«سگ گردانی» در فردیس و لواسان ممنوع شد: جامعه شناسی خودمانی «خود‌خواهی»

«سگ گردانی» در فردیس و لواسان ممنوع شد: جامعه شناسی خودمانی «خود‌خواهی»

سگ گردانی، از کلکسیون فرهنگ‌های غربی است که وارد سبک زندگی مدرن و دیجیتالی مردمان روزگار ما شده و مثل خیلی چیزهای دیگر، پیش از آن که فرهنگ و شیوه و قانون و رسم و منش و اصولش بیاید و اطلاع رسانی شود، کارکردش عمومی شده است.

افزایش متوسط سن جامعه و کاهش استقبال از ازدواج و فرهنگ تجرد گرایی نسل جدید ایرانیان سبب شده تا حفاظت و حمایت از حیوانات خانگی، جایگزین حمایت و حفاظت از میلیون ها کودک بی سرپرست و بد سرپرست ایرانی باشد.

بر اساس آمار گمرک، در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۵ و پس از اجرای برجام، بالغ بر ۲۵۹۳ تن غذای سگ و گربه به ارزش ۱۴۱۷۰۳۰۶۰۰۸۰ ریال به کشور وارد شده است تا دست‌کم سفره حیوانات در ایران پس از برجام رنگین‌تر شود.

نگهداری سگ در ابعاد و اندازه های مختلف در خانه های چند ده متری، همان اندازه مصداق خود خواهی عصر مدرن است، که رها کردن سگ در معابر و پارک ها و بوستان‌های شهر و خندیدن به مردمی که از سگ رها شده وحشت دارند، نشان از نادانی دارد و ما را به یاد کتاب پر فروش و محبوب ایرانیان: «بی شعوری» می اندازد.

اگر چه در فرهنگ روستایی و سنتی ایرانیان تا همین نیم قرن پیش، سگ، بخش جدایی ناپذیر از سبک زندگی سنتی مردمان در کشت و زرع و دامداری  محسوب می شد، اما دنیای لایک و فالو ها سبب شد تا سگ، از بیرون خانه به اتاق خواب بیاید و به جای دشت و دمن، در معابر و پارک ها و خیابان های شهرها، در کنار صاحبش، حرکت کند.

نتیجه چه می شود؟ داستان دلخراش لواسان و حمله یک سگ به دختر بچه ای ۱۰ ساله و اظهارات تاسف برانگیز صاحب سگ و . . .

ما هنوز قانون جامعی درباره سگ بازی و استفاده از سگ در معابر عمومی نداریم.

هنوز مردم، درباره حقوق سگ و انسان در مکان های عمومی و مشاع، اطلاعات درستی ندارند و آموزش درستی هم علاقمندان به این موضوع، دریافت نکرده اند. پس از حادثه لواسان، سگ بازی در کانون توجه افکار عمومی و مسئولان قوه قضاییه قرار گرفت.

ممنوعیت سگ گردانی در لواسان

شریعتی رئیس حوزه قضایی لواسانات طی دستوری به رییس کلانتری ۱۶۶ لواسانات، سگ گردانی در پارک‌ها را ممنوع اعلام کرد.در بخشی از این نامه با اشاره به حادثه اخیر در پارک دریاچه لواسان به علت سهل انگاری صاحب سگ و حمله به دختر بچه آمده است: در راستای پیشگیری از جرم، سگ گردانی در پارک‌ها که احتمال حمله به عابرین و یا احساس ناامنی برای افرادی که برای پیاده روی و یا تفریح مراجعه نموده‌اند را به همراه داشته، ممنوع است.

رئیس حوزه قضایی لواسانات به رییس کلانتری ۱۶۶ لواسانات تاکید کرده است که با همکاری ماموران شهرداری به محض مشاهده به صاحب سگ متذکر گردند تا سریعا نسبت به انتقال آن اقدام و در صورت عدم اجرای دستور قضایی نسبت به جلب وی اقدام و نتیجه جهت اقدامات قانونی به این حوزه قضایی اعلام شود.

سگ گردانی
ممنوعیت سگ گردانی در لواسان

ممنوعیت سگ گردانی در فردیس

حسن جهانشاهلو روز گذشته طی نامه ای به فرمانده انتظامی شهرستان فردیس که تصویر آن در فضای مجازی و کانال تلگرامی ‘ دل نوشته ها و خاطرات من’ منتشر کرد، در ارتباط با موضوع سگ گردانی در سطح شهر، از نیروی انتظامی خواست به محض مشاهده افرادی که اقدام به آوردن سگ در سطح شهر، معابر عمومی و پارک‌ها به عنوان تفریح یا خودنمایی می‌کنند متذکر شوند تا نسبت به انتقال حیوان اقدام کنند.

سگ گردانی در فردیس هم ممنوع شد

وی در این نامه اعلام کرد که با توجه به اتفاقات اخیر صورت گرفته و بازتاب آن در رسانه‌های کشوری و مطالبه به حق مردم در برخورد با افرادی که مبادرت به سگ گردانی می‌کنند و نظر به اینکه آوردن سگ در خیابان و ترسی که بین اطفال و افراد ایجاد می‌نماید و مصادیق متعددی از حمله و آسیب به شهروندان در دادسرای فردیس وجود دارد، با توجه به اینکه موضوع منطبق با مواد ۶۱۸، ۶۱۹ و ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی است از حیث وظیفه پیشگیری از وقوع جرم تعرض به افراد، ایجاد ترس، جرح و تهدید علیه بهداشت عمومی به کلیه کلانتری‌ها و یگان‌های تخصصی ابلاغ می‌شود، به محض مشاهده افرادی که مبادرت به سگ‌گردانی در سطح شهر، پیاده‌روها و پارک‌ها به عنوان تفریح یا خودنمایی می‌کنند متذکر شوند تا نسبت به انتقال حیوان اقدام و در صورت عدم اجرای دستور قضایی، جلب و تحت الحفظ به دادسرا اعزام شوند.

غذای سگ و گربه
اختصاص ۱۴ میلیارد تومان با ارز ۴۲۰۰ تومانی در روزگار مشکلات ارزی کشور برای واردات غذای سگ و گربه به ایران!

امیدواریم ایران عصر ۱۴۰۰ درگیر چنین چالش هایی که ده ها سال پیش کشورهای غربی برای آن قانون ومقررات و آموزش وضع کرده اند، نباشد. فراموش نکنیم که شمار کودکان بی سرپرست و بد سرپرست در شیرخوارگاه ها و مراکز بهزستی کشور سال به سال در حال افزایش است و سالانه صد ها میلیارد تومان ثروت ملی ایرانیان، خرج  واردات غذای سگ و مسائل مرتبط با آن می شود.

دیجیاتو
۱۲ نظر

ورود

 • رویین بهمن ۶, ۱۳۹۷

  وقتی راجع به چیزی اطلاعات ندارید نباید مقالات بیخود بنویسید. چون گرسنه و یتیم داریم، غذای حیوانات وارد نکنیم؟؟؟ چرا؟ چون مسیولین مملکت انقدر خوردن هار شدن؟

  • رویین منش بهمن ۶, ۱۳۹۷

   سگ گردانی چه وحشی گری هست آخه….؟؟؟؟
   آقای کربلایی رویین زاده عزیز صاحب اون سگ صفتی که دست دخترک بیچاره رو زخمی کرده را باید زنده زنده تووی آتییییش بسوزونن…..

  • محمد بهمن ۶, ۱۳۹۷

   واردات غذای سگ به خودی خود عیب نداره کسی هم مخالفش نیست ولی چرا با ارز آزاد نه و ارز ۴۲۰۰تومانی
   تااونجا که من میدونم غذای سگ و گربه بالاخص خارجیش گرونه و کسی که همچین پولی داره چه نیازی به ارز دولتی داره که صد جای دیگه میشه خرجش کرد؟خوب برای سگ های این آدما می تونن آزاد وارد کنند
   کسی هم که پول نداره رو چه به سگ خانگی نگه داشتن اونم با غذای ویژه فکر هم نمی کنم چوپون و نگهبان کارخونه به سگاشون جز یه تیکه استخون یا یکم گوشت چیز دیگه ای بدن و این غذا عمدتاً برای سگ و گربه های
   خونگی هس

  • علی زمانی بهمن ۶, ۱۳۹۷

   ۱۰۰ درصد نباید وارد بشه. چرا؟ چون میلیون ها دختر و پسر بچه گرسنه در ۳۱ استان کشور داریم، نباید ارز مملکتی که با سختی داره بدست میادو ثروت نسل آینده هست و نه ارث پدری من و شما، صرف خریدغذای سگ و گربه از فلان برندخارجی بشه تا لاکچری گردهای بالا شهری، استفاده کنند و روز به روز اقتصاد فشل تر بشه!! ارزی که باید صرف واردات داروهای اساسی بشه تا درد هزاران بیمار نیازمند تسکین بشه، بله، ۱۰۰ درصد نباید خرج واردات غذای سگ و گربه و شغال باشه!!
   ممکلت رو باید با اولویت ها مدیریت کرد. خودخواهی هم حدی داره. . . اما کو گوش شنوا. . .

   • سهیل بهمن ۶, ۱۳۹۷

    جناب زمانی از این دست مقالات بیشتر بگذارید

 • محمود بهمن ۶, ۱۳۹۷

  شما هم با اون مطلباتون الان برجام چه ربطی به واردات غذای سگ داره شماها همه چیو میخواین سیاسی جلوه بدین بعدشم سگ داری اصلا ربطی به پولدارا نداره من خودم وضع مالیم تعریفی نداره ولی یه تریر دارم که انقد با محبته باعث شده رفتار منم عوض شه و محبت خدادادی رو درک کنم واقعا دیگه از اینجور رفتارهای تند بعضی ها تو کشور خسته شدم این همه حیوان آزاری میشه هیچ کس صداش در نمیاد بماند که وجود اون حیوان آزار تو اجتماع چه تاثیرات منفی فرهنگی میزاره تو جامعه اونوقت الان یه سگ که معلوم نیست چرا به اون دختر بچه حمله کرده حالا همه مسئولان احساسی شدن

 • عاطفه بهمن ۶, ۱۳۹۷

  باسلام ممنون از مقاله زیبا و پرمحتواتون.کاملا با نظرتون موافقم.یکسری ادم خودخواه پرمدعا ک میخان ادای لاکچریهارو در بیارن بدون درک واقعیتها اصرار به نگهداری حیوانات در خانه دارن با اون هزینه های هنگفتش…ایا واقعا نگهداری از خیواتات در منزل جز الویتهای اقتصاد داغون ماست؟؟؟؟!!!!
  واقعا ک هرچی سر ملت بیاد حقشه.

 • Morvarid بهمن ۷, ۱۳۹۷

  ما داریم غذای سگ و گربه رو چند برابر گرونتر میخریم، کاملا با ارز آزاد، همه فروشگاهها هم هرروز باید از شرکت قیمت بگیرند ، قابل توجه اون دسته از افرادیکه نگران ارز دولتی هستند ، دلواپس نباشید من خریدار از جیبم دارم حداقل سه چهار برابر گذشته پول میدم ، از مخارج شخصی خودم کم میکنم ولی به عزیزی که از بچگی بزرگش کردم گرسنگی نمیدم ، اینا چه گناهی کردن که دلار گرون شده ،مملکت تحریم شده یا چندتا از خدا بیخبر اختلاس کردن !!!

 • امیرحسین بهمن ۱۰, ۱۳۹۷

  وقتی شعور چیزی رو نداری در موردش مطلب ننویس، الان مشکل جامعه ما شده چند تا سگ که میارنشون پارک تا بازی کنن؟ مشکل جامعه افرادی هستن که چون کاری رو انجام نمیدن برای همه ممنوع میدونن

  • علی زمانی بهمن ۱۱, ۱۳۹۷

   شما که آدم باشعوی هستی و ما را بیشعور خطاب میکنی بخاطر یه گزارش مستند و مستدل، چرا توهین میکنی به جای ارائه نظر متقاعده کننده؟! مشکل جامعه یکیش همین طرز رفتار امثال شما است. این کم تحملی ایرانیان مثل سگ گردانی با قلاده باز توی پارک که جای خوردن و نشستن مردم هست، معضل ایران عصر ۱۴۰۰ شده. تا کی باید تحمل کنیم الله اعلم!! سگ بازی هزینه ای نداره که کسی نتونه انجام بده. کار غلط ، غلط هست. جای عمومی، قانون داره. مقاله قانون سگ گردانی در نروژ و سوئد و بریتانیا را بخوانید.
   ممنونم

 • حسین بهمن ۱۷, ۱۳۹۷

  چقدر انسانه اونی که این متن رو نوشته
  عاقبت به خیر بشی الهی
  فراموش نکنیم که شمار کودکان بی سرپرست و بد سرپرست در شیرخوارگاه ها و مراکز بهزستی کشور سال به سال در حال افزایش است و سالانه صد ها میلیارد تومان ثروت ملی ایرانیان، خرج واردات غذای سگ و مسائل مرتبط با آن می شود.