نگاهی به جزییات بودجه ۱.۳ تریلیون دلاری ناتو و سهم هر کشور + اینفوگرافیک

نگاهی به جزییات بودجه ۱.۳ تریلیون دلاری ناتو و سهم هر کشور + اینفوگرافیک

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) یک اتحاد سیاسی و نظامی متشکل از ۳۱ کشور است. هدف اصلی آن تسهیل همکاری بین کشورهای عضو و تضمین دفاع و امنیت متقابل است. اینفوگرافیک زیر بودجه دفاعی پرداختی اعضای ناتو را در سال ۲۰۲۳، با استفاده از داده‌های ناتو و بر اساس قیمت‌ها و نرخ‌های ارز کنونی نشان می‌دهد.

سهم کشورهای عضو ناتو در تامین بودجه دفاعی

ایالات متحده تامین کننده اصلی مخارج ناتو

ناتو بودجه دفاعی را به عنوان پرداخت هایی تعریف می کند که توسط دولت ملی، به استثنای مقامات منطقه ای، محلی و شهرداری، به طور خاص برای برآورده کردن نیازهای نیروهای مسلح خود انجام می شود. این سازمان از اعضا می خواهد حداقل ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای دفاع هزینه کنند.

یکی از بخش های اصلی هزینه‌های دفاعی شامل پرداخت‌هایی برای پرسنل فعال نیروهای مسلح و همچنین بازنشستگان است. این مخارج، هزینه نگهداری تجهیزات جنگی و نظامی را نیز شامل می شود. علاوه بر این، هزینه‌های عملیات‌های محافظ صلح‌ و بشردوستانه و همچنین انهدام سلاح‌ها را نیز در بر می‌گیرد.

ایالات متحده بزرگترین کمک کننده به بودجه ناتو است. در سال ۲۰۲۳، این کشور ۸۶۰ میلیارد دلار توسط سازمان هزینه کرد که ۶۸ درصد از کل بودجه دفاعی این سازمان را تشکیل می دهد که ۱۰ برابر بیشتر از سهم کشور دوم یعنی آلمان است.

سهم کشورهای عضو ناتو در تامین بودجه دفاعی
سهم کشورهای عضو ناتو در تامین بودجه دفاعی

هدف از تامین بودجه دفاعی ناتو توسط ایالات متحده، حمایت از متحدان اروپایی، بازدارندگی دشمنانی مانند روسیه و دستیابی به منابع نظامی اضافی است.

در سال ۲۰۱۸، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، نامه هایی به متحدان ناتو فرستاد و از آنها خواست تا هزینه های دفاعی خود را افزایش دهند تا حداقل هدف ۲ درصدی را برآورده کنند. با این حال، در سال های اخیر، آمریکا هزینه های خود را افزایش داده است، به طوری که در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل ۶ درصد افزایش یافته است.

آینده ناتو

پس از گذشت دو سال از تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین، ناتو عمدتاً اتحاد خود را علیه مسکو حفظ کرده است.

این اتحاد با عضویت فنلاند در سال ۲۰۲۳ گسترش یافته است و احتمالاً به زودی سوئد را نیز در بر خواهد گرفت.

منبع: visualcapitalist
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود