سوپر بمب چینی؛ با سلاح مرگبار چین در پاسخ به «مادر همه بمب ها» آشنا شوید

سوپر بمب چینی؛ با سلاح مرگبار چین در پاسخ به «مادر همه بمب ها» آشنا شوید

چین یک بمب جدید با قابلیت پرتاب از هوا تولید و آزمایش کرده است که مقامات این کشور آن را پاسخی به ساخت «مادر همه بمب ها» (Mother of All Bombs) توسط ایالات متحده می دانند. در ویدیویی که توسط کمپانی تسلیحاتی دولتی Norinco منتشر شده است، این بمب مرگبار توسط یک بمب افکن استراتژیک H-6K بر روی یک دشت رها می شود که در نتیجه برخورد آن با زمین توپی بسیار بزرگ از آتش و دود سیاه ایجاد می شود. این ویدیو که در اواخر ماه دسامبر منتشر شده، اولین رونمایی عمومی از قدرتمندترین بمب غیرهسته ای کشور چین به شمار می آید.

مادر همه بمب ها
بمب افکن استراتژیک H-6K

آژانس خبری دولتی شین هوا از این بمب با عنوان «نمونه چینی مادر تمام بمب ها» یاد کرده است، عنوانی که در گذشته برای بمب آمریکایی GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast (MOAB) به کار می رفت. این بمب می تواند هر چیزی در شعاع ۳.۰۰۰ فوتی (۹۱۴ متری محل برخورد را به طور کامل نابود سازد). در آوریل ۲۰۱۷، ارتش ایالات متحده در جریان عملیات خود علیه نیروهای داعش در افغانستان از یک بمب ۹ تنی برای انهدام یک شبکه غاری که گفته می شد محل تجمع شبه نظامیان این گروه است استفاده کرد که بازتاب زیادی در رسانه های سراسر جهان داشت.

مادر همه بمب ها

این اولین باری بود که از این بمب مرگبار و قدرتمند در میدان نبرد استفاده می شد. این عملیات «موفقیت آمیز» خوانده شده اما جیمز متیس، وزیر دفاع وقت از دادن اطلاعات بیشتر در مورد تلفات این بمباران خودداری کرد. بر اساس برآورد کارشناسان نظامی، نمونه چینی مادر همه بمب ها کوچکتر و سبک تر از نمونه آمریکایی است. بر اساس ویدیویی منتشر شده می توان گفت که طول این بمب چینی حدود ۱۶ تا ۱۹ فوت (۵ تا ۶ متر) است.

مادر همه بمب ها

به ادعای رسانه های دولتی، انفجار ناشی از این بمب می تواند تمامی سازه های استحکام سازی شده، سنگرها و پناهگاه های دشمن را نابود سازد. همچنین می توان از این بمب برای پاکسازی و هموار کردن زمین به منظور فرود هلی کوپتر یا انجام عملیات هلی برد نیروها استفاده کرد که در صورت وجود موانع طبیعی در محل فرود مانند جنگل ها، بسیار مناسب خواهد بود.

بیشتر بخوانید: «پدر بمب ها»؛ سلاح مرگبار روسی که ۴ برابر از «مادر بمب ها» قوی تر است

مادر همه بمب ها

قبلاً نیز ارتش روسیه در پاسخ به مادر همه بمب ها از بمب قدرتمندی به نام «پدر همه بمب ها» (Father of All Bombs) رونمایی کرده بود که از نمونه آمریکایی بزرگ تر، گرما فشاری تر (thermobaric) و قوی تر است. بمب های گرما فشاری در ابتدا توده ای از آتش را در محل برخورد ایجاد کرده و سپس با مکیدن اکسیژن موجود در اطراف محل انفجار، آتشی بسیار بزرگ تر ایجاد می کنند که تا شعاع قابل توجهی را سوزانده و با خاک یکسان می کند. از این بمب ها معمولاً برای از بین بردن سنگرهای محکم و استحکامات استفاده می شود. مادر همه بمب ها یا همان GBU-43 که با عنوان اختصاری MOAB شناخته می شود، یک بمب هوشمند با هدایت GPS است که نزدیک به ۱۰ تن وزن داشته و پس از طراحی در سال ۲۰۰۲ ، جایگزین بمب BLU-82 Daisy Cutte شد.

مادر همه بمب ها
بمب روسی «پدر همه بمب ها»

هدف اولیه از ساخت این بمب قدرتمند تحت فشار قرار دادن بیش از پیش صدام حسین و استفاده از آن برای نابودی استحکامات ارتش بعث بود. این بمب در سال ۲۰۰۳ به خاورمیانه فرستاده شده اما تا آوریل ۲۰۱۷ مورد استفاده قرار نگرفت تا این که بمب افکن MC-130 Hercules ساخت کمپانی لاکهید مارتین یک فروند از آن را بر روی یک منطقه کوهستانی در منطقه آچین در استان جنوبی ننگرهار افغانستان رها کرد. هزینه ساخت هر فروند از این بمب بیش از ۱۶ میلیون دلار است. بر اساس آمار ارتش ایالات متحده، در حال حاضر ۲۰ فروند از این بمب در اختیار این سازمان بوده و برای ساخت آن ها نزدیک به ۳۱۴ میلیون دلار هزینه شده است.

مادر همه بمب ها

این بمب چنان سنگین است که هنگامی که هواپیمای حامل آن در آسمان است، بمب مذکور روی یک صفحه متحرک قرار گرفته و توسط یک لنگر چتری مهار می شود. در ادامه هنگامی که این بمب رها می گردد این چتر باز شده و مانع از وارد شدن فشار وزنی شدید به هواپیما می گردد. این بمب برای نابود کردن تونل های زیرزمینی و دیگر استحکامات زیر زمین طراحی شده و شعاع انفجار آن از هر طرف حدود یک مایل است.

بیشتر بخوانید: B61-12: قوی ترین و خطرناک ترین بمب هسته ای که تاکنون ایالات متحده ساخته است

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • تارک دی ۲۱, ۱۳۹۷

    سلام آقای علی پناهی.
    لطفا یه مطلب هم از MRE (جیره نظامی یک روزه) ها بگذارین.مخصوصا مال ایران که اصلا معلوم نیست چیه یا داره اصلا…