جزییات جدید مجازات لمس عمدی بدن بانوان ایران، متلک پرانی و تجاوز جنسی

۲ سال حبس: مجازات کشف حجاب اجباری بانوان

جزییات جدید مجازات لمس عمدی بدن بانوان ایران، متلک پرانی و تجاوز جنسی

لایحه صیانت و کرامت و تامین امنیت بانوان ایران، اخیرا از سوی دستگاه قضا به دولت ارسال شده است تا مورد بررسی هیات وزیران قرار بگیرد. متن نهایی این لایحه، اخیرا منتشر شده و بازتاب های گسترده ای در رسانه ها و فضای مجازی داشت.

طبق ماده ۲ لایحه صیانت ، هر  گونه رفتار عمدی که به جهت جنسیت یا موقعیت آسیب پذیر یا نوع رابطه مرتکب، بر زن واقع شود و موجب ورود آسیب یا ضرر به جسم یا روان یا شخصیت، حیثیت و یا حقوق و آزادی‌های قانونی زن گردد در قالب یکی از عناوین جرایم علیه تمامیت جسمانی، جرایم علیه حیثیت معنوی و روانی، جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی، جرایم علیه حقوق و تکالیف خانواده و جرایم علیه آزادی‌های مشروع بانوان مطابق مقررات این قانون رسیدگی می‌شود.

از وزارت علوم خواسته شده تا رعایت ملاحظات جنسیتی بانوان در طراحی رشته‌ها و گرایش‌های تحصیلی را بکند. از  وزارت راه خواسته شده تا بر توانمندسازی بانوان در برنامه‌های توسعه محلات و محدوده‌های ناکارآمد شهری توجه کند.

طبق لایحه صیانت ، کرامت و تامین امنیت بانوان ایرانی که اخیرا منتشر شده است، اگر مردی در معابر و اماکن عمومی، معترض به بانوان شود مجازات حبس به مدت ۶ ماه تا ۲۴ ماه در انتظار وی خواهد بود. در واقع مجازات متلک پرانی خیابانی به زنان به خصوص دختران که متاسفانه جرمی متداول در خیابان های سراسر کشور است، تا ۲ سال حبس را به دنبال خواهد داشت. طبق این لایحه، اگر مردی، در معابر، تعرضی به بانوان بکند، به همین مقدار، حبس در انتظار او خواهد بود.

طبق ماده ۳۹ این لایحه، هرکس بدون رضایت زنی به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا هر وسیله دیگری صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار وی را با تحریف یا بدون آن منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به یک یا دو مورد از مجازات‌های درجه شش محکوم می‌شود.

افرادی که در خیابان ها و معابر به فحاشی و متلک پرانی به زنان عادت دارند، جریمه سنگینی برایشان در نظر گرفته شده تا امنیت بانوان از کوچه تا معابر و پل عابر، بیش از پیش تقویت شود. اگر مردی، به عمد، بدن خود را به بانویی بزند و به هر نحوی با وی تماس بدنی برقرار کند، ۱۰ ضربه شلاق مجازاتش خواهد بود. اگر به بانویی آسیب جسمی وارد کند، ۶ تا ۲۴ ماه حبس نیز در انتظارش خواهد بود. اگر مردی، زنی را به قتل برساند و به هر دلیلی، قصاص نشود (مثل تراژدی شهردار قاتل خندان تهران)، ۵ تا ۱۰ حبس، در انتظارش خواهد بود.

طبق لایحه صیانت ، اگر مردی به زنی آسیب بزند و جنابتش، باعث نقص عضو زن شده و زوال عقل و سقط جنین و از کار افتادگی یکی از حواس را به دنبال داشته باشد، یا زیبایی وی را تهدید کند، به ۲ تا ۵ سال حبس، محکوم خواهد شد. طبق لایحه صیانت و تکریم و امنیت بانوان ایرانی، اگر فردی، اقدامی کند که موجب کشف حجاب اجباری بانوان شود، به ۶ تا ۲۴ ماه حبس و یا پرداخت ۲ تا ۹ میلیون جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

لایحه صیانت و تکریم امنیت بانوان

قوه قضاییه، مجازات متلک پرانی و تجاوز جنسی و لمس بدن بانوان را تشدید کرده است

اگر مردی با زنی رابطه جنسی برقرار کند و این رابطه منجر به بیماری و فوت زن شود، به ۲ تا ۵ سال حبس محکوم خواهد شد. اگر رابطه جنسی، منجر به انتقال بیماری به زن و یا تشدید بیماری او شود، به یکی از مجازات های درجه شش محکوم می شود.

مجازات درجه شش 

  • حبس بیش از ۶ ماه تا ۲ سال
  • جزای نقدی
  • شلاق
  • محرومیت از حقوق اجتماعی
  •  انتشار حکم قطعی در رسانه ها
  • ممنوعیت از یک یا چند فعالیت شغلی یا اجتماعی

طبق ماده ۳۷ لایحه صیانت ، هرکس همسر خود را به طور مکرر تحقیر کند به یکی از مجازات‌های درجه هفت محکوم میگردد.

هم چنین طبق لایحه صیانت ، هر کس به هر وسیله‌ای به زنی امری را صریحاً نسبت دهد یا آن را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب میشود و نتواند بوسیله شاهد شرعی یا قراین و امارات موجب علم قاضی صحت آن را در دادگاه ثابت نماید جز در مواردی که موجب حد است، به یکی از مجازات‌های درجه شش محکوم خواهد شد.

با توجه به این که طبق آمارها، بخشی از جامعه با مشکلاتی روحی و روانی و افسردگی رنج می برد و درصد قابل توجهی از طلاق های کشور، مربوط به عدم رضایت جنسی زوجین است، لذا آموزش مسائل جنسی و ارتقا مهارت های جنسی ایرانیان، موضوعی است که از مدرسه تا دانشگاه باید به اندازه دنیای انتگرال های دو گانه و جدول مندلیف، جدی گرفته شود تا جامعه ایران عصر ۱۴۰۰ بیش از پیش از تابوهای «الکی»، خشونت خانگی، عدم مهارت جنسی و تجردگرایی شایع، تهدید نشود.

سلامت جسمی و روحی بانوان، تضمین کننده جامعه ای موفق در قرن بیست و یکم است که باید جدی گرفته شود.

حتما ببینید: ماجرای شلیک در حمام شهردار قاتل تهران

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود