ولادیمیر زلنسکی ؛ کمدینی در لباس «خدمتگزار مردم» که رییس جمهور واقعی اوکراین شد

ولادیمیر زلنسکی ؛ کمدینی در لباس «خدمتگزار مردم» که رییس جمهور واقعی اوکراین شد

ولادیمیر زلنسکی نامی است که این روزها بسیار شنیده می شود، رییس جمهور اوکراین که مقاومتش در برابر نیروهای روسی بسیار خبرساز شده است. کمدینی با هیچ تجربه سیاسی، موفق شد در یک رقابت بی سابقه انتخاباتی، به عنوان رییس جمهور جدید اوکراین انتخاب شده و جانشین پترو پروشنکو شود. ولادیمیر زلنسکی (Volodymyr Zelensky) که تنها نقش سیاسی او بازی کردن در نقش رییس جمهور در یک برنامه تلویزیونی بوده، ظاهراً و بر اساس آمارهای ارائه شده بر اساس نظرسنجی ها، توانسته با بدست آوردن ۷۳ درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، شکست سختی به پترو پروشنکو، رییس جمهور کنونی اوکراین، وارد کند. گفته می شود که در تمامی استان های کشور، آقای پروشنکو در مقابل رقیب کمدین خود شکست خورده است، حتی در مناطق غربی کشور که از طرفداران سنتی او بوده اند.

ولادیمیر زیلنسکی رییس جمهور جدید اوکراین
ولادیمیر زلنسکی

در حالی که هنوز نتیجه قطعی و کامل این انتخابات اعلام نشده اما آقای زلنسکی در مقر مرکزی فعالیت های انتخاباتی خود خطاب به هوادارانش چنین گفت: «هیچ وقت شما را ناامید نخواهم کرد. در حالی که هنوز به طور رسمی رییس جمهور نیستم، به عنوان یک شهروند اوکراینی می توانم به همه کشورهای جدا شده از اتحاد جماهیر شوروی بگویم: “به ما نگاه کنید! همه چیز ممکن است”». پروشنکو نیز شکست سخت خود از رقیب کمدینش را پذیرفته و گفته که ماه آینده کاخ ریاست جمهوری را ترک می کند اما قصد ندارد عرصه سیاست را رها کند. نتیجه انتخابات اخیر اوکراین بی سابقه و باورنکردنی است زیرا کمپین انتخاباتی که در ابتدا به یک جوک شبیه بود اکنون آرای بیش از ۷۰ درصد از مردم اوکراین که از فقر، فساد و یک جنگ ۵ ساله با بیش از ۱۳.۰۰۰ تلفات خسته شده بودند را به خود اختصاص داده است.

ولادیمیر زیلنسکی رییس جمهور جدید اوکراین

این کمدین و ستاره تلویزیونی ۴۱ ساله که به خاطر بازی در نقش رییس جمهور در سریال «خدمتگزار مردم» (Servant of the People) شناخته می شود اکنون رهبری کشوری با بیش از ۴۵ میلیون جمعیت را در دست خواهد گرفت که از چالش های متعددی رنج برده و برای رسیدن به خواسته های خود دست به انتخابی بسیار مهم و ریسکی زده اند. بعد از بدست آوردن بیشترین آرا در دور اول انتخابات در ماه گذشته، زیلنسکی در روز گذشته نیز اختلافی شدید را بین خود و رییس جمهور کنونی ۵۳ ساله کشور ایجاد کرد. تمامی پیش بینی ها و نظرسنجی ها نشان می داد که به دلیل خشم عمومی از فساد، فقر و جنگ داخلی در کشور، رییس جمهور کنونی اوکراین جایگاه خود را از دست خواهد داد. هر دو رقیب که روز جمعه در استادیوم فوتبال ملی کیف، توهین و اتهامات زیادی را متوجه یکدیگر ساختند قول داده بودند که اوکراین را در مسیر موافق با کشورهای غربی نگه دارند.

بیشتر بخوانید: اندرو یانگ؛ نامزد جدید ریاست جمهوری که می‌خواهد به مردم آمریکا «سهام عدالت» بدهد

ولادیمیر زیلنسکی رییس جمهور جدید اوکراین
پترو پروشنکو

پیروزی برای زلنسکی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری یک جهش و تغییر بزرگ از زمان استقلال اوکراین از اتحاد جماهیر شوروی است زیرا پیش از او تنها سیاستمداران کارکشته موفق به رسیدن به ریاست جمهوری یا نخست وزیری در این کشور شده بودند. کمپین تبلیغاتی نامتعارف ولادیمیر زلنسکی بیشتر بر پُست های طنز و انتقادی در رسانه های اجتماعی متمرکز بوده و در آن خبری از گردهمایی ها و تبلیغات کاغذی مرسوم نبود. زیلنسکی رهبری کمپین تبلیغاتی خود را از طریق اینستاگرام انجام می داد جایی که بیش از ۳.۷ میلیون نفر دنبال کننده دارد. وی قول داده که با فساد گسترده در کشور مبارزه کند، وعده ای که برای مردمی که از قول های سیاستمداران مبنی بر مبارزه با آن خسته شده و پس از سه دهه استقلال از شوروی هنوز هم یکی از فقیرترین کشورهای اروپا به شمار می آیند.

