۱۰ ترفند خانه‌داری قدیمی که همچنان کاربردی هستند؛ از باز کردن گره‌های کور تا تمیز کردن اجاق گاز

۱۰ ترفند خانه‌داری قدیمی که همچنان کاربردی هستند؛ از باز کردن گره‌های کور تا تمیز کردن اجاق گاز

امروز مواد شوینده، تمیزکننده و محلول‌های چندمنظوره متنوعی در بازار وجود دارد و هر مشکلی که در خانه داری بتوانید تصور کنید را برطرف می‌کنند؛ از تمیزکننده سطوح و کف گرفته تا جرم‌گیر و سفیدکننده.

اما برخی از روش‌های سنتی خانه‌داری هستند که همچنان نیز کاربرد دارند و اتفاقا کم‌خرج‌تر و ساده‌تر نیز هستند. برای آشنایی با ۱۰ نمونه از این ترفندها تا انتهای مطلب با روزیاتو همراه باشید.

۱- استفاده از نمک برای راحت تمیز کردن چربی‌های خشک شده روی اجاق گاز

10 ترفند خانه‌داری قدیمی

برای تمیز کردن چربی‌ها و ته‌مانده‌هایِ خشک شده غذا از روی اجاق گاز بهترین و ساده‌ترین روش استفاده از نمک دانه درشت است. برای این منظور یک لایه نازک نمک روی سطح اجاق بریزید و چند دقیقه آن را به حال خود رها کنید. سپس با کمک جارو شارژی، جارو برقی یا دستمال، نمک‌ها را پاک کنید. می‌بینید که بدون سابیدن، سطح گاز تمیز شده است.

۲- تیز کردن چاقو با نعلبکی

10 ترفند خانه‌داری قدیمی

اگر تیزکننده چاقو دم دست ندارید خیلی نگران نباشید فقط کافیست یک عدد نعلبکی داشته باشید. نعلبکی را برگردانید و لبه‌های چاقوی را روی پایه آن بکشید. هر دو طرف چاقو را چندین بار روی نعلبکی بکشید تا کاملا تیز شود.

۳- پوست کندن هویج در عرض چند ثانیه

10 ترفند خانه‌داری قدیمی

با استفاده از سیم ظرفشویی تمیز و نو روی سطح هویج بکشید تا یک لایه از پوستش کنده شود. به همین سادگی.

۴- تهیه پودر نان با استفاده از رنده

10 ترفند خانه‌داری قدیمی

اگر قصد دارید غذای سوخاری درست کنید یا برای داخل غذای خود به پودر نان نیاز دارید، فقط کافیست یک برش کوچک از نان فانتزی را درون فریزر قرار دهید تا منجمد شود. سپس آن را رنده کنید.

۵- محافظت از لاک و ناخن‌ها هنگام کار در خانه

ترفند خانه‌ داری

قبل از شروع کار با دستکش‌های آشپزخانه بهتر است درون هر کدام از انگشت‌های دستکش یک تکه کوچک پنبه بگذارید و سپس کار خود را انجام دهید. این کار از مانیکور ناخن  محافظت می‌کند و مانع از خراب شدن لاک می‌شود.

۶- پاک کردن تخم‌مرغ شکسته از سطح زمین 

ترفند خانه‌ داری

وقتی تخم‌مرغ از دست شما به زمین می‌افتد و می‌شکند، فقط کافیست روی آن نمک بپاشید. اجازه دهید ۵ دقیقه بماند تا خشک شود و سپس با جارو و خاک‌انداز آن را جمع کنید.

۷- حفط طعم و عطر سیر

ترفند خانه‌ داری

درون یک ظرف پلاستیکی یا شیشه‌ای مقدار زیادی نمک دانه درشت بریزید و کله‌های سیر را درون آن قرار دهید. به این ترتیب سیرها خشک نمی‌شوند و عطر خود را حفظ خواهند کرد.

۸-  حفظ مواد خوراکی از حشرات و مورچه‌ها

ترفند خانه‌ داری

اگر در ظرف شکر، آرد و جعبه نان یک عدد برگ بو قرار دهید دیگر هیچ حشره و مورچه‌ای به آن هجوم نخواهد برد.

۹- خشک کردن لباس‌های پشمی به بهترین روش

ترفند خانه‌ داری

برای خشک کردم پلیورها یا کت‌های پشمی بهتر است از یک جوراب شلواری کمک بگیرید. به این صورت که جوراب شلواری را درون لباس بگذارید، قسمت کمرِ جوراب شلواری را از یقه لباس بیرون بیاورید. پاهای جوراب را هم از آستین‌های پلیور بیرون بیاورید. سپس با کمک گیره چوب‌رختی آن را از چوب‌رختی آویزان کنید. به این روش، لباس نه کش می‌آید و نه گشاد می‌شود و بسیار سریع‌تر هم خشک خواهد شد.

۱۰- باز کردن گره‌های کور با کمک پودر تالک

ترفند خانه‌ داری

کمی پودر تالک روی بند کفشی که گره خورده و باز نمی‌شود بریزد. پس از چند دقیقه گره را به راحتی باز کنید.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود