برج جمیره؛ برج غول پیکر جدید دُبی با ۵۵۰ متر ارتفاع که در سال ۲۰۲۳ افتتاح خواهد شد

برج جمیره؛ برج غول پیکر جدید دُبی با ۵۵۰ متر ارتفاع که در سال ۲۰۲۳ افتتاح خواهد شد

در سراسر دُبی، صدها پروژه ساخت و ساز به سرعت پیش می روند تا برای نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۲۰ افتتاح شوند. اما مشخص شده که همیشه جایی برای یک پروژه دیگر نیز وجود دارد. کمپانی دولتی دُبی هولدینگ (Dubai Holding) که در عرصه ساخت و ساز فعال است، اخیراً از جزییات یک پروژه بسیار بزرگ رونمایی کرده است که شامل یک برج بسیار بلند ۵۵۰ متری است که بلندتر از برج مرکز تجارت جهانی در نیویورک خواهد بود.

برج دبی

این برج که «برج جمیره» نام دارد در منطقه الصفوه در نزدیکی برج العرب واقع شده است و نقشه ها نشان می دهند که اطراف این برج را مراکز چند منظوره، مسکونی و تجاری با عنوان «مرکز شهر جمیره» (Downtown Jumeria) احاطه کرده است. البته نباید این محله را با محله «Downtown Dubai» که در اطراف برج خلیفه و در شمال شهر واقع شده اشتباه گرفت.

برج دبی

قرار است ساخت این پروژه به سرعت شروع شود و اولین فاز آن در سال ۲۰۲۳ به افتتاح برسد. گفته می شود که در طراحی برج جمیره از تپه های شنی بیابان و واحه ها الهام گرفته شده است و شامل یک پلتفرم به ارتفاع ۴۵۰ متر با یک مرکز اقامتی و رستوران در بالای آن خواهد بود. همچنین یک عرشه تماشا نیز در این برج وجود خواهد داشت که نمایی ۳۶۰ درجه ای و خیره کننده از شهر دوبی را ممکن خواهد ساخت. اما منحصربفردترین ویژگی و بخش این هتل مربوط به پایه آن است که با طرحی از اثر انگشت حاکم دوبی، شیخ محمد بن رشید ساخته خواهد شد.

برج دبی

بر اساس طرح های اولیه قرار است که یک سالن آمفی تئاتر در داخل این اثر انگشت برای برگزاری مراسم فرهنگی و همچنین یک فواره بزرگ ساخته شود. برخی از ویژگی ها و امکانات این برج شبیه برج خلیفه است که بلندترین برج جهان با ارتفاع ۸۲۸ متر به شمار می آید. همچنین برج جمیره با صفحات نمایش دیجیتالی در نمای خود مجهز خواهد شد که برج را در طول شب روشن خواهد ساخت. با تکمیل این برج، برج جمیره به ۱۳ برج دیگر در جهان خواهد پیوست که با ارتفاعی بیشتر از ۳۰۰ متر با عنوان برج های بسیار بلند (supertall) شناخته می شوند.

بیشتر بخوانید: داستان دبی: چگونه بیابانی برهوت به قطب تجاری خاورمیانه تبدیل شد؟

برج دبی
Dubai Creek Tower

در ۵ مایلی برج خلیفه نیز برج نهر دبی (Dubai Creek Tower) قرار دارد که در حال ساخت بوده و پس از تکمیل شدن با ۹۲۸ متر به بلندترین برج جهان تبدیل خواهد شد. در اطراف این برج که توسط سانتیاگو کالاتراوا طراحی شده برج های اقامتی جدیدی قرار خواهند داشت که در کنار مرکز خرید بزرگ «Dubai Square Mall» قرار می گیرند، یک مرکز خرید بسیار بزرگ مربوط به دنیای تکنولوژی که مساحت آن به اندازه ۱۰۰ زمین فوتبال است.

برج دبی

سازه «Meydan One» در جنوب شرقی برج خلیفه قرار دارد نیز در حال ساخت بوده و شامل یک فروشگاه بزرگ، طولانی ترین پیست اسکی داخلی جهان و یک برج اقامتی بسیار بلند به ارتفاع ۷۱۱ متر و به نام «Dubai One Tower» خواهد بود. سال گذشته سازنده این سازه اعلام کرد که قرار است این سازه بزرگ در سال ۲۰۲۰ افتتاح شود.

برج دبی
Meydan One

رییس هولدینگ دوبی، عبدالله احمد الحبایی گفته است که برج جمیره و محله مرکزی جمیره باعث تقویت داده های توریستی ر دُبی با اضافه کردن سازه نمادین دیگری به دارایی های امارات در زمینه جاذبه های منحصربفرد خواهند شد.

بیشتر بخوانید: ۱۳ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد دوبی که جهانیان از آن بی اطلاعند

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود