چین و چروک صورت چه نکاتی را درمورد سلامتی ما آشکار می کند؟

چین و چروک صورت چه نکاتی را درمورد سلامتی ما آشکار می کند؟

چین و چروک های صورت یکی از نشانه های طبیعی افزایش سن هستند و سال های رفته ی زندگی را به ما یادآوری می کنند. اما این چین و چروک ها همیشه هم نشانه ی گذر عمر نیستند و احتمالا ناگفته های زیادی درباره ی وضعیت سلامت ما دارند. در ادامه می خواهیم ببینیم چین و چروک صورت چه نکاتی را درباره ی سلامتی ما آشکار می کنند.

۱- احتمالا خطر ابتلا به بیماری قلبی در شما بالاتر است

چین و چروک های عمیق پیشانی ممکن است از نشانه های اولیه ی تصلب شرایین (سفت شدن عروق خونی) باشد که می تواند منجر به بیماری قلبی شود. پژوهشگران با تحقیق بر روی ۳ هزار فرد ۳۲ تا ۶۲ ساله طی دوره ای ۲۰ ساله پی بردند کسانی که چین و چروک های پیشانی شان عمیق تر بود، احتمال مرگ بر اثر بیماری قلبی در آن ها ۱۰ برابر بیشتر از کسانی بود که چین و چروک نداشتند. اما چه ارتباطی بین این چین و چروک ها و بیماری قلبی وجود دارد؟ هم چین و چروک های پیشانی و هم تصلب شرایین دراثر اضطراب به وجود می آیند. دانشمندان همچنین می گویند عروق خونی پیشانی نازک تر از عروق بخش های دیگر بدن هستند، بنابراین احتمالا انباشت پلاک های خونی که باعث تصلب شرایین می شود را واضح تر نشان می دهند.

۲- احتمالا فشار خون بالایی دارید

تحقیقات نشان می دهد زنانی که از سن واقعی شان جوان تر به نظر می رسند، پوست سفت تر و فشار خون کمتری دارند. چنین زنانی سیستم عروقی سالم تری دارند و از پوست خود محافظت می کنند. کسانی که عادت به محافظت از پوست خود دارند احتمالا از بدن خود هم مراقبت می کنند.

۳- احتمالا سبک زندگی ناسالمی دارید

خطوط صورت تان ممکن است نشان دهنده ی سالم نبودن سبک زندگی تان باشند. طبق تحقیقات، کسانی که دچار آسیب های پوستی ناشی از نور خورشید هستند و صورت شان چین و چروک دارد، احتمال اینکه عادت های پرخطری مثل تغذیه ی بد، ورزش نکردن و مراقبت نکردن از خود در برابر آفتاب داشته باشند، در آن ها بیشتر است. این تنها یک نشانه است که در مجموع سبک زندگی سالمی ندارید.

۴- احتمالا استخوان های ضعیف تری دارید

چین و چروک های صورت تان می توانند از خطر ابتلا به پوکی استخوان در شما خبر دهند. دانشمندان امریکایی با تحقیق روی چین و چروک های صورت و گردن و تراکم استخوانی ۱۱۴ زن در دهه ی چهل و پنجاه زندگی شان پی بردند بین عمق و وخامت چین و چروک های پوست و کمتر بودن تراکم استخوانی آن ها ارتباط وجود داشت. این دانشمندان گمان می کننند علت این مسأله آن است که هم پوست و هم استخوان ها از ماده ی کلاژن ساخته می شوند. با بالا رفتن سن از میزان تولید این ماده در بدن کم می شود. کاهش سطح کلاژن می تواند بر اثر ژنتیک یا در نتیجه ی سبک زندگی باشد.

۵- احتمالا خطر سرطان پوست در شما بالاتر است

اغلب مردم تصور می کنند اگر لکه ای روی پوست شان نباشد یعنی خورشید به پوست شان صدمه نزده است. چین و چروک های نازک Y شکل روی گونه ها می تواند نشان دهنده بالا بودن خطر ابتلا به سرطان پوست در شما باشد. تحقیقات نشان داده است چین و چروک هایی که سمت چپ صورت افراد به وجود می آیند به این خاطر هستند که این افراد در زمان رانندگی از پنجره ی ماشین در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید قرار می گیرند.

۶- اضطراب دارید

بعضی افراد هنگام خندیدن از بیشتر عضلات صورت شان استفاده می کنند و در نتیجه صورت شان چروک می شود. اما چین و چروک های پیشانی و خطوط میان ابروها می تواند نشان دهنده ی مضطرب بودن شما باشد. اضطراب سطح هورمون کورتیزول را در بدن بالا می برد و این مسأله می تواند منجر به بالا رفتن خطرافزایش وزن، افزایش فشار خون و دیابت شود.

۷- در استفاده از وسایل الکترونیک افراط می کنید

روز به روز به تعداد جوان هایی که بین ابروهایشان خط می افتد بیشتر می شود. این خطوط در اثر خیره شدن به وسایل اکترونیک مثل تلفن همراه و تلویزیون به وجود می آیند.

منبع: rd
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود