از غر زدن تا تأخیر داشتن؛ ۱۰ عادت بدی که مفید هستند

از غر زدن تا تأخیر داشتن؛ ۱۰ عادت بدی که مفید هستند

گرچه بحث بر سر عادت های به اصطلاح «بد» است و بسیاری از این عادت ها اگر در آن ها زیاده روی شود، می توانند به ما لطمه بزنند، اما همین عادت های بد در حد کم می توانند بخشی از یک سبک زندگی سالم باشند. در ادامه به عادت های بدی می پردازیم که می توانند برای ما مفید باشند.

۱- همیشه کارهایتان را پشت گوش می اندازید

در مورد اینکه چرا آدم ها کارهایشان را پشت گوش می اندازند و چطور می توان این عادت را کنار گذاشت، مطالب زیادی نوشته شده. اما بعضی روانشناسان معتقدند ما باید دید بازتری به مسأله ی پشت گوش انداختن کارها داشته باشیم و به آن فقط به عنوان نشانه ای از تنبلی نگاه نکنیم، چون این مسأله می تواند به معنای صبر کردن تا فرا رسیدن زمان مناسب هم باشد. به عبارت دیگر، به تعویق انداختن کارها می تواند به افزایش خلاقیت کمک کند چون با این کار به خودتان این فرصت را می دهید که به ایده ی بزرگ تری برسید.

۲- ناخن هایتان را می جوید

دانشمندان در یک تحقیق بلند مدت، هزار نفر را از سنین کودکی تا جوانی شان مورد بررسی قرار دادند. یک سوم این افراد در کودکی عادت به مکیدن به انگشت شست یا جویدن ناخن هایشان داشتند. وقتی دانشمندان از شرکت کنندگان تحقیق در سنین نوجوانی و جوانی شان تست آلرژی گرفتند متوجه شدند احتمال ابتلا به آلرژی در گروهی که در کودکی عادت به مکیدن انگشت شست یا جویدن ناخن هایشان داشتند، کمتر از سایرین بود.

با این حال نباید کودک را به این عادت ها تشویق کرد. جویدن ناخن ها گرچه معمولاً آسیب بلند مدتی ندارد، اما می تواند به پوست دور ناخن ها صدمه بزند و فرد را در برابر عفونت ها آسیب پذیرتر کند. به علاوه، عادت مکیدن انگشت شست اگر تا زمان رشد دندان های ثابت کودک ادامه پیدا کند، می تواند باعث تغییر شکل دندان ها شود.

۳- همیشه تأخیر دارید

تأخیرهای همیشگی می توانند هم بر روابط شخصی و هم بر روابط کاری شما تأثیر منفی ای بگذارند و شما را آدمی نامنظم، یا بدتر از آن، بی ادب نشان دهند.

در عین حال، بعضی روانشناسان دید دیگری هم نسبت به مسأله ی تأخیر داشتن دارند. به گفته ی آن ها، بسیاری از افرادی که همیشه تأخیر دارند، هم خوش بین هستند و هم نگاه غیر واقع بینانه ای دارند. این مسأله روی درک آن ها از زمان تأثیر می گذارد. برای مثال، آن ها قویاً معتقدند که می توانند به سرعت راهی شوند، لباس هایشان را از خشکشویی بگیرند، خریدهای خانه را انجام دهند و یک ساعته فرزندشان را به مدرسه برسانند.

به عبارت دیگر، چنین افرادی امیدوارند و انتظار دارند همه چیز خوب پیش برود، طرز فکری که در زندگی روزانه هم مزیت هایی دارد و هم معایبی.

۴- دائماً غر می زنید

هیچ کس دوست ندارد دوست کسی باشد که دائماً درباره ی همکار مزاحمش، باران و کثیفی رستورانی که در آن غذا خورده، حرف می زند.

تحقیقات جدید نشان داده کسانی که آگاهانه تر غرولند می کنند – یعنی در ذهن آن ها یک نتیجه گیری از این غرولندها وجود دارد – در مقایسه با کسانی که همه چیز را ساده می گیرند، آدم های شادتری هستند.

اگر احساس می کنید نیاز به شکوه و شکایت دارید، یک راه وجود دارد تا بدون آنکه اطرافیان تان را عاصی کنید یا اوضاع را بدتر کنید، مقداری از احساسات منفی خود را تخلیه کنید.

شکوه ی مؤثر، شکوه ای است که درباره ی مسأله ای باشد که قابل حل است و خطاب به کسی بیان شود که قدرت حل این مسأله را دارد.

سه نکته ی مهم در مورد نحوه ی بیان شکوه ی مؤثر وجود دارد: اول آنکه، یکباره سر اصل مطلب نروید و ذره ذره شکایت خود را بیان کنید تا شنونده در برابر شما گارد نگیرد. دوم آنکه، خود شکایت را طوری بیان کنید که شکل خصومت آمیزی نداشته باشد. و آخر آنکه، به شنونده بگویید هر کاری که برای کمک به شما انجام دهند برایتان ارزشمند است و قدردانش خواهید بود.

۵- آدامس می جوید

آدامس جویدن در یک جلسه ی کاری دور از ادب است، بنابراین هرگز نباید این کار را انجام دهید. اما زمانی که تنها باشید، این کار می تواند می تواند بازدهی شما را بالا ببرد و شما را آرام کند.

تحقیقات متعددی بیان می کند جویدن آدامس به ما کمک می کند احساس هوشیاری بیشتری کنیم. حتی در یک تحقیق معلوم شد کسانی که آدامس می جویدند در مقایسه با کسانی که این کار را انجام نمی دادند، عملکرد بهتری در تست هوش داشتند.

تحقیق دیگری هم بیان می کند جویدن آدامس روحیه را تقویت می کند و سطح کورتیرول یا همان هورمون اضطراب را در بدن پایین می آورد.

۶- میز کارتان همیشه شلوغ و نامنظم است

اگر هر گوشه ی میز کارتان وسایل زیادی تلنبار شده، وقتش رسیده آن را مرتب کنید.

اما اگر چنین بی نظمی هایی فقط به امور مربوط به خودتان خلاصه می شود و مشکلی برای دیگران ایجاد نمی کند، این بی نظمی احتمالاً برایتان منفعت هایی دارد. تحقیقی در سال ۲۰۱۵ بیان می کند بی نظمی، آدم ها را وادار می کند هدفمندتر باشند چون این انگیزه را به آن ها می دهد که «در جای دیگری» به دنبال نظم باشند.

به عبارت دیگر، همان منظره ی آشفته ی میز کارتان می تواند بازدهی شما را بیشتر کند.

۷- آرام و قرار ندارید

وقتی با رئیس تان جلسه ی کاری دارید، بهتر است آرام بمانید و دائماً در صندلی تان تکان نخورید.

اما وقتی پشت میزتان نشسته اید، تکان دادن پاها یا ضربه زدن با انگشت ها می تواند به حفظ سلامتی شما کمک کند. در تحقیقی معلوم شد زنانی که هنگام کار بیشتر تکان می خوردند و آرام و قرار نداشتند در مقایسه با کسانی که آرام تر بودند، ریسک مرگ در آن ها کمتر بود.

در حقیقت به نظر می آید که میان آرام و قرار نداشتن و نشستن طولانی مدت و عدم مرگ، ارتباط وجود دارد.

۸- غیبت می کنید

البته این توجیهی برای کار زشت غیبت کردن نیست، اما تحقیقی بیان می کند غیبت کردن برای «کمک» به دیگران می تواند به ما احساس بهتری دهد.

در پژوهشی، شرکت کنندگان تحقیق وقتی می دیدند در بازی ای تقلب رخ می دهد، ضربان قلب آن ها بالا می رفت. محققان به شرکت کنندکان این انتخاب را می دادند که به کسانی که در حال بازی بودند، یک یادداشت بفرستند و در آن هر چه که می خواهند بگویند. حدود نیمی از شرکت کنندگان در مورد ترفندهای متقلب ها برای آن ها نوشتند.

محققان به این نوع انتقال اطلاعات «غیبت موافق اجتماع» (برعکس ضد اجتماع) می گویند. شرکت کنندگان تحقیق بعد از آنکه به این نوع «غیبت موافق اجتماع» دست می زدند، احساس بهتری پیدا می کردند و ضربان قلب شان پایین می آمد.

۹- خیالبافی می کنید

تحقیقات بیان می کند خیالپردازی می تواند ما را غم زده کند.

اما چند دقیقه ای آزاد کردن تعمدی خود از زمان و مکان می تواند ما را به فرد پربازده تر و خلاق تری تبدیل کند.

برای مثال، در تحقیقی معلوم شد اگر در حین انجام یک کار دشوار، ۱۲ دقیقه ای ذهن خود را آزاد بگذاریم، این کار می تواند به ما کمک کند بعد از برگشتن به سر کار خود، به یک راه حل برسیم.

۱۰- از کلمات پرکننده استفاده می کنید

استفاده ی مداوم از کلمات پرکننده در حین صحبت مثل «میدونی»، «مثلاً» یا حتی صداهایی مثل «آم… اِم» غیرحرفه ای به نظر می رسد. اما تحقیقات بیان می کند استفاده از این کلمات کمک می کند چیزی که می خواهیم بگوییم را به خاطر بیاوریم.

به علاوه، تحقیق دیگری نشان داده کسانی که وظیفه شناسی و سختکوشی زیادی دارند، احتمال استفاده از این کلمات در آن ها بیشتر است. چون آن ها تمایل دارند نظرات خود را فکر شده با دیگران درمیان بگذارند، با استفاده از کلمات پرکننده فرصت بیشتری پیدا می کنند تا حرف خود را کاملاً درست بیان کنند.

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود