قصابی در استانبول: «جمال خاشقجی» زنده زنده در ساختمان کنسولگری سلاخی شده است

وجود یک فایل صوتی حاوی اطلاعاتی مبنی بر سلاخی شدن روزنامه نگار عربستانی در عرض 7 دقیقه و فریادهای دلخراش او

قصابی در استانبول: «جمال خاشقجی» زنده زنده در ساختمان کنسولگری سلاخی شده است

یک منبع ناشناس ادعا کرده که جمال خاشقجی به مدت ۷ دقیقه زنده زنده قصابی شده است و مبنای این ادعا فایلی صوتی است که فریادهای دلخراش دقایق آخر این روزنامه نگار عربستانی را روایت می کند. این منبع ناشناس ادعا کرده که این فایل صوتی توسط اپل واچ خاشقجی ضبط شده که نشان می دهد این فعال رسانه ای عربستانی در روز ۲ اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول سلاخی شده است. بر اساس این ادعا، خاشقجی از دفتر اصلی کنسولگری به میزی در اتاق مجاور کشانده شده و سپس روی همان میز سلاخی شده است.

ماجرای قتل جمال خاشقجی

در ادامه این فایل ویدیویی شنیده می شود که سرکنسول کنسولگری از اعضای تیم قتل می خواهد که کار را بیرون از کنسولگری انجام دهند تا برای او دردسرساز نشوند. در جواب او، شخصی که ظاهراً رهبر گروه است به او می گوید اگر می خواهد هنگام بازگشت به عربستان زنده بماند بهتر است دهانش را ببندد. در ادامه ماجرا، بر اساس ادعای یک روزنامه ترکی که می گوید فایل صوتی مذکور را در اختیار دارد، رهبر این گروه که ظاهراً یکی از نزدیکان محمد بن سلمان و پزشکی متخصص کالبدشکافی است به دیگران می گوید که هدفون هایشان را در گوش بگذارند چون او همیشه هنگام انجام این کار (تشریح اجساد) موسیقی گوش می دهد و پس از آن است که انگشت های جمال خاشقجی یک به یک قطع شده و او که هنوز زنده است جیغ می کشد تا این که پس از دقایقی صدای او خاموش می شود.

جمال خاشقجی

ظاهراً این فایل صوتی حاوی فریادهای دلخراش جمال خاشقجی در حین قطعه قطعه شدن بدنش است تا این که یک ماده ناشناخته به بدنش تزریق شده و وی ساکت شده است. این منبع خبری چنین می گوید:«هیچ تلاشی برای بازجویی از وی صورت نگرفته است. آن ها برای کشتنش آمده بودند». این منبع همچنین ادعا می کند که صدای فریادهای خاشقجی هنگام قصابی شدن، توسط شاهدانی که در طبقه پایین حضور داشتند شنیده شده است. این ادعا بعد از آن آمد که روز سه شنبه پلیس ترکیه اعلام کرد که آن ها اکنون مدارکی را در دست دارند که نشان می دهند جمال خاشقجی، روزنامه نگار مفقود شده عربستانی، در داخل کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده و سپس بدن او تکه تکه شده است.

جمال خاشقجی

یکی از مقام های رسمی ترکیه تایید کرد که پلیس این کشور به این نتیجه رسیده که بدن جمال خاشقجی با قصاوت تمام قطعه قطعه شده که گزارش های اولیه نیویورک تایمز پس از ناپدید شدن آقای خاشقجی را تایید می کند. ظاهراً این مدارک پس از بازرسی های ۹ ساعته شبانه در ساختمان کنسولگری بدست آمده و کارشناسان قتل توانسته اند موادی سمی را در داخل این ساختمان کشف کنند. تنها چند ساعت قبل از آن که پلیس ترکیه قرار بود محل زندگی محمد العتیبی، سرکنسول عربستان در استانبول را تفتیش کند، وی با یک پرواز تجاری ترکیه را به مقصد ریاض ترک کرد. در همین اثنا، دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده اعلام کرد که وی تلفنی با ولیعهد عربستان صحبت کرده و او هر گونه دخالت در قتل ادعایی آقای خاشقجی را رد کرده است.

بیشتر بخوانید: معمای جمال خاشقجی؛ آیا روزنامه‌نگار منتقد در کنسولگری عربستان شکنجه و تکه تکه شده است؟

جمال خاشقجی

دونالد ترامپ می گوید که محمد بن سلمان داشتن هر گونه اطلاعی از ناپدید شدن این روزنامه نگار را در تماسی تلفنی که روز گذشته با او داشته «به طور کامل رد کرده است». رییس جمهور ایالات متحده در پیامی توییتری گفته است که ولیعهد عربستان، بار دیگر ادعاهای پدرش مبنی بر عدم دخالت در این ماجرا را پس از مراسم ناهار با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در ریاض را تایید و تکرار کرده است. وی در مورد اینکه مقامات عربستان ادعاهای ترکیه را نادرست و جعلی می دانند هیچ اظهارنظری نکرد. رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه نیز امروز گفته که امیدوار است هر چه زودتر به یک نتیجه گیری معقول دست پیدا کنند و سرنوشت روزنامه نگار عربستانی پس از ورود به کنسولگری این کشور در استانبول در حدود دو هفته پیش مشخص شود.

جمال خاشقجی

مایک پومپئو بعد از دیدار با پادشاه و ولیعهد عربستان مستقیماً به ترکیه خواهد رفت تا با مولود چاووش اوغلو، همتای ترک خود دیدار داشته باشد. تمامی این ادعاها پس از آن صورت می گیرد که روز گذشته در رسانه های مختلف گفته شد که عربستان خود را برای اعلام مرگ این روزنامه نگار ۵۹ ساله در کنسولگری این کشور در استانبول آماده می کند و قصد دارد این ماجرا را یک حادثه پیش بینی نشده جلوه دهد. سی ان ان نیز ادعا کرده که در این گزارش که بزودی منتشر خواهد شد مقامات سعودی قصد دارند بگویند که قرار بوده جمال خاشقجی به عربستان منتقل شود اما پیش از این موضوع و در حین بازجویی درگذشته است. به ادعای سی ان ان محتوای این گزارش از طریق دو منبع به اطلاع آن ها رسیده و ممکن است محتوای آن تغییر کند زیرا هنوز به طور کامل تایید نشده و در مرحله آماده سازی قرار دارد.

جمال خاشقجی

بر اساس این ادعاها، مقامات سعودی قرار است اعلام کنند که این قتل بدون اطلاع و دستور ان ها انجام شده و ۱۵ مامور سعودی که در این ماجرا دست داشته اند تنبیه خواهند شد. قبل از این نیز رویترز به نقل از سرویس امنیتی بریتانیا ادعا کرده بود که ماموران سعودی در داخل کنسولگری سعی داشته اند با مواد مخدر جمال خاشقجی را مسموم کرده و علت مرگ او را زیاده روی در مصرف مواد مخدر جلوه دهند. اکنون اما مقامات رسمی ترکیه ادعا می کنند که یک فایل صوتی ضبط شده در اختیار دارند که نشان می دهد جمال خاشقجی در درون کنسولگری به قتل رسیده و مدارک خود را در اختیار کشورهای عربستان و ایالات متحده نیز قرار داده اند. با این وجود عربستان سعودی همچنان به انکار دست داشتن در این ماجرا ادامه می دهد.

بیشتر بخوانید: نگاهی به زندگی محمد بن سلمان، ولیعهد جدید عربستان سعودی

جمال خاشقجی

امروز نیز گوگل و تعدادی از بانک های بزرگ جهان که قرار بود در کنفرانس تجاری بزرگ و مورد انتظار هفته آینده در عربستان سعودی شرکت کنند، اعلام نمودند که در این کنفرانس حضور نخواهند یافت. بسیاری از کمپانی های بزرگ آمریکایی از جمله اوبر، وایاکام و فرود نیز انصراف خود را از شرکت در این کنفرانس ۳ روزه که با نام «داووس در صحرا» (Davos in the Desert) شناخته می شود اعلام کرده اند. این اتفاقات در حالی است که شب گذشته گروهی متشکل از مقامات رسمی ترکیه و عربستان سعودی به منظور بررسی مشترک ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی پس از وارد شدن به کنسولگری عربستان در استانبول وارد این ساختمان شدند. تنها ساعاتی پیش از این تفتیش مشترک، تیمی از پرسنل مجهز به سطل های بزرگ و وسایل شستشو برای تمیز کردن ساختمان کنسولگری وارد آن شدند.

جمال خاشقجی

بازرسی از کنسولگری یک کشور در خاک کشوری دیگر که به ندرت اتفاق می افتد نشان از شدت بحران دیپلماتیک بین دو کشور دارد. به ادعای یک مقام رسمی ترک، از زمان ناپدید شدن آقای خاشقجی، دیوارهای درون سفارت از نو رنگ آمیزی شده و مقامات ترک نگران از بین بردن شواهد کشته شدن آقای خاشقجی در درون ساختمان هستند. با وجود درگیری های دیپلماتیک دو کشور بر سر ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی و تفاوت هایی که دو کشور در زمینه سیاست های خود دارند اما سرمایه گذاری های عربستان سعودی در ترکیه برای مقامات آنکارا در شرایطی که واحد پول ملی این کشور در شرایط بی ثبات و بغرنجی قرار دارد بسیار مهم است.

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • Enrixam مهر ۲۵, ۱۳۹۷

  خدا لعنت کنه هر چی ظالم و زورگوعه

 • رسول مهر ۲۵, ۱۳۹۷

  خیلی عجیبه که هزاران یمنی و فلسطینی و سوریه‌ای و لبنانی قتل عام شدن، ولی صدایی از هیچ‌کس در نیومده. ولی خبر ۱ (فقط یک) آدم این‌جوری همه‌جارو پُر کرده.
  جالبه که حتی همین سایت روزیاتو هم مطلبی واسه مردم مظلوم یمن و سوریه و عراق و لبنان و فلسطین ننوشته. فقط قلابش واسه یک نفر گیر کرده!
  خدا آخر و عاقبت همه‌تون و همه‌مون رو به‌خیر کنه ان‌شاءالله.
  یادتون باشه، فقط جمال خاشقجی انسان نبود. دیگران هم انسان هستن.

  • حسین مهر ۲۵, ۱۳۹۷

   ببین توی جنگ همیشه یه طرف قوی تره و آسیب بیشتری به طرف روبه رو میزنه.درسته که عربستان شهر های یمن رو میزنه ولی یمن هم شهر های امارات و عربستان رو هم میزنه.یعنی مردم و مردم آسیب میبینن.یمن وقتی که نه ذخایر نفت و نه اقتصاد قویی نباید خودش رو درگیر این جنگ چند ساله میکرد که ایران مجبور بشه بخشی از اون رو بده.به هرحال شما نباید کشته شدن در جنگ رو با کشته شدن در یک کنسول گری مقایسه کنید.کاملا متفاوت هستن.متاسفانه کشور های خاورمیانه همیشه یه دیکتاتوری درونشون وجود داره که اجازه حرف زدن به مخالف هاشون رو نمیده.حالا چه اردوغان چه بن سلمان و چه در ایران.

  • Talaye dar مهر ۲۵, ۱۳۹۷

   طی این چند سال لبنان کجا درگیر جنگ و قتل عام بوده؟

 • سهیل مهر ۲۵, ۱۳۹۷

  یاد قتل های زنجیره ای به خیر
  کشوری که خودش کارنامه اش سیاه چطور واسه بقیه کشور ها مدافع حقوق بشر میشه
  ههههههههه