آن‌چه درباره بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد باید بدانیم

آشنایی با میزان دستمزد و محاسبه حق بیمه زنان خانه دار

آن‌چه درباره بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد باید بدانیم

بیمه زنان خانه دار و بیمه دختران مجرد، از جمله خدماتی است که سازمان تامین اجتماعی در اختیار جامعه قرار می دهد تا از خدمات بیمه استفاده کنند. اگر بیمه اجباری ندارید،  بیمه اختیاری خویش فرما و بیمه اختیاری صاحبان حرف و مشاغل آزاد را توصیه می کنیم. حتی اگر شما به فکر مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور هم هستید، حفظ سابقه بیمه شما مهم است و اکنون می توانید از خدمات اداره کل ایرانیان خارج از کشور تامین اجتماعی استفاده کنیدو سابقه بیمه خود را تا بازنشستگی ادامه دهید.

بیمه زنان خانه دار در زیر گروه مشاغل آزاد قرار داشته و متقاضیان این گروه قادر هستند تا با انتخاب یکی از سه نرخ ١٢ درصد (بازنشستگی ) ، ١۴ درصد (بازنشستگی و فوت قبل و بعد از آن ) و ١٨ درصد (بازنشستگی ، از کار افتادگی و فوت)  نسبت به انعقاد قرارداد اقدام نمایند .

حتما بخوانید: فرق بیمه خویش فرما با بیمه اجباری چیست؟

بیمه زنان روستایی با بیمه عمومی زنان خانه دار تفاوت دارد

بیمه زنان خانه دار از جمله حمایت ‏هایی است که به آسانی به زنان ارائه می شود و فرآیند ورود به جمع بیمه شدگان تأمین اجتماعی بر اساس این قانون به سادگی انجام می شود. مشمولین این قانون تمامی زنان ۱۸ تا ۵۰ ساله هستند و در مورد افراد بالای ۵۰ سال نیز میزان سابقه بیمه پردازی قبلی به حداکثر سن مورد نظر اضافه می شود.

از دیگر ویژگی های خاص بیمه زنان خانه دار امکان انتخاب نرخ پرداخت حق بیمه و دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه است. زنان خانه دار و دختران مجردی که کم تر از ۶۰ ماه سابقه پرداخت حق بیمه دارند، می توانند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمزد مصوب شواری عالی کار تا حداکثر دستمزد مصوب انتخاب کنند. در سال ۹۷ حداقل دستمزد روزانه مبنای پرداخت حق بیمه معادل ۳۷۰ هزار و ۴۲۳ ریال و حداکثر آن نیز ۷ برابر حداقل دستمزد است.

نرخ پرداخت حق بیمه زنان خانه دار برای برخورداری از حمایت های بازنشستگی ۱۴ درصد؛ بازنشستگی و فوت (پرداخت مستمری به بازماندگان واجد شرایط) ۱۶ درصد و بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی ۲۰ درصد است. ضمناً ۲درصد از نرخ های مذکور سهم دولت است.

انتخابی بودن استفاده از خدمات درمانی از دیگر مزایای طرح بیمه زنان خانه دار است. به عبارت دیگر در صورتی که زنان متقاضی استفاده از این نوع بیمه تحت تکفل پدر، مادر یا همسر خود بوده و از این طریق از مزایای درمانی سازمان تأمین اجتماعی برخوردار باشند، نیازی به پرداخت سرانه درمان نمی باشد و در غیر این صورت می توانند با پرداخت سرانه درمان مصوب از خدمات درمانی سازمان تأمین اجتماعی نیز برخوردار شوند. حق سرانه درمان هر سـال بـه تصویب هیأت وزیران می رسد و در سال جاری ۴۴ هزار تومان برای هر نفر تعیین شده است.

اطلاعیه های مربوط به میزان محاسبه حق بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد را در سایت تامین اجتماعی tamin.ir دنبال کنید

حتما بخوانید: چگونه سابقه بیمه از دست رفته را برگردانیم

حداقل دستمزد روزانه سال ۱۳۹۷ برابر است با ۳۷۰۴۲۳ ریال و حداکثر دستمزد روزانه هم ۲۵۹۲۹۶۱ ریال است که مثلادستمزد ماهیانه ، ماه ۳۱ روزه حداقل دستمزد برابر است با مبلغ ریال ۱۱۴۸۳۱۱۳=۳۱*۳۷۰۴۲۳

شخص متقاضی می تواند جهت پرداخت حق بیمه حداقل یا حداکثر دستمزد را انتخاب کند ، که افراد فاقد سابقه یا با سابقه کم انتخاب حداقل دستمزد مقرون به صرفه می باشد. پس مبلغ حق بیمه فروردین ۹۷ با انتخاب حداقل دستمزد ونرخ ۱۸% برابراست با : ۲۰۶۶۹۶۰=۱۱۴۸۳۱۱۳*۱۸%

حداکثر سن برای انعقاد قرارداد این نوع بیمه ۵٠ سال بوده و میزان سابقه بیمه تامین اجتماعی قبلی افراد در شرایط سنی فرد متقاضی لحاظ می‌گردد بطور مثال اگر فردی دارای ۵۵ سال سن و ۵ سال سابقه از قبل در نزد تامین اجتماعی باشد در واقع ورود او به مجموعه از سن ۵۰ سالگی محسوب و مشمول میگردد.

هر کسب و کار خانگی، مشمول قانون تامین اجتماعی است و می توان فرد شاغل را بیمه تامین اجتماعی نمود

نحوه پرداخت حق بیمه برای این افراد بصورت یک ماهه ، دوماهه و سه ماهه امکان پذیر بوده و پس از انعقاد قرار داد اولیه ، بیمه شده میتواند بدون مراجعه به شعب تامین اجتماعی صرفاً از طریق خدمات اینترنتی سازمان تامین اجتماعی نسبت به دریافت فیش و واریز حق بیمه اقدام نماید. بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد از طریق این سامانه قابل مشاهده است.

بیمه زنان خانه دار
زنان خانه دار و دختران مجرد می توانند با مراجعه به سامانه سابقه بیمه تامین اجتماعی، از رد شدن سابقه بیمه ماهانه خودمطلع شوند

زنان خانه داری که حداقل دارای ١٠ سال سابقه پرداخت حق بیمه می باشند نیز می توانند بدون لحاظ شرط سنی، نسبت به ارائه تقاضا و انعقاد قرارداد بیمه اقدام نمایند. وضعیت تجرد و تاهل در خصوص متقاضیان بیمه زنان خانه دار موضوعیتی ندارد. بیمه بیکاری هم برای بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد ، موضوعیت ندارد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود