. به علاوه کم صحبت بودن به معنای خجالتی بودن نیست و بعضی افراد دقت بیشتری در انتخاب حرف هایشان به خرج می دهند. اما افراد خجالتی می خواهند اجتماعی باشند. آن ها در موقعیت های اجتماعی حضور پیدا می کنند اما نمی دانند چه کار کنند و چطور با دیگران صحبت کنند. خجالتی بودن نقص نیست اما اگر آن را کنترل نکنید، شما را تحت کنترل خود در می آورد.

۲- احساس تنهایی می کنید

افراد خجالتی احساس تنهایی می کنند و تصور می کنند کس دیگری جز آن ها خجالتی نیست. اما طبق تحقیقات، ۴۰ درصد افراد خودشان را خجالتی می دانند. بنابراین در میان اطرافیان تان کسانی هم هستند که همین احساس ناخوشایند را دارند. برای مثال، در یک مهمانی می توانید مهمان هایی که نقاط مشترکی باهم دارند (مثلا از نظر شغلی یا محل تولد) را به یکدیگر معرفی کنید. با این کار تبدیل به یک «تسهیل گر اجتماعی» می شوید که آدم ها را گرد هم می آورد.

۳- همیشه دیرتر از بقیه می آیید

شاید تصور کنید اگر دیرتر از بقیه وارد مهمانی شوید راحت تر می توانید با دیگران گرم بگیرید. اما این کار را برای خجالتی ها سخت تر می کند، چون تا رسیدن آن ها بقیه ی مهمان ها با یکدیگر گرم گرفته و مشغول صحبت شده اند و حالا وارد شدن به گفتگوی آن ها بسیار سخت تر است. پس دیرتر از بقیه به مهمانی نروید چون وقتی تعداد مهمان ها کمتر باشد کار معرفی ساده تر است و به این ترتیب تا رسیدن دیگران می توانید خود را وارد یک گفتگو کنید.

۴- نمی دانید مکالمه را چطور شروع کنید

افراد خجالتی اغلب مکالمه را شروع نمی کنند چون نمی دانند چطور باید این کار را انجام دهند. یک روش ساده، صحبت کردن درباره ی چیزی در محیط اطراف تان است چون هر دوی شما و طرف مقابل تان می توانید درباره ی آن صحبت کنید. مثلا، می توانید درباره ی تزئینات سالن عروسی ای که در آن هستید صحبت کنید. با جملات ساده شروع کنید تا شخص مقابل بتواند به راحتی پاسخ تان را بدهد. این کار مسیر شکل گیری یک گفتگوی عمیق را هموار می کند.

۵- در کنار دوستان تان پرحرف هستید

افراد خجالتی در کنار خانواده و دوستان شان کاملا متفاوت هستند، چون می دانند نزدیکان شان آن ها را قضاوت نمی کنند، بنابراین کمتر نگران آن هستند که در کنار آن ها حرف نامناسبی بزنند. برای آنکه در کنار غریبه ها هم همان قدر احساس راحتی کنید، آگاهانه کاری انجام دهید که کمی باعث خجالت شود، مثلا روی میز کافه شکر بریزید و بعد به واکنش دیگران دقت کنید. احتمالا برای لحظه ای یک نگاه می اندازند و بعد به کار خود ادامه دهند. این شرایط را به خاطر بسپارید تا در موقعیت های بعدی به شما کمک کند. وقتی از نگرانی درباره ی افکار دیگران دست بکشید، بخش منطقی مغز به بخش احساسی آن غلبه می کند و به جای ترس از قضاوت دیگران، در می یابید که دنیا به پایان نرسیده است.

۶- برداشت اولیه ی دیگران از شما نگران تان می کند

افراد خجالتی تصور می کنند همیشه باید عالی به نظر برسند وگرنه فرصت تأثیرگذاری روی دیگران را از دست می دهند. وقتی خودتان را تحت فشار قرار می دهید تا شروع فوق العاده ای داشته باشید، با این کار نه تنها خود را از شروع کردن مکالمه منصرف می کنید، بلکه دائما به این فکر می کنید که باید پاسخ های هوشمندانه و سرگرم کننده ای داشته باشید. یک مکالمه ی خوب و کوتاه نیازی به شوخ طبعی ندارد و تنها کافی است که صحبت هایتان خوشایند باشد.

۷- بیش از اندازه سعی می کنید حرف احمقانه ای نزنید

خجالتی بودن همیشه به معنای آن نیست که حرفی برای گفتن ندارید بلکه فقط آن را مطرح نمی کنید. اگر چیزی بی اهمیت یا احمقانه به نظر برسد، افراد خجالتی از حرف زدن درباره ی آ« خودداری می کنند. آن ها خودشان را بیرون از مکالمه ارزیابی می کنند. به طور قطع لازم است که صحبت های ما از یک فیلتر عبور کند اما تصور نکنید هیچ کس مایل به شنیدن حرف های شما نیست. درمورد یک تجربه ی مشابه صحبت کنید یا سوال هایی بپرسید که شخص بیشتر درباره ی آن ها توضیح بدهد. با این کار نشان می دهید که مایل به برقراری ارتباط هستید. این همان هدف اصلی گفتگو است.

۸- برای یک مکالمه از قبل برنامه ریزی می کنید

کسانی که در موقعیت های اجتماعی احساس راحتی نمی کنند، از قبل به موضوع گفتگو فکر کرده و صحبت هایشان را در ذهن خود تمرین می کنند. تمرین کردن برای مکالمه های کوتاه می تواند باعث آرامش شود اما بیش از اندازه به ان فکر نکنید تا در صورتی که گفتگو به شکل دیگری پیشرفت رفت، آشفته نشوید. هر چه بیشتر تمرین کنید، کمتر احساس راحتی خواهید کرد. می توانید از قبل چند سوال مرتبط برای سکوت های طولانی در ذهن داشته باشید اما خودتان را تحت فشار نگذارید تا برای هر سوالی بهترین جواب را داشته باشید.

۹- برای حضور در موقعیت های اجتماعی مردد می شوید

اگر به خودتان اعتماد نداشته باشید که می توانید مکالمه ی موفقیت آمیزی داشته باشید، دچار ترس از حضور در موقعیت های اجتماعی می شوید. برای حاضر نشدن در یک موقعیت اجتماعی به دنبال بهانه نباشید. هر چه بیشتر در مورد رفتن یا نرفتن فکر کنید، بیشتر عصبی می شوید. تا زمان حضور در آن موقعیت اجتماعی، خود را سرگرم برنامه ها و امور زندگی تان کنید تا این افکار را متوقف و اضطراب را از خود دور کنید.

 ۱۰- کمی طول می کشد تا با آدم های جدید احساس راحتی کنید

اگرچه در بدو ورود به مهمانی دستپاچه و ناآرام هستید اما احتمالا زمانی که وارد یک مکالمه شوید احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. افراد خجالتی به فرصت نیاز دارند تا اصطلاحا یخ شان باز شود و خود را تطبیق دهند. برای اینکه به خودتان کمک کنید تا بتوانید احساس راحتی کنید، از قبل برنامه ریزی کنید. زمانی که صرف ترافیک یا پیدا کردن آدرس و مسائلی از این دست می شود را در نظر بگیرید و کمی زودتر از خانه بیرون بیایید تا به موقع به مهمانی برسید و فرصت داشته باشید خود را با محیط تطابق دهید.

۱۱- سکوت های طولانی نگران تان می کند

هر سکوتی بد نیست اما افراد خجالتی از سکوت های میان گفتگو تصور وحشتناک و نادرستی دارند. این سکوت لزوما به این معنا نیست که شخص مقابل خسته شده یا حرف های شما به نظرش احمقانه می آید، بلکه شاید به چیزی که درباره ی آن صحبت می کنید فکر می کند. ممکن است این سکوت فقط چند لحظه طول بکشد اما چون روی آن تمرکز کرده اید، بیشتر به نظرتان می رسد. بنابراین به این سکوت فکر نکنید و ذهن تان را به صحبت شخص مقابل یا حرفی که می خواهید بزنید معطوف کنید.

۱۲- فقط در مورد یک موضوع یکسان می توانید پرحرفی کنید

افراد خجالتی وقتی موضوعی پیدا می کنند که با آن راحت هستند، تمایل پیدا می کنند دائما در مورد آن صحبت کنند. اما صحبت کردن بی وقفه در مورد یک موضوع یکسان به معنای آن نیست که به خجالت خود غلبه کرده اید. شما بدون توجه به شخص مقابل فقط صحبت خودتان را می کنید، نه اینکه با او در گفتگو باشید. هر از گاهی دست از صحبت بکشید و اگر شخص مقابل هم مایل به صحبت درباره ی آن موضوع بود، شما هم ادامه دهید اما اگر موضوع بحث را عوض کرد، پافشاری نکنید.

۱۳- برای آنکه احساس راحتی کنید الکل مصرف می کنید

وقتی حضور در موقعیت های اجتماعی شما را عصبی می کند، ممکن است برای آرام کردن خودن از مشروبات الکلی استفاده کنید. بعضی افراد تصور می کنند با مست کردن، خجالت آن ها کمتر می شود و می توانند اجتماعی تر باشند. اما این تصور کاملا اشتباه است. الکل توان فکر کردن را از شما می گیرد و به این ترتیب بیشتر دچار مشکل می شوید.

۱۴- پیشرفت نمی کنید چون توانایی برقراری ارتباط ندارید

اگر خجالتی بودن شما مانع از دستیابی به هدف هایتان می شود، یعنی این خصوصیت به زندگی شما صدمه می زند. اگر مایل نباشید در جلسات کاری صحبت کنید یا با دیگر افراد حوزه ی کاری تان ارتباط برقرار کنید، پیشرفت کاری برایتان دشوار خواهد شد. ترس از قضاوت دیگران قدرتمندتر از انگیزه ی پیشرفت است. ترس نیروی بسیار قدرتمندی است چون احساس ناخوشایندی ایجاد می کند، اما موفقیت دور از دسترس به نظر می رسد. اعتماد به نفس یک شبه به دست نمی آید بنابراین باید آن را تمرین کنید. خود را در موقعیت هایی قرار دهید که بتوانید برقراری ارتباط و گفتگو با دیگران را تمرین کنید.

منبع: rd
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود