۱۰ خوراکی خوشمزه که در آینده نزدیک دیگر وجود نخواهد داشت؛ از کاکائو تا برنج و میوه

۱۰ خوراکی خوشمزه که در آینده نزدیک دیگر وجود نخواهد داشت؛ از کاکائو تا برنج و میوه

تغییرات آب و هوایی کره ی زمین ما انسان ها را مجبور می کند زندگی خود را با شرایط جدیدی وفق دهیم. بالا رفتن دمای زمین و تغییرات شدید آب و هوایی، باعث نگرانی کشاورزان و محققان درباره ی آینده ی بسیاری از مواد غذایی پرکاربرد و پرطرفدار شده است. طبق گمانه زنی ها، اگر شرایط آب و هوایی زمین به همین ترتیب پیش برود، دیگر قادر به خرید بسیاری از این مواد غذایی نخواهیم بود چون یا بسیار کمیاب و یا بسیار گران قیمت خواهند شد، بنابراین در آینده خبری از بسیاری از خوراکی های لذیذ و خوشمزه ای که هنوز از آن ها بهره مندیم، نخواهد بود. در ادامه به ۱۰ ماده ی غذایی ای می پردازیم که به دلیل تغییرات آب و هوایی در خطر انقراض هستند.

۱- کاکائو

تأثیر تغییرات آب و هوایی بر مواد غذایی

گرچه دمای بالا روی درخت های کاکائو تأثیری ندارد، اما این درختان به باران زیاد و رطوبت فراوان در هوا احتیاج دارند. این در حالی است که طبق تحقیقات، با تغییرات آب و هوایی دیگر خبری از چنین شرایطی نخواهد بود. این وضعیت می تواند تأثیر منفی ای روی تولید کاکائو داشته باشد و در نتیجه، تولید پودر، ترافل یا شکلات کاکائو را سالانه یک میلیون تن کاهش دهد.

۲- چای

بعد از یک روز سخت و طولانی کاری، واقعاً چه چیزی آرامش بخش تر از یک لیوان چای داغ و خوش عطر؟ با این حال، به نظر می رسد که در آینده ی نزدیک باید به دنبال روش های دیگری برای آرام کردن خودمان باشیم. به گفته ی کارشناسان، اگر هیچ اقدام پیشگیرانه ای صورت نگیرد، تولید چای هم تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار خواهد گرفت. افزایش آسیب پذیری گیاه چای در برابر حشرات یا کاهش کیفیت برگ های چای، تنها دو مورد از مشکلات فراوانی هستند که در آینده گریبانگیر صنعت چای خواهند شد.

۳- عسل

عوامل مختلفی زنبورهای عسل و آینده ی این حشرات بسیار مفید را در معرض خطر قرار داده است. یکی از این عوامل، گرمایش زمین است.

تحقیقات نشان می دهد با افزایش کربن دی اکسید موجود در هوا، از میزان پروتئین موجود در گرده ها کم می شود. گرده ها منبع غذایی اصلی زنبورها به شمار می روند. این مسأله، در بدترین حالت، می تواند منجر به کاهش شدید و ناگهانی جمعیت زنبورهای عسل بر اثر نداشتن تغذیه ی کافی شود.

۴- برنج

دانه های برنج را هم خطر کاهشی ۲۰ تا ۴۰ درصدی تهدید می کند. اما این تنها مشکل جدی ای نیست که در آینده با آن رو به رو خواهیم شد. به گفته ی دانشمندان، افزایش غلظت کربن دی اکسید در اتمسفر کره ی زمین منجر به تولید برنج هایی خواهد شد که به اندازه ی قبل دارای مواد مغذی نبوده و درنتیجه مفید و مقوی نیستند. این بدان معنی است که کسانی که رژیم غذایی آن ها وابسته به این ماده ی غذایی است و برنج عنصری کلیدی در فرهنگ غذایی آن ها به شمار می شود، باید به دنبال راه هایی برای جلوگیری از بروز مشکلاتی باشند که در چنین شرایطی سلامت آن ها را تهدید خواهد کرد.

۵- میوه های باغی

سیب، گیلاس و هلو، نماد فصل تابستان هستند. با این حال، ما احتمالاً در آینده مجبور می شویم بعضی سبزیجات مقاوم در برابر گرمایش زمین را جایگزین این میوه های خوش طعم کنیم.

برای مثال، طبق تحقیقات دانشمندان، درد آینده هوای زمستان ها آنقدر معتدل خواهد شد که دیگر برای تولید سیب مناسب نخواهد بود. از طرفی دیگر، گرمای شدید هوا و صدمات ناشی از نور افتاب می تواند خارج از تحمل میوه های باغی در فصل رشد آن ها باشد. در نتیجه، باید انتظار کاهش در کیفیت و کمیت میوه ها را داشته باشیم.

۶- قهوه

گرمایش زمین صنعت تولید قهوه را هم به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد. بررسی ها از وجود ریسک کاهش پنجاه درصدی نواحی مناسب برای تولید قهوه در سراسر دنیا تا سال ۲۰۵۰ حکایت دارد. این شرایط باعث بروز مشکلاتی مانند افزایش قیمت، افت طعم و رایحه و کاهش تولید قهوه خواهد شد.

۷- گندم

از قرار معلوم تأثیرات آب و هوایی از همین حالا تأثیرات منفی خود را بر روی دانه های ارزشمند گندم گذاشته است. این بدان معنی است که ممکن است یک روزی خوردن نان، شیرینی و بسیاری از مواد غذایی دیگر برای فرزندان ما یا حتی خودمان یک آرزوی دست نیافتنی شود. تحقیقات از ریسک از دست دادن یک چهارم از تولیدات جهانی گندم حکایت دارد، چرا که به ازای هر یک درجه ای که دمای کره ی زمین بالا می رود، حدود ۶ درصد از تولیدات گندم کاهش می یابد.

۸- بادام زمینی

گیاه بادام زمینی برای رشد، ۵ ماه مداوم به هوای گرم و حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر باران نیاز دارد. به همین دلیل، بادام زمینی هم یکی از مواد غذایی ای است که با تغییرات آب و هوایی کره ی زمین، باید برای همیشه با آن وداع کنیم.

بیشتر بخوانید:

۹ پیامد فاجعه بار گرمایش زمین؛ سرنوشت شومی که چندان با آن فاصله نداریم

۹ عادت روزانه ای که صدمه ای جدی به محیط زیست وارد می کند

منبع: brightside
بدون نظر

ورود