جزییات پیشرفت علمی کشور: نرخ رشد علمی ایران ۱۱ برابر میانگین جهانی

دستاورد‌های انقلاب اسلامی در حوزه نخبگان و استعداد‌های برتر

جزییات پیشرفت علمی کشور: نرخ رشد علمی ایران ۱۱ برابر میانگین جهانی

در سی و پنجمین نشست «شنبه‌های انقلاب» با عنوان «علم و نخبگان» که با هدف تبیین دستاورد‌های انقلاب اسلامی در این حوزه در محل «دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی» برگزار شد، به دستاورد‌های انقلاب اسلامی در حوزه نخبگان و استعداد‌های برتر اشاره شد و مهم‌ترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی در این حوزه را تشریح گردید.

در ادامه مشروح این گزارش را در سرویس دانستنی های روزیاتو ارائه کردیم.

حتما بخوانید: گزارشی از حیوانات شبیه سازی شده در ایران 

نرخ جابه‌جایی دانش‌آموختگان دانشگاهی به دیگر کشور‌ها در مقایسه با کل دانشجویان کشور

قبل از انقلاب ۴۰ درصد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور تحصیل می‌کردند، اما در سال ۹۷ فقط ۱ درصد آنان برای تحصیل به خارج از کشور می‎روند، بنابراین میزان مهاجرت تحصیلی ۴۰/۱ شده است، ایران طبق گزارش مشترک سازمان ملل و OECD، از نظر شاخص نسبت تعداد مهاجران تحصیلکرده به کل تحصیلکردگان داخل کشور، در گروه کمتر از ۲ درصد قرار دارد.

 نسبت مهاجرت تحصیلی ایرانیان به مهاجرت تحصیلی بین المللی

از ۴۰ سال گذشته در سراسر جهان تعداد دانشجویانی که برای ادامه تحصیل مهاجرت می‌کنند ۶ برابر شده است، اما تعداد دانشجویان مهاجر ایرانی نصف شده است؛ بنابراین این تعداد به‌نسبت کشور‌های دنیا ۱۲ برابر کاهش یافته است.

حتما بخوانید: از صیاد تا مرصاد با پدافند موشکی ایران آشنا شویم

 میزان مهاجرت دانشجویان به آمریکا

تعداد دانشجویان ایرانی که جهت تحصیل به آمریکا مهاجرت می‌کنند از ۵۷ هزار نفر در سال ۵۷ به ۱۲ هزار نفر در حال‌حاضر رسیده و ۵ برابر کاهش نشان می‌دهد.

نرخ جابجایی دانش آموختگان دانشگاهی به دیگر کشور‌ها در قیاس با منطقه و کشور‌های در حال توسعه

در حالیکه میانگین مهاجرت دانشجویان ایرانی در حال حاضر ۱ درصد است میانگین نرخ مهاجرت دانشجویان در دنیا بین ۳ تا ۴ درصد، در خاورمیانه در سال ۲۰۰۸، ۹/۷ بوده است. همچنین از میانگین کشور‌های درحال توسعه نیز کمتر بوده و طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ نصف شده است.

رتبه دانشگاه مقصد دانشجویان مهاجر ایرانی

از میان دانشجویانی که برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند تنها ۱ درصد به ۱۰ دانشگاه برتر دنیا وارد شده اند و مابقی به دانشگاه‌های معمولی وارد شدند بنابراین ۹۰ درصد از آنان الزاما نخبه یا استعداد برتر نیستند.

حتما بخوانید: قایق های پرنده ایران کابوس ناوهای هواپیمابر آمریکا

نرخ ماندگاری دانش آموختگان مهاجر

۸۵ درصد دانشجویانی که برای تحصیل به کشور‌های اروپایی می‌روند پس از اتمام تحصیل در آنجا باقی نمی‌مانند و تنها ۱۵ درصد دانشجویان ایرانی محصل در کشور‌های اروپایی پس از اتمام تحصیل در کشور باقی می‎مانند، براساس گزارش بنیاد ملی علوم آمریکا NSF نرخ ماندگاری پس از تحصیل دانشجویان ایرانی مهاجرت کرده به اروپا در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ بطور میانگین ۱۵ درصد است که کمتر از میانگین نرخ ماندگاری تحصیل کردگان سایر کشور‌های در حال توسعه در اروپا و آمریکاست.

 تعداد دانشمندان برتر دنیا

پیش از انقلاب، ایران هیچ دانشمند برتر جهانی نداشته است، اما در ۱۳۹۵ (۲۰۱۶) طبق اعلام پایگاه معتبر بین‎المللی وب آو ساینس، ایران دارای ۲۰۸ دانشمند برتر است که در میان یک درصد دانشمندان برتر دنیا قرار دارند، این رتبه بندی براساس تعداد مستندات علمی در پژوهشهای محققان دنیا در ۱۰ سال اخیر در ۲۲ رشته موضوعی انجام می‌شود، این در حالی است که اساتید حوزه و علوم اسلامی در این دانشمندان به حساب نمی‌آیند.

نقش رهبری در جهش علمی

پیش از انقلاب نهاد متولی نخبگان نداشتیم، اما پس از انقلاب خصوصا طی دو دهه اخیر شخص رهبری معظم انقلاب با اقداماتی مانند تاسیس نهاد‌های متولی شناسایی و حمایت نخبگان و ایجاد ساختار‌ها و تشکیلات علمی و نخبگانی نقش مهمی در گفتمان‌سازی و جریان‌سازی فضای علمی کشور ایفا نمودند. برگزاری سالانه بیش از ۱۰ دیدار عمومی با نخبگان علمی و نشست هفتگی مداوم با نخبگان علمی نشان از اهتمام رهبری به پیشرفت علمی دارد.

اسناد بالادستی و قوانین درخصوص شناسایی و حمایت از نخبگان و استعداد‌های برتر 

پس از انقلاب تا کنون ۵۵ سند بالادستی و قانون در خصوص شناسایی و حمایت و نگهداشت نخبگان توسط نهاد‌های مرتبط تصویب شده و در حال اجراست.

۱۰ – شناسایی و حمایت نخبگانتا کنون بیش از ۱۲ هزار نخبه و استعداد برتر تحت پوشش و حمایت بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته‌اند.

نرخ رشد علمی ایران ۱۱ برابرِ نرخ رشد میانگین جهانی است

در ادامه فضائلی به محور علم و دستاورد‌های انقلاب اسلامی در این بخش اشاره کرد که اهم دستاورد‌ها در این بخش به شرح زیر است:

۱ – رتبه علمی منطقه‌ای و جهانی برحسب مقالات و مدارک علمیرشد ۱۲۹ برابری تعداد مدارک نمایه شده از ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی براساس پایگاه استنادی اسکپوس نشان میدهد تعداد مدارک نمایه شده، ۳۰۷۱ مدرک قبل از انقلاب و ۳۹۷۲۱۲ مدرک بعد از انقلاب اسلامی است.

کسب رتبه اول منطقه و شانزدهم جهان توسط ایران در سال ۲۰۱۸ که این رشد عمدتا در دو دهه اخیر رخ داده است. در نظام رتبه بندی سایماگو براساس پایگاه استنادی اسکوپوس، ایران در سال ۱۹۹۶ در ۵۲ جهانی و رتبه ۵ منطقه قرار داشته است.

درصد سهم ایران در تولید مقالات علمی دنیا نسبت به قبل از انقلاب اسلامی ۶۵۶ برابر شده است. این سهم قبل از انقلاب اسلامی ۳ هزارم درصد بوده است که در ۲۰۱۷ مطابق نظر ISI به ۹۵/۱ درصد و مطابق نظر اسکوپوس به ۹۷/۱ رسیده است.

تعداد مقالات چاپ شده ایران از ابتدای انقلاب تا سال ۲۰۱۶ برحسب گزارش ISI  ، ۶۹برابر و برحسب گزارش اسکوپوس ۷۵ برابر شده است.

ایران به رتبه اول علمی بین کلیه کشور‌های اسلامی برحسب تعداد مقالات دست یافته است.

ارتقای ۱۷ پله‌ای رتبه کیفیت تولیدات مقالات علمی داغ و پر استناد کشور که از سال ۲۰۱۱ از رتبه ۳۹ به رتبه ۲۱ تا سال ۲۰۱۶ رسیده است، نشانگر کاربردی و اثربخش بودن مقالات است.

طبق گزارش سازمان ملل ایران از حیث تعداد عناوین کتاب منتشره در سال، نهمین کشور دنیاست. این رتبه در رشته‌های علمی متفاوت است، به‌طور مثال در کتب الهیات در رتبه ۲، در کتب زبان‌شناسی در رتبه ۳، در کتب عمومی در رتبه ۱۲، در روانشناسی و فلسفه در رتبه ۱۳ و در علوم کاربردی در رتبه ۱۶ جهان قرار دارد.

۲ – نرخ رشد علمی

سریعترین نرخ رشد علمی جهان مربوط به ایران است که ۱۱ برابرِ نرخ رشد میانگین جهانی است.

۳ – رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها

رتبه ایران از نظر تعداد دانشگاه‌­های برتر در نظام رتبه‌بندی تایمز در دنیا از رتبه ۳۲ در سال ۲۰۱۲ به رتبه ۱۷ در سال ۲۰۱۷ ارتقا یافته است.

تعداد دانشگاه­های برتر ایران در دنیا براساس نظام رتبه‌بندی تایمز از صفر دانشگاه در قبل انقلاب به ۱۸ دانشگاه در سال ۲۰۱۸ رشد داشته است، آمار‌های دیگری نیز در نظام رتبه‌بندی لایدن (۱۸ دانشگاه ایران در رتبه بندی برترین دانشگا‌ه‌های دنیا در سال ۲۰۱۸) و نظام رتبه‌بندی کیواس (۵ دانشگاه در دنیا در سال ۲۰۱۷) وجود دارد.

۹۸% از تولید علم دانشگاه تهران مربوط به دوره بعد از انقلاب اسلامی است و تنها ۲% آن مربوط به دوران قبل از انقلاب است، همین رقم برای دانشگاه صنعتی شریف ۹۹% است و تنها ۱% از تولید علم این دانشگاه مربوط به دوران قبل از انقلاب است، همین رقم برای دانشگاه شیراز حدود ۹۵% است؛ که در واقع میتوان گفت: دانشگاه‌ها قبل از انقلاب صرفا ارائه و انتقال محفوظات و ترجمه بوده و هیچ تولیدی و خروجی علمی نداشته است.

۴ – اعضای هیئت علمی

از ابتدای انقلاب تاکنون تعداد اعضای هیات علمی زن از ۱۰۰ نفر در سال ۵۷ به ۲۱۰۰ نفر در سال ۹۶ رسیده و رشد ۲۱ برابری داشته است، همچنین بطور کلی تعداد اعضای هیئت علمی ۳۳ برابر شده است.

۵- انجمن‌های علمی کشور

تعداد انجمنهای علمی کشور از تعداد انگشت شمار در قبل انقلاب به ۳۲۶ انجمن در سال ۱۳۹۳ رسیده است.

۶ – دیپلماسی علمی کشور

سهم دیپلماسی علمی از کل تولید مقالات علمی کشور (تولید مقالات علمی با مشارکت دانشمندان دیگر کشورها) مطابق گزارش پایگاه ISI از ۱۸ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۲۲ درصد در سال ۲۰۱۶ ارتقا یافته که رشد ۴ درصدی را نشان می‌دهد و این به معنای ارتقای دیپلماسی علمی کشور است.

۷ – پژوهشگاه‌های علمی

تعداد ۲۲ پژوهشگاه فناوری در وزارت علوم داریم.

۸ – رتبه المپیاد‌های علمی

تا پیش از انقلاب ایران در هیچ المپیاد علمی شرکت نکرده است و بعد از انقلاب نیز از سال ۱۳۶۶ (۱۹۸۷) با ورود ایران به المپیاد‌های علمی تا سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷) ۶۶۹ مدال کسب شده که با این تعداد مدال ایران جزء ده کشور اول دنیا در المپیاد‌های علمی محسوب می‌شود.

قبل از انقلاب هیچ پارک رشد و علم و فناوری در کشور وجود نداشت/تولید علم در حوزه علوم پزشکی به ۷۵ برابر زمان طاغوت رسیده است

فناوری از دیگر محور‌های سی و پنجمین نشست شنبه‌های انقلاب بود که رئیس کمیته علم و نخبگان به آن پرداخت، وی دستاورد‌های انقلاب اسلامی در این بخش را این گونه برشمرد:

۱ – ساختار‌های تولید فناوری

شرکت‌های دانش بنیان مولود انقلاب است و قبل از انقلاب هیچگونه ساختاری در این حوزه وجود نداشت.

مراکز علم و فناوری و مراکز حمایت از نخبگان مولود انقلاب است و قبل از انقلاب هیچگونه ساختاری در این حوزه وجود نداشت.

پارکهای رشد علم و فناوری مولود انقلاب است و قبل از انقلاب هیچ پارک رشد و علم و فناوری در کشور وجود نداشت.

قبل از انقلاب به غیر از برخی صنایع دستی و سنتی هیچ فناوری بومی در کشور وجود نداشت و تکنسینهای ما تنها نقشاپراتور تجهیزات خارجی را ایفا می‌کردند در حالیکه تمامی پیشرفتهای فناوری بومی مربوط به بعد از انقلاب است.

۲- رتبه‌های جهانی در عرصه‌های فناوری و علوم کاربردی و مهندسی

پس از انقلاب اسلامی شاهد دستاورد‌های متعدد علمی و فناوری در علوم و رشته‌هایی مانند هسته‌ای، نانو، بیوتکنولوژی، موشکی، سلول‌های بنیادین، هوافضا، دارو‌های نوترکیب و پزشکی بوده‌ایم که ثابت نمود در صورت اتکا به ظرفیتهای داخلی و مدیریت مناسب آنها، دسترسی به قله‌های علم و فناوری امکان پذیر است، از جمله تولید علم در حوزه علوم پزشکی به ۷۵ برابر زمان طاغوت رسیده است. (اسکوپوس) این پیشرفت در علم پزشکی موجب شده است امید به زندگی که قبل از انقلاب در ایران ۵۴ سال بوده است در سال ۲۰۱۷ به ۷۶ سال رسیده که از این حیث رتبه هفتم جهان را دارا است.

طبق گزارش انجمن جهانی اقتصاد، ایران از نظر فارغ التحصیلان STEM شامل چهار حوزه «علوم دانشی، فناوری، مهندسی، ریاضی» در جایگاه پنجم جهان قرار دارد.

ایران از کشوری فاقد افتخارات و فاقد نوآوری در قبل انقلاب در حوزه فنی و مهندسی به سومین کشور در تربیت مهندس در سال ۲۰۱۸ دست یافته است.

 • ایران هشتمین کشور دنیا در پرتاب ماهواره است.
 • ایران پنجمین کشور در نانو در سال ۲۰۱۶ است.
 • ایران چهاردهمین کشور در علوم و فیزیکی هسته‌ای در سال ۲۰۱۶ است.
 • ایران پنجمین کشور در مهندسی شیمی و مهندسی انرژی برحسب شاخص تولید مقالات در اسکوپوس در ۲۰۱۵ است.
 • ایران نهمین کشور در مهندسی عمران و مهندسی اقیانوس برحسب شاخص تولید مقالات در اسکوپوس در ۲۰۱۵ است.
 • ایران یازدهمین کشور در مهندسی هوافضا برحسب شاخص تولید مقالات در اسکوپوس در ۲۰۱۵ است.
 • ایران دوازدهمین کشور در مهندسی صنایع برحسب شاخص تولید مقالات در اسکوپوس در ۲۰۱۵ است.
 • صنعت هواپیمایی ایران در رتبه دهم در بین ۱۴۷ کشور جهان است.
 • ایران در جمع ۱۱ کشور دارای فناوری پرتاب ماهواره قرار دارد.
 • ایران جزو ۱۳ کشور دارنده چرخه کامل سوخت هسته‌ای است که اکتشاف اورانیوم، استخراج، تولید کیک زرد و تبدیل آن به گاز UF6در حوزه تولید سوخت و مجتمع‌های سوخت در آن صورت می‌گیرد.
 • ایران جزو ۱۴ کشوری است که توانایی غنی‎سازی اورانیوم دارند.
 • ایران رتبه دوم در زمینه پیشرفته‌ترین کشور‌ها در حوزه سلولهای بنیادین را دارا می‌باشد.
 • ایران از نظر تولیدات زیست‌فناوری در رتبه ۱۳ جهان و اول منطقه در سال ۲۰۱۷، قرار دارد.

۳ – شرکتهای دانش‌بنیان

شرکتهای دانش‌بنیان از صفر شرکت در قبل از انقلاب به ۱۱۵۰ شرکت در سال ۱۳۹۵ رشد داشته است.

۴ – مراکز رشد علم و فناوری کشور

تعداد مراکز رشد علم و فن­آوری کشور از صفر مرکز در قبل انقلاب به ۱۵۴ مرکز در سال ۱۳۹۳ افزایش یافته است.

۵ – پارک­های علم و فناوری کشور

تعداد پارک­های علم و فناوری کشور از صفر پارک در قبل از انقلاب به ۳۶ پارک در سال ۱۳۹۳ افزایش داشته است.

۶- شرکت­های مستقر در پارک­ها و مراکز رشد علم و فن­آوری

تعداد شرکت­های مستقر در پارک­ها و مراکز رشد علم و فن­آوری از ۶۷۶ شرکت در سال ۱۳۸۴ به ۳۶۵۰ شرکت در سال ۱۳۹۷ رسیده است که رشد ۴/۵ برابری را نشان می­دهد.

۷ – ثبت اختراع ملی و بین المللی

تعداد اختراعات ثبت شده جهانی ایرانیان در سال ۱۹۷۸ میلادی ۶۴ عنوان و در ۲۰۱۵ تعداد اختراعات ثبت شده بین المللی ایرانیان ۱۳۶۸۳ یعنی ۲۱۳ برابر می‌باشد.

۸ – صادرات کالا‌های مبتنی بر علم و فناوری پیشرفته

سرانه حجم صادرات کالا‌های با فناوری بالا که بیانگر ارتقاء سطح فناوری کشور است از صادرات صفر در قبل از انقلاب به ۴۲/۱۵۵ میلیون دلار در سال ۱۳۹۳ رسیده است.

ارزش دلاری صادرات محصولات با فناوری­های پیشرفته (میلیون دلار) از درآمد صفر در قبل از انقلاب به ۲۵/۲۷ میلیون دلار در سال ۱۳۸۰ و به ۶۲۰ میلیون دلار در سال ۱۳۸۹ رسیده است که رشد ۲۱۹ درصدی را نشان می‌دهد.

۹- توانمندی‌های فنی مهندسی پس از انقلاب اسلامی

برخی از دستاورد‌ها و تجربیات بومی در حوزه علوم فنی مهندسی که مستقلا پس از انقلاب اسلامی تولید شده است عبارتند از:

 • پدافند هوایی (طراحی و ساخت سامانه‌های پدافندی برد کوتاه، متوسط و بلند)
 • هوایی (طراحی و ساخت جنگنده، انواع پهپاد، بالگرد و پرنده‌های فوق سبک، الکترونیک هوایی)
 • دریایی (طراحی و ساخت انواع ناو و ناوشکن، انواع زیردریایی، قایق پرنده، شناور‌های تندرو و فوق سریع، انواع هواناوها)
 • زمینی (طراحی و ساخت انواع تانک، نفربر، خودروی نظامی، تجهیزات و سلاح‌های انفرادی، انواع مهمات سبک و سنگین)
 • موشکی (طراحی و ساخت انواع موشک‌های زمین به زمین، سامانه‌های، انواع موشک‌های کروز)
 • الکترونیک و رادار (طراحی و ساخت انواع رادار جستجو و ردیاب، سامانه‌های الکترونیکی خاص، طراحی قطعات میکرو الکترونیک)
 • فضای سایبری (مدیریت فضای سایبری، تامین امنیت سایبری، دفاع سایبری)

 طراحی و ساخت انواع:
ماهواره (مخابراتی، سنجشی، ناوبری در ابعاد و دقت‌های متفاوت)
سفینه فضایی
حامل ماهواره (سفیر، سیمرغ، ذوالجناح)
ایستگاه پرتاب
ایستگاه بهره برداری (ثابت و متحرک)
ایستگاه هدایت و کنترل ماهواره
محموله‌ها (دوربین، ترانسپوندر)
آزمایشگاه فضایی (موشک‌های کاوشی)

ج) هوایی
نگهداری و تعمیر (هواپیما‌های مسافربری و پهن پیکر)
ساخت قطعات حساس
طراحی و ساخت هواپیمای مسافربری (ایران ۱۴۰، فجر، فائز)
فعال سازی طرح پژوهشی هواپیمای جت ۱۵۰ نفره
ساخت موتور‌های پیستونی و جت هوایی
ساخت سوپرآلیاژ مورد نیاز قطعات هواپیما

د) هسته‌ای
دستیابی به چرخه کامل سوخت و تولید سوخت با غنای ۲۰ درصد
طراحی و ساخت سانتریفیوژهایپیشرفته
طراحی و ساخت راکتور و نیروگاه اتمی
تولید انواع رادیو دارو‌ها
پرتودهی محصولات کشاورزی

ه) دریایی
گشت تحقیقاتی و داده برداری گسترده از خلیج فارس و دریای عمان
تدوین اطلس‌های امواج ناشی از باد، انرژیهای تجدید پذیر در دریا‌های ایران و اطلس تاریخی خلیج فارس
طراحی و ساخت سازه‌های عظیم دریایی
طراحی و ساخت شناور‌های کوچک و بزرگ
ساخت انواع زیر دریایی‌ها و سازه‌های زیر آب
تولید هیدروژن و سوخت زیستی از میکروآلگ‌ها
طراحی و ساخت انواع اسکله و سکو‌های دریایی
استخراج معادن، نفت و گاز از دریا
طراحی صنایع اقیانوسی و بهره‌گیری از منابع غذایی غیر شیلاتی دریا

و) زیستی
اصلاح ژنتیکی انواع گیاهان
دامی (شبیه سازی، اصلاح ژنتیکی)
انسانی (سلول درمانی، درمان ناباروری)
تجهیزاتی (فرمانتورها)
دارو‌های نوترکیب (اینترفرون گاما، مونوکلونال)
حسگر‌های زیستی

ز) سلول‌های بنیادی

ح) فناوری نانو
نانو مواد و نانو ذرات
دارورسانی
تجهیزات اندازه گیری (AFM) نانوسکوپ
تولبد مواد نانو ساختار
موادمرکب نانویی (سبک، ولی مستحکم)
فیلتر و غشای نانویی
حسگر‌های نانویی
رتبه چهارم تولید علم نانو
درآمد سالانه بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان از محصولات نانویی در سال ۹۶

ط) سلامت
تجهیزات سلامت و پزشکی
پیوند اعضا
شیوه‌های درمانی پیشرفته
تولید انواع سرم و واکسن
تولید انواع دارو و ارائه دارو‌های بسیار پیشرفته
دارو‌های گیاهی

ی) لیزر و اپتیک
اپتیک پیشرفته (انواع لنز و شیشه مخصوص، پوشش دهی‌های حساس
لیزر‌های کم توان تشخیصی
لیزر‌های پرتوان صنعتی
وسایل اندازه گیری لیزری

ک) انرژی
نفت و گاز (کشف، استخراج، پالایش، ازدیاد برداشت، طراحی و ساخت تجهیزات عمده)
برق (طراحی و ساخت نیروگاه، تولید و توزیع برق، ذخیره‌سازی برق، بهره‌برداری)
انرژیهای نو (هسته ای، خورشیدی، بادی، زمین گرمایی، پیل سوختی، زیستی و سلولهای خورشیدی)

ل) کشاورزی
دارو‌ها و سرم‌های حیوانی
تولیدگونه‌های جدید محصولات کشاورزی مناسب با شرایط محیطی
حفظ و تقویت خاک
ارتقای بهره وری زمین و آب
مبارزه زیستی با آفات

م) فناوری اطلاعات و ارتباطات
تولید انواع نرم افزار کاربردی و سامانه‌های پیشرفته
طراحی و پیاده سازی شبکه‌های اطلاعاتی و ارتباطی
طراحی و تولید انواع سویچ آنالوگ و دیجیتال
رمز و دفاع سایبری
پیاده سازی دولت الکترونیک
هوش مصنوعی

ن) فناوری نرم
تدوین و ارائه اسناد راهبردی پیشرفت در زمینه‌های مختلف
تقویت جنبش نرم افزاری و تولید علم
توسعه و اجرای الگو‌های پیشرفته مدیریت
بصیرت افزایی و شناسایی طرحهای دشمن

س) آب و فاضلاب
سدسازی و مهارآّب
شیرین سازی آب
انتقال و توزیع آب
تصفیه و بازیافت پسابهای صنعتی و شهری
اکتشاف و استخراج ژرفابها

ع) صنایع و معادن
اکتشاف و استخراج معادن
طراحی، ساخت و تولید تجهیزات و ماشین آلات سبک و سنگین
فرآوری مواد معدنی و تولید محصولات با ارزش
فناوریهای افزایش تولید فولاد، سیمان و سایر مواد اصلی توسعه کشور

ف) خودروسازی
طراحی و ساخت خودرو
طراحی و ساخت انواع موتور خودرو
طراحی و ساخت قطعات و لوازم یدکی

ص) محیط زیست
شناسایی و رفع آلودگی
بازیافت زباله و مواد مستعمل
شناسایی تغییرات اقلیمی و آب و هوایی و عوامل آن
حفاظت از نمونه‌های نادر گیاهی و حیوانی

ق) عمران و شهرسازی
طراحی و ساخت انواع شهر‌ها و شهرک‌های جدید
طراحی و ساخت انواع سد‌ها
طراحی و ساخت انواع جاده، تونل، پل‌های بزرگ و سیلو
ساخت کامپوزیت

ر) توربین و نیروگاه‌سازی
ساخت انواع توربین ژنراتور و نصب نیروگاه‌های بزرگ در داخل و خارج از کشور مبتنی بر آن
طراحی و ساخت توربینهای سرچاهی نفت

از جمهوری اسلامی ایران در مجلات علوم انسانی و اجتماعی بین المللی دنیا در سال ۲۰۱۷ تعداد ۳ هزار و ۳۰۳ مقاله منتشر شده است، این رقم در سال ۲۰۱۲ تعداد یک هزار و ۹۷۵ مقاله بود که نشان از افزایش تعداد مقالات دارد.

در صورتی که سال ۲۰۱۷ را مبنای بررسی سهم کشور از تولید علم در حوزه‌های مختلف قرار دهیم سهم علوم انسانی از کل تولید علم دنیا ۱.۳ درصد است. میزان توجه به ظرفیتهای علوم انسانی نسبت به قبل انقلاب به میزان قابل توجهی رشد داشته است به طوریکه تعداد نشریات علمی‌ـ‌پژوهشی و نشریات علمی ترویجی یک هزار و ۲۷۳ است که از این تعداد ۷۰۲ مجله در گروه علوم انسانی و علوم اجتماعی هستند.

تعداد انجمنهای علمی کشور در حوزه علوم انسانی طی سالهای ۱۳۸۰-۱۳۹۳ با روند صعودی مواجه بوده است به طوری‌که از ۳۲ انجمن به ۱۰۵ انجمن علمی رسیده و در بین علوم دارای بیشترین نرخ رشد در تعداد انجمنها است. در رتبه‌بندی موضوعی شانگهای در سال ۲۰۱۸، رتبه‌بندی حوزه علوم انسانی در ۱۴ رشته صورت پذیرفته است که شاهد حضور دانشگاه‌های برتر کشور در ۲ رشته اقتصاد و مدیریت در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا هستیم.

آمار تعداد قطبهای علمی در رشته علوم انسانی و هنر از صفر قطب علمی در قبل انقلاب به ۲۸ قطب علمی تا پایان برنامه پنجم افزایش یافته است. از بی توجهی به مقوله علوم انسانی و عدم ثبت نظریه در قبل انقلاب، بعد از انقلاب اسلامی۲۵۰۰ کرسی ترویجی در حوزه علوم انسانی راه‌اندازی شده و اکنون ۴۱ نظریه درباره علوم انسانی ثبت شده است.

دیجیاتو
۱۸ نظر

ورود

 • نیما آذر ۲۹, ۱۳۹۷

  شما مطمئن هستین من دارم تو ایران زندگی میکنم؟ این آمارهای مموتی وار ب اینجا رسونده مارو، حالا شما هی پیشرفت کن آمار بده واقعیت ک عوض نمیشه

 • علی آذر ۲۹, ۱۳۹۷

  مشتی تو ایران بطری آب معدنی تولید نمیشه
  تکنولوژیش نیست
  این آمار چرنده

  • محمد آذر ۳۰, ۱۳۹۷

   شما مطمئن هستی داری این حرفو میزنی ؟
   پس حتماً اینا واردات میکنن
   http://www.arvandplast.com/PreForm.aspx
   کارخونه اش هم برا پولشویی هست !!!
   حرف مفت بزن کیلو چند !
   جامعه ای که افرادش بدون مطالعه حرف میزنن حتماً این بلا سرشون می آد
   اینا واقعیت هست ولی از علم تا عمل راه زیاده
   ژاپن ژاپن که میکنین هنوز خیلی مونده ولی یه روز امثال شما میگفتن این جنگ با عراق اخرشه
   امروز هم شما بگو
   به جای اینکه افتخارات کشور رو نابود کنید به فکر این باشید تا از این ها استفاده کنید

   • علی آذر ۳۰, ۱۳۹۷

    برادر ساندیس بدم خدمتتون؟ یکم منطقی باش.همه ی آمار های جهانی از کاهش رشد اقتصادی ایران و راکد بودن اقتصاد که از ۱۰ سال پیش شروع شده حرف میزنن.برو یکم تاریخ صنعتی شدن و پیشرفت علم و دانش رو تو سایر کشور ها بخون.با این اقتصاد راکد نه علم پیشرفت میکنه نه هیچ چیز دیگه.الان مادورو هم داره توی کشورش میگه توی این چند سال ریاست جمهوری من ونزوئلا کلی پیشرفت کرده و …. در حالی که همه ی اینا چرنده.

    • محمد دی ۲, ۱۳۹۷

     رشد اقتصادی دیدی من حرف بزنم
     اصلاً یه کم به جمله ی از علم تا عمل فکر کردی یعنی چی
     شما برو اقتصاد بخون برا سوادت خوبه چون اون کسی که اقتصاد درس میده پدر منه نه پدر تو حداقل ده جا دیدم چه جور این ها امار هارو مطرح میکنن و چه طور نتیجه گیری میکنن با همین امار ها هم بگی چین تو رکوده آمریکا در حال فروپاشی به دلیل بدهکاری چرا این حرفارو قبول نمی کنی؟
     چرندیاتی که مینویسی هم مرد باش بگو اشتباه کردم لینکم گذاشتم بقیه ببینن دهنی که حرف مفت زیاد میزنه براش سخته اشتباهاتش گفته شه
     در ضمن من از رشد اقتصادی حرف نزدم خدارو شکر هم اینجا نمیشه حرف رو ویرایش کرد که بیای دوباره چرند بگی
     این متن بهش ایراد وارده از سر تا پا ولی یه چیزایی واقعیت داره چون دانشگاه از صنعت دوره دلیل نمیشه دانشگاه رو ناکارآمد ببینی پس چه جوری دانشجویی که اینجا ثبت اختراع داره میره اونور کارایی داره
     برای افراد سخته باورهاشون عوض بشه یه بازنده همیشه بازنده میمونه کشور نیاز به اصلاح داره قبول کشور نیاز به هزار تا چیز دیگه هم داره قبول ولی اینکه بیای تخریب کنی و واقعیات علمی رو نادیده بگیری غلطه
     چپ میری راست میای میگن ساندیس خور تو هم بگو

 • علی آذر ۳۰, ۱۳۹۷

  خود گوییم و خود خندیم عجب مرد هنرمندی !!! الان با این آمار ها ایران باید ژاپن رو پشت سر گذاشته باشه.آیندگان احتمالا آمار های متفاوتی رو از این دوره منتشر میکنن.الان در آستانه چهل سالگی کسی جرئت نداره غیر از اینا آمار دیگه ای بده.

 • عظیمی آذر ۳۰, ۱۳۹۷

  اوه مای گاش
  من دلم میخواد برم ایران پناهنده شم
  نمیدونم این کدوم ایرانه ولی قطعا مسئولا یه ایران دیگه یه جای دیگه روی کره ی زمین ساختن و همه رفتن اونجا و این امارا رو از اون ایران میگن.
  اینطوری بگم دانشگاه تهران یا شریف یا اصفهان سه دانشگاه برتر کشور میشه حتی قابل قیاس با یه دانشگاه معمولی ایتالیا نیست

  • حسین دی ۴, ۱۳۹۷

   چرا حرف الکی میزنید
   مقطع کارشناسی دانشگاه شریف تو سطح جهانی بهترین فارغ التحصیل ها رو میده
   یا نمیدونید یا غرض مرضی چیزی دارید

 • پویا آذر ۳۰, ۱۳۹۷

  توی خیلی از موارد سطحی نگری شده و امار واقع بینانه نیست. من فقط به ۲ مورد بسنده می کنم:
  مثلا نوشته که نسبت مهاجرت دانشجویان ایرانی به امریکا کم تر شده: خوب طبیعی هست چون ارزش پولمون کمتر شده و امریکا خیلی سخت تر راه میده مارو.
  یا مثلا نوشته پارک های فناوری زیاد شدن. اولا که این در کل جهان زیاد شده و در اثر زمان هست دوما اینکه صرفا به کمیت شون اشاره شده و نگفته که خیلی از این پارک های استانی بی کیفیت و البته راکد هستند.

 • تارک آذر ۳۰, ۱۳۹۷

  وقتی شبکه ۳ توی میان برنامه ایران ۲۰ میاد میگه که نرخ مرگ و میر ناشی از زایمان نسبت به قبل از انقلاب کمتر شده باید به حال این پیشرفت گریه کرد…
  یا مثلا گفته بود که میزان تولید روزانه خودرو بیشتر شده.
  ببینین چقدر وقیح هستن که برای اثبات خودشون از چنین مثال هایی استفاده میکنن.

 • محمد دی ۱, ۱۳۹۷

  دستاورد و پیشرفت ؟! والا واقعیت امروزه کشور که کاملاً متفاوته ….

 • a.k دی ۴, ۱۳۹۷

  حالم بهم خورد از سایتتون دیگه

 • حسین دی ۴, ۱۳۹۷

  این که مشخصه با این همه دانشگاه و دانشجو رشد علمی رفته بالا
  باعث افتخار هم هستش
  ولی مشکل اینکه که تاثیرش رو زندگی مردم خیلی کم بود.
  اولویت دادن به مقاله نویسی به جای رفع مشکلات کشور بزرکترین عاملش هستش

 • alireza دی ۴, ۱۳۹۷

  نمیدونم چرا بعضیا اینقدر سطحی نگر هستن واقعا متاسفم
  اینکه یه کشور رشد علمی خوبی داره یعنی خیلی حرف ها علمی برای گفتن تو همه جا داره ولی اینکه این علم کمتر تاثیری تو زندگی من و شما داره به خاطر مسیولین ناکارآمدی هستن که با رای من و شما انختاب میشن و اینکه پیشرفت علمی تاثیری تو زندگیتون نداره اصلا دلیل منطقی برای انکارش نیست

 • Hooman دی ۴, ۱۳۹۷

  ما ایرانیا توهم هوشمندی داریم ،وگرنه اینهمه علم به کجامون رفته

  حالا هند مدعی باشه میگیم راست میگه
  نتیجه اش رو همه دیدن، ولی ما چی، فقط دروغ و تقلب پشت هم

 • اریا دی ۵, ۱۳۹۷

  وای چه مقاله چرندی. همون دو تای اول رو خوندم بقیه رو نخوندم.

 • رضا دی ۳۰, ۱۳۹۷

  به عمرم این همه دروغ یکجا ندیده بودم

  این امارارو فقط خودتون میتونید باور کنید نه مردم

  مردم ک شمارو میشناسند