۳۷ میلیون نفر «سود سهام عدالت» گرفتند

وزارت اقتصاد: رشد اقتصاد ایران از عربستان و روسیه بیشتر شد

۳۷ میلیون نفر «سود سهام عدالت» گرفتند

وزارت اقتصاد و امور دارایی در آستانه دومین سال آغاز به کار دولت دوازدهم به ریاست حسن روحانی، فهرست موفقیت های خود را منتشر کرد که در آن، تشویق مقام معظم رهبری، رکورد سازی شاخص کل بورس و کاهش وابستگی دولت به درآمد نفتی و ساماندهی بازار ارز دیده می شود. این گزارش در حالی منتشر شد که دبیرکل بانک مرکزی که ۵ سال سکاندار مهم  ترین نهاد اقتصادی ایران بود تغییر کرد و سیف، جای خود را به دکتر همتی، رییس کل بیمه مرکزی ایران داد.

نوسانات شدید نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی و اعتراض شدید نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نسبت به وضعیت اقتصادی کشور سبب شد تا بالاخره دولت تدبیر و امید، همتی را جایگزین سیف کند. جایگزینی که فعالان اقتصادی، نسبت به تحول آن در نظام اقتصادی کشور خیلی خوش بین نیستند.

با این حال، در آغاز سال دوم دولت حسن روحانی، وزارت اقتصاد و امور دارایی کشور، فهرست ۲۳ دستاورد خود را که از آن به عنوان دستاورد کلیدی دولت تدبیر و امید یاد کرده است، منتشر کرد که در آن، پرداخت سود سهام عدالت به ۳۷ میلیون نفر از هموطنان و پیشی گرفتن رشد اقتصادی ایران از روسیه و عربستان به چشم می خورد. بر اساس آمارهای موجود، طی ۱۱ ماه اخیر، معادل  ۷۲ درصد از منابع دولت  از طریق سازمانهای زیر مجموعه وزارت اقتصاد از جمله، سازمان امور مالیاتی، گمرک جمهوری اسلامی، سود سهام و انتشار اوراق تامین شد.

بر اساس این گزارش، در حوزه خصوصی سازی، در سال ۱۳۹۶ سهم بخش خصوصی واقعی از واگذاری ها،  ۱۰۰ درصد بوده است. همچنین، در راستای حمایت از تولید و کاهش مالیات بر تولید، سهم مالیات بر مصرف از ۴۳ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۵۴ درصد افزایش یافته است. در این گزارش، یکی از دستاوردهای اقتصادی دولت را  رشد اقتصادی ایران در سال گذشته میداند که از کشورهای عربستان و روسیه بالاتر بوده و بر اساس پیش بینی ها، رشد اقتصادی ایران در سالهای آینده از این دو کشور بالاتر خواهد بود.

وزارت اقتصاد
سایت وزارت اقتصاد

دستاوردهای کلیدی مورد ادعای وزارت اقتصاد در دولت دوازدهم

 • کاهش وابستگی به نفت: وابستگی به منابع نفتی از متوسط ۳۵ درصد در سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵، به رقم ۲۹ درصد در سال گذشته کاهش یافته و این رقم در سالجاری به ۲۶ درصد خواهد رسید.
 • تامین مالی دولت: نرخ تامین مالی دولت از رقم ۴۰ درصد (اوراق سخاب)، به ۱۸ درصد رسیده است.
 •  اوراق مالی: ۳۴ هزار میلیارد تومان اوراق مالی شامل اسناد خزانه، برای پرداخت مطالبات طلبکاران منتشر شد.
 • تسویه بدهی دولت: برای رونق کسب و کار، مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت از طریق تهاتر با طلب دولت تسویه شد.
 • پرداخت سود سهام عدالت: برای اولین بار، به حساب ۳۷ میلیون نفر از ایرانیانی که شماره شبای خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده بودند، سود سهام واریز شد.
 • رکورد بورس: برای اولین بار، تامین مالی از بازار سرمایه به رکورد ۱۰۱ هزار میلیارد تومان در سال رسید.

  سامانه سهام عدالت: http://samanese.ir
 • بورس برتر  منطقه: در سال گذشته، بورس اوراق بهادار تهران از لحاظ بازدهی شاخص در ۲۰۱۷ در منطقه غرب آسیا، جزو سه بورس برتر منطقه شد.
 • ریسک اعتباری: در این گزارش آمده است، در این مدت، رتبه ریسک اعتباری ایران از ۶ به ۵ ارتقاء یافت که منجر به کاهش ۱۰ درصدی هزینه تامین مالی بین المللی شد.
 • رتبه مبارزه با قاچاق: جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۶ رتبه اول مبارزه با قاچاق مواد مخدر و رتبه دوم مبارزه با قاچاق کالا را در جهان به خود اختصاص داده است.
 • آمار مازاد تجاری: در بخش دیگری از این گزارش با اعلام  اینکه رقم مازاد تجاری ایران تا ۲۷ خرداد ماه سالجاری از مرز یک میلیارد و ۲۵۸ میلیون دلار فراتر رفته است، می خوانیم: بنا بر گزارش مجمع جهانی اقتصاد، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۷، در شاخص رقابت پذیری از رتبه ۷۶ به ۶۹ ارتقاء یافته است.
 • تشویق مقام معظم رهبری: این گزارش با یادآوری اینکه وزارت اقتصاد تنها دستگاهی است که در سال ۱۳۹۷ دو بار مورد تشویق مستقیم مقام معظم رهبری قرار گرفته است، معرفی این وزارتخانه به عنوان دستگاه برتر در زمینه دولت الکترونیک و تقدیر جداگانه از سه زیر مجموعه آن را به عنوان بخشی دیگر از موفقیت های وزارت متبوع مورد اشاره قرار میدهد.
 • مالیات: اضافه نمودن ۳۰۰ هزار مودی جدید مالیاتی که تاکنون مالیات نمیداده اند به فهرست سازمان امور مالیاتی کشور به منظور افزایش عدالت مالیاتی و کاهش مالیات بر تولید و کسب و کارها، از ۵۲ به ۴۳ درصد در راستای افزایش عدالت مالیاتی از جمله دیگر موارد مورد اشاره در این گزارش است.
 • فساد مالی: گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی، کاهش تعداد ۱۹۰ هزار حساب، از حساب های بانکی شرکت های دولتی در راستای افزایش شفافیت اقتصاد و پرداخت متمرکز بودجه ۵۰۰ دستگاه اجرایی به منظور کنترل فساد مالی و تضمین عدالت و صرفه جویی را به عنوان بخشی دیگر از نقاط مثبت کارنامه این وزارتخانه ذکر کرده است.
 • تامین مالی خارجی: این گزارش در ادامه، همچنین از افزایش مجموع تامین مالی خارجی کشور از ۲.۶۴ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۵ به ۳۲.۲ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۶ خبر میدهد.
 • ساماندهی بازار ارز: بعد از مدت ها پیشنهاد وزارت اقتصاد عملی شد و برای اولین بار ساز و کار شفاف خرید و فروش ارز راه اندازی شده است.

در حالی دستاوردهای کلیدی وزارت اقتصاد از روی کارآمدن دولت دوازدهم اعلام شده است که افزایش شدید نرخ ارز و همچنین کاهش ارزش پول ملی، افزایش تورم، رکود، افزایش بیکاری و تعطیل شدن بسیاری از واحدهای تولیدی کشور از پلی اکریل اصفهان تا هپکو اراک و بسیاری از کارگاه های کوچک و متوسط در ۳۱ استان کشور، سبب بیکار شدن نهاده های تولید و رشد مهاجرت داخلی و شتاب گرفتن فرار مغزها شده است. ساز و کار شفاف خرید و فروش ارز نیز تا کنون تنها سبب از چرخه خارج شدن هزاران صرافی از چرخه شفاف خرید و فروش ارز شده و عملا خرید و فروش زیر زمینی ارز و نگهداری سکه های خانگی (سکه های بالشی) را منجر شده است.

امیدواریم گزارش مرداد ۹۸ وزارت اقتصادی و دارایی از گزارش ۲۳ دستاورد کلیدی ادعایی بهتر باشد و شاهد دلار ۱۰ هزار تومانی و سکه طلا ۳.۵ میلیون تومانی نباشیم. امیدواریم در گزارش سال ۹۸ وزارت اقتصاد اگر با سکانداری جدیدی همراه شد، برای ۹ میلیون دارنده کد بورس نیز، دستاورد خوبی برای شفافیت زایی و رونق در بازار سرمایه ایران اعلام شود.

نظر شما درباره گزارش ۲۳ دستاور کلیدی وزارت اقتصاد در سال اول دولت تدبیر و امید چیست؟

دیجیاتو
یک نظر

ورود