ولادیمیر زیلنسکی رییس جمهور جدید اوکراین

انتظار می رود که پیروزی ولادیمیر زلنسکی فصلی تازه در تاریخ کشوری باشد که دو انقلاب بزرگ را در دو دهه تجربه کرده و ۵ سال است درگیر یک جنگ داخلی با جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق کشور است. بر اساس نظرسنجی موسسه گالوپ که در ماه مارس گذشته منتشر شد، تنها ۹ درصد از مردم این کشور به دولت و سیاستمداران کنونی کشور اعتماد دارند. به شهرت رسیدن زلنسکی در عصری اتفاق افتاد که جهان شاهد اتفاقات بی سابقه ای در عرصه سیاسی است؛ از برگزیت گرفته تا به ریاست جمهوری رسیدن و سیاست های متفاوت دونالد ترامپ ، جنبش ۵ ستاره در ایتالیا که آن هم توسط یک کمدین صورت گرفت و همچنین به قدرت رسیدن راستگراها در فرانسه و اسپانیا. زلنسکی هنوز چهره ای ناشناخته در عرصه سیاسی اوکراین است و برخی روابط او با اولیگارش هایی که دوست نداشتند پروشنکو در قدرت بماند نیز باعث نگرانی برخی نسبت به ریاست او بر کاخ ریاست جمهوری شده است.

ولادیمیر زیلنسکی رییس جمهور جدید اوکراین

نیروهای نظامی اوکراین از سال ۲۰۱۴ با جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در شرق این کشور می جنگند که علیرغم آتش بس ملی تاکنون باعث کشته شدن بیش از ۱۳.۰۰۰ نفر از نظامیان کشور شده است. پروشنکو در دوران ریاست جمهوری خود توانست سفر بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا را برای اوکراینی ها ممکن ساخته، اصلاحاتی را در کشور ایجاد کرده، به تاسیس یک کلیسای کاتولیک ملی مستقل از مسکو کمک نموده  و با لابی های خود موفق شد که تحریم های غرب علیه روسیه را حفظ کند. اما منتقدان می گویند که تغییرات صورت گرفته در کشور مطابق با خواست تظاهر کنندگان و جنبشی که باعث فرار رییس جمهور سابق اوکراین از این کشور شد نبوده و برخلاف قولی که داده بود نتوانست جنگ داخلی در شرق را در مدت چند هفته پایان دهد.

ولادیمیر زیلنسکی رییس جمهور جدید اوکراین

زلنسکی در طی مناظره خود با پروشنکو در استادیوم فوتبال کیف چنین گفت: «من فقط یک شخص معمولی هستم که آمده ام سیستم را بشکنم. من نتیجه اشتباهات و قول های شما هستم». پروشنکو رقیب خود را «دلقک»، «بی تجربه»، «ضعیف» و «از لحاظ سیاسی بی شکل» نامیده بود اما پس از نتیجه دور اول انتخابات از شدت انتقادات خود کاسته و با لحنی نادم از اشتباهات گذشته خود عذرخواهی کرده و قول داد که نسبت به گذشته شفاف تر عمل کند. در دور اول انتخابات، زیلنسکی بیش از دو برابر پروشنکو رأی آورده بود. روز قبل از انتخابات دور دوم نیز زلنسکی که به خرید رأی متهم شده بود تبرئه شد. در روز جمعه و در آخرین مناظره و تبلیغ دو نامزد نهایی، پترو پروشنکو با لحنی ملتمسانه از اوکراینی ها خواست که پیش از رأی دادن به رقیبش کمی فکر کنند: «یک دوره ریاست جمهوری ۵ ساله یک نمایش کمدی نیست که اگر دیگر برایتان بامزه نبود بتوانید آن را خاموش کنید و یک فیلم ترسناک نیز نیست که بتوانید آن را به راحتی نگهدارید».

ولادیمیر زیلنسکی رییس جمهور جدید اوکراین

اما درخواست های پروشنکو از اوکراینی ها بیفایده بوده و مردم این کشور با انتخاب یک کمدین بی تجربه نشان دادند که از سیاسیون کشور خسته شده و دیگر اهمیتی به وعده های آن ها نمی دهند. اکنون باید دید که ولادیمیر زیلنسکی چگونه با چالش های پیش روی خود نه در مقام کمدین، بلکه رییس جمهور یک کشور ۴۵ میلیون نفری روبرو خواهد شد؛ چالش هایی که مهم ترین آن ها درگیری با نیروهای طرفدار روسیه در شرق کشور، بازگرداندن ۲۴ ملوان اوکراینی دستگیر شده در تنگه کرچ توسط روسیه، مبارزه با فساد و ایجاد رونق اقتصادی در کشور خواهد بود. با توجه به این که روسیه دل خوشی از پروشنکو و سیاست های غربگرایانه او نداشت، به نظر می رسد که کرملین نیز از انتخاب شدن زیلنسکی، دستکم در شرایط کنونی، به عنوان رییس جمهور جدید اوکراین راضی باشد اما هنوز نمی توان در مورد گرم بودن روابط رییس جمهور جدید اوکراین با ولادیمیر نسخه روسی سخن گفت.

بیشتر بخوانید: سختکوشی و استرس کاری رییس جمهور کره جنوبی به قیمت از دست دادن ۱۲ دندان

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود